GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 08-10-2013, 20:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δικιο εχεις αλλά ακομα και με αυτες τις φθηνες συσκευες,οπως το παραθετει ο bogart,εγω βλεπω οτι:
1)...μπορω και να εγκαταστησω Χαρτες στην SD που διαθετουν

2)...και να βγαλω χωματινη διαδρομη μεσω τού MapSource στο PC και να την περασω αμεσα στο Nuvi50 για να την εκτελεσω στην πραγματικοτητα μετα...
3)...αυτες οι "φθηνες" συσκευες εχουν και το καλο οτι εχουν και φωνητικες οδηγιες για ασφαλτινες διαδρομες και πλοηγηση.Αρα δεν θελω δυο συσκευες,μια για ασφαλτο και μια για χωμα αλλά θα εχω την ιδια συσκευη πχNuvi50 για καθε χρηση με ελαχιστο περιορισμο την κινηση εκει που δεν υπαρχει δρομος χαρτογραφημενος...
4)Και επιπλεον μού περισσευουν και αρκετα € με την αγορα μιας φθηνοτερης συσκευης Nuvi σε σχεση με μια Zumo ή GPS συσκευης...

Κανω ή λεω κατι λαθος;Εχω καταλαβει κατι λαθος;


Δεν διαθέτουν!!!!!
Αμα πας στα 260€ (όπως το 510) τότε διαθέτουν.Μπες στο site της garmin και δες specs..... Αλλά εκεί παίρνεις και το real thing, σε μεταχειρισμένο βέβαια.
Η μεγάλη διαφορά φίλε μου, είναι ότι ένα gps θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη στην πόλη, με τις διευθύνσεις κλπ κι ένας πλοηγός θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη τη ζωή εκτός εθνικού κι επαρχιακού δικτύου.
Αν το χρειάζεσαι για κάθε μέρα, ή για να ταξιδεύεις μεταξύ πόλεων, σου κάνει κι ένα turboX , από το ΠΛΑΙΣΙΟ.
Αν οι απαιτήσεις σου είναι όπως τις ανέφερες αρχικά, απλά ξεχνα τα 100€.
Κι αν είναι να δώσεις τα λεφτά του Nuvi 510, πάρε ένα gps kai θα με θυμηθείς. Αλλιώς, πάντα θα θέλεις ένα gps
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 08-10-2013, 21:01
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Nuvi50 που έχω, δεν "διαβάζει" διαδρομές (βλέπει διαδρομή, με ΜΟΝΟ ΕΝΑ ενδιάμεσο σταθμό), αλλά σημεία (waypoints), οπότε, πριν βάλεις την διαδρομή από το mapsource, διαγράφεις τα προηγούμενα "αγαπημένα" και αποθηκεύεις στην συσκευή. Επειδή, όπως είπα παραπάνω, δεν διαβάζει την διαδρομή, αλλά μόνο τα σημεία,
πηγαίνεις στα αγαπημένα,
επιλέγεις το μεθεπόμενο σημείο,
επιλέγεις το επόμενο σαν "ενδιάμεσο σταθμό" και πάει λέγοντας...
Δηλαδή, βγάζεις βραχεία διαδρομή, με μόνο έναν ενδιάμεσο σταθμό...
Κατά τα άλλα, είναι ένα πολύ καλό Garmin στην απίστευτη τιμή των 99 ευρώ!

Αυτό ακριβώς.....
Άμα σε καλύπτει καλώς.
Εμένα με τίποτα!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 08-10-2013, 21:02
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθέστε τις πληροφορίες αναλυτικά και εμείς διαβάζουμε και αποφασίζουμε

Δεν χρειάζεται να βγεί άμεσα το πόρισμα...(με ανιπαραθέσεις και ειρωνείες)

Τα επιχειρήματα είναι ισχυρά και για τις δύο θέσεις...forester k bogart...

Όμορφα λοιπόν για να πάρουμε εμείς οι ακροατές

κ αναγνώστες όλες τις καλές εμπειρίες και των δύο σας....

Προσωπική μου άποψη ότι όλα "παίζουν"


Ναι?????

Εγώ νόμιζα ότι όλα που κάνει το 510, τα κάνουν κι αυτά με τα 50-60€...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 08-10-2013, 22:12
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Εννοώ ότι όλες οι λύσεις "παιζουν" αρκεί να τις έχουμε υπ'όψιν μας!

Reply With Quote
  #35  
Παλιό 08-10-2013, 23:29
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαθέτουν!!!!!
Αμα πας στα 260€ (όπως το 510) τότε διαθέτουν.Μπες στο site της garmin και δες specs.....
Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 & το Nuvi50 εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;

Επιπροσθετα καταλαβα οσα λες και γραφεις(κι ευχαριστω)τη διαφορα με τα GPS και σαφως εκεινα εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες πλοηγησης στα χωματα,ειδικα για να μην χανεσαι ποτέ...Αυτα ομως αν καταλαβα σωστα ειναι κυριως για βουνα με καθε μεσο κινησης ακομα και με τα ποδια,δηλαδη στην ασφαλτο και σε πολεις για να παω σε ενα αγνωστο μερος θελω αλλη συσκευη ή το κινητο.Σωστα;

Επισης ενα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι εαν μπορουμε μεσω καποιων ειδικων χαρακτηριστικων μι;ας συσκευης να τσεκαρουμε πριν μια επικειμενη αγορα,εαν εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξω διαδρομη στο σπιτι στο PC με mapsource και να την βλεπει μετα η συσκευη και να την ακολουθω.Πώς μπορουμε να ξερουμε αν μια συσκευη garmin εχει αυτη τη δυνατοτητα που για μενα ειναι ΒΑΣΙΚΗ για οσα θελω να κανω;

Last edited by mAthosalas; 08-10-2013 at 23:31.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 08-10-2013, 23:33
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 & το Nuvi50 εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;
-Παίρνουν κάρτα SD...

-Δέχονται τον χάρτη της Ανάβασης...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 09-10-2013, 08:06
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
-Παίρνουν κάρτα SD...

-Δέχονται τον χάρτη της Ανάβασης...
Στο δικό μου τους έχω εγκατεστημένους κανονικά.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 09-10-2013, 09:03
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 & το Nuvi50 εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;

Επιπροσθετα καταλαβα οσα λες και γραφεις(κι ευχαριστω)τη διαφορα με τα GPS και σαφως εκεινα εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες πλοηγησης στα χωματα,ειδικα για να μην χανεσαι ποτέ...Αυτα ομως αν καταλαβα σωστα ειναι κυριως για βουνα με καθε μεσο κινησης ακομα και με τα ποδια,δηλαδη στην ασφαλτο και σε πολεις για να παω σε ενα αγνωστο μερος θελω αλλη συσκευη ή το κινητο.Σωστα;

Επισης ενα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι εαν μπορουμε μεσω καποιων ειδικων χαρακτηριστικων μι;ας συσκευης να τσεκαρουμε πριν μια επικειμενη αγορα,εαν εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξω διαδρομη στο σπιτι στο PC με mapsource και να την βλεπει μετα η συσκευη και να την ακολουθω.Πώς μπορουμε να ξερουμε αν μια συσκευη garmin εχει αυτη τη δυνατοτητα που για μενα ειναι ΒΑΣΙΚΗ για οσα θελω να κανω;


άρτες και μνήμη:

Βασικός χάρτης: Ναι Προφορτωμόνος χάρτης: Ναι(AutoDrive Hellas οδικός χάρτης Ελλάδος) Δυνατότητα προσθήκης χάρτη: Ναι Δέχεται κάρτες δεδομένων: microSD™ card (δεν περιλαμβάνονται) Αγαπημένες τοποθεσίες: 1000 Πορείες: 0



Aντέγραψα τα παραπάνω από εδώ:Garmin Nuvi 40



Μπορείς λοιπόν να βλέπεις το χάρτη και να ξέρεις που είσαι.
Το άλλο με το σχεδιασμοό διαδρομής όμως, αφού δεν παίρνει πορείες, δεν μπορείς να το κάνεις. Για ίχνη δε, ούτε λόγος..... Τα tracks που λέμε. Αυτά που καταγράφεις και μοιράζεσαι. Οι τοποθεσίες που λέει, είναι σημεία (waypoints). 1000 και τέλος.
Θα έχεις τα θέματα που λέει ο Χρήστος (calfas).


Αυτο που θα αναζητάς στα χαρακτηριστικά της συσκευής, για να φτιάχνεις διαδρομές κλπ, είναι πόσα σημεία παίρνει, πόσες διαδρομές και πόσα ίχνη.



Κοίτα τα αντίστοιχα στοιχεία για το βασικό μοντέλο oregon (oregon 600)
Χάρτες & Μνήμη:

Βασικός χάρτης Ναι Προφορτωμένος χάρτης Ναι (TopoDrive Hellas) Δυνατότητα προσθήκης χάρτη Ναι Εσωτερική μνήμη 1.5 GB Δέχεται κάρτες μνήμης microSD™ card (δεν περιλαμβάνεται) Σημεία / αγαπημένα / τοποθεσίες 4000 Διαδρομές 200 Καταγραφή πορείας 10,000 σημεία, 200 αποθηκευμένα ίχνη αυτό από εδώ:Garmin Oregon 600 TopoDrive Hellas









Κατανοητές οι διαφορές????
Πάμε και σε κάποια άλλα:
1. οθόνη (όχι μόνο το μέγεθος, αλλά και την ποιότητα...)
2. Αυτονομία!!! Θες πάνω από 10 ώρες.


Σημειώνω ότι όλες οι Garmin συσκευές (πλην αυτών με σταθερή βάση - τροφοδοσία όπως το zumo πιθανώς και του nuvi, δεν το γνωρίζω) στους κραδασμούς της μηχανής σβήνουν. Στο αυτοκίνητο κανένα πρόβλημα. Οπότε η τροφοδοσία και η αυτονομία είναι βασικό. Εγώ με το colorado κι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχω πάνω από 16 ώρες κι είμαι ΟΚ για τριήμερο και βάλε με 2 ζεύγη.



Το άλλο για την πόλη κλπ, πας παντού με όλα, το μενού και η ευκολία να γράψεις διαφέρει.


Ψάξτο και ρώτα συγκεκριμένα πράγματα για μπορούμε να απαντάμε. Με τις γενικότητες χανόμαστε.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 09-10-2013, 09:28
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Για να μην έχεις κανένα θέμα με την τροφοδοσία πάρε αυτό!

Απευθείας στο αναπτηράκι δίπλα στο κλειδί και τελείωσες.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 09-10-2013, 10:06
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Οτι πληρωνεις παιρνεις.......
Οπως σε ολα τα πραγματα....

Τα πλεονεκτηματα σε ακριβα gps.....ειναι πολλά και δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκριση, με φτηνα gps

Για παραδειγμα......η οθονη του zumo, απλα δεν υπαρχει
Η αδιαβροχοποιηση, η ποιοτητα κατασκευης, οι δυνατοτητες, βασεις, αυτονομια, κλπ......

Με την χρηση και τις βολτες που κανει ο Κωστας........νομιζω οτι πρεπει να πάρει κατι καλο
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!