GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 24-11-2012, 16:11
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.
Κανείς μεγαλο λάθος να υποστηρίζεις το ρίσκο που παίρνεις και να κάνεις endo .....με τελειωμένα λάστιχα και μάλιστα στην ποιότητα της ελληνικής ασφαλτου
Δεν ειναι θεμα κουλου ή οδηγαρας....η θεωρία σου μου θυμίζει, όσους δεν φορούν κράνος και έχουν αποψη
Σου εύχομαι να μην χρειαστει ποτε τα λάστιχα των 6 χρόνων....να δείξουν τα χρονια τους

Κάποια πράγματα στην ζωή δεν στα σερβίρουν....τα μαθαίνεις στην πραξη
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 24-11-2012, 16:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς μεγαλο λάθος να υποστηρίζεις το ρίσκο που παίρνεις και να κάνεις endo .....με τελειωμένα λάστιχα και μάλιστα στην ποιότητα της ελληνικής ασφαλτου
Δεν ειναι θεμα κουλου ή οδηγαρας....η θεωρία σου μου θυμίζει, όσους δεν φορούν κράνος και έχουν αποψη
Σου εύχομαι να μην χρειαστει ποτε τα λάστιχα των 6 χρόνων....να δείξουν τα χρονια τους

Κάποια πράγματα στην ζωή δεν στα σερβίρουν....τα μαθαίνεις στην πραξη
Σεβαστές όλες οι απόψεις κι επειδή το θέμα "λάστιχο" είναι ευαίσθητο θέμα, δεν θέλω σε καμία των περιπτώσεων να παρασύρω κάποιον στον δικό μου τρόπο σκέψης. Υπήρξε και άλλη παλιότερη αναφορά στο θέμα και τότε είχα γράψει και τεκμηριώσει με έγκυρα δημοσιεύματα την θέση μου. Εν κατακλείδι η νέα τάξη πραγμάτων στα λάστιχα είναι ότι με σωστή αποθήκευση (όχι μόνιμη έκθεση σε καιρικές συνθήκες) και σωστή χρήση (σωστές πιέσεις για το φορτίο του, όχι κοπανήματα σε πεζοδρόμια κλπ) αντέχουν και αποδίδουν το ίδιο για όλο το πάχος του πέλματος για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα (πολύ μεγαλύτερο των 2 ετών που λένε οι "επαΐοντες") λόγω της έλλειψης του φαινομένου του πολυμερισμού (που είχαν τα λάστιχα προηγούμενης γενιάς).
Θεωρώ τον εαυτόν μου έμπειρο αναβάτη (είμαι 45 και οδηγώ από τα 15 μου δίτροχο, έχω αρκετές συμμετοχές σε τοπικούς χωμάτινους αγώνες, έχω πάρα μα πάρα πολλά χιλιόμετρα σε χώμα και άσφαλτο με κατάλληλες αλλά και ακατάλληλες μοτοσυκλέτες) και ως εκ τούτου θεωρώ ότι μπορώ να "διαβάσω" και να "νιώσω" το μηχανάκι.
Ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα δεν ένιωσα ότι παίρνω κάποιο ρίσκο όσον αφορά τα λάστιχα πάντα.

Γνώμη μου και θέση μου που απλά την καταθέτω.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-11-2012, 16:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Οκ......πόσοι απο εμάς ήμασταν οδηγοί αγώνων και ξέρουμε να διαβάζουμε μηχανές, λάστιχα, οδοστρωματα και το ζωικο βασιλειο

Στο θεμα ασφάλειασ μοτοσικλέτας, σίγουρα τα ελαστικά παίζουν μεγαλο ρόλο και πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί ......εξάλλου στους αγώνες αλλάζουν ελαστικα καθε λίγους γύρους....τυχαίο;;;;;;

Τεσπα....εύχομαι σε όλους όσους αλλάζουν λάστιχα στον χρόνο, διχρονο και δεκαετίες....παντα ορθιοι
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 24-11-2012, 17:00
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ......πόσοι απο εμάς ήμασταν οδηγοί αγώνων και ξέρουμε να διαβάζουμε μηχανές, λάστιχα, οδοστρωματα και το ζωικο βασιλειο

Στο θεμα ασφάλειασ μοτοσικλέτας, σίγουρα τα ελαστικά παίζουν μεγαλο ρόλο και πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί ......εξάλλου στους αγώνες αλλάζουν ελαστικα καθε λίγους γύρους....τυχαίο;;;;;;

Τεσπα....εύχομαι σε όλους όσους αλλάζουν λάστιχα στον χρόνο, διχρονο και δεκαετίες....παντα ορθιοι

Μόνο μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις, μη συγκρίνεις τις συνθήκες αγώνων με αυτές της καθημερινής ή έστω βολταδόρικης μετακίνησης. Είναι ανόμοια πράγματα και θα οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα, επίσης δεν χρειάζεται να είσαι οδηγός αγώνων για να ξέρεις να αποκωδικοποιείς απλά πράγματα (κρατάει δεν κρατάει) πάνω στο μηχανάκι σου.
over & out από μένα, ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει καλύτερα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 24-11-2012, 20:34
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Όσο και να μας έχει σφίξει η κρίση το μικρότερο έξοδο είναι τα 230 ευρω για τα λάστιχα...

Προσωπικά μετά τα 12.000 άντε και λίγο ακόμα τα αλλάζω....

Δεν έχω αισθανθεί ασφαλής από τα χιλιόμετρα αυτά και πέρα....

Επειδή έχω πέσει από φθαρμένο λάστιχο και το πλήρωσα πολλαπλάσια....

Έχω κάνει σημαία το παραπάνω:

το μικρότερο έξοδο για έναν μοτοσικλετιστή, είναι τα 230 ευρω για τα λάστιχα...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 24-11-2012, 20:49
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. .
ειμαστε κοροιδα...,τι να κανουμε...?
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 24-11-2012, 20:53
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.
ειμαι σιγουρος οτι μετα το εντο,οταν η μηχανη κατεβηκε ξανα στο εδαφος,ο ταυρος σε ρωτησε τι λαστιχα φορας!ε?
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 24-11-2012, 22:00
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι σιγουρος οτι μετα το εντο,οταν η μηχανη κατεβηκε ξανα στο εδαφος,ο ταυρος σε ρωτησε τι λαστιχα φορας!ε?
Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, σκούπιζα το σκ@τό που έφτασε στην κάλτσα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 24-11-2012, 22:14
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Οσοι είχαν ή έχουν στριταδικα μηχανάκια και το έχουν ψάξει το θέμα, θα ξέρουν οτι ένα λάστιχο εχει ένα κύκλο ζωής, εχει να κάνει με ποσά ζέσταματα(αριθμητικά εννοώ),χλμ( λιγοτερο),συνθήκες οδήγησης, πιέσεις, φορτία, δουλεμα στις στροφές( ένα μηχανάκι που δεν πλαγιαζει ειναι φυσικό το λάστιχο στη μέση να φθείρεται και ουσιαστικά να χαλάει η κορονα), κλπ...επίσης παίζει ρόλο το που βολταρει το μηχανάκι, δηλαδή μέσα στην πόλη, αν ναι τότε πολλές φορές και με καινούργιο λάστιχο γλιστράει γιατι πιάνει γυαλαδα.. Ενα μηχανάκι που βολταρει επαρχία θα πατήσει και καλη άσφαλτο χωρίς σκόνη(βασικό), θα παει και πιο συχνά βόλτα σε κανα επαρχιακό στροφιλικι, με αποτέλεσμα να εχει καλύτερη απόδοση σε βάθος χρόνου άρα να κρατάει και περισσότερα χλμ. Ενα λάστιχο πόλης αντιθέτως εξ´αιτιας τον όσον είπα πιο πάνω δίνει πολλές φορές την εντύπωση οτι ειναι τελειωμενο.. Έχω πλήρη συναίσθηση για όσα γράφω αλλά δεν παύει να ειναι η άποψη μου και μόνο. Έχω πολλα να πω ακόμα πάνω στο θέμα αλλά φοβάμαι οτι spamαρω.. Και κλεινω με το οτι ο καθένας ειναι υπεύθυνος για το τομάρι του και το εργαλείο του, και δεν πρόκειται αν δεν θέλει κάποιος να καταλάβει, να του το βάλει κάποιος άλλος στο κεφάλι με το ζόρι..
Sorry spam off
Το μαμισαμε το θέμα..!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 24-11-2012, 22:36
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.
Βρε φιλε να μας πεις τι θα σου έφταιγε αν δεν σταματαγες? Και κάποιες ερωτήσεις-απορίες: πως καταλαβαίνεις τα φρέσκα λάστιχα?ξεκινας μια εκδρομή πέρνεις μια στροφή και αφου βγαίνεις λες οκ εχω λαστιχα? Ή βγαίνεις με παχυμετρο μετράς το πελμα,λες ειμαι οκ παμε? Και αν ναι ή δεν την κουνάς,ή τα λάστιχα έχουν μαγικο πέλμα που δεν τρώγεται? Φιλε εύχομαι να μην σε αφήσουν ξαφνικά. Συγχωραμε και για το ύφος αλλά εχω δυο μέρες και οπου το λέω ή γελάνε ή με λένε τρελό. Δεν ψάχνω απαντηση ή απόδειξη αλλά οπως είπαν και οι απανω μου,τέτοιες απόψεις,μη κονα αποδεκτές καλο ειναι να μην λέγονται γιατι εποχη που ειναι αν κάποιος δεν εχει και φράγκα και ειναι και λιγο άπειρος μπορει να σκεφτει να το δοκιμάσει και να κρατήσει τα ελαστικά του τόσο

Στάλθηκε απο μένα βρε!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!