GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-04-2010, 15:48
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

ΑΝ ΘΕΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ 400 ΕΥΡΩ....(???)
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-04-2010, 15:54
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

...ΚΑΙ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-04-2010, 16:46
Jojos_X Ο/Η Jojos_X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Γιάννη θα τα αναρτήσω όλα στο φόρουμ μόλις έχει επισκευαστεί η βλάβη ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης κ με τον άλλο μάστορα. Έχεις pm κ κανόνισε για καφεδάκι εάν θα μείνεις Αθήνα.

Το προηγούμενο μήνυμα το έβαλα για να πω στα παιδιά που πιθανόν να έχουν την ίδια ή παρεμφερή βλάβη με εμένα να είναι πολύ προσεκτικοί στο τι θα δώσουν ώστε να ξέρουν περίπου που θα κυμανθεί το κόστος, εάν επισκευάζεται κ να αποφασίσουν εάν θα κινηθούν έτσι ή με επίσημο της BMW όπου να παλέψουν το ποσοστό έκπτωσης αλλά να έχουν κ την εγγύηση επισκευής.

Εγώ μέχρι στιγμής είχα ένα κόστος κάτι λιγότερο από 400 ευρώ κ η μηχανή (ευτυχώς) είναι σε κατάσταση προ επισκευής (χωρίς να το έχω τσεκάρει σε εγκέφαλο μήπως βγάζει κ άλλο error, αλλά τέλος πάντων με αναμμένο το τριγωνάκι στο ταμπλό, το ABS να αναβοσβήνει κ το ρελέ του να χτυπάει κ φυσικά χωρίς να έχω υποβοήθηση σέβρο στο πίσω φρένο).
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 02-04-2010, 18:16
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

....ευχομαι να επισκευαστει με το χαμηλοτερο δυνατον κοστος....και αναμενουμε..
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 25-04-2010, 13:52
Jojos_X Ο/Η Jojos_X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Φίλοι η μονάδα δείχνει ότι επισκευάστηκε. Θα γράψω σύντομα ανατριχιαστικές λεπτομέρειες καθώς ταλαιπωρήθηκα αρκετά, αλλά τελικά έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν, που μου πρότειναν τρόπους κ τελικά φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Η δύναμη μας ως καταναλωτές κ ειδικά εμείς εδώ που είμαστε άρρωστοι με τα συγκεκριμένα μηχανάκια, αναδεικνύεται κ μέσω τέτοιων παρεών διαδυκτιακών ή μη.

Τέλος να πω μεγάλη Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η σε όσους φίλους έχουν το ίδιο πρόβλημα κυκλοφορεί έξω επικίνδυνος άσχετος με τη μηχανή μας, που κάνει το μάστορα κ υπόσχεται επισκευή με δικό του "μυστικό". Ενώ δεν μου έφτιαξε τίποτα, ποτέ δεν άνοιξε τη μονάδα μου - που υποτίθεται ότι ήταν η ειδίκευση του -, μου προξένησε ζημιές στο μηχανάκι κ συνολικά μου κόστισε κάνα πεντακοσάρι μόνο για να επισκευάσω τις μ@μ@κίες του, μερικές εκ των οποίων ήταν κάψιμο πολλαπλασιαστή (110 + 25 το μπουζί του που είχε γίνει ψητό) κ σπάσιμο μεντεσέδων βαλίτσας (75 ευρώ). Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η επίσης μην δώσετε ποτέ χρήματα μπροστά.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 25-04-2010, 20:16
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Reply With Quote
  #47  
Παλιό 25-04-2010, 20:23
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

διαβασα το αρθρο..στον αλλον το εφτιαξε σε σενα οχι??και επιπλεον ζημεια!!!!!!...ευτυχωσ τωρα εχεισ φρενα...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 25-04-2010, 23:43
Jojos_X Ο/Η Jojos_X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Λοιπόν Φίλοι επειδή είναι ένα ζήτημα που καίει όλους μας, καθώς σε πολλούς μας έχει τύχει κ οι υπόλοιποι είναι στη συνεχή ανησυχία μήπως τύχει σας γράφω την εμπειρία μου:

Περίληψη περιστατικού βλάβης:

Απρίλη του 2009 αρχίζει το ABS να μου κάνει νερά, μία στις δέκα πέταγε error. Το μηχανάκι πάει Γέρακα, σε βόλτα ο Παναγ. δεν του βγάζει τίποτα, μου λέει μάλλον ABS failure αλλά καβάλα το μέχρι να στο ξανακάνει. Τις επόμενες μέρες βγαίνει εντελώς off (καλύτερα), εγκέφαλος στο Γέρακα, ABS unit failure με 4411 rear servo unit failure. 2200 κουστούμι, BMW Hellas στα π@π@ρια τους, δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με καταγγελίες (εκεί ακριβώς ποντάρουν τα λαμόγια).

Φέτος, φίλος με ενημερώνει ότι γίνεται συζήτηση σε άλλο forum κ επισκευάζεται η βλάβη. Επικοινωνώ με τα παιδιά που το είχαν φτιάξει κ οι δύο μου συστήνουν δύο διαφορετικούς μάστορες. Ο ένας φίλος από τους δύο με το ίδιο ακριβώς μηχανάκι που το έφτιαξε το ABS μου συστήνει μάστορα expert στο ABS συνταξιούχο της mercedes, με τη μόνη προϋπόθεση να τον αφήσω μόνο του με κλειδωμένη τη μηχανή να κάνει τα δικά του γιατί είναι "μυστικό".

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθούν οι ανατριχιαστικές λεπτομέρειες:

Μέσα στην απελπισία μου λέω ΟΚ. Έρχεται στο γκαράζ μου.

1. Με το που έρχεται του δίνω 100 ευρώ, του λέω για ανταλλακτικά όπως ζήτησες από το φίλο που σε συνέστησε, μου λέει έτσι το λέμε εμείς είναι για κάποιες εργασίες κ εάν χρειαστεί κάτι από ψιλοανταλλακτικό
2. Ανοίγει το ντεπόζιτο, δεν είχα ταχυσυνδέσμους στα σωληνάκια πάει αγοράζει τους τοποθετεί του δίνω 150 ευρώ. Κόστιζαν 130 από ότι μου είπε, ΟΚ πες το μόνο που ήταν χρήσιμο να αλλάξουμε όχι ότι καιγόμουν αλλά ΟΚ. Έχω πάει στο γραφείο (έχω να τρέξω κ μια εταιρεία), με παίρνει το μεσημέρι τηλέφωνο.
3. Δεν παίρνει το μηχανάκι μπροστά, μου λέει, μέχρι να με πάρει τηλέφωνο το έχει μ@μήσει στη μιζιά φαντάζομαι, ευτύχως η μπαταρία είναι σκυλί αλλά σίγουρα θα είχε φθορά (μου το λέει κ ο ίδιος με αυτά που της έκανα άλλη θα τα είχε φτύσει), φθορά στη μίζα που τις πρώτες μέρες σφύριζε, τώρα σούπερ. Θα έχει μπλοκάρει ο συναγερμός λέει (π@π@ρια), κατεβαίνω σπίτι τον ανοιγοκλείνω φυσικά τίποτα. Ξαναέρχεται λέει θα είναι χαμηλό το καύσιμο στο ντεπόζιτο (π@π@ρια στο τετράγωνο), αρχίζει να την κουνάει βίαια για να πάει το καύσιμο λέει (π@π@ρια στον κύβο), ανοιχτή η βαλίτσα πίσω, σπάει από το κούνημα τους μεντεσέδες του καπακιού, άσε μου λέει θα σου πω τι θα κάνουμε στο τέλος (χρειάζεται να ξαναπώ π@π@ρια???) (περίπου 70 ευρώ, πάω τους αλλάζω motion 'n' style). Τελικά ο υπεράσχετος έχει συνδέσει ανάποδα τα σωληνάκια της βενζίνης που έβαλε τους ταχυσυνδέσμους !!!!. Το μηχανάκι ακόμα φυσικά με error.
4. Με ξαναπαίρνει τηλ. θα του φέρει ένας φίλος του από Γερμανία κάτι ανταλλακτικά (δεν λέει τι) μου ζητάει στην αρχή 38 ευρώ, μετά 55, στο τέλος μου λέει 42 του τα δίνω, αφού τον ρωτάω δεν σου έδωσα στην αρχή για αυτά, μου λέει τα έδωσα γιατί είχα εφορία να πληρώσω!!! Τελικά φέρνει ένα ρελέ μπλε κ μία δίοδο άσπρη, τα οποία ήταν ΟΚ κ στην μηχανή δεν χρειαζόταν αλλαγή μπορούσαν να τσεκαριστούν με πολύμετρο.

Φυσικά αφού είδα αυτά στην αρχή δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω ξανά μόνο του με τη μηχανή. Ανοίγει όλη τη μηχανή ξανά, ντεπόζιτα, σέλες, ασφαλειοθήκες, να βρούμε την πλεξούδα, να μετρήσουμε συνέχεια με το πολύμετρο, ΟΚ φτάνει ηλεκτρικό σήμα από το πίσω φρένο στον εγκέφαλο (για να το δει αυτό δεν χρειαζόταν να ξηλώσει όλη τη μηχανή, απλά το ντεπόζιτο, δουλειά δεκαλέπτου, έχουμε φάει περίπου τέσσερις ώρες). Τι κάνουμε του λέω, άνοιξε ξανά τον εγκέφαλο του ABS (αφού εκεί είσαι ειδικός) για επισκευή. Όχι μου λέει δεν φτιάχνεται ο εγκέφαλος, θα ψάξουμε να βρούμε άλλον !!!!! Αφήνει τη μηχανή λυμένη όλη στο γκαράζ μια μέρα, ήθελε κ δεύτερη να την αφήσει, τον φέρνω κλωτσιδόν σχεδόν, την ξαναδένει (κάνω το σταυρό μου, τουλάχιστον είναι σε ένα κομμάτι πάλι), ούτε να τον ξαναδώ δεν ήθελα.

Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι μου λέει ότι δεν θα μου πάρει και άλλα χρήματα (ήθελε κ 300 ευρώ για να κάνει τα μαγικά του) αφού δεν το έφτιαξε...

Επικοινωνώ με τον δεύτερο μάστορα (τον Κ Α Ν Ο Ν Ι Κ Ο, όχι τον γιαλαντζί). Του πάω το μηχανάκι, το ανοίγουμε, ανοίγει τη μονάδα, βλέπει ότι ο προηγούμενος δεν έχει βάλει χέρι στη μονάδα (μάλλον της έκανε ευχέλαια να φτιάξει). Σπασμένη η μικρή πλακέτα που δίνει σήμα στο πίσω σέβρο (προφανώς από τις σφυριές του προηγούμενου για να ξεκολλήσει) κ κολλημένο το μοτεράκι του πίσω σέβρο. Βρίσκουμε μία άλλη μονάδα από καμμένο μηχανάκι μήπως κάνουν τα ανταλλακτικά. Αλλάζει πλακέτα κ μοτεράκι πίσω σέβρο, αρχικά φτιάχνει μόλις όμως ζορίζεται το πίσω φρένο την ξαναπετάει τη βλάβη. Δυστυχώς κ η δεύτερη πλακέτα ελλατωματική. Βρίσκω τέλος μεταχειρισμένη άλλη μονάδα (ολόκληρη), τη βάζουμε πάνω, εξαέρωση στα φρένα, το μηχανάκι ΟΚ !!!!!

Ο προηγούμενος μάστορας με τις π@π@ριες του έχει κάψει κ πολλαπλασιαστή στο δεξί μπουζί.

Κόστη:

Ο πρώτος 100 στην αρχή, 150 στη συνέχεια, περίπου 50 για επιπλέον (αχρείαστα) ανταλλακτικά, 75 περίπου για τους σπασμένους μεντεσέδες κ κάνα 150άρι για πολλαπλασιαστή μπουζί. Κόστος χωρίς να κάνει τίποτα, εκτός από μαντάρα το μηχανάκι.

Μονάδα 300
Εργατικά δεύτερου κάνα 80άρι

Σύνολο κόστους κάνα 900άρι αλλά τουλάχιστον το μηχανάκι Φ Υ Σ Α Ε Ι.

Συγχαρητήρια στο δεύτερο μάστορα για το μεράκι κ για την αγάπη του σε αυτά τα μηχανάκια !!!
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 25-04-2010, 23:55
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

χαιρομαι που τελικα την εφτιαξες την μηχανη...απλα μια συμβουλη και μια απορια...ποτε μηχανη με καποιον ¨ασχετο" μηχανικο!! και η απορια ειναι τι στο δ...ο εκανε ο γιαλατζης και στο αλλον το εφτιαξε...και τελικα ο κανονικος μηχανικος αναγκαστηκε να αλλαξει μοναδα?δεν υπηρχε πιθανοτητα να την γλυτωσεις?και παλι παλι καλα...και ευχομαι οχι αλλα τετοια σε κανεναν
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 26-04-2010, 00:09
Jojos_X Ο/Η Jojos_X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑBS FAILURE

Λοιπόν σε αυτές τις μονάδες επειδή μπορεί να "κολλήσουν" είθιστε να τις χτυπάνε εξωτερικά μπας κ έρθουν !!!! Η δεύτερη μεθοδολογία είναι να την κάνουν hard reset κ το τρίτο να κάνουν εξαέρωση στα υγρά.

Ο δεύτερος Α Ν Ο Ι Ξ Ε τη μονάδα, πράγμα που δεν έκανε ο πρώτος, κ είδε κ μου είπε τι ακριβώς από τη μονάδα έχει πρόβλημα. Μοτέρ πίσω σέβρο κολλημένο κ πλακέτα σπασμένη (όχι η κεντρική του ABS, μία μικρή σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο κάρτας SIM που δίνει εντολή στο σέβρο). Η πλακέτα μπορεί να σπάσει μόνο από χτυπήματα ή από τρακάρισμα. Εμένα το μηχανάκι είναι Α Τ Ρ Α Κ Α Ρ Ι Σ Τ Ο, οπότε....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!