GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-11-2009, 15:24
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Geofrantz Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση στο πρώτο post:

Η σωστή διεύθυνση του site είναι www.motorworks.co.uk και ΟΧΙ www.motoworks.co.uk που απλά δεν υπάρχει.

Πάντως, η δική μου εμπειρία με την Odussey είναι ομοίως απογοητευτική. Με δύο χρόνια πάνω στο GS 1200 R και σποραδική (ομολογουμένως) χρήση, η μπαταριούλα παρέδωσε πνεύμα (και μου βγήκε και η πίστη να την αφαιρέσω αφού η τοποθέτησή της χωρίς το τριμάρισμα των πτερυγιδίων είναι... άστα να πάνε).
Τώρα θα πάρω μια στάνταρ YUASA στα 50 ευρώ, και θα την αντικαταστήσω πάλι σε κάνα χρόνο, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω φρούδες προσδοκίες για 4, 5, 8 και δέκα (!!!) χρόνια, όπως τα φούμαρα που ευαγγελίζεται η Odyssey.

Μια τελευταία σημείωση: Σοφά έκανε όποιος την βάφτισε Οδύσσεια. Τέτοιους μύθους, μόνον ο Ομηρος θα μπορούσε να πουλήσει στο κοινό...
2 χρονια εχει εγγυηση,οποτε την πηγαινεις πισω και σου δινουν αλλη..............
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-11-2009, 23:11
Geofrantz Ο/Η Geofrantz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Φίλοι μου,

Επειδή είναι λίγο άκομψο, το πρώτο post ενός newbie να είναι αρνητικό, διευκρινίζω: Λόγω - ίσως - επαγγελματικής διαστροφής (δημοσιογράφος γαρ), έχω το χούι να μην πέφτω θύμα του αριστουργηματικού μάρκετινγκ που κάνουν οι φίλοι μας από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Φίλος, ηλεκτρολόγος, καθηγητής στο ΕΜΠ, μου είπε τα ακόλουθα, και σας τα παραθέτω για ενημέρωση και μόνον: ΟΛΕΣ οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες θέλουν συμπτωματική (εννοεί περιστασιακή) συντήρηση. Είναι το λεγόμενο trickle charge που κάνουν οι καλοί φορτιστές σαν τον CTEK που αγόρασα πριν από χρόνια. Το πρόβλημα με την Odyssey - σε αντιπαραβολή με οποιαδήποτε άλλη μπαταρία - είναι ότι, καθώς η αφαίρεσή της από τη μοτοσικλέτα συνθέτει μια μικρή ταλαιπωρία, κανείς σχεδόν (και σίγουρα όχι εγώ) δεν τη βγάζει από τη θέση της για να την συνδέσει στη συντήρηση του φορτιστή, αν πρόκειται να μην τη χρησιμοποιήσει για μία ή δύο εβδομάδες. Ετσι τουλάχιστον την πάτησε η αφεντιά μου. Το ευχάριστο είναι ότι, όντως, η μπαταρία έχει δύο χρόνια εγγύηση, και καθώς η δική μου θα τα συμπλήρωνε τον ερχόμενο Ιανουάριο, την άφησα σήμερα στον εξουσιοδοτημένο πωλητή για να πάρω μια καινούργια. Ωστόσο, η άφιξη της καινούργιας είναι ακόμα άγνωστη και θα αναγκαστώ να ακινητοποιήσω τη μοτοσικλέτα μέχρι να καταφθάσει...
Πληροφοριακά προσθέτω και τα εξής: Εχω ένα αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΠΟΡΑΔΙΚΑ (σχεδόν 20 φορές το χρόνο) και, παρότι η μπαταρία του συμπληρώνει τον πέμπτο της χρόνο και είναι μια απλή, ταπεινή μπαταριούλα των 60 ευρώ που δεν έχει συντηρηθεί ποτέ, λειτουργεί ακόμα σαν καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολογάκι.
Οπότε, τα δικά μου συμπεράσματα είναι όμοια με αυτά του οποιουδήποτε υποψιασμένου καταναλωτή: Θα προτιμούσα να αγόραζα εξ' αρχής μια φτηνιάρικη και να την αλλάζω προληπτικά κάθε 20 μήνες, παρά να εμπιστευτώ τις επαγγελίες της οποιασδήποτε Odyssey. Αλλά, είπαμε, υπάρχει και η εγγύηση...
Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω - γιατί είμαι και πολυλογάς: Εδώ θα είμαστε και στα επόμενα δύο χρόνια (ή τουλάχιστον το εύχομαι για όλους μας), και ο χρόνος θα δείξει!
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το καλωσόρισμα, με χαρά θα σας συναντήσω στον καφέ της Αίγλης (αν εννοείτε του Ζαππείου, που είναι και το αγαπημένο μου στέκι). Κάθε πότε συμβαίνει αυτό;

Γ.Φ.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-11-2009, 15:48
petkostas Ο/Η petkostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Honda CBR 1000RR 2005
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Geofrantz Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση στο πρώτο post:

Η σωστή διεύθυνση του site είναι www.motorworks.co.uk και ΟΧΙ www.motoworks.co.uk που απλά δεν υπάρχει.

Πάντως, η δική μου εμπειρία με την Odussey είναι ομοίως απογοητευτική. Με δύο χρόνια πάνω στο GS 1200 R και σποραδική (ομολογουμένως) χρήση, η μπαταριούλα παρέδωσε πνεύμα (και μου βγήκε και η πίστη να την αφαιρέσω αφού η τοποθέτησή της χωρίς το τριμάρισμα των πτερυγιδίων είναι... άστα να πάνε).
Τώρα θα πάρω μια στάνταρ YUASA στα 50 ευρώ, και θα την αντικαταστήσω πάλι σε κάνα χρόνο, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω φρούδες προσδοκίες για 4, 5, 8 και δέκα (!!!) χρόνια, όπως τα φούμαρα που ευαγγελίζεται η Odyssey.

Μια τελευταία σημείωση: Σοφά έκανε όποιος την βάφτισε Οδύσσεια. Τέτοιους μύθους, μόνον ο Ομηρος θα μπορούσε να πουλήσει στο κοινό...
Νομίζω οτι με την χρήση που περιέγραψες (δεν ξέρω αν την συντηρούσες και όλας τα διαστήματα που η μηχανή καθότανε) δεν μπορείς να περιμένεις κάτι παραπάνω...εγώ πάλι θα έλεγα οτι και πολύ σου κράτησε...
Επίσης υπάρχει αντάπτορας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να την συντηρήσεις την μπαταρία μέσω του υποδοχέα αναπτήρα χωρίς να χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς!

Last edited by petkostas; 04-11-2009 at 15:51.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-11-2009, 17:48
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

ευχαριστούμε!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-03-2010, 18:35
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

παιδια ποια η τιμη της μπαταριας?μιλαμε για την gel σωστα?ειναι καλες?εχω ενα adv 09 Που μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει προβλημα ομως σκεφτομαι να την παρω,τι χρειαζεται.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-03-2010, 18:38
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ποια η τιμη της μπαταριας?μιλαμε για την gel σωστα?ειναι καλες?εχω ενα adv 09 Που μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει προβλημα ομως σκεφτομαι να την παρω,τι χρειαζεται.
αν δεν εχεις προβλημα........περιμενε να το αποκτησεις και μετα ψωνιζεις
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-09-2009, 15:09
salcon Ο/Η salcon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: r1200gs 05
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

στο ebay οντως ειναι πολυ καλη τιμη
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-09-2009, 15:47
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από salcon Εμφάνιση μηνυμάτων
στο ebay οντως ειναι πολυ καλη τιμη

Με την εγγύηση, τί γίνεται ;;;;


.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-09-2009, 17:11
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

ε τι είναι 100%
στα ρούχα είναι πάντα τουλάχιστον 100%

σήμερα μίλησα με ένα πελάτη που αγόρασε προϊόντα που κινούμε, αλλά από έναν κομπογιαννίτη (δεν ήξερες, δεν ρώταγες;...) με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10000% κέρδος (ναι σωστά το έγραψα) και ως καινούριο προϊόν που έχει καταργηθεί 10 (ΔΕΚΑ) χρόνια
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-09-2009, 17:34
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey

Εν Ελλάδι σήμερον δίσκος χτένι για 1100-1150 κοστίζουν 200€ λιανική με έκπτωση
Στα Λόνδρας κοστίζουν ΤΑ ΙΔΙΑ 90€ (τα αγόρασα πρόσφατα) και 20€ τα μεταφορικά (που οι Αγγλοι λένε πως είναι ακριβά), τι άλλο να πω ? να βγάλω σημπεράσματα για τί μας περνάνε ????
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1150, 1200, battery, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw, odyssey, pc535, pc680


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική Αγορά ;;; Schuberth C3. Arkas Κράνη 23 12-04-2010 00:25
Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2. Arkas Ομαδικές Αγορές 343 19-01-2010 23:58
Μοναδικά οφέλη στην αγορά ΒΜW Alext Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 11-06-2009 07:00
Ομαδική Αγορά! Arkas Ιδέες και σχόλια. 7 08-06-2009 13:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!