GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Λάδι 10W 40 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=21060)

EvVas 08-06-2011 11:44

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 397710)
4/ ΔΕΝ ανέβηκε ποτέ η θερμοκρασία πάνω από τις 4 μπάρες... ενώ με το castrol ανέβηκε (σε πιο δροσερή περίοδο) !!!

Επειδή και εγώ έχω μια ανησυχία για τη θερμοκρασία, όταν λες 4 μπάρες εννοείς και την κάτω κάτω άρα 5 ή χωρίς αυτή?
Δηλαδή, με όριο το σημάδι της θερμοκρασίας, 4 από 6 ή 4 από 7?

yannis 08-06-2011 11:49

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 397588)
Αν αδειάσω λίμπες Θες?
motul ρε συ..
Θα μάθεις και εσύ :)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 397629)
γίνε πιό ξεκάθαρος, μην γράφεις με γρίφους.


Είναι ελαιοπαραγωγός, Παναγιώτη και εννοεί πως άμα καθαρίσει τα δοχεία (λίμπες) να χαρίσει την μούργα!!!!:D
Άσε ρε χουβαρντά... κάνε την σαπούνι να ξεπλύνεις τις ντροπές σου... συνταγματάρχη!!!!:p

pilot 08-06-2011 11:56

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
1 Συνημμένο(α)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397768)
Επειδή και εγώ έχω μια ανησυχία για τη θερμοκρασία, όταν λες 4 μπάρες εννοείς και την κάτω κάτω άρα 5 ή χωρίς αυτή?
Δηλαδή, με όριο το σημάδι της θερμοκρασίας, 4 από 6 ή 4 από 7?


Τι εννοείς κάτω κάτω?? Οταν το βάζεις μπροστά δεν έχει καμία μετα ξεκινάς οσο λειτουργεί και μετράς...4 είναι νορμάλ έχω δεί μέχρι 6 που είναι και το ανώτατο όριο σύμφωνα με το πάνω βελάκι...
Βάζω και μια φότο που έχει τις ανάλογιες θερμοκρασιών - παυλίτσες

EvVas 08-06-2011 12:09

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pilot ( 397780)
Τι εννοείς κάτω κάτω?? Οταν το βάζεις μπροστά δεν έχει καμία μετα ξεκινάς οσο λειτουργεί και μετράς...4 είναι νορμάλ έχω δεί μέχρι 6 που είναι και το ανώτατο όριο σύμφωνα με το πάνω βελάκι...
Βάζω και μια φότο που έχει τις ανάλογιες θερμοκρασιών - παυλίτσες

Με τα παραπάνω λεγόμενα σου εμένα δουλεύει συνήθως στις 5 μπάρες μετά την τελευταία αλλαγή λαδιών (castrol). Κάποια στιγμή είχα πιάσει και 6 :(.
Πριν την αλλαγή σπάνια έπιανα 5.

CPretenteriS: τα λάδια aral που δουλεύεις είναι αυτά;
ARAL TOP SUPER SAE 20W/50 (MULTI ELASTIC SAE 20W/50)

pilot 08-06-2011 12:14

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397787)
Με τα παραπάνω λεγόμενα σου εμένα δουλεύει συνήθως στις 5 μπάρες μετά την τελευταία αλλαγή λαδιών (castrol). Κάποια στιγμή είχα πιάσει και 6 :(.
Πριν την αλλαγή σπάνια έπιανα 5.

CPretenteriS: τα λάδια aral που δουλεύεις είναι αυτά;
ARAL TOP SUPER SAE 20W/50 (MULTI ELASTIC SAE 20W/50)


Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι έχω το μοντέλο του 10 αν έχει κάτι διαφορετικό το δικό σου η κάποια άλλη διαμόρφωση που δεν γνωρίζω ψάξτο γιατί απο τα λεγόμενα σου έχεις λίγο τσιμπιμένες θερμοκρασίες..

CPretenteriS 08-06-2011 12:25

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397768)
Επειδή και εγώ έχω μια ανησυχία για τη θερμοκρασία, όταν λες 4 μπάρες εννοείς και την κάτω κάτω άρα 5 ή χωρίς αυτή?
Δηλαδή, με όριο το σημάδι της θερμοκρασίας, 4 από 6 ή 4 από 7?

4 μπαρες συνολικά !!!

Στην αρχή όταν ανάβει... δεν έχει καθόλου μπάρες!! Όταν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας, ανεβαίνει στις 4 και δεν κουνάει ρούπι !! ;)

CPretenteriS 08-06-2011 12:26

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 397773)
Είναι ελαιοπαραγωγός, Παναγιώτη και εννοεί πως άμα καθαρίσει τα δοχεία (λίμπες) να χαρίσει την μούργα!!!!:D
Άσε ρε χουβαρντά... κάνε την σαπούνι να ξεπλύνεις τις ντροπές σου... συνταγματάρχη!!!!:p

ΔΕΝ ξεπλένονται με τίποτα οι ντροπές της... :D:p:D:D

CPretenteriS 08-06-2011 12:27

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397787)
Με τα παραπάνω λεγόμενα σου εμένα δουλεύει συνήθως στις 5 μπάρες μετά την τελευταία αλλαγή λαδιών (castrol). Κάποια στιγμή είχα πιάσει και 6 :(.
Πριν την αλλαγή σπάνια έπιανα 5.

CPretenteriS: τα λάδια aral που δουλεύεις είναι αυτά;
ARAL TOP SUPER SAE 20W/50 (MULTI ELASTIC SAE 20W/50)

Αυτά εδώ...

EvVas 08-06-2011 13:58

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 397799)
4 μπαρες συνολικά !!!

Στην αρχή όταν ανάβει... δεν έχει καθόλου μπάρες!! Όταν πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας, ανεβαίνει στις 4 και δεν κουνάει ρούπι !! ;)

Άρα έχω πρόβλημα.
Εκτός από τα λάδια ποιος άλλος λόγος υπάρχει για την ανεβασμένη θερμοκρασία της κοριτσάρας μου;

vpentza 08-06-2011 14:45

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397847)
Άρα έχω πρόβλημα.
Εκτός από τα λάδια ποιος άλλος λόγος υπάρχει για την ανεβασμένη θερμοκρασία της κοριτσάρας μου;

αν είχες πρόβλημα θα το είχες...καταλάβει
μην ανησυχείς εφόσον η συμπεριφορά της μοτό σου παραμένη ίδια εδώ και καιρό...απλά στο επόμενο service ανέφερέ το στον μηχανικό σου...

paschalis 08-06-2011 14:51

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397847)
Άρα έχω πρόβλημα.
Εκτός από τα λάδια ποιος άλλος λόγος υπάρχει για την ανεβασμένη θερμοκρασία της κοριτσάρας μου;


Δεν εχεις προβλημα..
Εχεις το παλιο ταμπλω οπως κι εγω που το κανονικο ειναι 5 μπαρες:)

GeorgeP 08-06-2011 15:07

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
βλεπω το πινακακι με τις θερμοκρασιες (pilot μην. 43) και υποσχομαι.....ΠΟΤΕ ξανα αεροψυκτο!!:D

vpentza 08-06-2011 15:08

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 397906)
βλεπω το πινακακι με τις θερμοκρασιες (pilot μην. 43) και υποσχομαι.....ΠΟΤΕ ξανα αεροψυκτο!!:D


εσύ χάνεις ...και το ξέρεις :D:D:D

GeorgeP 08-06-2011 15:13

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 397909)
εσύ χάνεις ...και το ξέρεις :D:D:D

Βασιλη, δεν υπαρχει περιπτωση!!!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο! Και....οχι δεν το ξερω! ¨η μαλλον ζεσταινομουνα οταν ειχα το 1150 αλλα πρωτη φορα ειδα γραπτως την αντιστοιχια των γραμμων του θερμομετρου!!
Προτιμω τους 80-90 του νερου και τους 90-110 του λαδιου....... ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας!
α, πα, πα!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο!!:D:D

yannis 08-06-2011 15:21

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Ε, καλά του χρόνου παίρνεις το υδρόψυκτο.:D

vpentza 08-06-2011 15:22

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 397910)
Βασιλη, δεν υπαρχει περιπτωση!!!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο! Και....οχι δεν το ξερω! ¨η μαλλον ζεσταινομουνα οταν ειχα το 1150 αλλα πρωτη φορα ειδα γραπτως την αντιστοιχια των γραμμων του θερμομετρου!!
Προτιμω τους 80-90 του νερου και τους 90-110 του λαδιου....... ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας!
α, πα, πα!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο!!:D:D

το πρόβλημα με τη θερμοκρασία των υγρών θα το έχεις εάν και εφόσον αυτά πέσουν πάνω σου.....εφόσον αυτά βολτάρουν εντός της μηχανής, ποιός ο λόγος ανησυχίας ????? :D:D:D

GeorgeP 08-06-2011 15:36

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 397920)
το πρόβλημα με τη θερμοκρασία των υγρών θα το έχεις εάν και εφόσον αυτά πέσουν πάνω σου.....εφόσον αυτά βολτάρουν εντός της μηχανής, ποιός ο λόγος ανησυχίας ????? :D:D:D


Δεν εχω ευρωπαικο για να εχω τετοιες ανησυχιες!!!!:D

vaska 08-06-2011 15:38

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Οι λαδόκοντρες και οι Λαστιχόκοντρες ανάμεσα σε μοτοσυκλετιστές μπορούν να συγκριθούν μόνο με τους καυγάδες των ψαράδων για τον καλύτερο ψαρότοπο ή το καλύτερο δόλωμα ή ακόμα ακόμα με τις κυνηγοϊστορίες. Επίσης είναι διαχρονικότατες και ο ένας μιλάει για τον κολλητό του πρωτομάστορα που ξέρει από λάδια (ως βέρος Καλαματιανός), ο δε άλλος για τον ξάδερφο του μπατζανάκη του γαμπρού της αδερφής του που είναι αγωνιζόμενος και ξέρει από αυτά.

Θα σας πω την δικιά μου ιστορία και μετά αποφασίζετε, έτσι κι αλλιώς σε φόρουμ είμαστε κι έχει νόημα το να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση.

Λοιπόν επειδή από μικρός μου άρεσε να έχω το δικό μου χαρτζιλίκι, μαθητής ακόμα, γκρίνιαζα στον πατέρα μου να μου βρει δουλειά. Για καλή μου τύχη ο πατέρας μου γνώριζε μια εξαιρετική οικογένεια που είχε μαγαζιά Αθήνα και Πάτρα με είδη και αξεσουάρ αυτοκινήτων. Ο μεγάλος αδερφός μάλιστα που είχε και το μαγαζί στην Αθήνα ήταν πιστάκιας με το Ford RS 2000. Κοντά τους έμαθα πολλά πράγματα, άκουγα συζητήσεις από μηχανικούς και αγωνιζόμενους για λάδια ξύδια λάστιχα αναρτήσεις. Εκεί πρωτοάκουσα για τα Motul (άγνωστα τότε στην Ελληνική αγορά) και την τσουχτερή τιμή τους αλλά και τις υπέροχες ιδιότητές τους.

Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, μεγάλωσα αγόρασα τα δικά μου οχήματα στα οποία έβαζα πάντα Motul. Είχε γίνει στο μυαλό μου κάτι σαν κατεστημένο αυτό το λάδι. Motul και μόνο motul, σε όλα μου τα οχήματα,ακόμα και στο jet ski motul έβαζα.

Πριν από κανα τριάρι χρόνια, μέσα από τις σελίδες άλλου γειτονικού φόρουμ, γνωρίστηκα μ' έναν μηχανικό - βελτιωτή ο οποίος θεωρούσε κορυφαίο λάδι το Torco και το Motul σκουπίδια. Μιλούσε με στοιχεία, δυναμομετρήσεις, μετρήσεις θερμοκρασιών κλπ. Έχω μάθει στην ζωή μου ν' ακούω, οπότε ξέροντας ότι δεν μιλάει στον "αέρα" , αποφάσισα στην επόμενη αλλαγή λαδιών στην χοντρή (GS1200) να βάλω Torco πλήρως συνθετικό. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήθελα να βρω κάτι που να μην μου αρέσει στα Torco.
Εδώ να πω ότι ο κινητήρας μας είναι εξαιρετικά απλός στην κατασκευή του, δεν βγάζει ένα σκασμό άλογα, όπερ και σημαίνει δεν πιέζεται, οπότε δεν αναπτύσσει ιδιαίτερα μεγάλες θερμοκρασίες κατά την λειτουργία του, γι ' αυτό και παραμένει ελαιοαερόψυκτος. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί να λειτουργήσει με απλό ορυκτέλαιο χωρίς κανένα πρόβλημα.Τα ημι συνθετικά και τα πλήρως συνθετικά λάδια είναι για κινητήρες που καταπονούν τα λάδια και γενικότερα έχουν αυξημένες ανάγκες για λίπανση.

Στο δια ταύτα τώρα. Άλλαξε η συμπεριφορά της χοντρής, σταμάτισαν τα πάσης φύσεως κροταλίσματα που έχουν όλες οι GS, γλύκαναν οι αλλαγές των ταχυτήτων και γενικότερα έστρωσε πολύ το δούλεμά της.

Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω, αλλά όλα μου τα χλμ είναι σε μεγάλες βόλτες παρέα με άλλες μηχανές. Την Κυριακή που μας πέρασε κάναμε μια μεγάλη βόλτα περίπου 120 μοτο. Η δικιά μου παρέα που ξεκίνησε από Πάτρα έγραψε μέχρι τον τερματισμό 600 κάτι χλμ. Η θερμοκρασία ήταν ελάχιστα πάνω από το 1/3 του δείκτη καθ' όλη τη διαδρομή (κινηθήκαμε αρκετά σε σφιχτό ορεινό στροφιλίκι), όταν στις άλλες GS ήταν πάνω ή αρκετά πάνω από τα 2/3 στον δείκτη. Ήμουν και δικάβαλος.

Ήμουν λάτρης του Motul αλλά από δω και στο εξής μόνο Torco. Στην θέση μου εσείς τι θα κάνατε???

Υ.Γ.

Και τα δύο λάδια ήταν το ίδιο ιξώδες, με το Motul ήθελα 400ml στα 5000 km, με το Torco μετά από περίπου 1000 δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα.


(πάλι σεντόνι έγραψα)

yannis 08-06-2011 15:44

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vaska ( 397933)
...

Θα σας πω την δικιά μου ιστορία και μετά αποφασίζετε, έτσι κι αλλιώς σε φόρουμ είμαστε κι έχει νόημα το να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση.

...

(πάλι σεντόνι έγραψα)


Αρκετά ενδιαφέρον...
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος, θα δείξει, όμως περισσότερες λεπτομέρειες δεν θα έβλαπταν!!!:)

vaska 08-06-2011 15:48

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 397937)
Αρκετά ενδιαφέρον...
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος, θα δείξει, όμως περισσότερες λεπτομέρειες δεν θα έβλαπταν!!!:)

Δεν κάνω σε κανέναν αντιπαράθεση, άλλωστε όπως είπα οι κουβέντες γύρω από λάδια,λάστιχα είναι το αλατοπίπερο της μοτοκουβέντας. Τώρα όσο για λεπτομέρειες πες μου τι ακριβώς εννοείς να το διευκρινίσω αν το ξέρω.

yannis 08-06-2011 16:21

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Ας ξεκινήσουμε από το που το βρίσκεις στην Αττική...:)
Δεν μίλησα για αντιπαράθεση:confused::confused::confused:

pilot 08-06-2011 17:15

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vaska ( 397933)
Οι λαδόκοντρες και οι Λαστιχόκοντρες ανάμεσα σε μοτοσυκλετιστές μπορούν να συγκριθούν μόνο με τους καυγάδες των ψαράδων για τον καλύτερο ψαρότοπο ή το καλύτερο δόλωμα ή ακόμα ακόμα με τις κυνηγοϊστορίες. Επίσης είναι διαχρονικότατες και ο ένας μιλάει για τον κολλητό του πρωτομάστορα που ξέρει από λάδια (ως βέρος Καλαματιανός), ο δε άλλος για τον ξάδερφο του μπατζανάκη του γαμπρού της αδερφής του που είναι αγωνιζόμενος και ξέρει από αυτά.

Θα σας πω την δικιά μου ιστορία και μετά αποφασίζετε, έτσι κι αλλιώς σε φόρουμ είμαστε κι έχει νόημα το να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση.

Λοιπόν επειδή από μικρός μου άρεσε να έχω το δικό μου χαρτζιλίκι, μαθητής ακόμα, γκρίνιαζα στον πατέρα μου να μου βρει δουλειά. Για καλή μου τύχη ο πατέρας μου γνώριζε μια εξαιρετική οικογένεια που είχε μαγαζιά Αθήνα και Πάτρα με είδη και αξεσουάρ αυτοκινήτων. Ο μεγάλος αδερφός μάλιστα που είχε και το μαγαζί στην Αθήνα ήταν πιστάκιας με το Ford RS 2000. Κοντά τους έμαθα πολλά πράγματα, άκουγα συζητήσεις από μηχανικούς και αγωνιζόμενους για λάδια ξύδια λάστιχα αναρτήσεις. Εκεί πρωτοάκουσα για τα Motul (άγνωστα τότε στην Ελληνική αγορά) και την τσουχτερή τιμή τους αλλά και τις υπέροχες ιδιότητές τους.

Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, μεγάλωσα αγόρασα τα δικά μου οχήματα στα οποία έβαζα πάντα Motul. Είχε γίνει στο μυαλό μου κάτι σαν κατεστημένο αυτό το λάδι. Motul και μόνο motul, σε όλα μου τα οχήματα,ακόμα και στο jet ski motul έβαζα.

Πριν από κανα τριάρι χρόνια, μέσα από τις σελίδες άλλου γειτονικού φόρουμ, γνωρίστηκα μ' έναν μηχανικό - βελτιωτή ο οποίος θεωρούσε κορυφαίο λάδι το Torco και το Motul σκουπίδια. Μιλούσε με στοιχεία, δυναμομετρήσεις, μετρήσεις θερμοκρασιών κλπ. Έχω μάθει στην ζωή μου ν' ακούω, οπότε ξέροντας ότι δεν μιλάει στον "αέρα" , αποφάσισα στην επόμενη αλλαγή λαδιών στην χοντρή (GS1200) να βάλω Torco πλήρως συνθετικό. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήθελα να βρω κάτι που να μην μου αρέσει στα Torco.
Εδώ να πω ότι ο κινητήρας μας είναι εξαιρετικά απλός στην κατασκευή του, δεν βγάζει ένα σκασμό άλογα, όπερ και σημαίνει δεν πιέζεται, οπότε δεν αναπτύσσει ιδιαίτερα μεγάλες θερμοκρασίες κατά την λειτουργία του, γι ' αυτό και παραμένει ελαιοαερόψυκτος. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί να λειτουργήσει με απλό ορυκτέλαιο χωρίς κανένα πρόβλημα.Τα ημι συνθετικά και τα πλήρως συνθετικά λάδια είναι για κινητήρες που καταπονούν τα λάδια και γενικότερα έχουν αυξημένες ανάγκες για λίπανση.

Στο δια ταύτα τώρα. Άλλαξε η συμπεριφορά της χοντρής, σταμάτισαν τα πάσης φύσεως κροταλίσματα που έχουν όλες οι GS, γλύκαναν οι αλλαγές των ταχυτήτων και γενικότερα έστρωσε πολύ το δούλεμά της.

Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω, αλλά όλα μου τα χλμ είναι σε μεγάλες βόλτες παρέα με άλλες μηχανές. Την Κυριακή που μας πέρασε κάναμε μια μεγάλη βόλτα περίπου 120 μοτο. Η δικιά μου παρέα που ξεκίνησε από Πάτρα έγραψε μέχρι τον τερματισμό 600 κάτι χλμ. Η θερμοκρασία ήταν ελάχιστα πάνω από το 1/3 του δείκτη καθ' όλη τη διαδρομή (κινηθήκαμε αρκετά σε σφιχτό ορεινό στροφιλίκι), όταν στις άλλες GS ήταν πάνω ή αρκετά πάνω από τα 2/3 στον δείκτη. Ήμουν και δικάβαλος.

Ήμουν λάτρης του Motul αλλά από δω και στο εξής μόνο Torco. Στην θέση μου εσείς τι θα κάνατε???

Υ.Γ.

Και τα δύο λάδια ήταν το ίδιο ιξώδες, με το Motul ήθελα 400ml στα 5000 km, με το Torco μετά από περίπου 1000 δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα.


(πάλι σεντόνι έγραψα)

Να ρωτήσω τη δουλειά έχουν οι αλλαγές των ταχυτήτων όσο αναφορα το λάδι του κινητήρα ενός GS???

vpentza 08-06-2011 17:24

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pilot ( 398005)
Να ρωτήσω τη δουλειά έχουν οι αλλαγές των ταχυτήτων όσο αναφορα το λάδι του κινητήρα ενός GS???

μπορεί να υπάρχει και να βάζει την ίδια μάρκα και στις βαλβολίνες...;)

TEOSS 08-06-2011 19:08

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 397910)
.............Και....οχι δεν το ξερω! ¨η μαλλον ζεσταινομουνα οταν ειχα το 1150 αλλα πρωτη φορα ειδα γραπτως την αντιστοιχια των γραμμων του θερμομετρου!!
Προτιμω τους 80-90 του νερου και τους 90-110 του λαδιου....... ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας!
..........:D:D

Το λαδί έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το νερό. Άρα κανένα πρόβλημα δεν αντιπροσωπεύει θερμοκρασία λαδιού πάνω από 90ο , όπως π.χ. 110 ή ακόμα και μεγαλύτερη.
Όσο για την <<αίσθηση>> θερμότητας που έχει ο οδηγός …. Όποιος έχει οδηγήσει μεγάλο υδρόψυκτο καλοκαίρι στην Αθήνα γνωρίζει τι παθαίνει όταν σε φανάρι πάρουν μπροστά τα βεντιλατέρ ….απλά ψήνεται!
Αλήθεια τι θερμοκρασία έχει το λαδί σε έναν υδρόψυκτο κινητήρα? Γιατί άραγε πολλοί υδρόψυκτοι έχουν και ψυγείο λαδιού?
Οι αερόψυκτες και αεροελαιόψυκτες μοτοσυκλέτες, από τα GLX 50-90 μέχρι CBR900-1100 είχαν πρόβλημα? Τα GSXR750-1100 είχαν πρόβλημα?
Επειδή η ανώτερη αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο δεν συνέφερε τις εταιρίες και προχώρησαν σε αντικατάσταση με υδρόψυκτα πρέπει να θεοποιούμε τις τακτικές τους?
Να θυμίσω δυο <<σειρές>> της Honda στα μέσα της δεκαετίας του ’80 … αερόψυκτα CBκαι CBRvs. … υδρόψυκτα VT και VFR… ποια αποδείχτηκαν ποιο αξιόπιστα ,ποιο φτηνά σε συντήρηση και ποια με αντοχή στον χρόνο ???
Για τα λάδια τώρα …
Χρησιμοποιώ Motorex και Castrol ημισυνθετικά 15/50 .

vaska 08-06-2011 19:29

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 397968)
Ας ξεκινήσουμε από το που το βρίσκεις στην Αττική...:)
Δεν μίλησα για αντιπαράθεση:confused::confused::confused:


β) Εγώ είπα "αντιπαράθεση" αντί "αντίλογος" που χρησιμοποίησες, λόγω του ότι έτσι αρχίζει πάντα ο "καυγάς". Εγώ ξέρω, όχι εγώ ξέρω καλύτερα κλπ κλπ κλπ :sm7::sm7: και ουδεμία διάθεση έχω να διαπληκτιστώ με κανέναν.

α) Στην Αθήνα τα φέρνει ο Λαμπριανίδης (Trade Wind | Lubricants - Chemicals), αλλά εγώ αγοράζω από εδώ (MotoMaD - Εξοπλισμος αναβατη -Aνταλλακτικα μοτοσυκλετων) που είναι φιλαράκι. Θέλω τα λεφτά μου να πηγαίνουν (όσο αυτό είναι εφικτό) σε άτομα που γνωρίζω. Παρεμπιπτόντως οι τιμές του είναι super σε ότι έχω αγοράσει.
Το λάδι που χρησιμοποιώ είναι το TORCO T4SR 10W40

vaska 08-06-2011 19:37

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pilot ( 398005)
Να ρωτήσω τη δουλειά έχουν οι αλλαγές των ταχυτήτων όσο αναφορα το λάδι του κινητήρα ενός GS???

Έχεις χίλια δίκια, ξαναδιαβάζοντας το πόστ μου είδα ότι παρέλειψα να σας πω ότι μαζί με την αλλαγή των λαδιών άλλαξα και βαλβολίνες. Έβαλα κι εκεί Torco. Επίσης στις αρχές μετά την αλλαγή λαδιών, όταν την έβαζα μπροστά έβλεπα να βγάζει λίγο καπνό. Σταμάτησε μετά από μερικά χλμ. Ρώτησα γιατί και η απάντηση που πήρα ήταν ότι τα Torco έχουν και απορρυπαντικές ιδιότητες. Ο καπνός λοιπόν που έβλεπα ήταν κατά τα λεγόμενα του γνώστη, επικαθίσεις πρόσθετων που έχουν τα motul στις βαλβίδες κλπ, που με την διαρκή χρήση γίνονται ένα σώμα με τα μέταλλα και κάνουν ζημιά.

Ελπίζω να βοήθησα.

kostas_366 08-06-2011 19:44

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Πρε τον χειμώνα να βάλεις άλλη μάρκα.
Αλλιώς πάρε μια kodak να βάζεις το φιλμ :)

Ωχ η κοιλιά μου :)

vaska 08-06-2011 20:37

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 398100)
Πρε τον χειμώνα να βάλεις άλλη μάρκα.
Αλλιώς πάρε μια kodak να βάζεις το φιλμ :)

Ωχ η κοιλιά μου :)

Προφανώς αναφέρεσαι στο δικό μου πόστ. Αν θες να γίνεις λίγο πιο σαφής Κώστα γιατί δεν σε κατάλαβα.
Κάπου εκεί με το φίλμ και την κόντακτ το έχασα.

GeorgeP 08-06-2011 22:24

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Το λαδί έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το νερό. Άρα κανένα πρόβλημα δεν αντιπροσωπεύει θερμοκρασία λαδιού πάνω από 90ο , όπως π.χ. 110 ή ακόμα και μεγαλύτερη. .

Συμφωνως με τις εταιρειες παραγωγης μηχανελαιων η θερμοκρασια του λαδιου ειναι το Α και το Ω ωστε να διατηρει τις ιδιοτητες του! Γιαυτο τον λογο περνανε απο συγκεκριμενα τεστ τα λαδια οπως π.χ την NOACK VOLATILITY (D-5800) NOACK Volatility Test - Wikipedia, the free encyclopedia και η HIGH SHEAR (D-4683) ASTM D4683 | IHS
Εξάλλου αν δεν υπηρχε προβλημα προς τι τα ψυγεια λαδιου σε μοτοσυκλετες οπως η GS?

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Όσο για την <<αίσθηση>> θερμότητας που έχει ο οδηγός …. Όποιος έχει οδηγήσει μεγάλο υδρόψυκτο καλοκαίρι στην Αθήνα γνωρίζει τι παθαίνει όταν σε φανάρι πάρουν μπροστά τα βεντιλατέρ ….απλά ψήνεται!.

Εξαρταται που στελενει τον αερα το βεντιλατερ! Στα στρηταδικα ναι υπαρχει ενα προβλημα στην πολη αλλα στο Βαραντερο, τρανσαλπ, αφρικα που ειναι ψηλα το βεντιλατερ.....δεν καταλαβαινεις ποτε μπαινει μπρος και που φυσαει!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Αλήθεια τι θερμοκρασία έχει το λαδί σε έναν υδρόψυκτο κινητήρα? .

110-120 βαθμους μαξιμουμ στο φαναρι! Στο περασμενο βαραντερο ειχα θερμοκρασια λαδιου (εξτρα), ποτε δεν ξεπερασε τους 110-120 βαθμους!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Γιατί άραγε πολλοί υδρόψυκτοι έχουν και ψυγείο λαδιού? .

σημασια στην λεπτομερεια π.χ αφρικα τουιν και σημασια στην οικονομια χρηματων κατασκευης π.χ βαραντερο που δεν εχει!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Οι αερόψυκτες και αεροελαιόψυκτες μοτοσυκλέτες, από τα GLX 50-90 μέχρι CBR900-1100 είχαν πρόβλημα? Τα GSXR750-1100 είχαν πρόβλημα? .

Οχι, αλλα ηθελαν αλλαγες καθε 4000κμ τα Χοντα που αναφερεις και καθε 5000 τα Σουζουκι!


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Επειδή η ανώτερη αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο δεν συνέφερε τις εταιρίες και προχώρησαν σε αντικατάσταση με υδρόψυκτα πρέπει να θεοποιούμε τις τακτικές τους?

Αυτο το αφηνω ασχολιαστο!!! Αεροψυκτος και αξιοπιστοτερος του υδροψυκτου???? Ουδεν σχολιο!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 398052)
Να θυμίσω δυο <<σειρές>> της Honda στα μέσα της δεκαετίας του ’80 … αερόψυκτα CBκαι CBRvs. … υδρόψυκτα VT και VFR… ποια αποδείχτηκαν ποιο αξιόπιστα ,ποιο φτηνά σε συντήρηση και ποια με αντοχή στον χρόνο ???

ατυχης η συγκριση διοτι τα VT & VFR εβγαζαν καποια προβληματα ασχετα με την υδροψυξη/αεροψυξη!

Σημ. Μην αρχισεις να φωναζεις τωρα!!!!:D

Translatoras 08-06-2011 23:01

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 397847)
Άρα έχω πρόβλημα.
Εκτός από τα λάδια ποιος άλλος λόγος υπάρχει για την ανεβασμένη θερμοκρασία της κοριτσάρας μου;

Εγώ θα έλεγα ότι παίζει μεγαλύτερο ρόλο το υψόμετρο που λειτουργεί/κινείται η μηχανή και όχι τόσο το λάδι που χρησιμοποιείς

CPretenteriS 08-06-2011 23:50

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 398100)
Πρε τον χειμώνα να βάλεις άλλη μάρκα.
Αλλιώς πάρε μια kodak να βάζεις το φιλμ :)

Ωχ η κοιλιά μου :)


:Απορία::Απορία::Απορία:

yannis 09-06-2011 00:44

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vaska ( 398082)
β) Εγώ είπα "αντιπαράθεση" αντί "αντίλογος" που χρησιμοποίησες, λόγω του ότι έτσι αρχίζει πάντα ο "καυγάς". Εγώ ξέρω, όχι εγώ ξέρω καλύτερα κλπ κλπ κλπ :sm7::sm7: και ουδεμία διάθεση έχω να διαπληκτιστώ με κανέναν.

α) Στην Αθήνα τα φέρνει ο Λαμπριανίδης (Trade Wind | Lubricants - Chemicals), αλλά εγώ αγοράζω από εδώ (MotoMaD - Εξοπλισμος αναβατη -Aνταλλακτικα μοτοσυκλετων) που είναι φιλαράκι. Θέλω τα λεφτά μου να πηγαίνουν (όσο αυτό είναι εφικτό) σε άτομα που γνωρίζω. Παρεμπιπτόντως οι τιμές του είναι super σε ότι έχω αγοράσει.
Το λάδι που χρησιμοποιώ είναι το TORCO T4SR 10W40

:sm8: Ευχαριστώ.

TEOSS 09-06-2011 03:49

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 398177)
Συμφωνως με τις εταιρειες παραγωγης μηχανελαιων η θερμοκρασια του λαδιου ειναι το Α και το Ω ωστε να διατηρει τις ιδιοτητες του! Γιαυτο τον λογο περνανε απο συγκεκριμενα τεστ τα λαδια οπως π.χ την NOACK VOLATILITY (D-5800) NOACK Volatility Test - Wikipedia, the free encyclopedia και η HIGH SHEAR (D-4683) ASTM D4683 | IHS
Εξάλλου αν δεν υπηρχε προβλημα προς τι τα ψυγεια λαδιου σε μοτοσυκλετες οπως η GS?

Εξαρταται που στελενει τον αερα το βεντιλατερ! Στα στρηταδικα ναι υπαρχει ενα προβλημα στην πολη αλλα στο Βαραντερο, τρανσαλπ, αφρικα που ειναι ψηλα το βεντιλατερ.....δεν καταλαβαινεις ποτε μπαινει μπρος και που φυσαει!!

110-120 βαθμους μαξιμουμ στο φαναρι! Στο περασμενο βαραντερο ειχα θερμοκρασια λαδιου (εξτρα), ποτε δεν ξεπερασε τους 110-120 βαθμους!

σημασια στην λεπτομερεια π.χ αφρικα τουιν και σημασια στην οικονομια χρηματων κατασκευης π.χ βαραντερο που δεν εχει!!

Οχι, αλλα ηθελαν αλλαγες καθε 4000κμ τα Χοντα που αναφερεις και καθε 5000 τα Σουζουκι!

Αυτο το αφηνω ασχολιαστο!!! Αεροψυκτος και αξιοπιστοτερος του υδροψυκτου???? Ουδεν σχολιο!!!

ατυχης η συγκριση διοτι τα VT & VFR εβγαζαν καποια προβληματα ασχετα με την υδροψυξη/αεροψυξη!
Σημ. Μην αρχισεις να φωναζεις τωρα!!!!:D

Όχι βέβαια :D:D:D,
εξάλλου συμφωνούμε σε όλα (σχεδόν).:)
Σε ότι αφορά την θερμοκρασία του λαδιού. Συμφωνούμε ότι το λαδί, είτε σε αερόψυκτο, είτε σε υδρόψυκτο κινητήρα αναπτύσσει θερμοκρασία άνω των 90ο βαθμών και τουλάχιστον μέχρι 110-120 χωρίς πρόβλημα . Το ψυγείο είναι για να αποφευχθεί η υπερθέρμανση σε συνθήκες υψηλής καταπόνησης.
Άρα δεν είναι λόγος μη αγοράς μοτό, η υψηλότερη θερμοκρασία του λαδιού.!!!:D

Στο θέμα αίσθηση έβαλα <<>> γιατί υπάρχει και το στοιχείο της υποκειμενικότητας. Π.χ. φίλος με varadero μου έχει πει ότι όταν ανεβαίνει Αθήνα <<ανεβάζει θερμοκρασία > γιατί δεν έχει συνηθίσει να κινείται σε τέτοιες συνθήκες. Βέβαια εάν κυκλοφορούσε με ZZR 1200 και μετά έπαιρνε το vara θα νόμιζε ότι έχει αξεσουάρ …air condition !!!

Οι συχνές αλλαγές λαδιού έχει σαφώς σχέση …με τα λαδιά του 1985 !!!

Η σύγκριση δεν είναι καθόλου ατυχής αλλά λίγο πονηρή ... γιατί δείχνει πόσο δύσκολο ως αδύνατο είναι να αποδείξεις (και οποιοσδήποτε) ότι η αξιοπιστία είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον τρόπο ψύξης. Αφού ακόμα κι αν βρούμε προβληματικούς κινητήρες και με βλάβες που να έχουν άμεση σχέση με την απαγωγή της θερμότητας, είναι ποιο σωστό να το αποδώσουμε σε λάθος της συγκεκριμένης σχεδίασης και όχι γενικά στην μέθοδο απαγωγής.


Όσο για το ασχολίαστο … πάρε αυτά το 2 μοτό και αφού δεις καλά τα χαρακτηριστικά και συγκρίνεις αποκλειστικά τους κινητήρες τους πες μου που είναι η εξέλιξη 30 χρονών και πείσε με να πετάξω το εντελώς (χωρίς ψυγείο) αερόψυκτο CB250RS μου για το υδρόψυκτο CBR250R . Είπαμε αποκλειστικά κινητήρα …έτσι ? :cool:
(Αλήθεια γιατί 4000 δολάρια στην Αμερική και 4700 ευρώ στην Ελλάδα ?)
Honda CB250RS
1981 Honda CB 250 RS specifications and pictures
Honda CBR 250R (2011) | Mrbike.gr - Ολα τα νέα για τη μοτοσικλέτα, με ένα μόνο click!
2011 Honda CBR250R First Look - Motorcycle USA

Πάντως είμαι σίγουρος ότι εάν σε 30 χρόνια με καλέσεις για καφέ και έχει παρκάρει δίπλα ένα CBR250R για να μου αποδείξεις ότι αντέχει, εγώ θα σκάσω μύτη με το 57!!! ετών αερόψυκτο cboura μου…Θα σε πατάω και στην κόντρα:p …αφου θα έχουμε ίδια περίπου ισχύ αλλά 55 κιλά λιγότερα (35 από μηχανές και 20 από εμάς)!!!:rolleyes:
Πάντως το τσακίσαμε στο σπαμ το θέμα …:o

kostas_366 09-06-2011 07:26

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vaska ( 398134)
Προφανώς αναφέρεσαι στο δικό μου πόστ. Αν θες να γίνεις λίγο πιο σαφής Κώστα γιατί δεν σε κατάλαβα.
Κάπου εκεί με το φίλμ και την κόντακτ το έχασα.

Όχι αγόρι μου, δεν το λέω σε εσένα.
Σε εκείνο τον παλιο-πρε.. το λέω.. :)

CPretenteriS 09-06-2011 08:35

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 398292)
Όχι αγόρι μου, δεν το λέω σε εσένα.
Σε εκείνο τον παλιο-πρε.. το λέω.. :)

Ούτε κι εγώ κατάλαβα ρε θέατρο... :rolleyes::o

EvVas 09-06-2011 09:12

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vaska ( 398082)
Το λάδι που χρησιμοποιώ είναι το TORCO T4SR 10W40

Από όσα διάβασα παραπάνω το 20/50 είναι πιο ενδεδειγμένο από το 10/40 ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Τα 20/50 τα έχεις δοκιμάσει;
Το λέω γιατί αναφέρεις μεγάλες διαφορές στις θερμοκρασίες και θέλω να καταλάβω αν φταίει το ίδιο το λάδι ή ο τύπος του (20/50 με 10/40)

vaska 09-06-2011 12:27

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 398342)
Από όσα διάβασα παραπάνω το 20/50 είναι πιο ενδεδειγμένο από το 10/40 ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Τα 20/50 τα έχεις δοκιμάσει;
Το λέω γιατί αναφέρεις μεγάλες διαφορές στις θερμοκρασίες και θέλω να καταλάβω αν φταίει το ίδιο το λάδι ή ο τύπος του (20/50 με 10/40)

Όχι έχω βάλει μόνο 10/40. Το ίδιο έβαλα και στη γριούλα μου (DR650 SE) η οποία είναι 11 χρονών με μόνον 20000 χλμ, αλλά κακοποιήθηκε βάναυσα από αλήτη μάστορα που διατηρεί συνεργείο στην Πάτρα και του το πήγαινα μία φορά το χρόνο για σερβις ανεξαρτήτων χλμ, λόγω έλλειψης χρόνου. Ο αλήτης ποτέ δεν έκανε σέρβις, ποτέ δεν είχε αλλάξει λάδια τα 4 χρόνια που του το πήγαινα, ποτέ φίλτρα ποτέ μπουζί και μου έκλεψε και πραγματάκια από πάνω της. Στην προ τελευταία χωμάτινη βόλτα στα Άγραφα το μηχανάκι αγκομαχούσε. Του έγινε ένα κανονικότατο σέρβις με καυσανάλυση, Μπήκαν τα συγκεκριμένα λάδια και στην τελευταία μου χωμάτινη εξόρμηση (πάλι στα Άγραφα) θυμήθηκα το DR που ήξερα.

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα λάδια αυτά κι έχω σκοπό να τα κρατήσω.

GeorgeP 09-06-2011 12:36

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EvVas ( 398342)
Από όσα διάβασα παραπάνω το 20/50 είναι πιο ενδεδειγμένο από το 10/40 ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Τα 20/50 τα έχεις δοκιμάσει;
Το λέω γιατί αναφέρεις μεγάλες διαφορές στις θερμοκρασίες και θέλω να καταλάβω αν φταίει το ίδιο το λάδι ή ο τύπος του (20/50 με 10/40)

Ολοι (σχεδον) οι κατοχοι GS με μποξερ χρησιμοποιουν 20/50 ολον τον χρονο ακολουθωντας τις συμβουλη της μαμας η οποια γραφεται ευκρινως στο βιβλιαρακι κατοχου!!! Αυτοι κατι ξερουν!! Μαλιστα απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω στο βιβλιαρακι δεν δινεται αναλογια ιξωδους λαδιου με εξωτερικες θερμοκρασιες οπως γινεται σε ολα τα υδροψυκτα οχηματα, μοτοσυκλετες κι αυτοκινητα!!

Αν θελεις κατι άλλο για το καλοκαιρι πηγαινε σε ενα 15/50 το πολυ!

Ακομη, λογω του οτι, - το ξαναλεω για ολους - η GS δεν διαθετει υγρο συμπλεκτη μπορεις/τε αφοβα να χρησιμοποιειται λαδια αυτοκινητου κι οχι απαραιτητα μοτοσυκλετων τα οποια ειναι αρκετα φθηνοτερα!

KRASOPATERAS 10-06-2011 00:09

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 398534)
Ολοι (σχεδον) οι κατοχοι GS με μποξερ χρησιμοποιουν 20/50 ολον τον χρονο ακολουθωντας τις συμβουλη της μαμας η οποια γραφεται ευκρινως στο βιβλιαρακι κατοχου!!! Αυτοι κατι ξερουν!! Μαλιστα απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω στο βιβλιαρακι δεν δινεται αναλογια ιξωδους λαδιου με εξωτερικες θερμοκρασιες οπως γινεται σε ολα τα υδροψυκτα οχηματα, μοτοσυκλετες κι αυτοκινητα!!

Αν θελεις κατι άλλο για το καλοκαιρι πηγαινε σε ενα 15/50 το πολυ!

Ακομη, λογω του οτι, - το ξαναλεω για ολους - η GS δεν διαθετει υγρο συμπλεκτη μπορεις/τε αφοβα να χρησιμοποιειται λαδια αυτοκινητου κι οχι απαραιτητα μοτοσυκλετων τα οποια ειναι αρκετα φθηνοτερα!

Και καλύτερα από ότι λένε μέχρι και οι «μαμά» εταιρίες επειδή δεν έχουν την προδιαγραφή JASO MA.

Η JASO MA είναι μια προδιαγραφή που δηλώνει ότι οι δίσκοι έχουν ασφαλή λειτουργία και δεν πατινάρουν, αυτό γίνετε γιατί έχουν βάλει λιγότερα και ποιο light αντιτριβικά μέσα στα λάδια και για αυτό αν κοιτάξουμε τα λάδια για μηχανές έχουν και λιγότερες προδιαγραφές τύπου SH η SL κλπ….

Τον αυτοκινήτων αυτοί που τα ψάχνουν τα θεωρούν καλύτερα λόγο αντιτριβικών.

Στο παρελθόν ήμουν σε χημείο συναδέρφου με άλλη ιδιότητα (αγνιζόμενος μάλιστα) και είχε ένα βίντεο με ένα τεστ σε λάδια που κάνουνε για τον βαθμό αντιτριβικής ιδιότητας πάνω σε μία ειδική πέτρα που γυρίζει με σταθερή ταχύτητα. Πάνω στην πέτρα ακουμπάγανε ένα μέταλλο που το πιέζανε με διάφορα βαρίδια στην άλλη άκρη ενός μοχλικού και μετράγανε με μηχάνημα την αντίσταση, όσο καλύτερες αντιτριβικές ιδιότητες είχε το λάδι τόσα περισσότερα κιλά σήκωνε χωρίς αντίσταση.


Όσο ποιο απλό ήταν το λάδι τόσο χειρότερες επιδόσεις είχε, τα μοτοσυκλετηστικά είχαν σαφώς λιγότερα κιλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι επικίνδυνα.

Είναι πολύ εύκολο να βρει κανείς και φωτογραφίες πως είναι ένα λάδι σε μικροσκόπιο ενώ έχει δουλέψει κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα, εκεί βλέπεις πως είναι τα μόρια σε ένα καλό λάδι και πως σε ένα χειρότερο….
Σε διάφορα τέστ πάντως που έχω διαβάσει το Mobil 1 15/50 συνθετικό διαπρέπει, όπως και πολλά άλλα.

Η έκπληξη ήταν ότι οι επιδώσεις σε λάδια φίρμας όπως Motul, Castrol και κάτι άλλα που δεν μου έρχονται τώρα ήταν χειρότερες από ορισμένα που δεν τους το είχες!!

Πάντως μια φορά στην δικιά μου έβαλα Castrol σε αντιπροσωπεία και σε λιγότερο από 5000 τα έβγαλα και έβαλα πάλι Aral 20/50… τα έκαψε για πλάκα….και κροτάλιζε περισσότερο.
Τώρα έχω 15/50 ημίσυνθετικά και έχει πάλι διαφορά στο κροτάλισμα ιδιαίτερα στην εκκίνηση....προς το καλύτερο.

Αν μπορέσω να βρω το βιντεάκι θα το ανεβάσω και θα δείτε τι γίνετε….

EvVas 10-06-2011 09:52

Απάντηση: Λάδι 10W 40
 
Μια ερώτηση για τις βαλβολίνες του σασμάν. Εαν θελήσω να τις αλλάξω με άλλης εταιρείας τι πρέπει να προσέξω;
αυτές κάνουν;(μιας και μιλάμε για torco)
TORCO MTF-L 75W 1 LT


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:16.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!