GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-11-2010, 16:52
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως αναφέρει και ο τίτλος του θέματος αναζητώ κάποιον πρόθυμο που διαθέτει το παραπάνω κράνος να μου το "δανείσει" για λίγη ώρα (εννοείται ότι με συνοδεύει και ακολουθεί κέρασμα) προκειμένου να το δοκιμάσω σε πραγματικές συνθήκες.

Πήγα εχθές σε κατάστημα και το δοκίμασα και είδα το Large μου είναι το ικανοποιητικότερο μέγεθος δεν θέλω όμως να προχωρήσω στην αγορά του χωρίς κανονική δοκιμή.

Δυστυχώς έχω κάνει ήδη δύο μέτριες επιλογές (όσον αφορά το θόρυβο) σε κράνη και προσπαθώ να αποφύγω μια τρίτη. Ειδικά όταν πρόκειται για κόστος που υπερβαίνει τα άλλα δύο μαζί. Τα τεστ βέβαια το δίνουν ως κορυφαίο σε ησυχία, θα ήθελα όμως να το διαπιστώσω με το δικό μπόι, τη δική μοτό και τη δική μου ζελατίνα.

Μένω Πειραιά αλλά μπορώ να βρεθώ οπουδήποτε εντός λεκανοπεδίου (αρκεί να υπάρχει κοντά διαθέσιμος αυτοκινητόδρομος για να το δοκιμάσω σε ταχύτητες άνω των 120 χαω).

Επίσης είμαι εύκαιρος οποιαδήποτε ώρα για το ραντεβού.

Παράλληλα προσφέρω το δικό μου κράνος (Givi X08 Modular size Large) για δοκιμή σε όποιον το σκέφτεται.

2010 GIVI X08 MODULAR HELMET COMFORT RIDES | RMReview .com.my Malaysia product review & Cheapest price comparison specification guide tips


Φιλικά

Παναγιώτης
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-11-2010, 00:21
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Γεια χαρά!

Έχω το Medium και μένω Μακεδονία, άρα δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ...

Η ηχομόνωση ήταν ένας βασικός λόγος που με έκανε να επιλέξω το συγκεκριμένο κράνος. Τελικά ύστερα από ~8000km, μπορώ να πω ότι είναι μεν σχετικά πιο ήσυχο από άλλα ίδια κατηγορίας τιμής και ποιότητας, αλλά μη φαντάζεσαι και πολλά πράματα.

Για να καταλάβεις , με ύψος 1,80 σε standard GS με original (σε ύψος) ζελατίνα, έχω αρκετούς αεροδυναμικούς θορύβους,περισσότερους από όσους φανταζόμουν πριν από την αγορά του C3, έχοντας κατά νου τον τίτλο του "πιο ησυχου" κράνους. Παίζει βέβαια ρόλο ότι το χρησιμοποιώ με το SRC, που αφαιρεί το standard κολάρο και χωρίς το anti-noise pad για το σαγόνι,

Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα ποιοτικό,προσεγμένο στη λεπτομέρεια και αρκετά ελαφρύ κράνος(και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος, αν όλα αυτά δικαιολογούν την τόσο υψηλή του τιμή)

Για οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σου.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-11-2010, 19:34
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Ουτε και εγω μπορω να σε βοηθησω αμεσα, αλλα...
το κρανος το εχει ο αδερφος μου και το εκανα και εγω ενα testride μεγαλων ταχυτητων. Εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ησυχια του γιατι ειχε επανω και υποσιαγονο και ολο το κολαρο γυρω-γυρω. νομιζω οτι αν μαζευα τα χρηματα θα το χτυπουσα και εγω.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-11-2010, 13:08
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Είναι αρκετά καλό κράνος !!!

Τώρα αμα την ψάχνεις τόσο πολύ για δοκιμές κλπ. για θόρυβο νομίζω δεν θα ικανοποιηθείς αρκετά. Έχει λιγότερο θόρυβο από τα άλλα , αλλά όχι τόσο που να αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα.

Το κράνος αυτό δεν το παίρνεις μόνο για τον θόρυβο , αλλά και για την ποιότητα κατασκευής του, την αντοχή των υλικών του στο χρόνο, τις πολύ λίγες ζημιές που βγάζει , την πολύ καλή και ανθεκτική βαφή που έχει σε γρατζουνιές , στα απλά και ευκολοφόρετα κομμάτια που έχει στις επενδύσεις και πολλά άλλα....

Με δυό λόγια πιστεύω ότι αξίζει το πακέτο και όχι τα επιμέρους πλεονεκτήματα του, (όπως η ησυχία του) , που άλλωστε μπορείς να την βρείς μόνη της και σε άλλα φθηνότερα κράνη στα ίδια ίσως και καλύτερα επίπεδα.

Προσωπικά την συγκεκριμένη μάρκα την αγοράζω χρόνια γιατί κινούμαι χρόνια καθημερινά με την μηχανή. Αν την χρησιμοποιούσα σποραδικά για βόλτες και εκδρομές μόνο δεν ξέρω αν θα το αγόραζα. Δεν είναι και φθηνό. Αλλά έχω δει ότι αυτό αντέχει σχεδόν διπλάσιο χρόνο από άλλα κράνη (ακόμα και από της BMW που είναι ίδια μάρκα). Οπότε τα λεφτά του τα βγάζει και με το παραπάνω (για εμένα αναφέρομαι και για τα χλμ. που κάνω)

Καλές αγορές σου εύχομαι !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-11-2010, 14:46
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Καλημέρα σε όλους.

Σας ευχαριστώ όλους για τις Inside information οι οποίες είναι πραγματικά ανεκτίμητες.

Πιστεύω ότι καταφέρατε να είστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται και αυτό είναι πολύ σημαντικό διότι πρόκειται για ένα κράνος με "βαρύ όνομα".

Σίγουρα ένα μεγάλο πλεονέκτημα του κράνους είναι η ποιότητα κατασκευής και η αντοχή στο χρόνο.

Ομολογώ ότι αν στις εργοστασιακές περ####νές του (ποιότητα κατασκευής και επιδόσεις θορύβου) συμπεριλαμβανόταν και μια "όμορφη-εντυπωσιακή" εμφάνιση (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα) τότε θα είχα προχωρήσει στην αγορά του χωρίς άλλη δοκιμή.

Δυστυχώς νομίζω ότι χρειάζεται και η προσωπική αξιολόγηση της απόδοσής του μιας και είναι αρκετά τα λεφτά Άρη!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-12-2010, 17:31
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Καλησπέρα!
Είμαι ο αδελφός που δανεισε το κρανος λίγο πιο πάνω Εγώ είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος. Μενω Θεσσαλονίκη είμαι καθημερινα για 20-30 χμ στην Εθνικη και τρεχω με 120χμ/ωρα. Φοραω ενα Bluetooth ακουστικο με ραδιο και ακουω ΚΑΝΟΝΙΚΑ όχι μονο τη μουσικη αλλα ακομα και τους διαλογους των παραγωγων με τους ακροατες ακομα και σε αυτη τη ταχυτητα με την ενταση ρυθμισμενη στο μισο...
Πιστευω οτι αξίζει να δώσει κανεις 350 ευρω και να το παρει από Ebay ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Για 500 ευρω που το δινουν καποια καταστηματα εδω δεν ξερω αν θα ειχε νοημα αλλα δεν ξερω αν σε αυτα τα λεφτα το SHOEI εχει καλυτερο αποτελεσμα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-12-2010, 20:08
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

350 ευρώ;;;;;

Για δώσε κάποιον λινκ αν μπορείς.

Η καλύτερη τιμή που βρήκα σε μαγαζί στην Αθήνα ήταν 430 ευρώ για μονόχρωμο λευκό.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-12-2010, 19:41
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

eBay - eine der größten deutschen Shopping-Websites

Εχει με 349, εχει και με 369 ανάλογα με το μεγεθος...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 05-03-2011, 14:44
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Λοιπόν παίδες το κράνος αγοράστηκε από εδώ μιας και η διαφορά ebay+μεταφορικά ήταν σχετικά μικρή (δεν πρόλαβα την προσφορά του fc-moto).

Για να φανώ ΣΥΝΕΠΗΣ ως προς το αίτημά μου για δοκιμή ενός ακριβού κράνους...

ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

είναι μεγέθους LARGE και μένω Πειραιά.

Οι ενδιαφερόμενοι καλό θα είναι να έχουν φροντίσει τα όποια θέματα υγιεινής
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-03-2011, 00:02
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πωλείται κράνος Schuberth S1 Carbon No60 lycos Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 2 28-11-2010 21:59
SUPER TENERE 1200 Test Ride Translatoras Άλλες εταιρίες 17 19-09-2010 23:39
Test Ride, BMW R16 gemara Παλαιά μοντέλα - Classic 6 27-06-2010 10:21
Πωλείται κράνος Schuberth καινούργιο kotskofi Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 12-01-2010 12:42
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!