GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Άξονας ή αλυσιδογράναζα ??? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=20084)

ltsiorak 06-05-2011 13:56

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Συγνωμη αλλα εγώ που έβγαλα το Αριστοτέλειο με 8.9 στη μηχανολογια, εκανα μαστερ στο imperial στη φυσικη, και διδακτορικό 7 ετών στις ΗΠΑ στις προσομοιώσεις, και διευθύνω μία (την μοναδική στη ελλαδα) εταιρία προσομοιώσεων πολυφυσικών μελετών....

ΤΗ συμαίνει οτι όταν θα πάω να διαλέξω μηχανή θ ζητήσω τις προσομοιώσεις απο κάθε στοιχείο???

Δηλάδι θα ρωτήσω αποτελέσματα

προσομοίωσης διέλασης των αλουμινένιων τεμαχίων όπως επίσης και φασματοσκοπιση και έλεγχω δεδομένων.

προσομοιώσεις και Νon linear αναλύσεις όπωςν των χυτών τεμαχίων

αεροδυναμικες αναλύσης και μετάδωση της θερμότητας απο κάθε πηγη θερμότητας και κάθε αεροδυναμικο φορτιο...
.....
.....
.....
....
....

και βρε είστε σοβαροί ???

ημαρτον ποια... απο το ένα φορουμ με ξερολες στο άλλο πευτω

τα ΒMW κάποια μοντέλα και κάποιες παρτίδες έχουν πρόβλημα
όπως είχαν και τα kawasaki πολλά μοντέλα
όπως και τα πρώτα αφρικα

και χιλιάδες αλλα.....

απλα το δέχεστε μ δεν σας ειπα (ειπαμε ) στραβους επιδη διαλέξατε το μηχανακι , και στο κάτω κατώ το μχανακι σας χαλάει ΄χοι η γυναίκα σας.....

οχι τιποτε αλλο αλλα παιρνεται στο λαιμο σας και άλλους..

εγώ έδωσα το gsxr με 10 000 και όλους τους είπα μην παιρνεται ειναι αχρηστο τελος... και έτσι πρέπει να κάνετε διοτι έτσι ειναι το σωστο.

να στρωθεί η κάθε μπεμπε και καθε χοντα να κανουν καλή δουλεια. και όχι να κοροϊδευουν με το εχουμε κιτ

διοτι αν εισασταν σωστοί θα λέγατε είμαστε 300 πχ ατομα στο φορουμ και όταν σπάνε 10 άξονες ομαδική αγωγή στη μπεμπε για ομαδική αλλαγή

και όχι να πληρώνει ο καθένας ξεχωριστά τα σπασμένα....

ετσι δουλέυουν τα φορουμ

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 13:56

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
μπορεις να δεις και τις λιστες των graduates και να ποσταρεις το λινκ εαν θες......αχαχαχα

ltsiorak 06-05-2011 14:08

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374792)
μπορεις να δεις και τις λιστες των graduates και να ποσταρεις το λινκ εαν θες......αχαχαχα

τωρα αυτή ειναι απάντηση? μαλιστά

θα σε στείλω ενα πμ να διαβάσεις μεχρί να βγεις στη σύνταξη....

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 14:14

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
παιχταδορ ξεχωρισε το χιουμορ απο το σοβαρο.
Εαν διαβαζες μια σελιδα πισω θα εβλεπες οτι δεν εχω διαφορετικη αποψη απο σενα.
Ουτε ειχα σκοπο να μιλησω για την μορφωση μου η' το πτοδηποτε αλλο.
Ο ''αντικα8εστοτικος'' ομως πρεπει καποτε να παρει απαντησεις.

Ολα καλα ειναι και ολα σπανε.Η χρηση ειναι αυτη η οποια κατα κθριο λογο οδηγει στα καλα η' κακα αποτελεσματα.
Οσο για την απαντηση απλα επεσε μετα την δικια σου και ειναι πλακα για τα λινκ που εβαλε ο ''ανταρσιας'':sm7:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 14:15

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
α περιμενω το πμ

GeorgeP 06-05-2011 14:55

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374781)
ρε παιχταδορ στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι.
Ποιος μιλαει για προσβολες και για υβρεις. ....

Δεν εβρισα κανεναν παιχταδορ!! Παντα απαντω στο υφος που μου απευθυνονται!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374781)
Ο καπετα ανακατοστρας.
Ε δεν γινετε ρε παιδι μου πως να το κανουμε.
Στα 10 ποστ τα 9 ειναι κατα των BMW.Και καλα να ελεγαν και κατι.Το κατηγορω ετσι απλα για να λεω κατι δεν νομιζω οτι ταιριαζει στην φιλοσοφια.
Στο φιναλε εαν νιωθει τοσο περιφανος για το μηχαν-ακι του ας γραφει στο βαραντερο φορουμ μονο αφου εμεις ειμαστε χαζοι και μας επιασαν κοροιδα....

Αυτο σε πειραξε Παιχταδορ?? Εχεις μετοχες στην Γερμανια???????
Δεν σε ειδα ομως να απαντας σε παραπανω ποστ μου με τις παραθεσεις απο βλαβες που δημοσιευτηκαν σε αυτο εδω το φορουμ και δημοσιευονται καθε εβδομαδα και μια!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374783)
εαν θες εχω και αλλο ενα πτυχιο ναυτηλιακων απο Ελλαδα αλλα οκ δεν ειναι επι της παρουσης.


Τι επαθες?
Βουβα?
Ετσι ευκολα?:sm7:

Με ξερεις να υπεκφευγω ετσι ευκολα Πανεπιστημιακε......δασκαλε????

Αν εσυ εχεις βγαλει ολα αυτα που λες, με τον τροπο και το πνευμα γραφης σου απαξιωνεις και τα Πανεπιστημια που εβγαλες και τα διπλωματα που πηρες αλλα και τους καθηγητες που σε διδαξαν!!!!!!

Ανθρωπος που κτυπαει τον συνανθρωπο του στην ανεργια του και μαλιστα μετα απο 30 ολοκληρα χρονια συνεχους εργασιας, ειναι αχαρακτηριστος και αναξιος λογου και πασης αναφορας!!!

Χαιρετε............!!

GeorgeP 06-05-2011 15:08

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 374779)
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΛΟΓΟΠΑΙΓΝΙΑ!
ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!

Με ξερεις κι εσυ να την ''κοπαναω'' ετσι ευκολα?
Αν με παρακολουθουσες στα γραπτα μου ¨η αν με ειχες συναναστραφει εκ του συνεγγυς θα ηξερες οτι ουτε την ''κοπαναω'' ουτε υπεκφευγω!! θα ηξερες οτι οταν κανω λαθος βγαινω δημοσιως και το παραδεχομαι!!!!

Το πσοτ στο οποιο απαντησες με το παραπανω δεν απευθυνοταν σε εσενα αλλα σε εκεινον που με αποκαλει ηλιθιο, δηλαδη τον Κον ΝΕΟ!!!! Φυσικα και του αντιγυριζω τον χαρακτηρισμο μονος μου αφου δεν υπαρχει κανεις άλλος να το κανει!! Μαλλον τους αρεσουν τετοιοι χαρακτηρισμοι να υπαρχουν στο φορουμ!!!!

Διαβασε λοιπον προσεκτικα αυτα που εχω να πω για το θεμα παρακατω.....


ΩΣΤΕΝΙΤΗΣ
Ο ωστενίτης ή γ-Fe είναι μορφη σιδηρου η οποια εμφανιζεται με περισοτερες απο μιας φυσικες μορφες αφου η μοριακη δομη τους, τα ατομα, συνδιαζονται με πολλους τροπους. Αυτη η μορφη σιδηρου ονομαζεται ‘’αλλοτροπη’’ Σε αυτην την μορφη ο ωστενιτης κρυσταλλωνεται στο εδροκεντρωμενο κυβικο συστημα
Ως γνωστον υπαρχουν διαφορες ονομασιες για τον χαρακτηρισμό των κρυσταλλικών πλεγμάτων και συστημάτων πχ κυβικο, τετραγωνικο, ρομβοεδρικο κ.λ.π
Το ‘’εδροκεντρικο’’ περιλαμβάνει ανά ένα άτομο στο κέντρο βάρους κάθε έδρας του στοιχειώδους κυττάρου.
Οταν ο σιδηρος ειναι καθαρος, ο ωστενίτης είναι σταθερός από τους 912 έως τους 1394°C. Όταν ο σιδηρος δεν είναι καθαρός, αλλά περιέχει άλλα μεταλα (κραματα), τότε η θερμοκρασιακή ζώνη σταθερότητας του ωστενίτη εκτείνεται ή περιορίζεται.
ΜΑΡΤΕΝΣΙΤΗΣ
Ο μαρτενσίτης σχηματίζεται όταν ένας χαλυβας θερμανθεί σε υψηλή θερμοκρασία, ώστε να σχηματιστεί ωστενιτης (γ-Fe), και κατόπιν υποστεί απότομη ψύξη.
ΒΑΦΗ
Η βαφη του χάλυβα προκαλεί συχνά παραμορφώσεις και μικρορωγματώσεις λόγω συσσώρευσης τοπικών τάσεων. Ο βαμμένος χάλυβας σπαει ευκολα λογω του περιεχόμενου μαρτενσίτη, και αυτό κάνει το υλικό ακατάλληλο για εφαρμογές αντοχης. Γι' αυτό και η κατεργασία της βαφής συνήθως συνοδεύεται από επαναφορά σε θερμοκρασίες 150–650°C, ώστε να γίνει και πάλι ο χάλυβας κατεργασιμος με μικρή μείωση της αντοχης/σκληροτητας του.
Απλή βαφή ή βαφή είναι η θερμική κατεργασία σκλήρυνσης, που περιλαμβάνει την ωστενιτοποιηση σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της πλήρους ανοπτήσεως και ένα ακόλουθο στάδιο απότομης ψύξεως, με βουτηγμα του χάλυβα σε κάποιο υγρο ¨η και αεριο στοιχειο (αλατόνερο, νερό, λάδι, αέρας). Στόχος της
βαφής είναι η βελτίωση της σκληρότητας και αντοχής που χρειαζονται για την λειτουργια του!! Καθε μεσο ψυξης αποτα απραπανω προσδιδει διαφορετικη σκληροτητα στο χαλυβα ουτως ωστε να χρησιμοποιηθει εκει που πρέπει. Αλλιως βαφονται τα μαχαιρια των κομπρεσσερ κι αλλιως τα γραναζια! Έτσι, ένας χάλυβας με αρχική σκληρότητα 150-250 αποκτα σκληρότητα και πάνω από 750-800 HV, έπειτα από βαφή.
ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
Η επαναφορά στην μεταλλουργία του χάλυβα είναι μια θερμική κατεργασία κατά την οποία ένας βαμμένος χάλυβας θερμαίνεται στους 150 με 650°C για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να ξαναγίνει το υλικό πάλι κατεργασιμο με ταυτόχρονη μικρή μείωση της σκληρότητάς του.Κατά την επαναφορά του χάλυβα, μειώνονται οι εσωτερικές τάσεις που προκάλεσε η βαφή, ανακατανέμονται και μειώνονται οι διαταραχές (κρυσταλλικές ατέλειες) στην μικροδομή του μαρτενσίτη και σχηματίζονται νέοι κόκκοι φερρίτη και σεμεντίτη από τον μαρτενσίτη και τον υπολειπόμενο ωστενίτη. (αυτο απο Βικιπαιδεια μιας και εγω δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα)
Η δομή του υλικού μετά την επαναφορά αποτελείται από μαρτενσίτη φτωχότερο σε άνθρακα (μικρότερης σκληρότητας) και καρβίδια. Η δομή αυτή καλείται μαρτενσίτης από επαναφορά.
Κι εδω ειναι το λαθος μου…ζητω ταπεινα συγνωμη απο τους υβριστες μου αλλα και τους αναγνωστες μου!!!

Ομως πιστευω οτι αντι για υβρεις και υποβιβασμους μια σοβαρη συζητηση οπου θα υπογραμμιζοταν τα λαθη και οι παραλειψεις θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα κε ΝΕΟ με την πανεπιστημιακη μορφωση κι εσυ!!!!!!

gsmaniac 06-05-2011 15:14

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 374825)
Με ξερεις κι εσυ να την ''κοπαναω'' ετσι
Ομως πιστευω οτι αντι για υβρεις και υποβιβασμους μια σοβαρη συζητηση οπου θα υπογραμμιζοταν τα λαθη και οι παραλειψεις θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα κε ΝΕΟ με την πανεπιστημιακη μορφωση κι εσυ!!!!!!

συμφωνω.....το θεμα μας,δεν ειναι ποιος την εχει πιο μεγαλη και δεν εχει νοημα να χαλαμε τις καρδουλες μας :hmmm:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 15:19

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Εγω μεγαλε ο καταπτιστος δεν ημουν αυτος ο οποιος ξεκινησε να χλευαζει.
Μαλλον εσυ ησουν απεναντι στον ΝΕΟ.
Οταν χτυπας να μαθεις να δεχεσαι χτυπηματα.
Δεν το εκανα με χαρα και σου λεω αληθεια.Ισως το εκανα πιο πολυ απο τσαντιλα.
Το τι κανουν οι καθηγητες και το πανεπιστημιο δεν το αναφερω καν γιατι εισαι ακομα λιγος για να κρινεις.
Να σου κανω λοιπον εγω ο καταπτιστος ενα μαθημα μεγαλε και τρανε.
Οταν τραβας το σκοινι συνεχεια καποτε θα σπασει.Και εσυ το εχεις κανει αρκετες φορες.
Τον Πασχαλη τον Νεο δεν τους ξερω αλλα δεν γινετε να εχουν και αυτοι προβλημα μαζι σου ετσι στα καλα καθουμενα.
Ο μονος λογος λοιπον για να μετανιωσω για τους χαρακτηρισμους μου ειναι να αφσω ενα ποσοστο λαθους στην εκφραση σου η' στην κατανοηση μου.
Τοτε να ξερεις οτι θα ζητησω συγνωμη για το δικο μου κομματι λαθους.

Jefe 06-05-2011 15:20

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Σαν να έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας.....έ? :cool:


Jefe


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!