GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-12-2010, 02:54
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Η μορφωση δεν αντικαθιστα την παιδεια....

Παιδιά να σας πω κι εγώ τα δικά μου... Καπνίζω κι εγώ καμμιά φορά στη μηχανή, όταν δε φοράω κράνος...Βασικά καπνίζω άφιλτρα που δε μολύνουν το περιβαλλον, αλλα κι ετσι να μην ηταν που να το πέταγα? Στον κάδο? Η στην τσέπη μου? Και μιλάμε για μια γόπα ενώ στον Πειραιά τα βαπόρια βγάζουν τόσα καυσαέρια όσο 500,000 αμάξια ας πούμε? Και μας βάζουν εμάς να πληρώσουμε για τα καυσαέρια του φτωχού μας αμαξιού επειδή ρυπαίνει?
Μαγκιά του του πιτσιρικά σίγουρα, δείχνει ότι είναι νοικοκύρης και με συνείδηση.
Αλλά τους μαθαίνουν στα σχολεία περί ανακύκλωσης και σεβασμού στο περιβάλλον, λέγοντας τους όμως τα μισά...Ότι όσο ανακύκλωση και να κάνουν οι καταναλωτές δεν θα έχει αποτέλεσμα μιας και είναι ασύμφορο να ανακυκλώνουμε, πάλι πετρέλαιο θα καίμε για το αποτέλεσμα αυτό...Και ίσως περισσότερο..

Ας σεβαστούμε απλά τον πλησίον μας και την οπτική μας...

Πιο παλιά, επειδη το σπίτι μας δεν κατοικείτο, η γειτονιά είχε μεταφέρει τον κάδο σκουπιδιών στη γωνία μας... Βουνά τα σκουπίδια... Τεσπά, μετα απο αλεπάλληλες επισκέψεις μου στο δήμο και στο τμήμα καθαριότητας, κατάλαβαν ότι το αίτημα μου ήταν λογικό, το να μεταφερθει δηλαδή ο κάδος σε μια πολυκατοικία οπου ενοχλεί λιγότερο... Ετσι κι έγινε, εδόθη εντολή να αλλαχθεί η θέση του κάδου στο χάρτη με τους κάδους (υπάρχει χάρτης με όλους τους κάδους) και οι υπάλληλοι έφεραν 2 καινούριους πλαστικούς και τους πήγαν λιγο πιο ψηλα και απέναντι απο το σπίτι μου...
Κι ενώ ρε παιδιά συζητήθηκε στη γειτονιά, ότι άλλαξαν θέση μέσω δήμου, ότι έβαλα βύσμα, κτλ.... Μου αφηναν πάλι ρε σκουπίδια, και κρυφα, και καμμια φορά επιτηδες, και μπάζα...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣ? Παραφύλαγα να δω κι έκανα φασαρίες... Είναι θέμα καλλιέργειας και κοινής λογικης πιστευω...Και μετα πολιτισμού..
Νευρίασα πάλι που τα θυμήθηκα, μέχρι φωτια είχα βάλει στα σκουπίδια, δυναμιτάκια...
Δεν το χώραγε ο νους μου ρε παιδιά, έσκαγα απο το δίκιο...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Zumo 660 Για όσους δεν πρόλαβαν την ομαδική... Neo Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 05-11-2010 18:51
Έλα πες την αλήθεια...δεν έρχεσαι για βενζίνη... γιαγια αρκουδα Αστεία Video 22 30-08-2010 11:57
Goldwing όπως δεν την έχετε δει ποτέ! gemara Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 23 29-11-2009 10:35
Η χιονάτη όπως δεν την έχετε ξαναδεί georgekostas Διάφορα 20 18-10-2009 13:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!