GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-07-2011, 14:59
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Smile Απάντηση: Φοβίες!!!

ναι ξέρω τι εννοείς ένα είδους "μικρού πανικού" ας πούμε.... , το είχα πάθει μετά από τρακάρισμα για αρκετό καιρό....μετά πήγα για "training" , ανέβηκα στα Γεράνεια δυο φορές σε μια μέρα (μια πρωί - μια βράδυ) -δεν είχα και άλλη επιλογή-.......και μου φύγανε όλοι οι φόβοι.............. δια μαγείας .
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-07-2011, 22:13
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΑΝΙΑΤΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ(ΡΑΚΕΣ-ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕΤΑ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑΣ-ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ-ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ-ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΚΑΙ.....ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΙΑΤΗ)ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΒΙΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 05-07-2011, 08:43
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

παντως,στην οδηγηση πανω δεν αισθανομαι φοβο,τουλαχιστον για τον εαυτο μου.εκει που μπορω να πω οτι νιωθω φοβο κι οτι κανω και σεναρια ειναι οταν περναω σταυροδρομια η απο κατι παραξενα στενακια που παντα παταω κορνα κι ας μην ειναι κανεις εκει να πεταχτει
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-07-2011, 10:50
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΑΝΙΑΤΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ(ΡΑΚΕΣ-ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕΤΑ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑΣ-ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ-ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ-ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΚΑΙ.....ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΙΑΤΗ)ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΒΙΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 05-07-2011, 11:12
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

Όντως είναι ψυχολογικό.
Κατά τη δική μου άποψη με καλή παρέα και ηρεμία, μια μακρινή βόλτα και θα το ξεπεράσεις.
Αυτού του είδους τα προβλήματα δύσκολα τα ξεπερνάς μόνος σου.
Καλή επιτυχία….
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 05-07-2011, 12:37
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...
φιλε μου,η γνωμη μου ειναι ασε τα μαθηματα και ξεπερασε μονος σου το ψυχολογικο αυτο που σε χει πιασει,κι εννοω την φοβια.αυτο ειναι κατι που θα ξεπερασεις μονος σου και χωρις κανενα μαθημα,αλλωστε δεν το επαθες και σε καποιο βουνο αυτο.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 05-07-2011, 16:08
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να μπορούσα να κατέβω αλλά δεν συμπίπτει με την άδεια μου...επειδή καταλήγω στο ότι πρέπει να ξανακάτσω στα θρανία...υπάρχει κάποια σχολή που να κάνει μαθήματα προσαρμοσμένα σε ον-οφ? γιατί όπως είπα στην αρχή έχω ήδη κάνει στο παρελθόν το lvl 1 του california super bike school...οπότε δεν νομίζω να με βοηθήσει...
σε αυτη... του Μανιατη τα μαθηματα ειναι για οn-οff .....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 05-07-2011, 16:14
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Φοβίες!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα συνάνθρωποι χρειάζομαι την βοήθειά σας.

..με λιγότερο από 10 χλμ/ω πήγα να στρίψω 90 μοίρες σε ένα στενό και το θηρίο με πρόδωσε (ίσως να το πρόδωσα εγώ)....μου έγειρε στο πλάι ευτυχώς η ταχύτητα ήταν μικρή και τα αντανακλαστικά γρήγορα,


Ξαναπήγαινε και στρίψε 20 φορές την ίδια στροφή έτσι ξεπερνιέται το ψυχολογικό σου!
Α και που 'σαι, όχι με 10 χλμ!!!! Είναι πολύ μικρή η ταχύτητα γι αυτό έπεσες, εφόσον δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, όπως σαθρό έδαφος, λάθος πιέσεις ελαστικών, ρουλεμάν τιμονιού κλπ.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!