GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 17-01-2012, 15:28
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος οσοι το ''πατατε'' προσεξτε την μαντεμενια μαργαριτα.
Σ Π Α Ε Ι
Ποια είναι αυτή η μαργαρίτα και για ποιο μηχανάκι μιλάς?
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 17-01-2012, 18:02
Ellie Ο/Η Ellie βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Στην μνήμη μας για πάντα !
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Αυτο που θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε ειναι οτι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για να δωσουμε εναν κανονα για φρεναρισμα πανικου κ ακομη περισσοτερο τι οριζεται εδω ως φρεναρισμα πανικου, ποιος ο λογος που προκαλει αυτη την αντιδραση κλπ.Ο καθενας μιλαει απο τη δικη του σκοπια , με τις δικες του εικονες στο μυαλο του οπου χρειαστηκε τετοιου ειδους φρεναρισμα κ φυσικα μπορει οι εικονες αυτες μες στον εγκεφαλο του καθενος μας να απεχουν μερα με τη νυχτα!!!οπωσδηποτε λοιπον οι συνθηκες του οδοστρωματος,της καταστασης κ δυνατοτητας της μηχανης, της οπτικης κ ψυχολογικης ικανοτητας του αναβατη, της εμπειριας του καθως φυσικα κ η ταχυτητα κ η αιτια ολου αυτου του πανικου εχουν τετοιο ευρος που ενδεχομενος ψαχνουμε ψιλο στ'αχυρα!!!

Στη δικη μου περιπτωση παντως το προηγουμενο σχολιο μου ειχε ως βαση το γεγονος οτι οταν εχω χρειαστει τετοιου ειδους φρεναρισμα, η πληρης ακινητοποιηση της μηχανης δεν εχει υπαρξει ως ενδεχομενο αφου αν υπηρχε η δυνατοτητα,
το γεγονος στα δεδομενα του εγκεφαλου μου δε θα αρχειοθετουνταν με τετοιο τιτλο. Επισης το τωρινο μηχανακι μου (που με μια αλλαγη αναρτησης ολινζ εγινε ΤΟ ολαραουνντ εργαλειο - να παινεψω το σπιτι μου) εχει συνδυασμενα με ABS κ μου κανει τη ζωη ευκολη κ ομορφη αφου μ'αφηνει το περιθωριο να κανω ο,τι μ#####α ξαφνικα μου καρφωθει στον ταρακουνημενο εγκεφαλο μου (ανιατη περιπτωση πιστοποιημενα)

Σιγουρα ομως το πισω φρενο το εχω ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ!!!αλλιως







Reply With Quote
  #53  
Παλιό 17-01-2012, 18:08
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

+k1200s
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 17-01-2012, 18:09
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

η μαργαριτα ειναι ενα μαλλον μαντεμενιο κομματι το οποιο δενει στον αξονα και στην ροδα.Ειναι αναμεσα.
Αμα σπασει(εχει 5 βασακια λεπτα)..................
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 17-01-2012, 18:12
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

αυριο εαν προλαβω πριν το γηπεδο θα σας δειξω
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 17-01-2012, 18:36
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε ειναι οτι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο για να δωσουμε εναν κανονα για φρεναρισμα πανικου κ ακομη περισσοτερο τι οριζεται εδω ως φρεναρισμα πανικου, ποιος ο λογος που προκαλει αυτη την αντιδραση κλπ.Ο καθενας μιλαει απο τη δικη του σκοπια , με τις δικες του εικονες στο μυαλο του οπου χρειαστηκε τετοιου ειδους φρεναρισμα κ φυσικα μπορει οι εικονες αυτες μες στον εγκεφαλο του καθενος μας να απεχουν μερα με τη νυχτα!!!


Κι αυτό ισχύει. Να σας πω ένα απλό παράδειγμα? Πηγαίνεις με κάποια χιλιόμετρα (50 λέω εγώ) στη πόλη και ξαφνικά βλέπεις θεοκόμματο στο πεζοδρόμιο και καρφώνεσαι πάνω της για 1-2 δεύτερα. Ο μπροστινός σου όμως που ήταν σε απόσταση ασφαλείας, έχει σταματήσει στο κόκκινο φανάρι. Εσύ που ξαναγυρίζεις τα μάτια σου εμπρός, διαπιστώνεις ότι απέχεις μόλις 5 μέτρα από αυτόν κι ενώ πας ακόμα με 50χαω. Εκεί θα έχεις ένα φρενάρισμα πανικού.
Είναι αυτό τώρα λόγος να καθόμαστε και να μιλάμε για φρένα πανικού?
Γι' αυτό παραπάνω λέω πως τις περισσότερες φορές εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε το κατάλληλο κλήμα να ευδοκιμήσουν οι περιπτώσεις για φρένα πανικού.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 17-01-2012, 18:44
Ellie Ο/Η Ellie βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Στην μνήμη μας για πάντα !
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αυτό ισχύει. Να σας πω ένα απλό παράδειγμα? Πηγαίνεις με κάποια χιλιόμετρα (50 λέω εγώ) στη πόλη και ξαφνικά βλέπεις θεοκόμματο στο πεζοδρόμιο και καρφώνεσαι πάνω της για 1-2 δεύτερα. Ο μπροστινός σου όμως που ήταν σε απόσταση ασφαλείας, έχει σταματήσει στο κόκκινο φανάρι. Εσύ που ξαναγυρίζεις τα μάτια σου εμπρός, διαπιστώνεις ότι απέχεις μόλις 5 μέτρα από αυτόν κι ενώ πας ακόμα με 50χαω. Εκεί θα έχεις ένα φρενάρισμα πανικού.
Είναι αυτό τώρα λόγος να καθόμαστε και να μιλάμε για φρένα πανικού?
Γι' αυτό παραπάνω λέω πως τις περισσότερες φορές εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε το κατάλληλο κλήμα να ευδοκιμήσουν οι περιπτώσεις για φρένα πανικού.

επιτελους!!!να κ μια εμπειρια που δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να ζησω!!!!

ευχαριστω alx!!!!σου ειμαι ευγνωμων!!!!!(-ονουσα τελος παντων)








Reply With Quote
  #58  
Παλιό 17-01-2012, 22:29
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Καλησπέρα σας παιδιά,

είμαι καινούριος στην οδήγηση μηχανής και με μπέρδεψε κάτι που διάβασα στις 6 αυτές σελίδες. Ελπίζω να το γράψω όσο πιο κατανοητά γίνεται...:

Αν μπορούσα να γενικέψω ή να συνοψίσω, ένα από τα συμπεράσματα που θα έβγαζα θα ήταν ότι το πίσω φρένο, ακόμα και σε "κατάσταση πανικού", δεν προτίνεται η χρήση του. Ιδίως αν η μηχανή μου διαθέτει ABS. Τότε βασίζω το φρενάρισμα αποκλειστικά στο εμπρός φρένο. Παρόλα αυτά, οι μηχανές με συνδυασμένα φρένα (αν δεν κάνω λάθος κάτι μεταξύ 75%-25%) φαίνεται να δίνουν στους αναβάτες τους την σιγουριά πως ότι μ@λ@κία κι αν κάνουν θα τους βοηθήσει κάπως αυτή η επιπλέον δυνατότητα του συστήματος πέδησης της μηχανής. Πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτή η κάπως αντικρουόμενη θεωρία;
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 17-01-2012, 23:02
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Είναι επειδή το πίσω φρένο δεν κάνει τίποτα
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 18-01-2012, 02:07
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Είπα και πιο πάνω ότι εγω δεν το παταω και το θεορω διακοσμητικό. Εγω έχω integral... Οπότε άκυρη η ειρωνία........
Δεύτερων εάν κανένα ´´τιμονί´ απο τα σοβαρά τα οποία μίλησαν πριν είναι ικανό σε κατάσταση πανικού το ξανά τονίζω ΠΑΝΙΚΟΎ να πατήσει το πίσω φρένο τόσο ούτως ώστε να κρατήσει το βάρος της μηχανής κάτω, και όχι να το μπλοκάρει όπως λέει το αρχικό copy paste πόστ, τότε δεν μπορω να καταλάβω τι φοβάται και δεν ´´σφιγγεί´ το μπροστινό? αφού έχει abs δεν θα το χάσει.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!