GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-08-2013, 16:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Γιώργο το χω απορία, τι κάψα έχεις με τους αριστερούς ;
Εδώ κοντεύουν να μας κλείσουν τα σπίτια και μας έχουν κατα κλέψει και τους υπερασπίζεσαι και απ την άλλη όπου σταθείς και όπου βρεθείς τα χωνεις στους αριστερούς.
Μπορείς να μου λύσεις αυτή την απορία ;
Δεν ρωτάω με περίεργο σκοπό απλα μου κάνει τρομερή εντύπωση.

Αριστερός δεν είμαι αλλα με αυτα που ακούω και βλέπω είναι πολυ κοντά στο να γίνω.

Και μιας και εθεσες ένα ερώτημα στον Ηλία θέλω να στο απαντήσω εγώ, όλο αυτο το 40-50% που τους ψήφιζε τόσα χρόνια δεν είναι απλα ηλίθιοι είναι κατι χειρότερο. Ανθρωποι που νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους, τους κολλητούς τους και βολεψακιδες.
Κατα την άποψη μου το μεγαλύτερο ποσοστό είναι τέτοιοι.


Aγαπητε συνονοματε σου απαντω αρχιζοντας αναποδα, θα συμφωνησω γενικως στην τελευταια παραγραφο αλλα θα διαφωνησω ειδικως. Τα 5,000,000 που ψηφιζαν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ ειναι ανθρωποι αναμεσα μας, ειναι η κοινωνια μας με αλλα λογια. Δεν μπορεις σε ολους να καταλογισεις ηλιθιοτητα και ολα τα υπολοιπα. Ευκολοπιστια και αγνοια ναι οχι ηλιθιοτητα, για παρτη τους, για κολλητους και βολεψακηδες. Αν ρωτησεις τον πατερα μου θα σου πει οτι ''αυτοι εδωσαν λεφτα στην μανα μου''. Αν ρωτησεις τον αδερφο του (ελασματουργος) θα σου πει ''μου εδωσαν φαι να φαω'' αφου δουλευε στα ναυπηγεια. Μεσα ομως απο αυτην την ευκολοπιστια κι αγνοια γεννηθηκαν και ανδρωθηκαν οι συνδικαλιστες....οι αριστεροφερνοντες συνδικαλιστες! Διοτι το ΠΑΣΟΚ ''εκλεψε'' ψηφους απο παντου διακυρητων την Αριστερη Σοσιαλιστικη του κατευθυνση -ερμαφροδιτη κατασταση δλδ -βλ. κρατικοποιησεις ολων των προβληματικων ιδιωτικων επιχειρησεων π.χ Αιγαιον, Πειραικη-Πατραικη, Ναυπηγεια κ.λ.π τις οποιες σχεδον αμεσως εκλεισε ¨η συνεχισε να τις λειτουργει ως ελελιματικες κρατικες, και τους εργαζομενους τους εκανε Δ.Υ. ¨η συνταξιουχους, φορτωνοντας ετσι με 1τρις δρχ την Εθνικη Τραπεζα!!!!!!
Σκεψου οτι την περίοδο 1981-1989, εισέρρευσαν στην χώρα οι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ κοινοτικοί πόροι (βλ. παρακατω) απο την ΣΥΣΤΑΣΗ του Ελληνικού κράτους εώς τότε απο τα 2 κοινοτικα πλαισια στηριξης!!!!!!!!
Κι ομως την περιοδο αυτη η ανεργία αυξήθηκε από 4,1% το 1981 σε 8,3% το 1989 και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι το 60% των ανέργων ήταν νέοι ηλικίας μικρότεροι των 29 ετών. Σου θυμιζει τιποτε αυτο? Καναμε κατι γιαυτο
τοτε? ΟΧΙ!!! τωρα γιατι το κανουμε βουκινο?????
Οι δημόσιες δαπάνες ως ποσοστό του Α.Ε.Π. απο 30% το 1980 (Δεξια κυβερνηση) ανήλθαν στο 50% το 1990 (Αριστεροφερνουσα σοσιαλιστικη κυβερνηση), αποτέλεσμα της πρωτοφανούς διεύρυνσης του Δημοσίου τομέα εξαιτιας κυριως των κρατικοποιησεων των ιδ. προβληματικων εταιρειων και των συνεπακολουθων της βλ. προωρες συνταξιοδοτησεις τυπου ΟΤΕ.
Και ολα αυτά, - κι ακομα πιο πολλα τα οποια θα τα ανεβασω καποια στιγμη για να δειτε οτι ειχαμε χρεοκοπησει και το καλοκαιρι του 1985, και ειδικα το 1995 με σχεση χρεους/ΑΕΠ 139% του ΑΕΠ δλδ 32τρις δρχ ελλειμα αλλα κανεις δεν πηρε χαμπαρι - συνέβησαν παρά την ευνοική διεθνή συγκυρία, δηλαδή τα οφελήματα από την ΕΟΚ (1981 - 1989 η Ελλάδα εισέπραξε 1,5 τρις δρχ. ) τη μείωση της τιμής του πετρελαίου (υπολογίζεται ότι η Ελλάδα εξοικονόμισε 1,1 τρις) και τη μείωση της τιμής του δολλαρίου διεθνώς και των επιτοκίων, που συνεπάγεται όφελος για την ελληνική οικονομία εκείνη την εποχή 3 τρις δρχ. Τα οποια δοθηκαν, μοιραστηκαν, χαριστικαν, σε αυξημενους μισθους, αυξημενες συνταξεις, θαλασσοδανεια, εξοπλισμους, αγροτικες επιχορηγησεις κ.λ.π.

Οοοοοοοολα αυτα λοιπον που υποσχεθηκε και πραγματοποιησε ο ΑΓΠ και συνεχισε ο Σημιτης ερχεται να τα ξανα υποσχεθει η σημερινη Αριστερα του Τσιπρα, του Κουβελη και να τα παει ακομα παραπερα η αριστερα του ΚΚΕ.

Μιλαμε οτι υποφερουμε σημερα, οπως λες κι εσυ, και δεν κοιταζουμε ΤΙ μας εφερε εδω κι αν αυτο που πιθανως θα ψηφισουμε μας παει ακομα πιο βαθεια αν πραγματοποιησει τις υποσχεσεις του οι οποιες ειναι καθ εικονα και καθ ομοιωση του 1981 και του ΑΓΠ.........

Γιαυτο τα εχω με την Αριστερα, διοτι σε οτι μορφη και να ερθει, ειτε πρασινη Σοσιαλιστικη ειτε ροζ Συνασπιστικη ειτε κατακοκκινη ενα πραγμα εχει στον μυαλο της....τις παροχες για να υπαρχει η ιδια........

Θα μου πεις τι σχεση εχει το ΠΑΣΟΚ με την αριστερα........?
Ο ορος Σοσιαλισμος σημαινει και είναι κοινωνική, οικονομική και πολιτική θεωρία κατά την οποία η κοινωνική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής αντικαθιστά την ατομική ιδιοκτησία
Αφορά δε ένα πολιτικό κίνημα, γέννημα των οικονομικοκοινωνικών συνθηκών της βιομηχανικής επανάστασης, και συσχετίζεται στενά με τον όρο Αριστερά.

ελπιζω τωρα να καταλαβες (-ατε) γιατι εναντιωνομαι τοσο σφοδρα σε καθε τι αριστερο.

Last edited by GeorgeP; 06-08-2013 at 16:43.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-08-2013, 17:57
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

Αυτό που ζούμε και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μέχρι να αλλάξει,είτε απο τις κοινωνίες ,είτε από τον ίδιο του τον "εαυτό" σαν σύστημα δεν έχει καμμία απολύτως διαφορά με αυτό στο οποίο αντιτίθεσε Γιώργο.Μιλάμε για δύο ολοκληρωτικά καθεστώτα με διαφορετική θεωρία.


α) Πολιτικά ο σοσιαλισμός έχει συσχετιστεί........................................................................... στον ολοκληρωτισμό

Σοσιαλισμός - Βικιπαίδεια



β)Στο πολιτικό επίπεδο ο ολοκληρωτικός καπιταλισμός σύμφωνα με αυτή την αντίληψη, υπερβαίνει δομικά την αστική/φιλελεύθερη αντίληψη για τη δημοκρατία, προς όφελος ενός πολύ πιο αυταρχικού πολιτικού συστήματος, διαμορφώνοντας το τρίτο χαρακτηριστικό που σηματοδοτεί την μετάβαση του καπιταλισμού στο νέο στάδιο. Τούτο εξηγείται ως εξής: Ενώ για παράδειγμα, τα φασιστικά καθεστώτα του μεσοπολέμου θεωρήθηκαν "εκτροπή" από την πάγια αρχή της κοινοβουλευτικής/αστικής δημοκρατίας, σήμερα μεταλλάσσεται δομικά η ίδια η αστική/κοινοβουλευτική δημοκρατία σε πολύ πιο αυταρχικό/ολιγαρχικό μοντέλο διακυβέρνησης (κοινοβουλευτικός ολοκληρωτισμός)

Ολοκληρωτικός καπιταλισμός - Βικιπαίδεια
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-08-2013, 18:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ζούμε και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μέχρι να αλλάξει,είτε απο τις κοινωνίες ,είτε από τον ίδιο του τον "εαυτό" σαν σύστημα δεν έχει καμμία απολύτως διαφορά με αυτό στο οποίο αντιτίθεσε Γιώργο.Μιλάμε για δύο ολοκληρωτικά καθεστώτα με διαφορετική θεωρία.


α) Πολιτικά ο σοσιαλισμός έχει συσχετιστεί........................................................................... στον ολοκληρωτισμό

Σοσιαλισμός - Βικιπαίδεια



β)Στο πολιτικό επίπεδο ο ολοκληρωτικός καπιταλισμός σύμφωνα με αυτή την αντίληψη, υπερβαίνει δομικά την αστική/φιλελεύθερη αντίληψη για τη δημοκρατία, προς όφελος ενός πολύ πιο αυταρχικού πολιτικού συστήματος, διαμορφώνοντας το τρίτο χαρακτηριστικό που σηματοδοτεί την μετάβαση του καπιταλισμού στο νέο στάδιο. Τούτο εξηγείται ως εξής: Ενώ για παράδειγμα, τα φασιστικά καθεστώτα του μεσοπολέμου θεωρήθηκαν "εκτροπή" από την πάγια αρχή της κοινοβουλευτικής/αστικής δημοκρατίας, σήμερα μεταλλάσσεται δομικά η ίδια η αστική/κοινοβουλευτική δημοκρατία σε πολύ πιο αυταρχικό/ολιγαρχικό μοντέλο διακυβέρνησης (κοινοβουλευτικός ολοκληρωτισμός)

Ολοκληρωτικός καπιταλισμός - Βικιπαίδεια
Δεν εχουμε ομως ολοκληρωτικο καπιταλισμο ουτε κοινοβουλευτικο ολοκληρωτισμο.
Νεοφιλελευθερισμο ναι εχουμε..........αλλο ομως το ενα κι αλλο το αλλο.
Αναφερεται και στις επισυναψεις σου κι απορω γιατι δεν το εθιξες......μαλλον διοτι πιστευεις οτι εχουμε καποιου ειδους Κυβερνησης ολοκληρωτισμου πραγμα στο οποιο διαφωνω καθετα, οριζοντιως και πλαγιως.

Ειμαι ανθρωπος ο οποιος πιστευει στις αξιες του ιδιου του ανθρωπου αλλα και τις κοινωνιας. Ως τετοιος μαχομαι καθημερινως να αποδειξω στον εργοδοτη μου οτι αξιζω και οτι εχει κανει την καλλυτερη δυνατη επιλογη.......ως ταξιτζης μαχομουν για να αποδειξω στους πελατες οτι οι ταξιτζηδες αλλαξαν και αλλαζουν και δεν ειναι ολοι κλεφτες και λιγδιαρηδες. Και στα δυο τα παω και τα πηγα περιφημα..........
Εχω ζησει σε Αμερικη, Γερμανια και Αγγλια..........για αρκετο διαστημα και ειδα πως δουλευουν τα εκει καθεστωτα.
Ως εκ τουτου προτιμω τον Νεοφιλελευθερισμο (οπως εφαρμοζεται στις παραπανω χωρες κι ευτυχως και στην Ελαλδα) απο οτιδηποτε αλλο δεν εχει αγωνα για συνεχη αποδειξη/τεκμηριωση του τι ειμαι πραγματικα η επιτυχια του οποιου αποφερει την προοδο σε εμενα και στον ανθρωπο γενικα.

Last edited by GeorgeP; 06-08-2013 at 18:17.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-08-2013, 22:23
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

Δεν διαβασα καλα τον τιτλο του ποστ και αναρρωτηθηκα....


....τι αλλο πια θα δουμε στις αγγελιες του φορουμ!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 07-08-2013, 00:56
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαβασα καλα τον τιτλο του ποστ και αναρρωτηθηκα....


....τι αλλο πια θα δουμε στις αγγελιες του φορουμ!
Καλά ρε Γιώργο ... είσαι ...










... είσαι ....












... πολύυυυυυυυ πειραχτήρι αδερφάκι μου ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 07-08-2013, 13:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός «902», απολύσεις εργαζομένων

και σαν να μην εφταναν οι απολυσεις η ΕΣΗΕΑ ανακοινωνει οτι «ήδη η Διεύθυνση του 902 άρχισε συζητήσεις με τους εργαζόμενους που θα απολυθούν, από τους οποίους ζητείται να αποδεχθούν “κούρεμα” των οφειλομένων, τουλάχιστον κατά 40%».

πηγη ΕΣΗΕΑ κατά ΚΚΕ: Με το κλείσιμο του 902 χάνει την ηθική του ανωτερότητα ως εργοδότης | iefimerida.gr

....ζητω η αριστερα του ''δικιου του εργατη''
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!