GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 09-02-2011, 17:20
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Και χαλάρωμα με τσάι-ναργιλέ στο Goreme...

Πασάδες σΕ λέω!
Attached Images
File Type: jpg α123.jpg (88.3 KB, 48 views)
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 09-02-2011, 17:24
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Μετά την τελευταία επίσκεψη της στο Salon de Beaute' της PRObike, η "Βασίλισσα" περνάει την πιό φορμαρισμένη της φάση!
Οι συνομήλικές της που έχουν πάθει ...στρές από την τεμπελιά, δεν ξέρουν τι να υποθέσουν!

Σε μία δίτροχη μπακαλοκοινωνία που περνάει μονίμως ταξιδιωτική κλιμακτήριο, όντως φαντάζει παράδοξο!

Μέχρι και μπουρδοβριθείς προβληματισμοί "αφοδεύονται" σε bavaro-forum για το αν η Africa μπορούσε να ακολουθήσει τις σύγχρονες Ιέρειες της μοτοσυκλετιστικής περιπέτειας...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά...
.

...οι άνθρωποι ζουν σ΄ένα συλλογικό παραλήρημα, κυνηγώντας με Σταλινικό πάθος, να εξολοθρεύσουν το προφανές.

Ακόμη-ακόμη και οι συνταξιδευτές μου ΔΕΝ γνωρίζουν ότι είχα μαζί μου GPS!
To οποίο φυσικά ΔΕΝ χρειάστηκε να το "κρεμάσω" στη βάση του, ποτέ και πουθενά! Όπου προτίμησε συνταξιδευτής μου το GPS, από τον Ιρανό που σταμάτησε εθελοντικά να βοηθήσει, αγνοώντας τον υποτιμιτικά...
.

.
...αντί για Τουρκία, κατευθύνθηκε προς Τουρκμενιστάν!

GPS!!!
Το ανέκδοτο του ταξιδιού! Και ο έσχατος πωλητής μπρόκολου στη λαϊκή, θα τα πήγαινε περίφημα, ρωτώντας στις διασταυρώσεις αν δεν καταλάβαινε τις ταμπέλες!
Κι όμως, η κοινωνία των λόμπυ και των χόμπυ έχει δεχτεί τόσο βαθειά το ...δάχτυλο μέσα της που μερικοί προσθέτουν και βαζελίνη για να το ευχαριστηθούν!

Φωτό. Η "Βασίλισσα" αγναντεύει την εξωπραγματική θέα του τοπίου της Καππαδοκίας...
Attached Images
File Type: jpg α124.jpg (77.9 KB, 69 views)
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 09-02-2011, 17:27
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Το πρωί μετά το ειδυλλιακό breakfast στην Καππαδοκία, αποχαιρετιόμαστε με τον Κώστα και τον Μάκη.
Η απεργία βενζίνης μας αναγκάζει να χωρίσουν οι δρόμοι μας. Είναι αναγκασμένοι να κάνουν 850 χλμ για να προλάβουν το καράβι που φεύγει από την Σμύρνη στις ...6.30΄
Ο υποχρεωτικά γρήγορος ρυθμός τους, προκάλεσε 2 καθυστερήσεις για παραβάσεις του ορίου ταχύτητας!

Δυστυχώς, χάσανε το καράβι για μισή ώρα!
Δεν ξέρω αν έπρεπε να βάλω το "δυστυχώς" μπροστά στην προηγούμενη φράση...
.

...αυτό θα μας το πούν οι ίδιοι!

Γιατί εγώ πιστεύω ότι ΑΥΤΟ είναι το ταξίδι. Αυτό το 24ωρο που βρέθηκαν στη Σμύρνη ...κατά λάθος!

Μπορεί εγώ με το Θωμά, να μην βιαζόμασταν, αλλά από δική μου βλακεία τη φάγαμε την κλίση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας...
.

...δεν είδα τον Σπήλμπεργκ με την κάμερα, γιατί μόλις πριν 5-10 χλμ είχαμε περάσει από άλλο μπλόκο αλλώβητοι και χαλάρωσα πηγαίνοντας μπροστά...

Νωρίς το απόγευμα φτάσαμε στην Constantinople και παρά τις καρυκευμένες με απογοητευτικά σχόλια για τον γολγοθά του να μπεις και να βγείς από το κέντρο, φτάσαμε με τη μία, σε 15 λεπτά το πολύ, μέσα στην πλατεία Ταξίμ!

Φωτό. Με τον Κώστα, χαλαρές στιγμές στα χωριά της Καππαδοκίας, μάλλον στο Ushisar
Attached Images
File Type: jpg α125.jpg (87.7 KB, 51 views)
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 09-02-2011, 17:29
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Περάσαμε ένα χαλαρό, υπέροχο διήμερο στην Constantinople με τον Θωμά. Ο καιρός μας βοήθησε να την περπατήσουμε για τα καλά...

Φωτό. Στάση στο Καράκιοϊ για σάντουιτς με τηγανητό ψάρι στο Βόσπορο...
Attached Images
File Type: jpg α126.jpg (69.6 KB, 52 views)
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 09-02-2011, 17:30
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Παζάρια ...φυσικά!
Attached Images
File Type: jpg α127.jpg (76.2 KB, 36 views)
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 09-02-2011, 17:32
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Εδώ όμως σταματώ!
Ένα ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ που σέβεται το ύφος και το ...ήθος του, δεν γίνεται να συνεχίσει δείχνοντας τουριστικά αξιοθέατα!
Υπάρχουν πιό "αρμόδια" Ταξιδιωτικά, να σας μεταφέρουν τις απίθανες εικόνες που διαπέρασαν τους αμφιβληστροειδείς μου στα ατελείωτα χλμ που έκανα είτε μόνος είτε με τον Θωμά...
.

...λιώνοντας στην κυριολεξία σόλες!

Σταματώ μπροστά στο τραμ!

Μήπως σκέφτηκα να βάλω τέλος στη ζωή μου γιατί δεν φούσκωσε η ταξιδιωτική μαγιονέζα?
Ή ορκίστηκα να με πατήσει τραμ άμα ξανακαλέσω συνταξιδευτές στο επόμενο ταξίδι μου?

Εκτός από το πάνελ της Κατερίνας Καραβάτου που θ΄αναλύσει το θέμα στο μεσημεριανό Κους-Κους ...
.

.
...θα προσπαθήσω αργότερα να το αναλύσω κι εγώ με το ..."κλείσιμο" του ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ!

Αμέσως μετά θα ...παραδωθώ στο πλησιέστερο Αστυνομικό Τμήμα...
Attached Images
File Type: jpg α128.jpg (69.0 KB, 53 views)
Reply With Quote
  #127  
Παλιό 09-02-2011, 17:34
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Για το διάστημα που θα ακολουθήσει μέχρι το κλείσιμο του ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ, απολαύστε το στιλάκι του αϊλαβιάρη Ιρανού...
.

.
...μοντέλου εσωρούχων!

Απίθανη φωτό που "τσίμπησε" ο Νώντας.

lovely...κι από μένα!

Attached Images
File Type: jpg α129.jpg (33.3 KB, 94 views)
Reply With Quote
  #128  
Παλιό 09-02-2011, 17:40
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Έχω κατηγορηθεί πολλές φορές για τις φευγάτες επιλογές μου, σε όλες τις φάσεις της ζωής μου!

Καλά, … που πας με τους BMWδάκηδες? Ούτε που τους γνωρίζεις… μΕ είπες.
Δηλαδή, εσύ πιστεύεις ρε μεγάλε, ότι όταν έμαθα για τον Μάκη ότι είναι ιδιοκτήτης δύο (2) BMW GS1200, μιας απλής και μιας adv, πίστεψα ότι έχω να κάνω με χιππίζοντα τύπο ή με παιδί των λουλουδιών? σΕ είπα.
Και γιατί τους διάλεξες για συνταξιδευτές? μΕ ξαναείπες.
Θα σε πω στο τέλος….
Άσε με επι τέλους να …ολοκληρώσω! σΕ ξαναείπα.
Η δίτροχη, κυρίως διαδικτυακή, κοινωνία πλήττεται κατά το πλείστον, από μία ανίατη σοβαροφάνεια.
Σοβαροφάνεια=μανδύας της ημιμάθειας και υπερβολής! Διαβάζει ο άλλος εκστασιασμένος κάποιο "ταξιδιωτικό" , κάνει σχόλια αναρριγώντας από συγκίνηση, πέφτοντας στα γόνατα και κλαίγοντας σαν μικρό παιδί εκστασιασμένος!
Κι εκεί που περίμενες να βάλει την άλλη μέρα μπρός τη μηχανή και να δραπετεύσει …αλαλάζοντας προς το άγνωστο, παραγγέλνει κι άλλη πίτσα, πετάει κι ένα ταξιδιωτικό dvd και το απολαμβάνει…
.
.
…γλύφοντας τα δάχτυλα των μπροστινών του ποδιών!

Αυτά είναι μεγάλε! Και σου ‘ρχεται την άλλη μέρα με κλαψιάρικη φωνή, σαν καψουροτράγουδο του Γονίδη, για να σου πεί για το νέο αξεσουάρ που αγόρασε προσφορά και με 10 άτοκα κλίσματα, "τα φράγγα …γαμώτ! Που είναι τα φράγγα για κανένα ταξιδάκι …γαμώτ!"
Και δώστου υπερβολικά σχόλια θεοποίησης και μυθοποίησης της απλής …βόλτας εις ασφαλείς τριτοκοσμικάς χώρας, εκλιπαρόντας τους ταξιδεύοντες, να του επιτρέψουν να σνιφάρει "ολίγη" από ανταπόκριση …για να μπορεί να αναπνέει μοτοσυκλετιστικά!

Μη τα λες έτσι! Θα κάνεις εχθρούς! μΕ είπες.
Για 10 καλαμπούρια ας κάνω και 100 εχθρούς, είπε κάποιος μεγάλος...
Δεν με φοβίζει η εκδίκηση των …αγέλαστων!
Με ενδιαφέρουν οι λίγοι που έχουν χιούμορ και εν μέρει συμφωνούμε! σΕ είπα πάμπολες φορές!

ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ γράφουμε μεγάλε…
.
.
…δεν παρουσιάζουμε συνταγή για ρεβιθοκεφτέδες σε πρωινάδικο!
Attached Images
File Type: jpg α130.jpg (43.8 KB, 64 views)

Last edited by Uriah Heep; 09-02-2011 at 18:29.
Reply With Quote
  #129  
Παλιό 09-02-2011, 17:48
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Έχω παρακολουθήσει πάμπολλες "επιστημονικές ημερίδες" περί ταξιδίων, σε καφενεία, μεζεδοπωλεία και λοιπούς ακόμη ευαγείς χώρους…
Χόρτασα να συζητώ με μαέστρους ταξιδιωτικής μπουρδολογίας…
Βαρέθηκα να αμύνομαι στον "κακοήθη όγκο" των εκτοξευτών κουφόνοης κινδυνολογίας, του στιλ "τρελλός είσαι? Θα σε σφάξουν εκεί που πας …που θα αφήσεις την οικογένειά σου!" …
Με κούρασαν τα αφυδατωμένα απρόσιτα σχέδια για ταξίδια, από σπινθηροβόλους εμπνευστές που …γνωρίζουν πολύ καλά ότι ΔΕΝ θα τα πραγματοποιήσουν…

Βαρέθηκα τη μοτοσυκλετιστική κίνηση της Θεσσαλονίκης της …ΔΕΘ ή καλύτερα της …DEATH ταξιδιωτικής περιπέτειας!
Κουράστηκα από τις μεταεμμηνοπαυσιακές συνήθειες συνομηλίκων μου και μή μοτοσυκλετιστών, να επιδίδονται αποκλειστικά σε μασοχάψες … άνευ χιλιομέτρων!

Γι΄αυτούς ακριβώς τους λόγους ήμουνα δεκτικός μέχρι μυελού οστέων σε αποφασιστικούς συνταξιδευτές, που ήθελαν πραγματικά να ταξιδέψουν…

Φωτό. Ο ορισμός του χειροποίητου! Μπατίκ. Ο μάστορας κοπανάει τα σχέδια με τη σφραγίδα και το μελάνι… Ο Uriah Heep κοπανάει ακόμη για λίγο, με σφραγίδα και χωρίς …μελάνι!
Attached Images
File Type: jpg α131.jpg (59.0 KB, 79 views)

Last edited by Uriah Heep; 09-02-2011 at 18:29.
Reply With Quote
  #130  
Παλιό 09-02-2011, 18:07
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Όλοι όσοι συμμετείχαν, ήταν αποφασισμένοι σαν μουτζαχεντίν …να κάνουν τις οποιεσδήποτε υπερβάσεις για να ζήσουμε το όνειρο!

Οι δύο προϋποθέσεις που έθεσα στον εαυτό μου …
1ο Να μπορέσουν όλοι να βρίσκονται παρόντες, στο προσκλητήριο της εκκίνησης και
2ο Να είναι σιδηρό####ι, γιατί “no miles….no smiles”…...
...είχαν ικανοποιηθεί με το παραπάνω!
Όλα τ΄άλλα ήταν λεπτομέρειες !
Όπως πρέπει να αντιμετωπίζεις θετικά τα απρόβλεπτα του ταξιδιού…
.
…έτσι πρέπει να δέχεσαι και τις όποιες διαφορετικές επιλογές, συνήθειες, χούγια των συνταξιδευτών σου!
Πρέπει να γνωρίζεις καλά το… ταξιδιωτικό “by pass”. Άμα γουστάρεις να κάνεις μόνο το δικό σου, πάνε μόνος σου, μεγάλε!

Αυτοί που ψάχνουν την τέλεια παρέα για ταξίδι με βάση το κινέζικο ωροσκόπιο …
.
...θέλουν, απλά, να έχουν άλλοθι, για να μη το κάνουν!

Κι άμα ξέρετε κανένα που να την βρήκε, δώστε μου τη διεύθυνσή του, να του στείλω μία κούτα τρίγωνα Πανοράματος!

Ως γνωστόν ή άγνωστον οι επιλογές μου θα ήταν πολύ διαφορετικές σ΄αυτό το ταξίδι.
Ως άγνωστον για τους πολλούς, υπέθετα και φανταζόμουν ότι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα…
Και τι έγινε δηλαδή? Αυτό που μέτρησε, ήταν η προσωπική μάχη που κέρδισε ο καθένας, με συγκινητικό τρόπο ορισμένες φορές, για να έρθει στο ταξίδι και το ότι δεν χαμπάριαζε από χιλιόμετρα,καιρούς, βροχές, χαλάζια!

Στην παρέα ήμασταν 3 "δύσκολοι" τύποι, Βασίλης, Κώστας, Νώντας και 2 εξαιρετικά παιδιά ο Μάκης κι ο Θωμάς.
Πέρασα πολύ καλά με όλους. Κάναμε καλή παρέα! Δεν είναι η ώρα να πάρω βελόνες πλεξίματος και να πλέξω το εγκώμιο του καθένα ξεχωριστά, γιατί δεν επιτρέπεται να γίνει κάτι τέτοιο από τις γραμμές ενός ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ!
Εκτός αυτού, άμα συνεχίσω ακόμα να γράφω , η γυναίκα μου δεν θ΄αργήσει να μου το "σκάσει" το μπλάστρι στο κεφάλι.
Είμαι σίγουρος ότι ήταν άτυχη στιγμή, η αποχώρηση του Νώντα!
Ακόμα εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν υπήρξε ούτε ο σοβαρός λόγος ούτε η ανάλογη αφορμή.


Κώστα, Μάκη, Νώντα, Θωμά (με ηλικιακή σειρά), σας ευχαριστώ που ανεχτήκατε το σκληρό "ύφος" αυτού του αντι-ταξιδιωτικού.
Άλλωστε γνωρίζετε καλύτερα απ' οποιονδήποτε εδώ μέσα, ότι όλα είναι χιούμορ...


.........................................................................................................................................................


Μερικές μέρες μετά την επιστροφή, πήγα στην PRObike για ψιλοσέρβις 10.000χλμ και μοχαμπέτι. Έβλεπα τα αυτοκόλλητα "Tea 4 five"... ήταν κανονικά στη θέση τους, μετά τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, τόσες βροχές, χαλάζια και αέρηδες!
Ίσως κάποτε φθαρούν και ξεκολλήσουν…
.
…ποτέ όμως δεν θα φθαρούν οι αναμνήσεις μου από αυτό το ταξίδι...
.
...και το logo "tea 4 five" που κόλλησε στην καρδιά μου από αυτή την περιπέτεια…
.
…δεν θα φθαρεί και δεν θα καταφέρει τίποτα να μου το ξεκολλήσει!


..........................................................ΤΗΕ ΕΝD
Attached Images
File Type: jpg α132.jpg (57.6 KB, 85 views)

Last edited by Uriah Heep; 09-02-2011 at 18:32.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!