GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-06-2013, 12:03
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Τωρα ειχα παρει φορα με τα βαψιματα.
Μαζεψα ολα τα (καποτε) μαυρα πλαστικα και αποφασισα να προσπαθησω να τα κανω λιγο καλυτερα απο το κακο χαλι οπου βρισκονταν τωρα...



Γερο καθαρισμα με παραφινελαιο απο πισσες και λοιπες βρωμιες, ενα καλο πλυσιμο στη ντουζιερα και ελαφρυ τριψιμο με πολυ ψιλο γιαλοχαρτο, ισα για να μπορει να πιασει επανω τη νεα βαφη. Καποιοι ισως πουν οτι το βαψιμο σε τετοια πλαστικα -που κανονικα ειναι αβαφα- δεν ειναι καλη ιδεα, ομως εγω το ειχα ξαναδοκιμασει στο παρελθον σε αλλες μηχανες με θεαματικα αποτελεσματα. Υπαρχει μια μαυρη "σατινε" βαφη που δεν ειναι ουτε ματ εντελως, αλλα ουτε και γυαλιστερη και σε τετοια πλαστικα εκανε θαυματα.
Δειτε κατασταση...



Απο τον πολυ ηλιο τα πλαστικα ειχαν κανει μεχρι και σχεδιακια!



Απλωσα τον τραχανα στη λιακαδα και ξεκινησα.



Μετα απο μερικες ωρες τα πλαστικα ειχαν γινει ετσι:





Το αποτελεσμα νομιζω οτι αξιζε τον κοπο.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-06-2013, 12:04
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Εχοντας τελειωσει με τα διαφορα πλαστικα, ασχοληθηκα και με καποια αλλα κομματια που χρειαζονταν φροντιδα και ενα καλο βαψιματακι.

Το καπακι του δοχειου των φρενων ηταν σε αθλια κατασταση.
Μεσα...


...και εξω.



Τριψιμο, καθαρισμα και βαψιμο...




Η ιδια διαδικασια συνεχιστηκε και στο πλαινο stand στο οποιο η μπογια ξεφλουδιζε παντου και απο κατω η σκουρια εκανε παρτυ.
Mα να μην υπαρχει τιποτα πανω σε αυτη τη ταλαιπωρη μηχανη που να μην θελει φροντιδα και επιδιορθωση; Αυτα συμβαινουν ομως οταν παρατας στο δρομο μια μηχανη να σαπισει...
Το ετριψα καλα, εβγαλα ολη τη σκουρια και το ετοιμασα για το βαψιμο. Αυτη τη φορα θα βαφοταν πρωτα με ενα χερι αντισκωριακο μινιο και μετα ενα υπεροχο μαυρο μεταλλικο χρωμα!



Και το αποτελεσμα πρεπει να ομολογησω οτι βγηκε πολυ ωραιο.



Last edited by Ταξιδευτης; 14-06-2013 at 12:16.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-06-2013, 13:03
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

...καθε ποστ σου και ενα ταξιδι ρε φιλε!...τι σαι εσυ!!!!

...


...ταξιδεψες μας Νικόλα!... δωστης ζωη ξανα!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 14-06-2013, 13:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
..................................................
Εδω θελω προκαταβολικα να ζητησω συγνωμη απο τους ειδικους.
Ουτε επαγγελματιας του χωρου ειμαι, ουτε δηλωνω ειδημων. Το μονο που θα δειτε παρακατω ειναι μια εντελως ερασιτεχνικη ιστορια αγαπης και φροντιδας, ............................
¨η αλλιως ''ποσα θες να μας τρελανεις...............''

Η δουλεια που βλεπουμε μονον ερασιτεχνικη δεν ειναι.......τα χερια σου πιανουν και οι γνωσεις στο θεμα περισσευουν διοτι δεν μπορουν ολοι π.χ να διαβασουν ενα service manual και να περασουν αυτα που διαβαζουν στην πραξη, θελει γνωσεις το πραγμα. Αλλα εσυ εχεις και συστημα ''σειρας των πραγματων'', δεν πας δλδ τσαπατσουλικα, δουλευεις με συστημα.

Συνεχισε......σε παρακολουθω συνεχως, ειναι το μονο νημα στα 3-4 χρονια που ειμαι μελος στο φορουμ που εχω ενεργοποιησει την ειδοποιηση στο εμαιλ μου για καθε νεα καταχωρηση........

Τελος εχω μια ερωτηση η οποια μπορει να εξελιχθει και σε συμβουλη προς εμενα........με τι βαφεις????? Με σπρευ δεν μπορει διοτι οι φωτογραφιες μου λενε οτι χρησιμοποιεις πιστολι......αλλα αν βαφεις με σπρευ πληρωνω οτι ζητησεις για να με μαθεις κι εμενα.

υ.γ. τα πλαστικα που εβαψες, με τι τα εβαψες (σπρευ, πιστολι, ειδος χρωματος...καθε πληροφορια δεκτη) και αν εχεις εμπειρια διαρκειας του βαψιματος στον χρονο.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 14-06-2013, 14:09
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Mετα το βαψιμο και των πλαστικων εκανα μια ανακεφαλαιωση.

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ
- Ελεγχος καλωδιων για κοψιματα κλπ
- Πλεξουδα - Επιδιορθωση και βελτιωση
- Αντικατασταση φισων με κλεμες
- Αλλαγη των μπουζι
- Αλλαγη των ηλεκτρονικων, μπουζοκαλωδιων και μπουζοπιπων με αναβαθμισμενες της NGK

ΑΕΡΑΣ
- Καθαρισμος και επιδιορθωση φιλτροκουτιου
- Αντικατασταση φιλτρου αερα με K&N
- Καθαρισμος ολων των κολλαρων/σωληνωσεων και περασμα με σιλικονη
- Νεα ανοξειδωτα κολλιε για τις σωληνωσεις (τα παλια απουσιαζαν εντελως!)

ΚΑΥΣΙΜΟ
- Ανοιγμα, καθαρισμος και ρυθμιση καρμπς
- Αλλαγη ο-rings
- Αντικατασταση σωληνα βενζινης
- Καθαρισμος του μικρου "μαμα" φιλτρου βενζινης πανω στα καρμπυρατερ
- Προσθηκη aftermarket φιλτρου πανω στο νεο σωληνακι βενζινης
- Καθαρισμα και ξεπλυμα ντεποζιτου
- Καθαρισμα και σερβις του ρακορ και των σωληνων καυσιμου στο ντεποζιτο.

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ
- Νεα τακακια μπρος/πισω
- Νεα λαδια στα μπροστινα καλαμια
- Νεα ρουλεμαν λαιμου
- Νεα αλυσιδογραναζα
- Νεα λαστιχα
- Ελεγχος βαλβιδων
- Ελεγχος συμπιεσης
- Αλλαγη λαδιων μοτερ.

Αν αναρωτιεστε γιατι και λαδια μοτερ αφου λογικα θα τα ειχαν αλλαξει προσφατα, μετα απο τα οσα ειχα ηδη δει δεν θα μπορουσα να τα αφηνα στη τυχη τους.
Εξαλλου οταν ειχα μαθει για το συμβαν οπου η μηχανη μετα απο κοντινη μια διαδρομη κατεληξε να γεμισει το πισω λαστιχο με λαδια ηδη υποπτευομουν τι ειχε συμβει και τελικα επιβεβαιωθηκα.

Στο συγκεκριμενο μοντελο λογω ξηρου καρτερ η διαδικασια μετρησης του λαδιου ειναι αναποδη απο το συνηθισμενο που ξερουμε.

Ο λογος βρισκεται στο σχεδιασμο του συγκεκριμενου συστηματος λαδιου.

Στα ξηρου καρτερ μοτερ το λαδι βρισκεται σε ενα δοχειο συνηθως στο λαιμο της μηχανης το οποιο κατεβαινει στο μοτερ και επιστρεφει επανω μεσω της αντλιας λαδιου.
Στα υγρου καρτερ μοτερ αντιθετως το λαδι βρισκεται στην ελαιολεκανη χαμηλα, ανεβαινει στο μοτερ και κατεβαινει ξανα κατω με τη βαρυτητα αφου σβησει ο κινητηρας.

Ελα ομως που η βαρυτητα ειναι ατιμο πραγμα και το ιδιο κατεβασμα των λαδιων συμβαινει ΚΑΙ στα ξηρου τυπου, αν και σε πολυ μικροτερο βαθμο λογω μιας βαλβιδας ανεπιστροφης που εμποδιζει τα λαδια να πανε ολα κατω.
Ετσι αν αφησεις το μοτερ να κρυωσει η ΔΕΝ το δουλεψεις και μετρησεις τα λαδια κρυα θα τα βρεις να λειπουν γιατι απο το δοχειο στο λαιμο το λαδι κατεβαινει σιγα σιγα προς τα κατω μεσα στο μοτερ με αποτελεσμα η σταθμη να ΔΕΙΧΝΕΙ πολυ χαμηλη χωρις ομως να ειναι στη πραγματικοτητα.

Οπως ειναι λοιπον προφανες, στα υγρου τυπου πρεπει να αφησεις τα λαδια να κατεβουν ολα στο καρτερ για να τα μετρησεις σωστα, ενω στα ξηρου τυπου πρεπει να συμβει το ακριβως αντιθετο: Να ζεστανεις το μοτερ, να τραβηξει το μοτερ και ολα τα λαδια που ειχαν κατεβει στην ελαιολεκανη και να αρχισει να τα ανακυκλωνει ανεβαζοντας τα στο δοχειο του λαιμου.

Ετσι η σωστη διαδικασια ειναι να βαλεις το μοτερ να δουλεψει καλα, να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας και αφου το σβησεις να μετρησεις τα λαδια μεσα σε μερικα λεπτα προτου αρχισουν να κατεβαινουν κατω.

Αυτο μαλλον δεν εγινε οταν αλλαχτηκαν τα λαδια οποτε και εριξαν λαδι αβερτα μεχρι να φανει στο δεικτη (που πρακτικα σημαινε οτι μεχρι να συμβει αυτο ειχε τιγκαρει η μηχανη λαδια μεχρι τα μπουνια).
Αποτελεσμα; Στη πρωτη λιγο πιο μακρυνη βολτα η μηχανη αρχισε να ξερναει τα επιπλεον λαδια απο την υπερχειληση μεσα στο φιλτροκουτι κ απο εκει στη πισω ροδα!

Εκτοτε το επιπλεον ποσο λαδιου ειχε αφαιρεθει αλλα ποσο ειχε βγει τελικα; Μια απλη αλλαγη λαδιων ειχε καταληξει σε ενα σκετο μπαχαλο, οποτε επρεπε σιγουρα να βγαλω τα λαδια για να δω τι ειχε γινει.

Εχουμε και λεμε. Περιπου 900 γραμμαρια (!) στο λαιμο και μισο λιτρο ακομα απο την ελαιολεκανη!
Συνολο 1,5 λιτρο λαδιου, ενω το βιβλιο του κατασκευαστη αναφερει 2 lt λαδι μαζι με το φιλτρο κανονικα... Ωραιοτατα...!

Στο μεταξυ, στο μαγνητη της ταπας του καρτερ που κανεις δεν ασχοληθηκε ποτε να καθαρισει λιγο υπηρχε η μανα του και ο πατερας του λεμε...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 14-06-2013, 14:25
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Φοβερός , μπράβο σου για την οργάνωση και την επιθυμία σου να κάνεις σωστά και την παραμικρή εργασία. Είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα δούμε στο τέλος θα είναι μια μοτοσυκλέτα σαν να βγήκε μόλις από το εργοστάσιο και αυτό χάρη στη θέληση και τον κόπο σου.
Και πάλι μπράβο σου!!

υ.γ. αν κάτι το κάνεις από αγγαρεία σίγουρα αυτό που θα πιάσεις στα χέρια σου θα βγεί χειρότερο από ότι ήταν πριν πέσει στα χέρια σου. Αντιθέτως αν σου αρέσει η ασχολία σίγουρα θα παρεις μεγάλη χαρά από το αποτέλεσμα που θα αντικρύσεις
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 14-06-2013, 14:56
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
¨η αλλιως ''ποσα θες να μας τρελανεις...............''

Η δουλεια που βλεπουμε μονον ερασιτεχνικη δεν ειναι.......τα χερια σου πιανουν και οι γνωσεις στο θεμα περισσευουν διοτι δεν μπορουν ολοι π.χ να διαβασουν ενα service manual και να περασουν αυτα που διαβαζουν στην πραξη, θελει γνωσεις το πραγμα. Αλλα εσυ εχεις και συστημα ''σειρας των πραγματων'', δεν πας δλδ τσαπατσουλικα, δουλευεις με συστημα.

Συνεχισε......σε παρακολουθω συνεχως, ειναι το μονο νημα στα 3-4 χρονια που ειμαι μελος στο φορουμ που εχω ενεργοποιησει την ειδοποιηση στο εμαιλ μου για καθε νεα καταχωρηση........

Τελος εχω μια ερωτηση η οποια μπορει να εξελιχθει και σε συμβουλη προς εμενα........με τι βαφεις????? Με σπρευ δεν μπορει διοτι οι φωτογραφιες μου λενε οτι χρησιμοποιεις πιστολι......αλλα αν βαφεις με σπρευ πληρωνω οτι ζητησεις για να με μαθεις κι εμενα.

υ.γ. τα πλαστικα που εβαψες, με τι τα εβαψες (σπρευ, πιστολι, ειδος χρωματος...καθε πληροφορια δεκτη) και αν εχεις εμπειρια διαρκειας του βαψιματος στον χρονο.
Γιωργο απο τα οσα διαβαζω στο φορουμ εχεις και εκτενεις γνωσεις και εμπειρια, οποτε η γνωμη σου πραγματικα με κολακευει παρα πολυ αλλα νομιζω οτι υπερβαλλεις βρε φιλε!
Αν υπαρχει κατι που εχω ειναι επιμονη και αγαπη για οτι κανω αλλα μεχρι εκει νομιζω.

Οσο για τις αποριες περι βαψιματος: Δεν χρησιμοποιησα πιστολι γιατι δεν εχω ουτε το καταλληλο χωρο βαφης, ουτε και τα χρηματα για να επενδυσω σε κατι τετοιο.
Η βαφη που βλεπεις ειναι με σπρευ, απλα πριν αρκετα φεγγαρια ενας φιλος φανοποιος στη Mercedes μου εμαθε καποια μικρα ...κολπακια:

- Μεγαλη επιμονη στο τριψιμο και την προετοιμασια. Καθαρισμα και ξανα τριψιμο με μεγαλυτερα νουμερα γυαλοχαρτα μεχρι να λειανθει η επιφανεια που βαφουμε.
- Αν αυτο που βαφουμε κανονικα ηταν αβαφο (οπως τα μαυρα προστατευτικα πλαστικα) τοτε προφανως δεν τα γυαλοχαρταρουμε γιατι θα γυαλισουν. Απλα τα καθαριζουμε πολυ καλα απο γρασσα και βρωμιες, τα στεγνωνουμε και περναμε στο βαψιμο.
- Υπαρχουν σπρευ και "σπρευ". Παντα κοιταω να παιρνω σπρευ που εχουν καλη διασπορα και αξιοπιστο στομιο ψεκασμου που να μην "φτυνει".
- Για τα αβαφα πλαστικα χρησιμοποιω μαυρο σατινε χρωμα, που ειναι αναμεσα στο γυαλιστερο και το ματ. Ετσι οταν το βαψεις δειχνει σαν να ειναι αβαφο αλλα σαν καινουργιο. Για τα βαμμενα πλαστικα προτιμω να φτιαχνω χρωμα σε μαγαζια με χρωματα/ειδη για φανοποιιες.
- Στο βαψιμο το μεγαλο μυστικο ειναι να περνας πολλες μικρες στρωσεις χρωματος και να μην στεκεσαι σε ενα σημειο για ωρα. Ριχνω λιγο χρωμα σε ενα κουβα μηπως τυχον φτυσει βαφη πριν αρχισει να ψεκαζει κανονικα και μετα περναω το πλαστικο με σταθερες κοφτες κινησεις χωρις να κραταω το σπρευ πατημενο για πολυ. Στη πρακτικη αυτο που κανω ειναι πολλα μικρα ψεκασματα φροντιζοντας να καλυψω ολα τα σημεια που θελω να βαψω.
- Αφηνω να στεγνωσει για λιγη ωρα (απο 5 λεπτα μεχρι μιση ωρα αναλογα τη θερμοκρασια και τι βαφουμε) και επαναλαμβανω για το επομενο χερι.

Τα παραπανω δεν ειναι η καλυτερη μεθοδος ενδεχομενως και καποιος επαγγελματιας σιγουρα θα εχει πολυ περισσοτερα να πει εδω αλλα για μενα αυτη η μεθοδος δουλευει ικανοποιητικα μεχρι τωρα.

Οσο για τη διαρκεια του βαψιματος στον χρονο, θα ελεγα οτι το μαυρο σπρευ στα αβαφα περιπου στα 3 χρονια θελει ενα φρεσκαρισμα αλλα δεν τιθεται θεμα ξεφλουδισματος (δεν ριχνουμε εξαλλου τοσο ωστε να κανει "πετσα").
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 14-06-2013, 15:08
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο απο τα οσα διαβαζω στο φορουμ εχεις και εκτενεις γνωσεις και εμπειρια, οποτε η γνωμη σου πραγματικα με κολακευει παρα πολυ αλλα νομιζω οτι υπερβαλλεις βρε φιλε!
Αν υπαρχει κατι που εχω ειναι επιμονη και αγαπη για οτι κανω αλλα μεχρι εκει νομιζω.

Οσο για τις αποριες περι βαψιματος: Δεν χρησιμοποιησα πιστολι γιατι δεν εχω ουτε το καταλληλο χωρο βαφης, ουτε και τα χρηματα για να επενδυσω σε κατι τετοιο.
Η βαφη που βλεπεις ειναι με σπρευ, απλα πριν αρκετα φεγγαρια ενας φιλος φανοποιος στη Mercedes μου εμαθε καποια μικρα ...κολπακια:

- Μεγαλη επιμονη στο τριψιμο και την προετοιμασια. Καθαρισμα και ξανα τριψιμο με μεγαλυτερα νουμερα γυαλοχαρτα μεχρι να λειανθει η επιφανεια που βαφουμε.
- Αν αυτο που βαφουμε κανονικα ηταν αβαφο (οπως τα μαυρα προστατευτικα πλαστικα) τοτε προφανως δεν τα γυαλοχαρταρουμε γιατι θα γυαλισουν. Απλα τα καθαριζουμε πολυ καλα απο γρασσα και βρωμιες, τα στεγνωνουμε και περναμε στο βαψιμο.
- Υπαρχουν σπρευ και "σπρευ". Παντα κοιταω να παιρνω σπρευ που εχουν καλη διασπορα και αξιοπιστο στομιο ψεκασμου που να μην "φτυνει".
- Για τα αβαφα πλαστικα χρησιμοποιω μαυρο σατινε χρωμα, που ειναι αναμεσα στο γυαλιστερο και το ματ. Ετσι οταν το βαψεις δειχνει σαν να ειναι αβαφο αλλα σαν καινουργιο. Για τα βαμμενα πλαστικα προτιμω να φτιαχνω χρωμα σε μαγαζια με χρωματα/ειδη για φανοποιιες.
- Στο βαψιμο το μεγαλο μυστικο ειναι να περνας πολλες μικρες στρωσεις χρωματος και να μην στεκεσαι σε ενα σημειο για ωρα. Ριχνω λιγο χρωμα σε ενα κουβα μηπως τυχον φτυσει βαφη πριν αρχισει να ψεκαζει κανονικα και μετα περναω το πλαστικο με σταθερες κοφτες κινησεις χωρις να κραταω το σπρευ πατημενο για πολυ. Στη πρακτικη αυτο που κανω ειναι πολλα μικρα ψεκασματα φροντιζοντας να καλυψω ολα τα σημεια που θελω να βαψω.
- Αφηνω να στεγνωσει για λιγη ωρα (απο 5 λεπτα μεχρι μιση ωρα αναλογα τη θερμοκρασια και τι βαφουμε) και επαναλαμβανω για το επομενο χερι.

Τα παραπανω δεν ειναι η καλυτερη μεθοδος ενδεχομενως και καποιος επαγγελματιας σιγουρα θα εχει πολυ περισσοτερα να πει εδω αλλα για μενα αυτη η μεθοδος δουλευει ικανοποιητικα μεχρι τωρα.

Οσο για τη διαρκεια του βαψιματος στον χρονο, θα ελεγα οτι το μαυρο σπρευ στα αβαφα περιπου στα 3 χρονια θελει ενα φρεσκαρισμα αλλα δεν τιθεται θεμα ξεφλουδισματος (δεν ριχνουμε εξαλλου τοσο ωστε να κανει "πετσα").
εισαι πραγματικα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ!!!!!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ..........

με τα σπρευ δεν τα παω καθόλου καλα ακομα κι αν ειναι εκεινο με το τελειοτερο στομιο.......αν ποτε χρειαστω να ξερεις θα εισαι η πρωτη επιλογη μου........

keep walking.......I'm right behind you and learning from you!!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-06-2013, 15:36
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Εχω την εντυπωση οτι εχεις βαλει στοχο να πας καπου που το αγαπημενο σου VFR δεν μπορει να παει. Σωστη η σκεψη σου μιας και οι βαλιτσες ειναι ετοιμες απο την προετοιμασια του Πανου.
Δεν θα σχολιασω τιποτα για την κατασταση που βρηκες το μηχανακι παρα μονο οτι ο Paschalis ειχε ακομα μια φορα δικιο.
Θα εκφρασω το θαυμασμο μου ομως στην υπομονη και στην επιμονη σου να το κανεις "καινουργιο".
Πραγματικα εσυ και ο Αλκινοος εχετε θεσει τον πηχη παρα πολυ ψηλα.
Τα σεβη μου φιλε ταξιδευτη!!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 14-06-2013, 15:57
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Νίκο και τα δικά μου συγχαρητήρια.
Δεν έχω γνώσεις επί του θέματος αλλά έχω να πω μόνο αυτό

Εχεις τρελό μεράκι και αυτό φαίνεται και από τις φωτογραφίες και από τον τρόπο που μας παρουσιάζεις το θέμα. Είμαι σίγουρος πως μόλις ολοκληρώσεις το project αυτό που θα δούμε θα μας αφήσει άφωνους.

(πέρυσι τέτοια περίπου εποχή είχα ακούσει μια μαγική λεξούλα..."έτοιμο" )
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!