GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-06-2011, 23:02
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Εφόσον έχεις να διανύσεις 12000 χλμ
και με δεδομένο ότι στην Ευρώπη,
λόγω οδοστρώματος, τα χιλιόμετρα "μετράνε" διπλά,
προσωπικά θα το άλλαζα
και θα χρησιμοποιούσα το αλλαγμένο
άμα τη επιστροφή μου,
στην εκ νέου αλλαγή ελαστικών.

.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-06-2011, 23:05
pilot Ο/Η pilot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μoto: BMW GS 1200 ADV (DOHC)
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον έχεις να διανύσεις 12000 χλμ
και με δεδομένο ότι στην Ευρώπη,
λόγω οδοστρώματος, τα χιλιόμετρα "μετράνε" διπλά,
προσωπικά θα το άλλαζα
και θα χρησιμοποιούσα το αλλαγμένο
άμα τη επιστροφή μου,
στην εκ νέου αλλαγή ελαστικών.

.

Και εγώ το ίδιο θα σου πρότεινα αφού μετά απο 12000 χλμ σε ξένη άσφαλτο θα γυρίσεις στην Ελλαδίτσα και θα κάνεις πατινάζ....κράτα το για μετά!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 28-06-2011, 23:06
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Καλό ταξίδι φίλε μου! Νομίζω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Απόλαυσε το ταξίδι σου!



Jefe
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 28-06-2011, 23:34
egefalikos Ο/Η egefalikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μoto: R1200 GS 04
Μηνύματα: 4,672
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Καλό ταξίδι να έχεις, καλή φωτογραφική μηχανή για να μας δείξεις ωραίες φωτό όταν επιστρέψεις!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 29-06-2011, 00:20
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Μονο και μονο με την καχυποψια που θα σε διακατεχει σε ολο σου το ταξιδι,δεν θα νιωθεις ανετα.Ουσιαστικο προβλημα μαλλον δεν υπαρχει,αλλα ταξιδι με αγχος για ενα ελαστικο,δεν θα μπορουσα να κανω.Συν το οτι αν το αλλαξεις τωρα που ειναι καινουργιο και το αλλο,θα φθαρουν ομοιομορφα και τα δυο....
Καλο ταξιδι να εχεις και καλη επιστροφη...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-06-2011, 00:33
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Αν η κόλληση έγινε σωστά (φαίνεται σε 1-2 μέρες με έλεγχο της πίεσης), κανένα πρόβλημα. Ειδικά με εσωτερικό μπάλωμα θερμοκόλλησης, όπου αποφεύγεις την καταστροφή λινών του σκελετού, πράγμα που συμβαίνει συνήθως με τα κορδόνια λόγω διάνοιξης της τρύπας. Μην το σκέφτεσαι, ταξίδεψε! Αν πάλι το σκέφτεσαι, άλλαξέ το, έτσι κι αλλιώς λιώμα θα έρθουν τα λαστιχάκια από το ταξίδι
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-06-2011, 00:45
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Στο παρελθόν (με το F650GS) είχα "μαζέψει" πρόκα έξω από μια οικοδομή ενός φίλου κατασκευαστή.

Αφού του τα 'χωσα... ... πήγα σε κοντινό βουλκανιζατέρ και έβαλα κορδόνι, παρόλο που δεν το εμπιστευόμουν καθόλου... μετά από 1.000km οι φοβίες μου επιβεβαιώθηκαν... και μετά από 1.000km πούλησα τη μηχανή οπότε και δεν το άλλαξα.

Με το 1200 που τώρα έχω, πάτησα καρφί όταν τα λάστιχα είχαν 7.000km... άρα ή έπρεπε να τα αλλάξω και τα 2 ή να το επισκευάσω.... Πήγα λοιπόν έβαλα ένα κορδονάκι πρωί-πρωί που σφύριζε το RDC για να πάω άφοβα στη δουλειά μου και το ίδιο κιόλας απόγευμα πήγα... ξήλωσα επί τόπου το κορδόνι και έκανα επισκευή με θερμοκόληση και πρέσσα (μένει πολύ ώρα στην πρέσσα και η κόλληση γίνεται "σώμα" με το ελαστικό)!!

Έχω κάνει από τότε περίπου 12.500km και δεν έχει χάσει λίμπρα!!

Ελπίζω να σου απάντησα...

Last edited by CPretenteriS; 29-06-2011 at 00:46.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-06-2011, 01:35
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Πιστεύω ότι βάζοντας μπάλωμα (και όχι κορδόνι ή μανιτάρι) έκανες την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ επισκευή.

Πριν από 2 χρόνια σε ένα από τα ήδη γέρικα ελαστικά του αυτοκινήτου μου καρφώθηκε σίδερο από οικοδομικό πλέγμα (περίπου 4 χιλιοστά διάμετρος) το οποίο έφερε και μια γυροβολιά για να μου δείξει τα λινά του ελαστικού.

Ο λαστιχάς στα Εξαμίλια Κορινθίας προχώρησε σε εσωτερικό μπάλωμα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όταν το ρώτησα αν θα έχω πρόβλημα με πέτρες/χώματα/κροκάλες όπου κινείται το αμάξι, μου απάντησε...

"Πιες του το αίμα".

Σήμερα 2 χρόνια και 10.000 χλμ μετά εξακολουθώ να του πίνω το αίμα και δεν έχει κάνει κιχ.

Με λίγα λόγια:

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-06-2011, 04:54
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

δεν αλλαζεις λαστιχο στο ετσι.
κανε το ταξιδι σου μαζι με kit επισκευης ελαστικων και θα εισαι ενταξει
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 29-06-2011, 09:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: "Ελαστική" καχυποψία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν μια εβδομάδα άλλαξα ελαστικά λόγω επικείμενου ταξιδιού. Προχθές έπλυνα τη μηχανή - το κάνω συνήθως ανά τρίμηνο, για να ελέγχω τη κατάσταση της, καθόσον πλένοντας αγγίζεις κάθε επιφάνεια και εποπτεύεις μικρές λεπτομέρειες που δύσκολα το ανυποψίαστο μάτι ανιχνεύει. Διαπίστωσα στο πίσω ελαστικό καρφωμένη μια μικρή βίδα, αρκετά διεισδυθείσα, ώστε στη παραμικρή απόπειρα αφαίρεσης να χάνεται δυστυχώς και αέρας. Διέθετα κορδόνι, όμως προτίμησα να πάω σε γνωστό βουλκανιζατέρ - που εμπιστεύομαι άλλωστε- για να γίνει επαγγελματική δουλειά. Τα παιδιά εκεί έκαναν εσωτερικό μπάλωμα, όχι με μανιτάρι, διότι θεώρησαν την τρύπα πολύ μικρή για να διανοιχθεί περισσότερο. Η καχυποψία μου δεν αφορά τη δουλειά και την επιλογή "θεραπείας" των ειδικών, αλλά την γνωστή και περίεργη αυτή φοβία και προληπτικότητα που ψάχνεται για τα όρια του στατιστικού λάθους. Έχω μπροστά μου ταξίδι 12000 χμ και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό αν θα με προβληματίσει ή όχι το ελαστικό. Απο την άλλη, είναι ολοκαίνουριο, έχει μόνο 100χμ σε χαλαρό στροφιλίκι στο Σούνιο για στρώσιμο και διστάζω να το αντικαταστήσω - χώρια ότι τα οικονομικά μου είναι κι οριακά. Διαθέτει κανείς προηγούμενη εμπειρία σχετικά με την χιλιομετρική αντοχή επισκευασμένου ελαστικού (κυρίως με εσωτερικό μπάλωμα) για να την καταθέσει; Προσωπικά, έχω επισκευάσει με κορδόνι δύο φορές, αλλά όλες ήταν κατά συγκυρία στα τελειώματα ταξιδιών, οπότε δεν έχω ισοδύναμο εμπειρικό δείγμα. Κάθε συμβουλή δεκτή, καλά μας ταξίδια και πάντα όρθιοι!
Να πας το ταξιδι σου ανεπηρεαστος απο τις τελειως αδικαιολογητες καταστροφικες σκεψεις σου!

Ενα ελαστικο με ενα καρφι μεσα, το οποιο επισκευαζεται σωστα (οπως το δικο σου) δεν προκειται να σου δημιουργησει το οποιοδηποτε προβλημα! Εκτος κι αν το ιδιο το ελαστικο ειναι απο την μανα του κακοφτιαγμενο κι αρχιζει να αφηνει τα τακουνια του στην ασφαλτο (http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα-25/michelin-anakee-2-vs-bridgestone-bt502-13511/ ΜΗΝΥΜΑ Νο.5) πραγμα που θα συνεβαινε και χωρις μπάλωμα!!!

Εγω λαστιχα μπαλωμενα δεν αλλαζω πριν να συμπληρωσουν το οριο ζωης τους, χιλιομετρικο ¨η χρονικο! Μάλιστα συνηθως δεν τα επισκευαζω, μετα απο τρυπημα, τοσο σωστα οπως εσυ, προτιμω τα κορδονια και τα μανιταρια! Γραφω δε με αυτα τα μπαλωμενα ελαστικα (σε αυτοκινητο και μοτοσυκλετα) χιλιαδες επι χιλιαδων κμ με ταχυτητες υψηλες.......κανενα προβλημα!
Ο λογος ειναι απλος, το καουτσουκ απο το οποιο φτιαχνονται (ασχετως αλλων προσμιξεων που περιεχουν οπως π.χ. πυριτιου) ειναι το 90% του ελαστικου, ειναι δε ''ζωντανος'' οργανισμος που εχει την ταση να κλεινει οπως η πληγη σε εναν ανθρωπο! Βεβαια, επειδη δεν ειναι τοσο ''ζωντανος'' οργανισμος οπως ο ανθρωπος δεν κλεινει τελειως και γιαυτο και το μπαλωνουμε!

Μην φοβασαι, να πας το ταξιδι σου, να γυρισεις και να συνεχισεις να κυκλοφορεις μεχρι το οριο ζωης του (χρονικο/κμετρικο) χωρις να το σκεφτεσαι!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πέθανε ο "πατέρας" του "μαύρου κουτιού" MARK Κόσμος 5 23-07-2010 22:41
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!