GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #481  
Παλιό 29-10-2013, 15:05
V.Stratos Ο/Η V.Stratos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Greece
Μoto: R1200GSAdventure '11
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Διάβασα όλες τις σελίδες και πραγματικά έμεινα λίγο άφωνος..Είμαι κι εγώ με ESA στο Adv 2011/3os κατασκευή όμως 6/2010..Οπότε μιλάμε για Showa μπρος-πίσω κτλ κτλ..
Δεν έχω δάκρυσμα (ακόμα) αλλά ήθελα να τονίσω κάτι..

Οταν πήρα τη μηχανή (2ο χέρι) πριν λίγο καιρό από αντιπροσωπεία γνωστή λίγο έξω από την Αθήνα ο μηχανικός εκεί όταν του είπα ότι μέχρι 40-50Κ χλμ συνήθως καλύπτεται με εγγύηση η ανάρτηση κτλ κτλ μου απάντησε ότι αυτά είναι χαζομάρες των φόρουμ.Δεν ισχύει κάτι τέτοιο..
Τώρα διαβάζω πως ακόμα και σε 2008 και 2009 μοντέλα (που εκείνες τις χρονιές παίξανε πολλές ESA ελλατωματικές) γίνονται αντικαταστάσεις από 50-100% του ποσού..
Θες από Παναγιωτόπουλο ? Θες από τον Αδριόπουλο ? Από τον Κρητικό στο Ηράκλειο ?

Είναι τελικά όπως σε πιάσουνε..Δε γίνεται να είναι όλες οι αντιπροσωπείες μέλη του ίδιου δικτύου BMW και να λένε διαφορετικά πράγματα..1+1=2 και όσο και να θες δεν αλλάζει.

Στο K-Shock επισκεύασα την ανάρτηση του πρώην V-Strom 650 και έμεινα υπέρ-ευχαριστημένος..Μάλιστα για την ακρίβεια προ 20' έκλεισα και το τηλέφωνο με τον Γιώργο K-Shock και μου είπε πως η ESA επισκευάζεται πλήρως και αξιόπιστα με 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ παρακαλώ..Επίσης ότι μέχρι στιγμής δεν του έχει παραπονεθεί κάποιος ότι χάλασε η ανάρτηση και ότι 2-3 παιδιά έχουν γράψει και 20-30Κ χλμ κιόλας..

Οπως και να έχει ΕΥΤΥΧΩΣ που υπάρχουν καλοί αντιπρόσωποι-επαγγελματίες και ΕΥΤΥΧΩΣ πλέον που η αγορά έχει κάποιους που τολμάνε..

Αυτό που είπαν κάποιοι για τη BMW και το ότι αλλάζει αναρτήσεις και εκτός εγγύησης,πιστέψτε με είναι καθαρά θέμα marketing (που την παραδέχομαι)
Εαν δεν άλλαζε τις αναρτήσεις να ξέρετε πως θα είχε πολλά προβλήματα με το νόμο
Και όχι μόνο από τους Ελληνες,αλλά Γερμανοί,Σκανδιναβοί,Αμερικάνοι κτλ κτλ δεν τα σηκώνουν αυτά..

Ελπίζω να μην μπώ στο ΚΛΑΜΠ αλλά και να μπώ δε θα στεναχωρηθώ..Λύσεις υπάρχουν
και αντιπροσωπείες πολλές..Θα κάνω τη γύρα μου και ότι γίνει !!! 3ος του 2011 με όλα τα service σε εξουσιοδοτημένο και 28500χλμ..

Αυτά είχα να πώ !!!

Υ.Γ. Μη χαλιέστε για κανέναν κ για τπτ..Υγεία να υπάρχει και όμορφα ταξιδιωτικά και ασφαλή χλμ..

Reply With Quote
  #482  
Παλιό 29-10-2013, 23:27
TALON Ο/Η TALON βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: BMW R1200GS/08
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την αντιπροσωπεία της BMW (δεν έχει να κάνει με τον τοπικό αντιπρόσωπο αλλά με την γενική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα μιας και με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών από την Αθήνα) για την τρομερή προσφορά σχετικά με το ποσοστό κάλυψης της αντικατάστασης από μεριάς τους του σκασμένου πίσω αμορτισέρ τον Ιανουάριο του 2013 το οποίο έφτανε το 80% !!!!!!!
......και εγώ έπρεπε να πληρώσω μόνο το 20%!!!!! δηλαδή κάτι λίγα .... 600 ευρώ, τόσα λίγα, μία έτσι κάνεις και τα έβγαλες και φυσικά μου κάνανε και χάρη γιατί η μοτοσυκλέτα είχε βγει εκτός εγγύησης πριν ......ένα χρόνο ....... και είχε στο κοντέρ το ασύλληπτο νούμερο χιλιομέτρων που άγγιζε το αστρονομικό των...... 36.500. Α χωρίς φυσικά να μου εξασφαλίζουν πιο τύπο θα μου βάζανε (WP ή Showa). Τώρα όλοι εμείς που ανοίξαμε το θέμα και δεν ξέρω σε πόσες σελίδες θα κλείσει 60...70...80... γράφουμε κ@λ@...ς αντί να ευχαριστούμε δημόσια την μαμά (BMW) για τη πιο πάνω προσφορά για ένα εξάρτημα το οποίο θα έπρεπε να χάσει σταδιακά την απόδοσή του μετά τις 70.000 χιλ. και φυσικά χωρίς να παρουσιάσει διαρροή, καταστρέφεται εντελώς στα μισά από αυτά και με μόνο 600 ευρώ γίνεται σαν καινούργιο.

Επισκευή με 100 ευρώ και στα 70.000 με + 400 από την καταπληκτική προσφορά της BMW καινούργιες αναρτήσεις μπρος πίσω της WILBERS με πέντε χρόνια εγγύηση και άντε γεια σας. Φυσικά έκτοτε τα service εκτός BMW και μη μου πει κανείς πώς αν μου συμβεί κάτι και δεν έχω σφραγισμένο το βιβλίο του χρήστη δεν θα με καλύψει η αντιπροσωπεία γιατί θα βάλω τα γέλια.
Reply With Quote
  #483  
Παλιό 30-10-2013, 00:01
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TALON Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την αντιπροσωπεία της BMW (δεν έχει να κάνει με τον τοπικό αντιπρόσωπο αλλά με την γενική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα μιας και με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών από την Αθήνα) για την τρομερή προσφορά σχετικά με το ποσοστό κάλυψης της αντικατάστασης από μεριάς τους του σκασμένου πίσω αμορτισέρ τον Ιανουάριο του 2013 το οποίο έφτανε το 80% !!!!!!!
......και εγώ έπρεπε να πληρώσω μόνο το 20%!!!!! δηλαδή κάτι λίγα .... 600 ευρώ, τόσα λίγα, μία έτσι κάνεις και τα έβγαλες και φυσικά μου κάνανε και χάρη γιατί η μοτοσυκλέτα είχε βγει εκτός εγγύησης πριν ......ένα χρόνο ....... και είχε στο κοντέρ το ασύλληπτο νούμερο χιλιομέτρων που άγγιζε το αστρονομικό των...... 36.500. Α χωρίς φυσικά να μου εξασφαλίζουν πιο τύπο θα μου βάζανε (WP ή Showa). Τώρα όλοι εμείς που ανοίξαμε το θέμα και δεν ξέρω σε πόσες σελίδες θα κλείσει 60...70...80... γράφουμε κ@λ@...ς αντί να ευχαριστούμε δημόσια την μαμά (BMW) για τη πιο πάνω προσφορά για ένα εξάρτημα το οποίο θα έπρεπε να χάσει σταδιακά την απόδοσή του μετά τις 70.000 χιλ. και φυσικά χωρίς να παρουσιάσει διαρροή, καταστρέφεται εντελώς στα μισά από αυτά και με μόνο 600 ευρώ γίνεται σαν καινούργιο.

Επισκευή με 100 ευρώ και στα 70.000 με + 400 από την καταπληκτική προσφορά της BMW καινούργιες αναρτήσεις μπρος πίσω της WILBERS με πέντε χρόνια εγγύηση και άντε γεια σας. Φυσικά έκτοτε τα service εκτός BMW και μη μου πει κανείς πώς αν μου συμβεί κάτι και δεν έχω σφραγισμένο το βιβλίο του χρήστη δεν θα με καλύψει η αντιπροσωπεία γιατί θα βάλω τα γέλια.
Aφου αρχισες και τα service εκτος η αποσβεση συνεχιζετε....

Το θεμα ειναι να γινονται οι προβλεπομενες συντηρησεις, εντος ή εκτος BMW με αφηνει αδιαφορο...

Οσο για τις wilbers ειναι η καλυτερη σε σχεση ποιοτητα τιμη
Reply With Quote
  #484  
Παλιό 06-11-2013, 23:06
προδρομος Ο/Η προδρομος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: βυρωνας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 249
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

ΩΡΑΙΑ.......
ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.ΣΤΑ 27440 ΧΛΜ.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ...ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΟΝΟΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.
Reply With Quote
  #485  
Παλιό 06-11-2013, 23:38
Papch Ο/Η Papch βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ) ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2010 ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ WHITE POWER; ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2010 Κ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ESA?
Reply With Quote
  #486  
Παλιό 07-11-2013, 00:00
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papch Εμφάνιση μηνυμάτων
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ) ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2010 ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ WHITE POWER; ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2010 Κ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ESA?

Για να μην μπερδεύεσαι, κανένα μηχανάκι δεν είχε πρόβλημα με το ESA!!!!

Για να είμαι πιο ακριβής και δίκαιος, ένα μου έρχεται στο μυαλό, νομίζω του VDR από τη Ζαχάρω, όπου χάνονταν οι ρυθμίσεις.

Σε όλα τα μηχανάκια που παρουσίασαν θέμα με την ανάρτηση, το πρόβλημα ήταν στο αμορτισέρ, κυρίως στο πίσω.

Το ESA είναι το σύστημα που αλλάζει ρυθμίσεις στην ανάρτηση, ηλεκτρικά. Αν χαλάσει αυτό, απλά δεν έχεις ρυθμίσεις.

Αυτό που συμβαίνει όμως, έχει να κάνει με το αμορτισέρ.


Είτε Showa, είτε WP φοράει το κάθε μοντέλο, ο μηχανισμός του ESA είναι ίδιος και δεν έχει παρουσιάσει βλάβες.

Αμορτισέρ / ελατήρια WP φοράνε τα μοντέλα 2010+ (από το 2ο εξάμηνο του 2010 νομίζω) μέχρι το τέλος παραγωγής των αερόψυκτων.
Η υδρόψυκτη γενιά φοράει πλέον Sachs.
Reply With Quote
  #487  
Παλιό 07-11-2013, 00:03
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από προδρομος Εμφάνιση μηνυμάτων
ΩΡΑΙΑ.......
ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.ΣΤΑ 27440 ΧΛΜ.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ...ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΟΝΟΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.


Για πες λεπτομέρειες...
Μοντέλο, χλμ 1ης φοράς, πόσα χλμ μέχρι τη 2η....
Showa?
WP?
Reply With Quote
  #488  
Παλιό 07-11-2013, 00:11
Papch Ο/Η Papch βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Euxaristw polu!
Reply With Quote
  #489  
Παλιό 07-11-2013, 06:00
προδρομος Ο/Η προδρομος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: βυρωνας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 249
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες λεπτομέρειες...
Μοντέλο, χλμ 1ης φοράς, πόσα χλμ μέχρι τη 2η....
Showa?
WP?
THN ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ 8000 ΧΛΜ.ΤΩΡΑ 27440 ΧΛΜ.ΤΟ ΑΜΟΡΤΗΣΕΡ ΕΙΝΑΙ SHOWA ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ
Reply With Quote
  #490  
Παλιό 07-11-2013, 08:35
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Αγόρασα πρόσφατα ανάρτηση για απλό 1200 από 2007 μοδ
Είναι BMW αλλά WP. ...
Πως γίνεται

R1200GlamorusSpecial
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW και σπασμενο μοτερ....... Dimitrism Τεχνικά θέματα διάφορα 114 14-03-2011 10:31
Πως μπορεί να εκφραστεί ο ΄΄Κανένας΄΄ τον δημοσκοπήσεων; MARK Επικαιρότητα 2 23-10-2010 14:17
Επιδιορθωση Σπασμενων Πλαστικων vasorfa Τεχνικά θέματα διάφορα 17 20-08-2010 11:23
Ενας αγανακτησμενος πολιτης. georgekostas Διάφορα 57 30-12-2009 23:36
Μεθυσμενος wolferin Ανέκδοτα 13 11-04-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!