GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Άξονας ή αλυσιδογράναζα ??? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=20084)

napgeo 06-05-2011 15:25

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Jefe ( 374836)
Σαν να έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας.....έ? :cool:




Jefe


Μπα άστο λίγο ακόμη.
Πάντως ο κόσμος ταλαιπωρείτε χωρίς λόγω και σπαταλούν το χρόνο τους πιστεύω .
Δές εμένα πχ.
Επειδή δεν είχα γνώσεις πάνω σε όλα αυτά και για να κινούμε απροβλημάτιστα πήρα με κλειστά μάτια το NT700 της Honda και ησύχασα.
Καλό Σαββατοκύριακο jefe…..

GeorgeP 06-05-2011 15:27

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374834)
Εγω μεγαλε ο καταπτιστος δεν ημουν αυτος ο οποιος ξεκινησε να χλευαζει.
Μαλλον εσυ ησουν απεναντι στον ΝΕΟ.
Οταν χτυπας να μαθεις να δεχεσαι χτυπηματα.
Δεν το εκανα με χαρα και σου λεω αληθεια.Ισως το εκανα πιο πολυ απο τσαντιλα.
Το τι κανουν οι καθηγητες και το πανεπιστημιο δεν το αναφερω καν γιατι εισαι ακομα λιγος για να κρινεις.
Να σου κανω λοιπον εγω ο καταπτιστος ενα μαθημα μεγαλε και τρανε.
Οταν τραβας το σκοινι συνεχεια καποτε θα σπασει.Και εσυ το εχεις κανει αρκετες φορες.
Τον Πασχαλη τον Νεο δεν τους ξερω αλλα δεν γινετε να εχουν και αυτοι προβλημα μαζι σου ετσι στα καλα καθουμενα.
Ο μονος λογος λοιπον για να μετανιωσω για τους χαρακτηρισμους μου ειναι να αφσω ενα ποσοστο λαθους στην εκφραση σου η' στην κατανοηση μου.
Τοτε να ξερεις οτι θα ζητησω συγνωμη για το δικο μου κομματι λαθους.

.................ειναι αχαρακτηριστος και αναξιος λογου και πασης αναφορας!!!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 15:27

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Γιωργο με τον ακατανομαστο βρωμο Αεκτζη απο κατω σου:sm7::sm7: εχω τσακωθει πολλες φορες και αλλες τοσες εαν δεν ασπαστει τον Ολυμπιακο.
Οποτε χρειαστηκε ομως τα βρηκαμε γιατι ζητησαμε συγνωμη με τον τροπο μας εκει που καναμε λαθοι.
Με το ποστ σου εκει που αναγνωριζεις το λαθος δεν μου μενει παρα να πω οτι και εγω παραφερθηκα και εαν περναει απο το χερι μου,ειδικα στην ναυτηλια να σε βοηθησω.

GeorgeP 06-05-2011 15:30

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374834)
Εγω μεγαλε ο καταπτιστος δεν ημουν αυτος ο οποιος ξεκινησε να χλευαζει.
Μαλλον εσυ ησουν απεναντι στον ΝΕΟ.
Οταν χτυπας να μαθεις να δεχεσαι χτυπηματα.
Δεν το εκανα με χαρα και σου λεω αληθεια.Ισως το εκανα πιο πολυ απο τσαντιλα.
Το τι κανουν οι καθηγητες και το πανεπιστημιο δεν το αναφερω καν γιατι εισαι ακομα λιγος για να κρινεις.
Να σου κανω λοιπον εγω ο καταπτιστος ενα μαθημα μεγαλε και τρανε.
Οταν τραβας το σκοινι συνεχεια καποτε θα σπασει.Και εσυ το εχεις κανει αρκετες φορες.
Τον Πασχαλη τον Νεο δεν τους ξερω αλλα δεν γινετε να εχουν και αυτοι προβλημα μαζι σου ετσι στα καλα καθουμενα.
Ο μονος λογος λοιπον για να μετανιωσω για τους χαρακτηρισμους μου ειναι να αφσω ενα ποσοστο λαθους στην εκφραση σου η' στην κατανοηση μου.
Τοτε να ξερεις οτι θα ζητησω συγνωμη για το δικο μου κομματι λαθους.

.................ειναι αχαρακτηριστος και αναξιος λογου και πασης αναφορας!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374840)
Γιωργο με τον ακατανομαστο βρωμο Αεκτζη απο κατω σου:sm7::sm7: εχω τσακωθει πολλες φορες και αλλες τοσες εαν δεν ασπαστει τον Ολυμπιακο.
Οποτε χρειαστηκε ομως τα βρηκαμε γιατι ζητησαμε συγνωμη με τον τροπο μας εκει που καναμε λαθοι.
Με το ποστ σου εκει που αναγνωριζεις το λαθος δεν μου μενει παρα να πω οτι και εγω παραφερθηκα και εαν περναει απο το χερι μου,ειδικα στην ναυτηλια να σε βοηθησω.

Τελειωσε εδω η αντιπαραθεση ελπιζω!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ 06-05-2011 15:35

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
κερναω και καφε μεχρι την επομενη ......

nivam 06-05-2011 15:37

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Τελικά το thread θυμίζει γερμανικό άξονα!!!
...άντεξε μόλις 135 post.:D:D
:D

ltsiorak 06-05-2011 16:15

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 374849)
Τελικά το thread θυμίζει γερμανικό άξονα!!!
...άντεξε μόλις 135 post.:D:D
:D


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Jefe 06-05-2011 16:24

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ ( 374840)
Με το ποστ σου εκει που αναγνωριζεις το λαθος δεν μου μενει παρα να πω οτι και εγω παραφερθηκα και εαν περναει απο το χερι μου,ειδικα στην ναυτηλια να σε βοηθησω.







[QUOTE=GeorgeP;374841].................ειναι αχαρακτηριστος και αναξιος λογου και πασης αναφορας!!!



Τελειωσε εδω η αντιπαραθεση ελπιζω![/QUOTE]








http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020408.gif




Jefe

Neo 06-05-2011 16:25

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 373112)
λοιπον φωτεινοι παντογνωστες και οι δυο σας που προσβαλλω την νοημοσυνη του ενος τουλαχιστον απο εσας.......
Ας αναρωτηθει ο προσβαλλομενος τα ποσα νοημοσυνης που διαθετει διαβαζοντας τα παρακατω και να τα συγκρινει με των μηχανικων που του αλαλζαν γραναζια καθε τοσο!!
Ετσι, να πατε και οι δυο να μαθετε τι σημαινει ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) η οποια εφαρμοζεται στα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων οταν ολοι οι ευρωπαιοι αφτερμαρκεταδες (AFAM, JT κ.λ.π) αλλα και ευρωπαιοι κατασκευαστες μοτοσυκλετων εφαρμοζουν λιγοτερο αξιοπιστες μεθοδους βαφης π,χ, απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!
Οταν μαθετε τι σημαινει ''ωστενιτης απο επαναφορα'' τις ιδιοτητες του και ποιοι κατασκευαστες το εφαρμοζουν τοτε να ερθετε να μου μιλησετε!!

Οταν αποκτησετε γνωσεις για τα παραπανω θα καταλαβετε, χωρις να ειναι απολυτα σιγουρο αυτο, απο μονοι σας γιατι τα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων ΔΕΝ φθειρονται και ΔΕΝ αλλαζονται οπως των ευρωπαιων!
Ακομα θα καταλαβετε, χωρις να ειναι και παλι απολυτα σιγουρο αυτο, γιατι πιαστηκατε κοροιδα:p:p τοσα χρονια που καβαλαγατε αλυσιδες και γραναζια και τα αλλαζατε στο καθε κελευσμα του καθε τυχαρπαστου μηχανικου που ειχε μεινει στην δεκαετια του '70 - μέσα '80!!!

Το οτι καβαλαγατε τετοια μηχανακια σαν κι εμενα για δεκα χρονια δεν σημαινει οτι ξερετε και τον τροπο κατασκευης τους ουτε τα υλικα κατασκευης τους, ουτε τον τροπο βαφης καποιων εξαρτηματων π.χ. γραναζιων!! Αρα την τυφλα σας ξερετε!!!! Ξερετε οσα σας ελεγαν οι μηχανικοι σας και τιποτε άλλο!

Αντε μπραβο, που ολα τα ξερετε και αναθεμα αν ξερετε τιποτα!!!

Αν ειπε καποιος απο εσας κατι για ειρωνια εχω κι άλλη αν χρειαστει!!!!!!;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 373773)
Αχ, που είσαι καημένε Τσικριτζή (καθηγητής Μηχανολογίας και Τεχνολογίας Υλικών) να διαβάσεις και να αυτοπυρποληθείς.

Επειδή περισσότερους ''κουβάδες'' μαζεμένους δεν έχω διαβάσει ποτέ, θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω την αλήθεια με τα υλικά.

1) Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή έχουμε όταν ο ωστενίτης μετατραπεί εξ ολοκλήρου σε μπαινίτη. Η σκληρότητα του μπαινίτη κυμαίνεται μεταξύ 350-550 HV, απέχει δλδ πάρα πολύ από τα 1000HV!! που αναφέρονται παραπάνω.

2) Η ανόπτηση και η βαφή είναι διαφορετικές κατεργασίες που γίνονται για διαφορετικούς λόγους και δεν μπορείς να τις ... συγκρίνεις για το ποια είναι καλύτερη.

H ανόπτηση κατεργασίας είναι η θέρμανση του χάλυβα για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα, που πραγματοποιείται συνήθως σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από τη θερμοκρασία ανακρυστάλλωσης (περίπου
500°C για το μαλακό χάλυβα) μεταξύ 550°-650°C . Στόχος της είναι η εξάλειψη των εσωτερικών τάσεων, που έχουν προέλθει από την ψυχρή
μορφοποίηση του υλικού (έλαση, διέλαση, κ.λπ.).

Βαφή είναι η θερμική κατεργασία σκλήρυνσης, που περιλαμβάνει ένα στάδιο θέρμανσης και παραμονής του χάλυβα (ωστενιτοποίηση) σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της πλήρους ανοπτήσεως και ένα ακόλουθο στάδιο απότομης
ψύξεως, με εμβάπτιση του χάλυβα σε κάποιο μέσο ψύξεως (αλατόνερο, νερό, λάδι, αέρας). Στόχος της βαφής είναι η βελτίωση των μηχανικών ιδιοτήτων του χάλυβα (σκληρότητα, αντοχή), που απαιτούνται για τη
λειτουργία του.

Βαφή και ανόπτηση έμαθα στο πρώτο έτος φοιτητής και μάλιστα με πειράματα και μετρήσεις. Εϊναι πραγματικά αστείο να πραγματοποιήσεις τις κατεργασίες, θέλεις απλά ένα κλίβανο (φούρνος υψηλών θερμοκρασιών) και ένα κουβά αλατόνερο για να βουτήξεις το δοκίμιο μόλις το βγάλεις! Έιναι το λιγότερο για γέλια να λέμε πως η Γερμανοί ή οι Ιάπωνες δεν εφαρμόζουν μια από τις δύο κατεργασίες που κάναμε εμείς 18 χρονών σε ελάχιστο χρόνο. :D


Επόμενη μεγαλειώδης φράση ''κουβάς'' που διάβασα είναι το φοβερό '' ωστενίτης από επαναφορά'' !!! Πάμε λοιπόν και εδώ στην αποκατάσταση της αλήθειας.

Ο ωστενίτης κατά την βαφή μετραρέπεται σε μαρτενσίτη. Ο μαρτενσίτης μετά από βαφή χαρακτηρίζεται από μεγάλη σκληρότητα αλλά και συνάμα από μικρή δυσθραυστότητα, με αποτέλεσμα το κατεργαζόμενο τεμάχιο να είναι ψαθυρό. Η βελτίωση της δυσθραυστότητας επιτυγχάνεται με την επαναφορά.
Επαναφορά καλείται η αναθέρμανση του χάλυβα μετά από τη βαφή σε θερμοκρασίες 250-650°C διάρκειας μερικών ωρών, ακολουθούμενη από ήρεμη ψύξη (λάδι, αέρας ή μέσα στο φούρνο).

Η επαναφορά έχει ως σκοπό:
την αύξηση της δυσθραυστότητας του χάλυβα με μικρή μείωση της αρχικής του σκληρότητας και τη μετατροπή του υπολειπόμενου ωστενίτη (του ωστενίτη που δεν έχει μετασχηματισθεί σε μαρτενσίτη κατά τη βαφή) σε μαρτενσίτη.

Προφανώς όπως καταλαβαίνετε ωστενίτης από επαναφορά απλά δεν υπάρχει..! :D

Το καλύτερο από όλα όμως είναι πως κάποιος ξέρει ποιες κατεργασίες χρησιμοποιούν οι Ιάπωνες στα εργαστήρια τους και ποιες οι Γερμανοί. Μάλιστα λέει και εταιρίες !!!!!!!!!!!!!:confused:


Δικάίωμα του καθενός είναι να πετάει κουβέντες ενυπωσιασμού για να δώσει βαρύτητα στο λόγο του αλλά καλό είναι να σέβεται το κοινό που απευθύνεται γιατί scripta manent... και υπάρχει κόσμος που τα διαβάζει και γελάει...


P.S. Βιβλιογραφία για να πιστοποιήσω τα παραπάνω υπάρχει άπειρη, αν ενδιαφέρεται κάποιος να ασχοληθεί μπορεί να μου ζητήσεις links. Πραγματικά η τεχνολογία των υλικών παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 374732)
Καλά ακούσαμε όλα τα παραπάνω τα οποία εκτός του ότι δεν μπορούμε να τα πιστοποιήσουμε αναφέρονται σε περασμένες δεκαετίες.

Εγώ περιμένω απάντηση για την ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) που αναφέρεις, για τους Ευρωπαίους κατασκευαστές που χρησιμοποιούν απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!που επίσης αναφέρεις και τέλος το φοβερό και τρομερό ''ωστενιτης απο επαναφορα'' !!!

Για τα
παραπάνω άλλωστε έγινε όλο το θέμα και άρχισες να βρίζεις και να μειώνεις του δύο συνομιλητές σου εκμεταλευόμενος το γεγονός πως πιθανόν δεν διαθέτουν τεχνικές γνώσεις.

Απάντησε λοιπόν αφενός γιατί το οφείλεις σε αυτούς αφετέρου για να αποκαταστήσεις τη φήμη σου γιατί προσωπικά πιστεύω πως τα παραπάνω (μαρκαρισμένα) που έγραψες είναι κουραφέξαλα. Όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου εδώ μέσα, βιβλιογραφία για να στηρίξω ότι λέω έχω άπειρη το ίδιο και links.

Φυσικά επιμένω στο:

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ,ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 374825)
Με ξερεις κι εσυ να την ''κοπαναω'' ετσι ευκολα?
Αν με παρακολουθουσες στα γραπτα μου ¨η αν με ειχες συναναστραφει εκ του συνεγγυς θα ηξερες οτι ουτε την ''κοπαναω'' ουτε υπεκφευγω!! θα ηξερες οτι οταν κανω λαθος βγαινω δημοσιως και το παραδεχομαι!!!!

Το πσοτ στο οποιο απαντησες με το παραπανω δεν απευθυνοταν σε εσενα αλλα σε εκεινον που με αποκαλει ηλιθιο, δηλαδη τον Κον ΝΕΟ!!!! Φυσικα και του αντιγυριζω τον χαρακτηρισμο μονος μου αφου δεν υπαρχει κανεις άλλος να το κανει!! Μαλλον τους αρεσουν τετοιοι χαρακτηρισμοι να υπαρχουν στο φορουμ!!!!

Διαβασε λοιπον προσεκτικα αυτα που εχω να πω για το θεμα παρακατω.....


ΩΣΤΕΝΙΤΗΣ
Ο ωστενίτης ή γ-Fe είναι μορφη σιδηρου η οποια εμφανιζεται με περισοτερες απο μιας φυσικες μορφες αφου η μοριακη δομη τους, τα ατομα, συνδιαζονται με πολλους τροπους. Αυτη η μορφη σιδηρου ονομαζεται ‘’αλλοτροπη’’ Σε αυτην την μορφη ο ωστενιτης κρυσταλλωνεται στο εδροκεντρωμενο κυβικο συστημα
Ως γνωστον υπαρχουν διαφορες ονομασιες για τον χαρακτηρισμό των κρυσταλλικών πλεγμάτων και συστημάτων πχ κυβικο, τετραγωνικο, ρομβοεδρικο κ.λ.π
Το ‘’εδροκεντρικο’’ περιλαμβάνει ανά ένα άτομο στο κέντρο βάρους κάθε έδρας του στοιχειώδους κυττάρου.
Οταν ο σιδηρος ειναι καθαρος, ο ωστενίτης είναι σταθερός από τους 912 έως τους 1394°C. Όταν ο σιδηρος δεν είναι καθαρός, αλλά περιέχει άλλα μεταλα (κραματα), τότε η θερμοκρασιακή ζώνη σταθερότητας του ωστενίτη εκτείνεται ή περιορίζεται.
ΜΑΡΤΕΝΣΙΤΗΣ
Ο μαρτενσίτης σχηματίζεται όταν ένας χαλυβας θερμανθεί σε υψηλή θερμοκρασία, ώστε να σχηματιστεί ωστενιτης (γ-Fe), και κατόπιν υποστεί απότομη ψύξη.
ΒΑΦΗ
Η βαφη του χάλυβα προκαλεί συχνά παραμορφώσεις και μικρορωγματώσεις λόγω συσσώρευσης τοπικών τάσεων. Ο βαμμένος χάλυβας σπαει ευκολα λογω του περιεχόμενου μαρτενσίτη, και αυτό κάνει το υλικό ακατάλληλο για εφαρμογές αντοχης. Γι' αυτό και η κατεργασία της βαφής συνήθως συνοδεύεται από επαναφορά σε θερμοκρασίες 150–650°C, ώστε να γίνει και πάλι ο χάλυβας κατεργασιμος με μικρή μείωση της αντοχης/σκληροτητας του.
Απλή βαφή ή βαφή είναι η θερμική κατεργασία σκλήρυνσης, που περιλαμβάνει την ωστενιτοποιηση σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της πλήρους ανοπτήσεως και ένα ακόλουθο στάδιο απότομης ψύξεως, με βουτηγμα του χάλυβα σε κάποιο υγρο ¨η και αεριο στοιχειο (αλατόνερο, νερό, λάδι, αέρας). Στόχος της
βαφής είναι η βελτίωση της σκληρότητας και αντοχής που χρειαζονται για την λειτουργια του!! Καθε μεσο ψυξης αποτα απραπανω προσδιδει διαφορετικη σκληροτητα στο χαλυβα ουτως ωστε να χρησιμοποιηθει εκει που πρέπει. Αλλιως βαφονται τα μαχαιρια των κομπρεσσερ κι αλλιως τα γραναζια! Έτσι, ένας χάλυβας με αρχική σκληρότητα 150-250 αποκτα σκληρότητα και πάνω από 750-800 HV, έπειτα από βαφή.
ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
Η επαναφορά στην μεταλλουργία του χάλυβα είναι μια θερμική κατεργασία κατά την οποία ένας βαμμένος χάλυβας θερμαίνεται στους 150 με 650°C για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να ξαναγίνει το υλικό πάλι κατεργασιμο με ταυτόχρονη μικρή μείωση της σκληρότητάς του.Κατά την επαναφορά του χάλυβα, μειώνονται οι εσωτερικές τάσεις που προκάλεσε η βαφή, ανακατανέμονται και μειώνονται οι διαταραχές (κρυσταλλικές ατέλειες) στην μικροδομή του μαρτενσίτη και σχηματίζονται νέοι κόκκοι φερρίτη και σεμεντίτη από τον μαρτενσίτη και τον υπολειπόμενο ωστενίτη. (αυτο απο Βικιπαιδεια μιας και εγω δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα)
Η δομή του υλικού μετά την επαναφορά αποτελείται από μαρτενσίτη φτωχότερο σε άνθρακα (μικρότερης σκληρότητας) και καρβίδια. Η δομή αυτή καλείται μαρτενσίτης από επαναφορά.
Κι εδω ειναι το λαθος μου…ζητω ταπεινα συγνωμη απο τους υβριστες μου αλλα και τους αναγνωστες μου!!!

Ομως πιστευω οτι αντι για υβρεις και υποβιβασμους μια σοβαρη συζητηση οπου θα υπογραμμιζοταν τα λαθη και οι παραλειψεις θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα κε ΝΕΟ με την πανεπιστημιακη μορφωση κι εσυ!!!!!!

Αναγκαστικά παραθέτω ποστ από την πρώτη σελίδα γιατί με τα τεχνάσματά σου θα μας βγάλεις τρελούς!

Ξεκίνησες λοιπόν με άσχημο ύφος να μειώνεις 2 μέλη εκμεταλευόμενος την άγνοιά τους λέγοντας ...κουβάδες. Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα και σου απάντησα γιατί βγήκα από τα ρούχα μου με αυτά που διάβαζα.

Από εκεί και πέρα μετά από τόσες σελίδες μας έκανες τη ''χάρη'' να απαντήσεις σε όσα σου είπα. Αντί για αυτό όμως αρχίζεις και βγάζεις διάλεξη για βαφές, ωστενίτη, μαρτενσίτη και επαναφορά. Ποιος στο ζήτησε?

Τα περισσότερα από αυτά τα έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο ποστ για ποιο λόγο τα αναμασάς? Πάλι για τις εντυπώσεις?


Εδώ σε ρωτάμε για 3 πολύ χειροπιαστά πράγματα τα οποία επικαλέστηκες στην πρώτη σελίδα για να μειώσεις τα άλλα 2 μέλη. Τα είπα στο ποστ 107, στα είπε κι ο Paschalis στα ξαναγράφω μπας και σταματήσεις να υπεκφεύγεις.

  • ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) ενώ σου είπα πως η σκληρότητα του μπαινίτη κυμαίνεται μεταξύ 350-550 HV
  • ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!! (που χρησιμοποιούν μόνο οι Ευρωπαίοι όπως λες, σε αντίθεση με τους Ιάπωνες που χρημιοποιούν βαφή) :hmmm: στο αντικρούω στην από πάνω παράθεση λέγοντας σου πως πρόκειται για δύο διαφορετικές κατεργασίες που γίνονται για διαφορετικό σκοπό και δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε. Το αποδέχτηκες έμμεσα μόλις από πάνω. :)
  • ''ωστενιτης απο επαναφορα'' !!! (οκ αυτό και μόνο αυτό το πήρες πίσω με τρόπο βέβαια σαν να μας έκανες χάρη αλλά τουλάχιστον το πήρες :))
Το θέμα παραμένει πως μέσα σε ένα ποστ σου (Νο 10 στο παρών thread) πετάς τους παραπάνω 3 κουβάδες τους οποίους επικαλείσαι κιόλας για να μειώνεις τους συνομιλητές σου!!!! Ε όχι, όλα έχουν τα όριά τους!


P.S. Όταν σου έγραφα το ''O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ'' δεν στο έγραφα γιατί σε σε είχα κατατάξει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις.

Αν το έκανες εσύ στη συνέχεια επιλέγοντας τη μια από τις τρεις περιπτώσεις είναι δικό σου θέμα.

Jefe 06-05-2011 16:27

Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???
 
ΕΛΕΟΣ! :cool:



Jefe


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:42.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!