GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #581  
Παλιό 22-10-2012, 11:42
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Τι κοινό έχουν τα παπάκια και τα Γερμανικά ακατανόμαστα.

Έχουν τον ίδιο σκοπό. Μικρές μετακινήσεις στην πόλη. ΠΧ από το σπίτι στην εργασία και μετά στην καφετέρια.


Ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Ακόμη δεν το έχουν καταλάβει....................
Reply With Quote
  #582  
Παλιό 22-10-2012, 11:45
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, φιλαρακι, ολα και ολα!!!
Έχει πάρει πρώτος νούμερο ο Ναπο . Δεν θα μας χαλασεις την σειρά εσυ !!!


Το ρητό μας διδάσκει.

Καλύτερα παπάκι παρά τον Μητσοτάκη.

Έχω λακίσει από αυτή την κατηγορία..........
Reply With Quote
  #583  
Παλιό 22-10-2012, 11:50
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν τον ίδιο σκοπό. Μικρές μετακινήσεις στην πόλη. ΠΧ από το σπίτι στην εργασία και μετά στην καφετέρια.
Πάρε ένα και ανακάλυψε αν αυτός είναι ο μόνος σκοπός ύπαρξης του και η μόνη του ικανότητα.
Κανείς δεν εμποδίζει έναν γιάπη (πω που ξέθαψα τη λέξη) με σακάκι να πάρει ένα Goldwing ή ένα Fireblade full carbon fiber, μόνο για να παίρνει τη γυναίκα του από τη δουλειά.
Α και η γυναίκα του να δουλεύει 4 τετράγωνα πιο πέρα.
Έτσι και σε κάθε μηχανή ή όχημα ή καταναλωτικό αγαθό.
Άλλος παίρνει Evo ή Impreza STi γιατί έχουν μεγάλο πορτπαγκάζ για τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ.
Ο κόσμος έχει γεμίσει με iPhone με ανθρώπους που δεν έχουν ΙΔΕΑ από τεχνολογία (άντε μέχρι να ανακαλύψουν πως μπαίνει το Angry Birds).
Ο άλλος παίρνει 3D smartTV 55" για να βλέπει τούρκικα και δεν βάζει ποτέ 3D, ούτε καν HD ταινία, ενώ δεν την βάζει και στο δίκτυο.
Τι να κάνουμε. Έτσι είναι η ζωή.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω λακίσει από αυτή την κατηγορία..........
Ο Γερμανός έχει κάτι για σένα ακόμα και αν είσαι σε άλλη κατηγορία.
Εκτός αν εννοείς σαν κατηγορία το "αδιάφορη χαζομάρα".
Ναι τέτοια δεν έχει.

Last edited by NLS; 22-10-2012 at 12:06.
Reply With Quote
  #584  
Παλιό 22-10-2012, 13:57
BMAR Ο/Η BMAR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: R 1200GS ADVENTURE 2010
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

ΠΑΝΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ TO 100% ORIGINAL ΕΡΓΑΛΕΙΟ .
ΤΟ ΝΕΟ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΚΔΟΣΗ ADVENTURE ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΞΕΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ( ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ) ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ. Ο ΔΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ PRODUCT MANAGER EINAI ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΥΔΡΟΨΥΚΤΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΕΡΟ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ BMW TV.
ΤΕΛΟΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑBS ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΩΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΚΕΤΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΡΙΑ. ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΑΒΑΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΠΑΚΕΤΟΥ Η ΤΙΜΗ ΘΑ ΑΝΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.
Reply With Quote
  #585  
Παλιό 22-10-2012, 14:17
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις (και εγώ είμαι), αλλά έχω ΒΑΣΙΚΑ μια ερώτηση.

Τι σημαίνει "100% original εργαλείο";
Γιατί είναι το Adventure του 2010;
Γιατί να μην είναι το Adventure το 1150; (το 1200 οι 1150άρηδες φώναζαν ότι είναι πλαστικούρα)
Γιατί να μην είναι το πιο ελαφρύ 1100;
Γιατί να μην είναι το R80 G/S;
Ποιος βάφτισε original το δικό σου (ή το δικό μου) και όχι κάτι άλλο;

Από εκεί και πέρα έχω και άλλες διαφωνίες.

1. Εγώ σου λέω ότι σε 2 χρόνια ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ Adventure (σημείωσε ότι το λέω) άσχετα με το τι εμπόδια έχει το νέο μοντέλο.

2. Ο κινητήρας είναι ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ (σύμφωνα με το ΕΠΙΣΗΜΟ press release της BMW). Για την ακρίβεια είναι 65% αερόψυκτος και 35% υδρόψυκτος (η υδρόψυξη πάει σε συγκεκριμένα κρίσiμα σημεία α λα formula 1). Ο δικός σου είναι (νούμερα της BMW δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου) 22% ελαιόψυκτος και 78% αερόψυκτος.

3. Η τιμή εγώ σου λέω θα ξεκινάει από όσο ξεκινάει η τωρινή μαζί με το ABS. Αυτό με βάση ότι έχω δει τα τελευταία 10 χρόνια που τα παρακολουθώ. Θα μου είναι έκπληξη και να κάνει όσο κάνει η τωρινή ΧΩΡΙΣ το ABS (πιο φτηνά δηλαδή) και πιο ακριβό. Πάντως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για μια μηχανή που χοντρικά κάνει 15 χιλιάρικα, ένα πεντακοσάρι πάνω ή κάτω ίσον μηδέν και ένα χιλιάρικο ίσον "ψιλά". Δεν λέω ότι το χιλιάρικο δεν είναι λεφτά για μένα, λέω σε σχέση με την κλίμακα της μηχανής. Με άλλα λόγια αν κάτι (όχι η GS, γενικώς) έλεγα ότι κάνει 15 και ετοιμαζόμουν να τα δώσω, ε αν τελικά κάνει 16 δεν θα με σταματήσει.

4. Τα ανακοινωμένα πακέτα είναι πάλι τρια. Από εκεί και πέρα "πακέτο" δεν σημαίνει τίποτα άλλο από μια συλλογή από options που στα δίνει όλα μαζί πιο φτηνά. Οι GS (και όλες οι BMW) ήταν πάντα fully customizable σε 500 πράγματα από το εργοστάσιο. Αυτό βέβαια ποτέ δεν το έμαθαν όσοι την πήραν μτχ. ή πήραν απλώς ότι είχε στη βιτρίνα το μαγαζί.
Reply With Quote
  #586  
Παλιό 22-10-2012, 14:50
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι GS (και όλες οι BMW) ήταν πάντα fully customizable σε 500 πράγματα από το εργοστάσιο. Αυτό βέβαια ποτέ δεν το έμαθαν όσοι την πήραν μτχ. ή πήραν απλώς ότι είχε στη βιτρίνα το μαγαζί.

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο, αλλά για να το κάνεις απαιτείται αναμονή πάνω από 3 μήνες....
Reply With Quote
  #587  
Παλιό 22-10-2012, 15:12
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Ναι.
Πράγμα που προσωπικά μου αρέσει.
(και στη BMW το έχω κάνει δυο φορές)
Έρχεται το μηχάνημα ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ, φτιάχνεται για μένα και το περιμένω.

Το μτχ. είναι μτχ. αλλά το "παίρνω ότι είχε το μαγαζί στη βιτρίνα" δεν με τρελαίνει σαν ιδέα (εκτός αν πλησιάζει στο 90%+ ότι ήθελα). Μην ξεχνάς αυτό στη βιτρίνα πολλές φορές είναι αυτό που μετάνιωσε κάποιος άλλος. Ή αυτό που πίστεψε ο συγκεκριμένος εξουσιοδοτημένος ότι θα του φύγει ευκολότερα (άρα δεν έχει κάποια ιδιαίτερα πράγματα που μπορεί να θέλω και να ανεβάζουν και την τιμή, αλλά μόνο "κράχτες").

Την τωρινή μου την πρόλαβα μόλις 3 μέρες πριν φύγω διακοπές (!). Η παραγγελία είχε δωθεί 2 μήνες πριν, την προηγούμενη μέρα πριν μάθουμε ότι θα έχουμε μπέμπη (αν το ήξερα ίσως δεν έβαζα στο κεφάλι μου 18 χιλιάρικα - τελικά δεν μετάνιωσα πάντως).
Η προηγούμενη είχε επίσης ενδιαφέρουσα ιστορία μια και παρήγγειλα το μοντέλο που ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ο εξουσιοδοτημένος ότι υπάρχει και έχει μόλις βγει (Dakar ΜΕ ABS - είχε μόνο χωρίς μέχρι τότε). Τον έβαλα και το ζήτησε και έτσι έμαθε ότι υπάρχει. Έτσι πήρα το πρώτο που ήρθε στην Ελλάδα (ήρθε πεντάδα στην Ελλάδα, μια και άλλοι το έμαθαν εντωμεταξύ, αλλά πήρα το πρώτο). ΤΕΣΣΕΡΙΣ μήνες μετά την παραγγελία.

Last edited by NLS; 22-10-2012 at 15:17.
Reply With Quote
  #588  
Παλιό 22-10-2012, 17:17
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απο περιεργια ρωτάω.......Τωρα που βγηκε το νεο υδρόψυκτο μοντέλο, ποσο θα πουλιέται το παλιο αεροψυκτό? Δηλαδη ποσο ειχε μεταχειρισμένο διετιας(πχ)πριν βγει το νεο και πόσα τωρα που βγήκε!!!
Reply With Quote
  #589  
Παλιό 22-10-2012, 17:42
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περιεργια ρωτάω.......Τωρα που βγηκε το νεο υδρόψυκτο μοντέλο, ποσο θα πουλιέται το παλιο αεροψυκτό? Δηλαδη ποσο ειχε μεταχειρισμένο διετιας(πχ)πριν βγει το νεο και πόσα τωρα που βγήκε!!!

Θα πωλούνται όσο και τα MODENAS.

Τα έβαλε προσφορά για να ξεπεράσει σε πωλήσεις τον Ανατολίτη ανταγωνιστή..................
Reply With Quote
  #590  
Παλιό 22-10-2012, 17:58
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πωλούνται όσο και τα MODENAS.

Τα έβαλε προσφορά για να ξεπεράσει σε πωλήσεις τον Ανατολίτη ανταγωνιστή..................
Δεν παιζεσαι ρε!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!