GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-07-2013, 22:22
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Talking Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Απο μικρο παιδι... δεν θα ξεχασω το συναίσθημα εκεινο ... οταν αντίκριζα ενα τετοιο χωρο. Πρωτη φορα που κολλησα ...ηταν καπου πισω απ το σπιτι μου ... σε ενα μικρο δρομακι που ένωνε την αλάνα που παιζαμε μπαλα, με το στενο που μέναμε . Ηλεκτρολογος σε συνταξη ο μαστορας ....μιλαμε ολη την ημερα την περνουσε εκει μεσα! Ενας συμπαθητικος παππουλης ... καθε φορα με τη σκουπα στο χερι να προσπαθει να καθαρισει καποια γωνια! Λιγομιλιτος, χοντρα χερια ... καπελακι ... βρωμικα φαρδια παντελονια....σκετη μορφη ο τυπος! Εξω ειχε ενα παλιο Opel καραβάν ... χιλιομπαλωμένο και μεσα 2 μοτοσυκλετες μια που την κυκλοφορουσε καθημερινα και μια αλλη μισοσκεπασμενη κατω απο μια πρασινη κουβερτα! Ποτε μου δεν την ειδα! Ουτε το ονομα του εμαθα ποτε ... ουτε το μοντελο της μηχανης του μπορω τωρα να θυμηθω...εξαλου τοτε ολες οι μοτοσυκλετες ιδιες μου φαινοταν! Πολλες φορες καθομουν απο μακρια παιζοντας με τη μπαλα και κοιτουσα μεσα ...εργαλεια στους τοιχους , κανα 2 πορτες απο παλια αυτοκινητα ... μια τεραστια μόρσα ...σφυρια , καλέμια τα παντα ολα εκει μεσα!

...και μαντεψτε τι σκεφτομουνα!?...χεχε!...εκανα ονειρα! Εναν τετοιο χωρο ....αυτος με την σκουπα να μαι εγω ... να γυαλίζω και να ξαναγυαλιζω την ήδη χιλιογυαλισμενη Har-Harley μου! Ναι ρε φιλε ...τσοπεράς ημουν στα ονειρα μου!...απιστευτο ε? :grin:


... τελος παντων ... τα χρόνια περασαν ... σχολεία ...δουλια....οικογενεια ... υποχρεωσεις ...αλλα τα ονειρα ...ονειρα φιλε!..ακομα και σημερα οταν βρισκομαι σε ενα τετοιο χωρο...κατι παθαίνω! ...σαν να μπαινω σε Εκκλησια ενα πραγμα! Χαζευω τα εργαλεια ... τα σκορπια ανταλλακτικά ..ολες τις λεπτομεριες στα τουβαρια ...την μυρωδια του γρασσου , της υγρασιας και του μεταλου! ... τις φωτογραφιες! Ιερος χωρος ρε φιλε! Ο χωρος του μοτοσυκλετιστη ..να ρθει ενας φιλος ...να φτιαξετε κατι να πιετε ενα καφε να κοιταξετε παλιες φωτογραφιες απο ταξιδια ... απο μηχανες!


...εχει πολλα χρονια που μαζευω και εγω την "προίκα" μου ... εργαλεία ... δραπανους... μόρσες ....βιδες ...κομματια υλικων ... λαδια ... οτι βαζει ο νου σου! Οτι λειτουργει ... και οτι μπορει να βοηθησει σε κατι για να λειτουργησει!...δεν πεταω τιποτα! Εχω αλλαξει πολλους χωρους και εχω τελικα καταλήξει τα τελευταια 2 χρονια σε ενα χωρο , saloon το ονομασα...ενα μακρυ σε βαθος χωρο γκαραζ πισω απ το μαγαζακι μου ...και εχω χτίσει αυτο το μικρο ονειρο μου! Μαζευω και το τελευταιο μου cent που μου περισσεύει και το επενδύω σε καποιο εργαλειο που μπορει να με βοηθησει σε καποια εργασια που θελω να φτιαξω! Η μηχανη στη μεση ....γυρω σου πάσης φύσης εργαλειο και φωτογραφιες απο μηχανοβολτες ... γωνια να φτιαξεις τον καφε σου ...να ζεστανεις το κοκαλάκι σου τον χειμωνα και ενα τραπεζακι για αραλικι και ατελειωτες κουβεντουλες με το παρεακι για τις μοτοσυκλετες!


Ευχη μου ειναι ....μακαρι να το μοιραστω και μαζι με καποιους απο εσας αν σας φερει καποτε ο δρομος σας εδω πανω στα μερη μου!


τωρα θα μου πεις και τι σε έπιασε ρε συ Γιαννη ...και μας τα λες ολα αυτα?

η ιδεα μου για το παρων ποστ ..ειναι ενα βιντεακι που ειδα και κολλησα. Σκέφτηκα λοιπον να κανουμε ενα ποστακι ... που σε βαθος χρόνου ,θα αναφερομαστε γενικως σε θεματα που εχουν να κανουν με τον ομορφο αυτο χωρο που ονομαζουμε γκαραζ. Βιντεακια, ερωτησεις , φωτογραφιες, παρουσιασεις απο κατι δικο μας ...οτι εχει σχεση με εργαλεια ..ιδεες και μοντιφες σε ενα τετοιο χωρο!


...ξερω οτι εχει ξαναπαιξει ...αλλα για μια ομορφη αρχη ξεκιναω με αυτο...



https://vimeo.com/59380598


... λεω εγω τωρα!

Last edited by kornlaz; 26-07-2013 at 13:32.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-07-2013, 22:28
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Τιμή μου που επισκέφθηκα το saloon..

Θαρρώ, ότι ήμουνα και ο 1ος επισκέπτης του από την πατρίδα..



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-07-2013, 22:39
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

χεχε!.... ναι φιλε Τεο το υπερτουμπανο σου ηταν το πρωτο GS που φρόντισα απ τη πατριδα!...οσο για το μαχιμο δισκοφρενο σου θα στολιζει για παντα μια μερια στο τοιχο!

...αλλα φιλοξενησε και πιο πριν εστω και σαν ταξιδιωτες τους συμφορητες Krasopateras, mpelimpasis και moby gr

....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-07-2013, 22:51
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

... λοιπον παραθετω και μια νυχτερινη φωτο απ το saloon μου (το γκαραζ) ....

...το απολυτο βασίλειο μου ...ο χωρος μου ...το ησυχαστήριο μου ...εκει που την πεφτω για το καφεδακι μου μετα τη δουλια ...εκει που φροντιζω οτι θελει φροντιδα ...απ την μοτοσυκλετα μου μεχρι τη μηχανη του καφε ....εκει που φυλασω τα εργαλεία μου .....εκει που οτι παταει στη γη και οτι ειναι κρεμασμένο στο τουβαρι με χαρακτηριζει και ειναι κομματι της ζωης μου!

Οπου και να γυρισει το ματι μου ...εκει μεσα ...μια μικρη ιστορια ...αναμνησεις στο τοιχο ... φωτογραφιες ..παλια λαστιχα...τα ρουχα της μηχανης ...κρανη ...εξαρτησεις ...μπαγαζιερες... τα παντα ολα !

... με μια λεξη το Saloon! .... ενα χωρος και μενα και τα φιλαρακια μου! :cheers:


Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-07-2013, 22:59
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Ωραία πράματα,.,.
πάντα ήθελα να έχω ένα τέτοιο χώρο,.,
και να σκαλίζω την μηχανή,.,
Αλλά τις περισσότερες φορές ,..
ποιο μικροί ,..
Θυμάμαι ,..
τα φτιάχναμε στο δρόμο ,
.τα "εργαλεία ",.,.
ειχαμε θύμαμε στην γειτονιά,..
Ενα παιδί ποιάναν τα χέρια του στα μηχανολογικά,..
λυμένοι κινητήρες στο πεζοδρόμιο,.,
Και σαν έπιανε το βράδυ το μόνο φως που είχαμε
Ηταν κανας φακός ,στην καλύτερη,.,,
και η κολόνα της ΔΕΗ,.,

να σαι καλά Γιάννη,.,
Με τις μνήμες που μας έφερες,.,
αν το φέρει ο δρόμος σήγουρα
Θα ρθούμε να ανάψουμε.,
Κανα κεράκι στον ναό,.,.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-07-2013, 23:04
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Πω πωωωωω ρε Γιάννη ...

Μου χτύπησες το ευαίσθητο σημείο μου ...

Είμαι εξ ίσου "άρρωστος" με σένα ...

Οι επισκευές/κατασκευές, είναι η τρέλα μου ...

Για μένα, δεν υπάρχει κάτι που ΔΕΝ φτιάχνεται ... μπορεί να το παλεύω για ένα, δύο, τρεις μήνες,

αλλά στο τέλος θα την φτιάξω την πατέντα ...

Και όσο πιο δύσκολη περίπτωση είναι, τόσο πιο πολύ με εξιτάρει ...

Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις, που τελικά δεν έδωσα λύση σε κάποιον - απογοητευμένο απ' τους μαστόρους - φίλο μου ...

Και σιγά σιγά, έχω φτιάξει 3 συνεργεία, σε διαφορετικά σημεία, ανάλογα με τις ανάγκες του σπιτιού/γκαράζ ...

Πάρε μια πρόχειρη φωτό που βρήκα ... θα ψάξω κ για άλλες ...



__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-07-2013, 23:12
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν το φέρει ο δρόμος σήγουρα
Θα ρθούμε να ανάψουμε.,
Κανα κεράκι στον ναό,.,.
χαχα!!!..με φτιαχνεις φιλε μου!..να χαρω εγω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Είμαι εξ ίσου "άρρωστος" με σένα ...

Πάρε μια πρόχειρη φωτό ...
...αυτα ειναι !!!...εσυ φιλε μου εχεις μέγαρο! ...τετοιο πλακακι κατω δεν εχω ουτε στο σπιτι μου!... και κομπρεσορα βλεπω!...δωσε φωτο !..δωσε ιδεες!

....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-07-2013, 00:45
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Γιάννη αυτό είναι το όνειρό μου. Σε ευχαριστώ που μου το θύμισες.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-07-2013, 00:55
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

Επειδή είναι πολλά τα πράγματα,

θέλουν μια ποιό λεπτομερή διευθέτηση ...

Πολλά είναι μέσα σε κούτες, μέχρι να βρούνε τον "τόπο" τους ...

Ένας τοίχος, γύρω στα 6 μέτρα, θα γίνει με πάνελς, κάπως έτσι ...


Αυτό που με καθυστερεί, είναι γιατί σκέφτομαι να του φτιάξω μια κατασκευή,

που από πάνω να έχει "κρυφό" φωτισμό κ μπροστά συρόμενα πορτάκια με τζάμι ή plexiglass,

για να μην σκονίζονται, αλλά το βασικό, να μην τα "τρώει" η υγρασία ...

Σήμερα πάντως, είναι πολύ πρόχειρα τακτοποιημένα, αλλάζοντας συνέχεια ράφια,

μέχρι το καθένα να βρει την τελική του θέση ...

Ελπίζω να μην παρεξηγήσετε την ακαταστασία που επικρατεί ... υπόσχομαι να τα σενιάρω σε κανα χρόνο ...

Υπάρχουν κ κάποια ακόμη ράφια, που δεν τα έβαλα στις φωτογραφίες, γιατί παραείναι ακατάστατα ...







Η μουσικούλα, είναι το Α κ το Ω σ' ένα χώρο εργασίας ...






... με τα ανάλογα ηχεία ... βεβαίως βεβαίως ... (για να ακούγεται το bit, να σου ανεβάζει τη διάθεση ... )




























































__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-07-2013, 01:47
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Talking Απάντηση: Γκαραζ μοτοσυκλετας!...ο ιδιαίτερος χωρος για εναν μηχανοβιο.

... χαχα!! ...πΛάκα Μ κάνειςςς Λεμεεεε!

....πωωωω τι εχεις μαζεψει εσυ βρε φιλε!!!...εχεις την Αρτα και τα Γιαννενα σε ραφια!!!! ... ατελειωτα respekt! ...με αυτα τα εργαλεια ...στρωνεις ανετα 3 συνεργεία!!! ..δεν βρισκω λογια....


...ανυπομονω να δω πως θα φαινεται ο χωρος οταν τελειωσεις! ....
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
γκαράζ, εργαλεία, saloon

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!