GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 12-09-2013, 08:34
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Κατά 43% αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα το 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε συγχωρεις αλλα, το ΦΠΑ που εισπραττει μια επιχειρηση ειναι δικο της? Τι θα πει μη αποδοση ΦΠΑ? Θα πει οτι ''καλυψα αλλες αναγκες αντι να το αποδωσω στο κακο και αναλγητο κρατος'' ετσι δεν ειναι? και με ποιο δικαιωμα το εκανες αυτο? Με ποιο δικαιωμα λες στον πελατη με αποδειξη τοσο και χωρις αποδειξη τοσο?
Το ΦΠΑ αγαπητε μου ειναι του πελατη ο οποιος στο πληρωνει και σε εμπιστευεται να το αποδωσεις στο κρατος.........τωρα αν εσυ του λες με αποδειξη τοσο και χωρις αποδειξη τοσο τον κανεις απλα συνενοχο στην ατιμια και συμετοχο, μαζι με εσενα τον εμπορο, στην κατασταση που εχει περιελθει η χωρα . την οποια κατασταση σου υπενθυμιζω την πληρωνουμε ολοι μας ακομα και αυτοι οι οποιοι δεν εκλεψαν ¨η εκλεψαν λιγοτερο απο τους αλλους.

Τωρα, αν εσυ ο εμπορος εχεις χρεωθει μεχρι τα μπουνια και χρησιμοποιεις το ΦΠΑ για να ξεπληρωσεις τα δανεια σου ¨η και να ζησεις και στο τελος αυτοκτονεις γιατι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις....θα λυπηθω πολυ που ενας ακομη εφυγε απο την ζωη αλλα...........

Αν δεν ξερεις τον αλλον καλο θα ηταν να μην βγαζεις συμπερασματα, η συζυγος μου ειναι ελ. Επαγγελματιας στην Αργυροχρυσοχοϊα (εργαστηριο στο Αιγαλεω, οχι μαγαζι στην Ερμου) 25 χρονια τωρα κι εγω υπηρξα σαν ταξιτζης επισης Ελ. Επαγγελματιας εστω για 8 μονον μηνες.......ξερω λοιπον πολυ καλα τι σημαινει ΦΠΑ και λοιποι φοροι και σου λεω οτι παρ' όλες τις αντιξοοτητες ΦΠΑ δεν εμεινε απληρωτο ποτε.....προτιμαμε να μην παρουμε τυρι φετα ¨η κρεας μοσχαρι για ενα μηνα παρα να μεινει απληρωτο το ΦΠΑ.
Δεν με διαβάσεις καλα αναφέρομαι στο ΦΠΑ που το κράτος ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ στις επιχειρήσεις εώς και σε 24 μήνες ενώ το εισπράττει σε 1-3 μήνες ...
Για αυτές θαθελα να τοποθετήσεις και αν αυτή η κίνηση του κράτους μας φέρνει πιο κοντά στη δύση και στην υγειη επιχειηματικοτητα
Και σύμφωνα μ την τελευταία παραγραφο καταλαβαίνεις οτι εσυ μπορει να μην τρως κρέας αλλα το κράτος μας ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΧΕΣ...Σ

Last edited by AKIS_21; 12-09-2013 at 08:36.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 12-09-2013, 14:20
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατά 43% αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα το 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρη ενσταση εχω μονον στην τελευταια φραση σου και θα πρεπει νομιζω να την δεχτείς, ειπε ποτε κανεις οτι ''ολα ειναι καλα''? Αν αναφερεσαι σε εμενα ξαναδες τα γραφομενα μου, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχω πει ''ΟΛΑ ΚΑΛΑ'', μονον ενας βλακας θα πιστευε κατι τετοιο κι εγω βλακας δεν ειμαι.
Παντου και παντοτε σε ολα τα γραπτα το γραφω απευθειας ¨η το εννοω, οτι δηλαδη ''ολα καλα για μενα αφου δεν μου εχει πει/προτινει κατι πειστικα καλυτερο καποιος αλλος''.
Οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να πιστεψω κανεναν που μου υποσχεται οτι θα τα κανει ολα οπως πριν καταργωντας τα μνημονια και κυρησσοντας παυση πληρωμων ειτε προς τους δανειστες ειτε και σε εμας μετα τους δανειστες αφου λεφτα δεν θα εχει ουτε για μαρουλια.
Αυτα πειθουν τους κοσμημενους καταληλα κι αναφερω παραπανω και στους οποιους δεν ανηκω........φυσικα!

Δεν εννοώ εσένα Γιώργο,ούτε κάποιον άλλον από την παρέα εδώ,όσο και να ανάβουν τα αίματα φραστικά κάποιες φορές,εννοώ τους επικοινωνιακούς φωστήρες των "succes story" και λοιπόν τέτοιων τεχνασμάτων που αποσκοπούν στο να πείσουν ότι "όλα καλά" ,για τόσο χαιβάνια μας περνάνε!!!

Να σου πω ένα παράδειγμα για το πόσο κατωτέρου επιπέδου νοημοσύνης μας περνούν όσοι μπορούν να έχουν μία κάποια "εξουσία".Εχθές στον αγιασμό στο σχολείο της μικρής μου,Δημοτικό σχολείο, με παρούσα την Δημοτική Αρχή για κάποιες αναβαθμίσεις που έγιναν στο σχολείο,σχολείο στο οποίο πήγαινε η γυναίκα μου και τώρα πάει η κόρη μου,που δεν είχαν γίνει ακόμη και σε εποχές καλές,καλύτερες από αυτές που ζούμε σήμερα,εννοώ βέβαια ότι τα χρήματα δεν πήγαιναν εκεί που έπρεπε και όχι ότι δεν υπήρχαν,λοιπόν,για πλακάκια στις τουαλέτες των παιδιών και την αλλαγή των ηλεκτρολογικών πινάκων μετά από 40 χρόνια λειτουργίας,έγινε ειδική αναφορά και ζητήθηκε μάλιστα και το χειροκρότημα των συγκεντρωμένων γονιών για αυτά που έγιναν- μετά από αγώνα και πιέσεις που ασκήθηκαν υποτίθεται-το χειροκρότημα έγινε πραγματικότητα και πήγαμε παρακάτω,έτσι φουσκώνουν τα μυαλά του κόσμου με παραμύθες και λόγια μεγάλα,ας αναλογιστούμε λοιπόν για πόσο χαιβάνια θεωρούν τον Ελληνικό Λαό οι μεγάλοι και τρανοί που έχουν και ασκούν εξουσία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 12-09-2013, 16:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κατά 43% αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα το 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εννοώ εσένα Γιώργο,ούτε κάποιον άλλον από την παρέα εδώ,όσο και να ανάβουν τα αίματα φραστικά κάποιες φορές,εννοώ τους επικοινωνιακούς φωστήρες των "succes story" και λοιπόν τέτοιων τεχνασμάτων που αποσκοπούν στο να πείσουν ότι "όλα καλά" ,για τόσο χαιβάνια μας περνάνε!!!

Να σου πω ένα παράδειγμα για το πόσο κατωτέρου επιπέδου νοημοσύνης μας περνούν όσοι μπορούν να έχουν μία κάποια "εξουσία".Εχθές στον αγιασμό στο σχολείο της μικρής μου,Δημοτικό σχολείο, με παρούσα την Δημοτική Αρχή για κάποιες αναβαθμίσεις που έγιναν στο σχολείο,σχολείο στο οποίο πήγαινε η γυναίκα μου και τώρα πάει η κόρη μου,που δεν είχαν γίνει ακόμη και σε εποχές καλές,καλύτερες από αυτές που ζούμε σήμερα,εννοώ βέβαια ότι τα χρήματα δεν πήγαιναν εκεί που έπρεπε και όχι ότι δεν υπήρχαν,λοιπόν,για πλακάκια στις τουαλέτες των παιδιών και την αλλαγή των ηλεκτρολογικών πινάκων μετά από 40 χρόνια λειτουργίας,έγινε ειδική αναφορά και ζητήθηκε μάλιστα και το χειροκρότημα των συγκεντρωμένων γονιών για αυτά που έγιναν- μετά από αγώνα και πιέσεις που ασκήθηκαν υποτίθεται-το χειροκρότημα έγινε πραγματικότητα και πήγαμε παρακάτω,έτσι φουσκώνουν τα μυαλά του κόσμου με παραμύθες και λόγια μεγάλα,ας αναλογιστούμε λοιπόν για πόσο χαιβάνια θεωρούν τον Ελληνικό Λαό οι μεγάλοι και τρανοί που έχουν και ασκούν εξουσία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό!!!
Πανο, αυτη ειναι η ιστορια της ελλαδας απο την επανασταση και μετα και που εγινε ευρεως γνωστη με τον λαμπρο Κωνστανταρα στον ''Μαυρογιαλουρο''.
Ναι, δεν εχεις αδικο αλλα πες μου, αν δεν ακολουθησω το success story τι αλλο αξιοπιστο μπορω να ακολουθησω?
Να ακολουθησω αυτους που θα δειρουν τους Βουλευτες? (ΧΑ)
Να ακολουθησω τα ψεματα των αριστερων οτι θα φορολογησουν το κεφαλαιο και τους εφοπλιστες οι οποιοι πριν να ανακοινωθουν τα αποτελεσματα των εκλογων θα τα εχουν μαζεψει και φυγει βυθιζοντας την ελλαδα ακομα περισσοτερο?
Να πιιστεψω αυτους που δηλωνουν οτι ''δεν θα διστασουν να κανουν σταση πληρωμων αν το κρινουν αναγκαιο?
Να πιστεψω αυτους των οποιων οι αρχηγοι κομματων περιδιαβαινουν τα σχολεια παρακεινωντας ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ σε στηριξη στις απεργιες των καθηγητων και δασκαλων κλεινοντες ετσι το ματι σε καταληψεις σχολιων?

Εφοσον λοιπον δεν εχω αξιοπιστη επιλογη υποχρεουμαι να πιστεψω το ''success story'' κι απλα περιμενω απο τον κλεφτη που με εκλεψε να μου βρει λυση...αυτος αλλωστε ξερει να κλεβει, θα ξερει σιγουρα και να βρει λεφτα.......
Κανω αυτο που κανει το FBI αγαπητε Πανο, τους χακερς δεν τους βαζουν φυλακη αλλα τους προσλαμβανουν διχνοντας τους εμπιστοσυνη και μαλιστα σε υψηλες θεσεις........

Reply With Quote
  #44  
Παλιό 12-09-2013, 22:54
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Κατά 43% αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα το 2

....................
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 08-10-2013, 09:09
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Κατά 43% αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα το 2

«Κάνουμε το καλύτερο» τόνισε ο υπουργός
Γιάννης Στουρνάρας: Έχουμε βγει από την ζώνη της χρεοκοπίας

08/10/201308:4330

08/10/201308:43
Γιάννης Στουρνάρας: Έχουμε βγει από την ζώνη της χρεοκοπίας

Ο υπουργός Οικονομικών παραδέχθηκε ότι οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν λόγω κρίσης, όχι όμως- όπως είπε - λόγω της αυξημένης φορολογίας


Ο υπουργός Οικονομικών παραδέχθηκε ότι οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν λόγω κρίσης, όχι όμως- όπως είπε - λόγω της αυξημένης φορολογίας

Στην παραδοχη ότι οι αυτοκτονίες είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα και οφείλονται σε ένα μεγάλο μέρος στην κρίση που υπάρχει προχώρησε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας λέγοντας χαρακτηριστικά: «Η Ελλάδα ήταν χώρα με πολύ λίγες αυτοκτονίες, και τώρα είναι μία χώρα όπου έχουν αυξηθεί σοβαρά οι αυτοκτονίες λόγω της κρίσης. Δεν είναι όμως οι φορολογικές επιδρομές. Οι αυτοκτονίες έχουν να κάνουν με το ότι κόσμος βρέθηκε άνεργος, με το ότι κλείσανε επιχειρήσεις λόγω της κρίσης». Παράλληλα, συμπλήρωσε: «Δυστυχώς προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, έχω πολύ μεγάλη κατανόηση σε αυτό το πράγμα, αλλά αυτό που λέω: πείτε μου άλλο δρόμο».

Σε συνέντευξη εφ' όλης της ύλης που παραχώρησε στο Star ο υπουργός Οικονομικών τόνισε: «Ξέρω πώς είναι να ζεις με 500 ευρώ. Υπάρχουν άνθρωποι στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ζουν με πολύ λίγα λεφτά. Η μητέρα μου , ο πεθερός μου, η πεθερά μου...Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει αυτό».

Παρόλα αυτά, όπως είπε, η χώρα έχει βγει από τις επικίνδυνες ζώνες:
«Έχουμε βγει από την ζώνη της χρεοκοπίας και της εξόδου από τη ζώνη του ευρώ. Αρχίζουν και σταθεροποιούνται οι προσδοκίες» υπογράμμισε ο κ. Στουρνάρας, σημειώνοντας ότι σιγά σιγά περνάμε σε ρυθμούς ανάπτυξης: «Ανά τρίμηνο πάμε σε θετικό ρυθμό ανάλογα με το πώς γίνεται η διόρθωση».
Όλα δείχνουν βελτίωση σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπουργού και «είναι η δεύτερη συνεχής χρονιά που έχουμε αποτέλεσμα καλύτερο από τους στόχους».

Ερωτηθείς για το εάν θα υπάρξει νέο δάνειο και άρα νέο μνημόνιο, απάντησε ότι νέο δάνειο δεν σημαίνει απαραίτητα και νέο μνημόνιο. «Πόσα νέα μέτρα επιτέλους;», ανάφερε χαρακτηριστικά.

Σχολιάζοντας τις δημοσκοπήσεις που δείχνουν τη δυσαρέσκεια του ελληνικού λαού, εκτίμησε μεταξύ άλλων ότι «υπάρχει μια χρονική υστέρηση από τη στιγμή που θα βελτιωθούν ο αριθμοί μέχρι να το αισθανθούν οι πολίτες στην τσέπη τους».

Δεν υπάρχει θέμα κουρέματος των καταθέσεων


«Μακάρι να πάμε στο ομόλογο των 50 ετών», υπογράμμισε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας και ξεκαθάρισε ότι «δεν υπάρχει θέμα κουρέματος των καταθέσεων. Η τρόικα θα φύγει όταν καταφέρουμε να βγούμε στις αγορές».

Παράλληλα αποκάλυψε ότι το οικονομικό επιτελείο προσανατολίζεται στην κατάργηση των τεκμηρίων:«Σαφώς τα τεκμήρια που υπάρχουν για να καταπολεμήσουμε την φοροδιαφυγή που υπήρχε είναι άδικα. Γι’ αυτό και θα καταργήσουμε τα τεκμήρια και από του χρόνου θα έχουμε περιουσιολόγιο».

Ο υπουργός Οικονομικών υπεραμύνθηκε του φορολογικού συντελεστή λέγοντας ότι το 26% είναι το χαμηλότερο στον κόσμο: «Μεσοπρόθεσμος στόχος μας είναι να μειώσουμε κι άλλο το φορολογικό συντελεστή. Εκεί θέλουμε να πάμε, στο flat rate, αλλά δεν μπορούμε. Το 26% είναι εκ των χαμηλότερων στην Ευρώπη και τον κόσμο».

Καθυστέρηση στη λίστα Λαγκάρντ


«Όντως υπάρχει καθυστέρηση» στην αξιοποίηση της λίστας Λαγκάρντ παραδέχθηκε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, προσθέτωντας παράλληλα ότι είναι ο υπουργός που έκανε ό,τι μπορούσε για να έρθει ξανά στην Ελλάδα. Εξηγώντας γιατί υπάρχει καθυστέρηση, τόνισε ότι υπάρχουν άτομα στη λίστα που έχουν 150 λογαριασμούς. «Ο νόμος λέει ότι πρέπει να ελεγχθούν τα πάντα. Αν το κάνουμε αυτό θα καθυστερήσουμε πάρα πολύ», είπε.

Όπως επεσήμανε, ο κ. Στουρνάρας, μετά από εισήγηση των υπηρεσιών, θα περάσει διάταξη στη βουλή για να υπάρξει μερικός έλεγχος , «ένα φύλλο ελέγχου για τα πρώτα ευρήματα και να μην περιμένουμε να μην ελεγχθούν. Αν δούμε ότι το δηλωθέν του εισόδημα στην Ελλάδα υπολείπεται έστω και δύο λογαριασμών, τότε θα καλείται να πληρώσει. Όντως υπάρχει καθυστέρηση. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα ελεγχθούν και δεν θα πληρώσουν».

Για το κατοχικό δάνειο


Την εκτίμηση ότι δεν είναι η καταλληλότερη στιγμή για να διεκδικήσουμε το γερμανικό κατοχικό δάνειο εξέφρασε ο υπουργός Γιάννης Στουρνάρας: «Αυτή τη στιγμή δεν είναι ίσως η καταλληλότερη , αυτή τη στιγμή που πάμε να λύσουμε μια κι έξω το πρόβλημα του χρέους. Δεν έχει έρθει ακόμα η καταλληλότερη στιγμή.Θέλει προσεκτικό χειρισμό», τόνισε, προσθέτοντας ότι «περιμένουμε την εισήγηση του νομικού συμβουλίου του κράτους να δούμε ποιος είναι ο πιο δόκιμος τρόπος, για να δει η κυβέρνηση τι θα κάνει».

Έρχεται ρύθμιση για τους συμψηφισμούς

Όπως αποκάλυψε ο κ. Στουρνάρας η κυβέρνηση προωθεί ρύθμιση για τον συμψηφισμό οφειλών μεταξύ ιδιωτών και δημοσίου: «Θα υπάρξει ρύθμιση.Το γενικό λογιστήριο το μελετά και μάλιστα όχι μόνο μέσα στην κυβέρνηση αλλά και σε φορείς της γενικής κυβέρνησης», πρόσθεσε.
www.protothema.gr/economy

Μεταξυ αλλων ο Τσαρος της Οικονομιας ειπε...
Στην παραδοχη ότι οι αυτοκτονίες είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα και οφείλονται σε ένα μεγάλο μέρος στην κρίση που υπάρχει προχώρησε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας λέγοντας χαρακτηριστικά: «Η Ελλάδα ήταν χώρα με πολύ λίγες αυτοκτονίες, και τώρα είναι μία χώρα όπου έχουν αυξηθεί σοβαρά οι αυτοκτονίες λόγω της κρίσης. Δεν είναι όμως οι φορολογικές επιδρομές. Οι αυτοκτονίες έχουν να κάνουν με το ότι κόσμος βρέθηκε άνεργος, με το ότι κλείσανε επιχειρήσεις λόγω της κρίσης». Παράλληλα, συμπλήρωσε: «Δυστυχώς προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, έχω πολύ μεγάλη κατανόηση σε αυτό το πράγμα, αλλά αυτό που λέω: πείτε μου άλλο δρόμο».
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!