GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-06-2011, 20:36
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή "Ελαστική" καχυποψία....

Πριν μια εβδομάδα άλλαξα ελαστικά λόγω επικείμενου ταξιδιού. Προχθές έπλυνα τη μηχανή - το κάνω συνήθως ανά τρίμηνο, για να ελέγχω τη κατάσταση της, καθόσον πλένοντας αγγίζεις κάθε επιφάνεια και εποπτεύεις μικρές λεπτομέρειες που δύσκολα το ανυποψίαστο μάτι ανιχνεύει. Διαπίστωσα στο πίσω ελαστικό καρφωμένη μια μικρή βίδα, αρκετά διεισδυθείσα, ώστε στη παραμικρή απόπειρα αφαίρεσης να χάνεται δυστυχώς και αέρας. Διέθετα κορδόνι, όμως προτίμησα να πάω σε γνωστό βουλκανιζατέρ - που εμπιστεύομαι άλλωστε- για να γίνει επαγγελματική δουλειά. Τα παιδιά εκεί έκαναν εσωτερικό μπάλωμα, όχι με μανιτάρι, διότι θεώρησαν την τρύπα πολύ μικρή για να διανοιχθεί περισσότερο. Η καχυποψία μου δεν αφορά τη δουλειά και την επιλογή "θεραπείας" των ειδικών, αλλά την γνωστή και περίεργη αυτή φοβία και προληπτικότητα που ψάχνεται για τα όρια του στατιστικού λάθους. Έχω μπροστά μου ταξίδι 12000 χμ και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό αν θα με προβληματίσει ή όχι το ελαστικό. Απο την άλλη, είναι ολοκαίνουριο, έχει μόνο 100χμ σε χαλαρό στροφιλίκι στο Σούνιο για στρώσιμο και διστάζω να το αντικαταστήσω - χώρια ότι τα οικονομικά μου είναι κι οριακά. Διαθέτει κανείς προηγούμενη εμπειρία σχετικά με την χιλιομετρική αντοχή επισκευασμένου ελαστικού (κυρίως με εσωτερικό μπάλωμα) για να την καταθέσει; Προσωπικά, έχω επισκευάσει με κορδόνι δύο φορές, αλλά όλες ήταν κατά συγκυρία στα τελειώματα ταξιδιών, οπότε δεν έχω ισοδύναμο εμπειρικό δείγμα. Κάθε συμβουλή δεκτή, καλά μας ταξίδια και πάντα όρθιοι!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-06-2011, 20:48
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

ξερω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα οικονομικα,αλλα το θεμα μπαλωμα ελαστικου,το εχουμε μονο εδω ,κανονικα απο τη στιγμη που εχει τρυπα,η το κορδονι η θερμομπαλωμα ειναι μονο για να πας στο βουλκανιζατερ,το λαστιχο πρεπει να αντικατασταθει,και για του λογου οτι εχεις να κανεις αρκετα χιλιομετρα οπως λες,σκεψου μονο οτι μπορει να σου χαλασει το ταξιδι σου εστω και για λιγο,και κατα δευτερο λογο,θα νιωθεις πιο σιγουρος ....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-06-2011, 20:49
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Δεν νομιζω να επηρεαστεί η ζωη και η συμπεριφορά του ελαστκού απο αυτή την επισκευή!

Ο τεχνίτης που το επισκεύασε τι είπε??
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-06-2011, 20:55
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

μήπως με μια σαμπρέλα ένιωθες περισσότερο ασφαλής ?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-06-2011, 21:06
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να επηρεαστεί η ζωη και η συμπεριφορά του ελαστκού απο αυτή την επισκευή!

Ο τεχνίτης που το επισκεύασε τι είπε??

Μάλλον δεν το θεώρησε ανησυχητικό, δεν πρότεινε καν την αντικατάσταση του. Ήμουν σαφής όταν τον ρώτησα "Να ανησυχώ;", κι ο ίδιος απάντησε αρνητικά. Εντούτοις εγώ ταξιδεύω...Για αυτό ρωτάω για εφάμιλλες εμπειρίες ταξιδιωτών που να έχουν διαπιστώσει την αντοχή αυτής της λύσης.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-06-2011, 21:13
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Από την στιγμή που μπαίνει μέσα στο λάστιχο το ότι δίποτε είτε είναι λάστιχο μηχανής είτε είναι λάστιχο φορτηγού κόβει λινά. Τώρα σε ένα τόσο καινούργιο λάστιχο εαν μου τύχαινε εμένα δεν θα το άλλαζα. Και να ξέρεις το κορδόνι είναι ποιο επιρρεπή στο να στην κάνει την κέντα παρά το μασον. Με λίγα λόγια καλό ταξίδι ….και πάντα όρθιος.




Υ.Γ να προσεχείς την πιέσει ποιο συχνά από ότι το κοίταγες….!!!

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-06-2011, 21:15
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν το θεώρησε ανησυχητικό, δεν πρότεινε καν την αντικατάσταση του. Ήμουν σαφής όταν τον ρώτησα "Να ανησυχώ;", κι ο ίδιος απάντησε αρνητικά. Εντούτοις εγώ ταξιδεύω...Για αυτό ρωτάω για εφάμιλλες εμπειρίες ταξιδιωτών που να έχουν διαπιστώσει την αντοχή αυτής της λύσης.
Απο την εμπειρια μας στα υπηρεσιακα μετα απο επισκευη και με τον τροπο που τα οδηγουμε μαλλον δεν θα πρεπει να ανησυχεις, αλλα το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανεις...εγω προσωπικα στο GSX δεν εχω αμορτισερ ξερασε τα λαδια απο την ακινησια που ητανε αλλα το παω οσο μπορω , προς το παρον κανενα προβλημα μεχρι φυσικα να γεμισω κανενα χαντακι.Που θελω να καταληξω...το μηχανακι θα παει αλλα οταν γινει η κεντα θα λες...ρε λες να εφταιγε το κορδονι?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-06-2011, 21:25
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Κι εμείς πέρυσι (το Honda) είχαμε προβλημα με το ελαστικό.
Πρώτη επισκευή από εμάς στον δρόμο.
Χρειάστηκε και δέυτερη σε συνεργείο με μανιτάρι αυτήν τη φορά, μετά από 2 μέρες.
Τελικά το άλλαξε γιατί πάλι σε 2 μέρες έχασε.
Δεν πρόκειται να σε αφήσει χωρίς προειδοποίηση.
Ξεκίνα το ταξίδι σου , κι αν δεις οτι χρειάζεται, αντικατέστησε το εκεί.
Βουλκανιζατέρ, γεμάτος ο δρόμος σου...
Καλό ταξίδι Δάσκαλε!!!

Last edited by babisadve; 28-06-2011 at 21:27.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-06-2011, 21:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Κανένα πρόβλημα πιστεύω.

Αλλά και αν χάσει αέρα τι έγινε; Αν τελικά δεν γίνει η δουλειά με αυτό που σου έκανε, το κορδονάκι σου θα το έχεις μαζί.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-06-2011, 22:53
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisadve Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς πέρυσι (το Honda) είχαμε προβλημα με το ελαστικό.
Πρώτη επισκευή από εμάς στον δρόμο.
Χρειάστηκε και δέυτερη σε συνεργείο με μανιτάρι αυτήν τη φορά, μετά από 2 μέρες.
Τελικά το άλλαξε γιατί πάλι σε 2 μέρες έχασε.
Δεν πρόκειται να σε αφήσει χωρίς προειδοποίηση.
Ξεκίνα το ταξίδι σου , κι αν δεις οτι χρειάζεται, αντικατέστησε το εκεί.
Βουλκανιζατέρ, γεμάτος ο δρόμος σου...
Καλό ταξίδι Δάσκαλε!!!
Μπάμπη, σου έστειλα και pm για το θέμα, αλλά με κάλυψες. Ευχαριστώ.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πέθανε ο "πατέρας" του "μαύρου κουτιού" MARK Κόσμος 5 23-07-2010 22:41
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!