GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 18-01-2012, 02:10
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Δες το πόστ μου νούμερο 18 και θα καταλάβεις τι θέλω να πω
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 18-01-2012, 02:13
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Τέλος δες μια σωστή θεωρία
http://www.gsforum.gr/Ασφάλεια-και-τ...εων-27102/
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 18-01-2012, 02:18
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Κάποιος έξυπνος είπε ότι θα μπλοκάρει ο πίσω τροχός σε περίπτωση κατεβασματος.
Εάν έχεις ήδη 7000 στροφές ναι θα μπλοκάρει.
Εάν δεν θες να μπλοκάρει και είσαι καλο τιμόνι στο κατέβασμα παίξε με συμπλεκτη. Κανείς ελεγχόμενη την ολισθη σου.
Με το κατέβασμα μπορείς να αλλάξεις πορεία ενώ με το φρένο πας ευθεία μην ξεχνάς ότι στον πανικό στα τα αφίξεις δεν θα τα πατήσει απλά.....

Στο πόστ μου νο 16 ξαναλέω......ΠΡΏΤΑ κοιτάς πως θα αποφύγεις το πρόβλημα και μετα......
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 18-01-2012, 09:29
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα και πιο πάνω ότι εγω δεν το παταω και το θεορω διακοσμητικό. Εγω έχω integral... Οπότε άκυρη η ειρωνία........
Δεύτερων εάν κανένα ´´τιμονί´ απο τα σοβαρά τα οποία μίλησαν πριν είναι ικανό σε κατάσταση πανικού το ξανά τονίζω ΠΑΝΙΚΟΎ να πατήσει το πίσω φρένο τόσο ούτως ώστε να κρατήσει το βάρος της μηχανής κάτω, και όχι να το μπλοκάρει όπως λέει το αρχικό copy paste πόστ, τότε δεν μπορω να καταλάβω τι φοβάται και δεν ´´σφιγγεί´ το μπροστινό? αφού έχει abs δεν θα το χάσει.......
Kαμία ειρωνία φίλε μου. Όταν η BMW με το integral σύστημα σου έχει by default να πιάνει και το πισινό φρένο κατά ένα ποσοστό όταν πατάς το μπροστινό, πάει να πει πως το πισινό ΠΡΕΠΕΙ να φρενάρει κι αυτό την μοτοσυκλέτα για να γίνεται αυτό που εξήγησα παραπάνω. Ευθυγράμμιση της μοτοσυκλέτας-προοδευτική μετακίνηση μαζών προς τα εμπρός και εντέλει καλύτερο φρενάρισμα. Οπότε... το πατήσεις δεν το πατήσεις εσύ, αυτό θα δουλέψει. Ποίο το διακοσμητικό στοιχείο τότε? Για το πεντάλ μιλάς? Γιατί το πισινό φρένο σου δουλεύει ούτως ή άλλως!
Στα BMW με τα συστήματα telelever-Duolever που η μοτοσυκλέτα δεν βυθίζεται όσο τα απλά συστήματα αναρτήσεων, το πισινό φρένο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και βοηθά περισσότερο στην επιβράδυνση απ' ότι στις άλλες μοτοσυκλέτες.
Εγώ που δεν έχω συνδυασμένα φρένα, το βλέπω πολύ καθαρά αυτό. Αν φρενάρω μόνο με το μπροστινό, το φρενάρισμα δεν είναι τόσο δυνατό όσο είναι όταν φρενάρω και με τα δύο ταυτόχρονα. Και σε αυτό το θέμα δεν ακούω κουβέντα! Είμαι κάθετος!
Όσο για το φρένο πανικού που λες και την ικανότητα να κρατήσεις το βάρος της μοτό κάτω, είναι ένα αναπόφευκτο συμβάν το εύκολο μπλοκάρισμα του πίσω τροχού. Είναι φυσικό ότι από την στιγμή που οι μάζες θα μεταφερθούν μπροστά, ο πίσω τροχός έχει μικρή πρόσφυση και θα μπλοκάρει εύκολα αν πατήσεις δυνατά το φρένο. Θέλει "τσίμπημα" το πισινό σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός κι αν έχεις ABS οπότε δεν σε νοιάζει. Τσαρουχώνεις και κάνει τη δουλειά το ABS.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος έξυπνος είπε ότι θα μπλοκάρει ο πίσω τροχός σε περίπτωση κατεβασματος.
Εάν έχεις ήδη 7000 στροφές ναι θα μπλοκάρει.
Εάν δεν θες να μπλοκάρει και είσαι καλο τιμόνι στο κατέβασμα παίξε με συμπλεκτη. Κανείς ελεγχόμενη την ολισθη σου.
Με το κατέβασμα μπορείς να αλλάξεις πορεία ενώ με το φρένο πας ευθεία μην ξεχνάς ότι στον πανικό στα τα αφίξεις δεν θα τα πατήσει απλά.....
Koίτα αδερφέ... ο "έξυπνος" που λες φαντάζομαι είμαι εγώ, (ανταπόδοση ειρωνείας ήταν αυτό?) απλά πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε, πως όσοι οδηγούν μοτοσυκλέτες, δεν είναι αυτόματα και οι χεράδες ώστε να διαχειριστούν σωστά ένα κατέβασμα με τον συμπλέκτη.
Όταν κάποιος δεν γνωρίζει να τα κάνει αυτά και διαβάσει σε έναν οδηγό τεχνικής οδήγησης και φρένων ότι πρέπει να κατεβάσει (και το κάνει) γιατί πιστεύεις πως δεν θα μπλοκάρει τον τροχό του με ένα ανεπιθύμητο γλίστρημα?
Επίσης όταν λέμε φρένα πανικού, μιλάμε ότι ξεκινάς το φρενάρισμα σε πολύ μικρή απόσταση από το εμπόδιο (γι' αυτό είναι και πανικού)
Πιστεύεις λοιπόν ότι ένας αναβάτης έχει την ικανότητα να προλάβει να φρενάρει και να κατεβάσει ταχύτητα/ες ταυτόχρονα μέσα σε τόση μικρή απόσταση και τόσο λίγο χρόνο? Για να το κάνει αυτό πρέπει να είναι αναβάτης που ξέρει πολύ καλά να οδηγεί κι έχει εξοικειωθεί με τέτοιες κινήσεις και εκτός πανικού. Διαφορετικά θα χάσει πολύτιμο χρόνο και πιθανότατα θα κάνει πατάτα.

Επίσης εγώ ο "έξυπνος", μία από τις αγαπημένες μου κινήσεις όταν στρίβω σε φουρκέτες, είναι να μπαίνω με πλαγιολίσθηση του πίσω τροχού όταν βολεύει η στροφή, με κατεβάσματα και λίγο βοήθημα με το πισινό φρένο, οπότε ξέρω πολύ καλά τι λέω γιατί αυτά τα κάνω σε κάθε βόλτα μου.
(Όσοι έχουν πάει βόλτα μαζί μου και έχουν βρεθεί πίσω μου σε τέτοιες φάσεις, ξέρουν)

Τέλος, πρέπει να πω πως ο καλός αναβάτης, δύσκολα θα βρεθεί σε κατάσταση φρένων πανικού, αλλά ακόμα κι αν βρεθεί, ξέρει να διαχειριστεί την κατάσταση, πολύ καλύτερα από έναν άλλο χαμηλότερου επιπέδου ικανοτήτων. Σαφέστατα θα ψάξει πρώτα διέξοδο αποφυγής του εμποδίου όπως πολύ σωστά ανέφερες κι εσύ, χωρίς να χρειαστεί να τσαρουχώσει φρένα. Θα κοιτάξει που θέλει να πάει και εκεί θα πάει. Αν τώρα δεν υπάρχει διαφυγή, θα φρενάρει όσο καλύτερα ξέρει και μπορεί. Όταν όμως μιλάμε για αποστάσεις λίγων μέτρων, το κατέβασμα είναι χάσιμο χρόνου. Μέχρι να πατήσεις το συμπλέκτη, να κατεβάσεις ταχύτητα, να αφήσεις το συμπλέκτη όσο ο μ α λ ά χρειάζεται (για να μην μπλοκάρει απότομα ο τροχός), και να αρχίσει να φρενάρει ο τροχός από τον κινητήρα, το 'χασες το παιχνίδι.

Last edited by ALX; 18-01-2012 at 09:34.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 18-01-2012, 12:25
Jepe Ο/Η Jepe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν όμως μιλάμε για αποστάσεις λίγων μέτρων, το κατέβασμα είναι χάσιμο χρόνου. Μέχρι να πατήσεις το συμπλέκτη, να κατεβάσεις ταχύτητα, να αφήσεις το συμπλέκτη όσο ο μ α λ ά χρειάζεται (για να μην μπλοκάρει απότομα ο τροχός), και να αρχίσει να φρενάρει ο τροχός από τον κινητήρα, το 'χασες το παιχνίδι.

+1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 18-01-2012, 13:14
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

''Kαμία ειρωνία φίλε μου. Όταν η BMW με το integral σύστημα σου έχει by default να πιάνει και το πισινό φρένο κατά ένα ποσοστό όταν πατάς το μπροστινό, πάει να πει πως το πισινό ΠΡΕΠΕΙ να φρενάρει κι αυτό την μοτοσυκλέτα ''

Αρα ειναι αχρηστο το πισω αφου φρεναρει απο μονο του.
Το λεω στο ποστ 16

Ο στην περιπτωση του αρχαριου πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα φρεναρει τον πισω τροχο ο ιδιος πατωντας με περισσοτερη δυναμη το πισω φρενο?

Ποιος ειπε οτι απαγορευεται να παει καποιος σε μια αλανα να κανει προπονηση?
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 18-01-2012, 13:16
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Τέλος δες μια σωστή θεωρία
http://www.gsforum.gr/Ασφάλεια-και-τ...�εων-27102/
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 18-01-2012, 13:36
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
''Kαμία ειρωνία φίλε μου. Όταν η BMW με το integral σύστημα σου έχει by default να πιάνει και το πισινό φρένο κατά ένα ποσοστό όταν πατάς το μπροστινό, πάει να πει πως το πισινό ΠΡΕΠΕΙ να φρενάρει κι αυτό την μοτοσυκλέτα ''

Αρα ειναι αχρηστο το πισω αφου φρεναρει απο μονο του.
Το λεω στο ποστ 16

Δεν είναι άχρηστο το πίσω φρένο... το πεντάλ είναι για σένα άχρηστο.

Ο στην περιπτωση του αρχαριου πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα φρεναρει τον πισω τροχο ο ιδιος πατωντας με περισσοτερη δυναμη το πισω φρενο?

Στην περίπτωση του αρχάριου, περισσότερο να σε ανησυχεί το μπροστά φρένο και λιγότερο το πίσω. Οι αρχάριοι όταν χρειαστεί να φρενάρουν δυνατά, πέφτουν συνήθως από μπλοκάρισμα μπροστινού κι όχι από μπλοκάρισμα του πίσω. Το πίσω ελέγχεται κάπως. Ακόμα και με λίγη τύχη το μαζεύεις. Το μπροστά όμως? Για το πίσω έχεις πάντα την επιλογή να αφήσεις άμεσα το πεντάλ μόλις αντιληφθείς μπλοκάρισμα. Ο κινητήρας θα τον αμολήσει τον τροχό όποτε πέσουν οι στροφές. Μπορεί και άμεσα μπορεί και μετά από πολύ ώρα (αναλόγως πόσες ταχύτητες κατέβασες και σε τι στροφές βρισκόσουν)


Ποιος ειπε οτι απαγορευεται να παει καποιος σε μια αλανα να κανει προπονηση?
Ρε ας πάει και σε 10 αλάνες να κάνει προπόνηση... εγώ μαζί σου είμαι. Το θέμα είναι όμως ότι δεν πάει σχεδόν κανείς, γιατί σου λέει κι αν πέσω? Να κάνω ζημιά στη μοτοσυκλέτα (ή και σε μένα) χωρίς λόγο?

Ξέρεις πόσες φορές πετάω έξω το ABS και οδηγώ χωρίς αυτό? Μερικές φορές κάνω και μικρές ελεγχόμενες δοκιμές μπλοκαρίσματος μπροστινού (σε ευθεία πάντα) Έτσι για να μην ξεχνιέμαι και καλομαθαίνω με το ABS
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 18-01-2012, 13:58
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

αν και οχι τρελος χερας...και οχι τρελα εμπειρος αναβατης...
και μιας και η τωρινη μηχανη μου εχει ABS,

Απο την στιγμη που δεν μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο...τοτε

πιστευω μετα απο πρακτικη εξασκηση καθημερινη στην Αθηνα...οτι σε οποιοδηποτε φρεναρισμα αν κανεις ελαφρυ πατημα του πισω και κατοπιν (οχι μετα απο ενα λεπτο) αναλογα την περισταση πατημα του μπροστινου τοτε η μηχανη βυθιζει το μπροστινο πολυ πιο ομαλα...προσφεροντας μου καλυτερο ελεγχο της μηχανης...και μου φενεται λογικο μιας και η μεταφορα μαζας της μηχανης γινεται προοδευτικα...

την λογικη μονο μπροστινο την δοκιμαζα τον πρωτο καιρο που πηρα την μηχανη με ABS και το βθθισμα της με εκανε να νιωθω ανασφαλεις...

η αληθεια ειναι οτι φραναρισμα πανικου πανικου (δοξα τον θεο) δεν μου εχει τυχει ακομα...οποτε να μπορω να κρινω την μια και την αλλη τεχνικη...σε επιπεδα ακινητοποιησης...!!!
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 18-01-2012, 15:00
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Φρενάρισμα Πανικού

αρχηγε μου με τελελεβερ και ντουλεβερ ποσο βυθιζεται η μηχανη σου.

Αυτο που ειπα ειναι το εξης και δεν το διαβασατε καλα. Οκ καλο το ποστ αλλα οχι για μηχανες τυπου bmw.Ασε που στον πανικο και αμα δεν μπορεις να το αποφυγεις δεν σε νοιαζει τοσο η μεταφορα βαρους.......
ALX εαν δεν κανεις και καναδυο προσπαθειες σε αλανα σε συνδιασμο με την οχι τοσο καλη γνωση(χερας) τοτε η' δεν θα μαθεις ποτε η' θα την γλιτωσεις επειδη εισαι τυχερος η' μετα υπαρχει και το αποτελεσμα του
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!