GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-06-2011, 20:49
kaka1os Ο/Η kaka1os βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: GIANNITSA
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ερωτησεις για f650gs

Καλησπερα εχω ενα f650gs 2002 και θελω να κανω καποιες ερωτησεις μιας και εδω που ειμαι δεν εχω κανενα φιλο με τετοιο μηχανακι για να με βοηθησει και τα συνεργεια εδω δεν τα εμπιστευομαι και τοσο μιας και οσες φορες πηγα στν ενα και στον αλλο μου λενε διαφορα.
Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι λαδι να χρησιμοποιησω απο τα παρα πολλα post που εχω διαβασει σιγουρα 15w50 και λεω να βαλλω castrol gps τι λετε?
Η τι προτεινετε?
Η ενδειξη λαδιου στο ματακι που κοντα πρεπει να ειναι στην μεση? αναμεσα στην μεσα και τερμα πανω και πως κοιταμε σωστα την ενδιξη λαδιου?
τελος η μηχανη εχει περιπου 46000 χιλιομετρα οταν φτασω στα 50000 ποιο ειναι το service που θα πρεπει να κανω η τι να τσεκαρω?
γενικως οτι συμβουλη εχει να μου δωσει ο οποιοσδηποτε πανω στην συγκεκριμενη μηχανη.ελπιζω να μην κουρασα ..

Last edited by kaka1os; 21-06-2011 at 20:50.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-06-2011, 21:34
GsDakar Ο/Η GsDakar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F650GS DAKAR
Μηνύματα: 467
Προεπιλογή Απάντηση: ερωτησεις για f650gs

φιλε μου καλησπερα,η μηχανη μας περνει βασικα 10-40 ημισυνθετικο,επισης ψαξε στο ιντερνετ να βρεις το εγχειριδιο, υπαρχει,για να κατατοπιστεις καλυτερα,για το service πρεπει να ρωτησεις τον προηγουμενο ιδιοκτητη τι ακριβως εχει κανει.Οταν σου πει ξαναγραψε για να σου πω αν εχει κανει ολα οσα πρεπει.Για το λαδι εχει τελετουργια,την βαζεις σε λειτουργια για να στειλει η τρομπα λαδι και τοτε ελεγχεις αν εισαι οκ,το λαδι πρεπει να ειναι πανω πανω στην κοκκινη γραμμη του κυκλου και οχι στην τελεια,παντως να ξερεις οτι παιρνει 2200 λιτρα με φιλτρο.Βασικα καλο ειναι να τα ξανακανεις εσυ ολα απο την αρχη για να εισαι σιγουρος,δηλ,λαδια φιλτρα(εκτος βενζινης αυτο το τσεκαρεις) καθαρισμος πεταλουδας - injection και κορμος injection και φυσικα ρυθμιση μεσω εγκεφαλου.Καλο ειναι να αλαξεις και τα καπελωτα.Αυτα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-06-2011, 22:41
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: ερωτησεις για f650gs

Εγώ έβαζα τα MOTUL 5100 15W50 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Το φίλτρο βενζίνης πρέπει να αλλάζεται στα 40000km προληπτικά.
Δες το χρώμα των υγρών φρένων.
Έλεγξε τακάκια κ πάχος μπροστά κ πίσω δισκόπλακας.
Καθάρισε εισαγωγή και μπεκ, τσέκαρε μπουζί, αλυσίδα-γρανάζια(δες τα μπόσικα κ τη θέση του εντατήρα στον πίσω τροχό) και ρίξε μια ματιά σε όλη την καλωδίωση, αν είναι πολύ σφιχτά δεμένη με legrand επάνω στο πλαίσιο θα σου πρότεινα να τα κόψεις κ να περάσεις καινούρια στην ίδια θέση χωρίς να τα σφίξεις πάρα πολύ.

Εδώ θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-06-2011, 22:56
kaka1os Ο/Η kaka1os βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: GIANNITSA
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: ερωτησεις για f650gs

το φιλτρο μου ειπε οτι το εχει αλλαξει πριν αρκετα χιλιομετρα ομως αλλα λεω να μην το πειραξω παρα μονο αν δω κανα ρεταρισμα.υγρα φρενων αλλαξα.τακακια μπρος πισω αλλαξα οι δισκοπλακες ειναι καινουργιες δεν εχουν φαγωθει καθολου.και λαστιχα αλλαξα.γραναζια αλυσιδα που τσεκαρα σε συνεργειο ολα αυτα εχουν αρκετο ψωμι ακομα μονο συνεμπλοκ εχει ενα πολυ μικρο παιξιμο.
εγω προς το παρων λεω να αλλαξω λαδια φιλτρο λαδιου και ενα τσεκ τον εγκεφαλο.ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-06-2011, 16:03
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: ερωτησεις για f650gs

και εγώ πείρα ένα GS 650 2002 Dakar και είπα ότι λες και εσύ...μόνο λαδάκι και φιλαράκια σε φίλο συνεργειά που μου κοίταζε και το προηγούμενο μηχανάκι....το αποτέλεσμα είναι...ένα μήνα μετά το πάω στην ΜΑΜΑ BMW να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
και όπως είπε και ο φίλος μου....
είναι του σατανά αυτά τα μηχανήματα...δεν είναι σαν τα "γιαπωνέζικα" (hondakias o φίλος).

οπότε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, θα πρότεινα για μια φορά όσο είναι αρχή Πήγαινε το για full check...και μετά θα μπει σε σειρά μόνο του...γενικά δεν είναι μηχανάκι που ζητάει πολλά
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρία για F650GS LastMan78 Τεχνικά θέματα διάφορα 0 16-11-2010 14:39
νεος με ερωτησεις tenten Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 11-06-2010 20:14
ερωτησεις για service της gs1200adv athaneco Τεχνικά θέματα διάφορα 13 18-01-2010 10:44
φωτα xenon και ερωτησεις ace_gln Τεχνικά θέματα διάφορα 24 15-01-2010 16:16
Ελαστικά για F650GS --> 100/90 - 19 M/C 57S + 130/80 R 17 M/C 65S TL xakou Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 0 27-05-2009 12:20


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!