GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   και γ@μω τα λαδια.... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=16241)

GeorgeP 23-12-2010 14:51

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 278815)
http://img209.imageshack.us/img209/6...hone002.th.jpg

20-50....ορυκτελαιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:cool::cool::cool:
οποιος θελει να μαθει τιμες κλπ....ας μου στειλει p.m:)
ειναι αρκετα πιο φτηνα απο τη μαμα.....;)

που το ξεθαψες αυτο????? ναι ορυκτελαιο ειναι κι ελπιζω να το ξαναβρεις!!!!!!!!

kostas_366 23-12-2010 14:58

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 278842)
που το ξεθαψες αυτο?

Ξέθαψε????
Τώρα τι να πω..
Τώρα κάτι δεν λέτε σωστά :)

gsmaniac 23-12-2010 15:16

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 278842)
που το ξεθαψες αυτο????? ναι ορυκτελαιο ειναι κι ελπιζω να το ξαναβρεις!!!!!!!!

Όσα θέλεις
Είναι καλα;;;;

GeorgeP 23-12-2010 15:22

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 278843)
Ξέθαψε????
Τώρα τι να πω..
Τώρα κάτι δεν λέτε σωστά :)

λεω ''ξεθαψε'' διοτι οσο και να εψαξα στο διαδυκτιο και στο επισημο σαιτ της bardahl δεν τα βρηκα παρα μονον εδω www.bardahl.se - Start!

ισως παλι και να μην εψαξα καλα!!

Πιστευα οτι ειχε σταματησει η παραγωγη του διοτι το λαδι αυτο το χρησιμοποιουσα το 1988 στο τοτε ΧΤ 600 μου!!! Δεν ειχα παραπονο, το σταματησα διοτι σταματησαν να το φερνουνε....τότε!!!
Νομισα οτι δεν υπηρχε πια!!

GeorgeP 23-12-2010 15:32

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 278862)
Όσα θέλεις
Είναι καλα;;;;

το ''οσα θελεις'' ειναι σχετικο διοτι ειναι προδιαγραφης SG αν διαβασα καλως στην συσκευασια, αυτη η προδιαγραφη εχει σταματησει χρονια τωρα και εχουμε φτασει στην SM και προχωραμε. Αρα αν δεν το αναβαθμισει σε SH τουλαχιστον..... θα υπαρχει μεχρι εξαντλησεως των αποθεματων αφου τα καινουρια οχηματα ζητουν προδιαφραφες απο SH και πανω και μερικα πιο προσφατα με καινουριους κινητηρες ζητουν SL και πανω!!
Απο την άλλη η bardahl οπως βλεπω και στο σαι τους προσανατολιζονται προς τα ημισυνθετικα και συνθετικα λαδια οποταν δεν ξερω τι θα υοαρχει αυριο απο το συγκεκριμενο λαδι!

το αν ειναι καλο ¨η οχι, ο γενικος κανονας λεει οτι λαδια με ονομασια προελευσης ειναι ολα καλα και υπερκαλυπτουν αυτο για το οποιο ειναι σχεδιασμενα!!! Η bardahl δε ειναι απο τις κορυφαιες εταιρειες του κοσμου δεν ειανι καμια sun oil!!!!! Εγω στο ΧΤ 600 που τα εβαζα ημουν ευτυχισμενος και τα σταμaτησα. οπως προειπα, λογω ελλειψης toy στην Ελλαδα τοτε!!!

gsmaniac 23-12-2010 15:33

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 278865)
λεω ''ξεθαψε'' διοτι οσο και να εψαξα στο διαδυκτιο και στο επισημο σαιτ της bardahl δεν τα βρηκα παρα μονον εδω www.bardahl.se - Start!

ισως παλι και να μην εψαξα καλα!!

Πιστευα οτι ειχε σταματησει η παραγωγη του διοτι το λαδι αυτο το χρησιμοποιουσα το 1988 στο τοτε ΧΤ 600 μου!!! Δεν ειχα παραπονο, το σταματησα διοτι σταματησαν να το φερνουνε....τότε!!!
Νομισα οτι δεν υπηρχε πια!!

Τόσα ξέρεις.....τόσα λες

kostas_366 23-12-2010 15:34

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Εγώ εννοούσα ότι το φιλαράκι μου ο Κώστας, σε βοηθά-ετοιμάζει για θάψιμο και όχι για ξέθαμα...:sm7:
Τα λάδια θα είναι καλά, για να το λέτε εσείς... που έχετε ασχοληθεί, κάτι θα ξέρετε.

kostas_366 23-12-2010 15:35

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 278878)
Τόσα ξέρεις.....τόσα λες

Τώρα το έκανες πόλεμο :sm7::sm7::sm7:

GeorgeP 23-12-2010 15:50

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 278878)
Τόσα ξέρεις.....τόσα λες

βλέπω με διαβαζοπαρακολουθείς.......!;):D

gemara 23-12-2010 18:32

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 278650)
Κωστα,

Απο οτι λεει εδω http://top-oils.co.uk/bardahl-xtc-c60-20w50-litre-p-165.html αυτα δεν ειναι ορυκτελαια αλλα full synthetic οπερ και σημαινει οτι θα συμπληρωνεις συχνα!!!!!!!!!!

Αυτό που το έμαθες; Είναι τελείως ανακριβές. Το έκανε ο δικός σου boxer κινητήρας; Γιατί όσο τα φόραγα εγώ φουλ συνθετικά στον boxer και τα άλλαζα κάθε 10.000χλμ, ποτέ δεν συμπλήρωσα.

ntinopoulos 23-12-2010 18:45

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 278967)
Αυτό που το έμαθες; Είναι τελείως ανακριβές. Το έκανε ο δικός σου boxer κινητήρας; Γιατί όσο τα φόραγα εγώ φουλ συνθετικά στον boxer και τα άλλαζα κάθε 10.000χλμ, ποτέ δεν συμπλήρωσα.

οχι!ο boxer ...σκυλος που ειχε ηθελε συμπληρωμα!:rolleyes::sm7:

gemara 23-12-2010 18:50

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 278976)
οχι!ο boxer ...σκυλος που ειχε ηθελε συμπληρωμα!:rolleyes::sm7:

Α εντάξει, σόρυ, λάθος κατάλαβα...:o

gsmaniac 23-12-2010 18:58

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 278967)
Αυτό που το έμαθες; Είναι τελείως ανακριβές. Το έκανε ο δικός σου boxer κινητήρας; Γιατί όσο τα φόραγα εγώ φουλ συνθετικά στον boxer και τα άλλαζα κάθε 10.000χλμ, ποτέ δεν συμπλήρωσα.

και εγω ημουν ετοιμος για τα ημισυνθετικα,αλλα διαβαζοντας οτι τα boxer δεν τα χρειαζονται......εβαλα τα μηχανελαια...:o

GeorgeP 24-12-2010 00:48

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 278967)
Αυτό που το έμαθες; Είναι τελείως ανακριβές. Το έκανε ο δικός σου boxer κινητήρας; Γιατί όσο τα φόραγα εγώ φουλ συνθετικά στον boxer και τα άλλαζα κάθε 10.000χλμ, ποτέ δεν συμπλήρωσα.

τα συνθετικα εκ κατασκευης τους καιγονται περισσοτερο απο τα ορυκτελαια και τα ημισυνθετικα!!!! άλλα περισσοτερο και άλλα λιγοτερο!! Το εστερικο V300 Motul στο Βαραντερο καιγεται σαν νερακι(300ml ανα 1000κμ), το απο πολυφαινολη amsoil ποτέ (100ml sta 6000km) !! Και μιλαμε για την ιδα μοτοσυκλετα (την δικια μου) στην ιδια χρηση την ιδια εποχη!!!! Αν θελεις σου παραθετω μελετες επι του θεματος απο τις ιδιες τις εταιρειες πετρελαιοειδων!!!

Ενα αλλο γεγονος απο το οποιο εξαρταται η καταναλωση λαδιου, περαν απο την αεροψυξη το οποιο εχω αναλυσει σε άλλο νημα, ειναι το χερι του αναβατη. Απο οσο ξερω δεν οδηγεις γρηγορα στην Εθνικη οδο, καπου στα 120κμ την ωρα κυμαινεσαι (διορθωσε με αν κανω λαθος), στην πολη μεσα δεν κυκλοφορεις (ξαναδιορθωσε με), δεν το ταλαιπωρεις σε σταματα ξεκινα........ οποταν τι λαδι να σου καψει!!!
Aν ομως κανεις το Αθηνα-Θεσσαλονικη-Αθηνα με 160κμ τοτε θα δεις αν θα καψει ¨η οχι!!!

Sakis 24-12-2010 00:52

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 279178)
τα συνθετικα εκ κατασκευης τους καιγονται περισσοτερο απο τα ορυκτελαια και τα ημισυνθετικα!!!! άλλα περισσοτερο και άλλα λιγοτερο!! Το εστερικο V300 Motul στο Βαραντερο καιγεται σαν νερακι(300ml ανα 1000κμ), το απο πολυφαινολη amsoil ποτέ (100ml sta 6000km) !! Και μιλαμε για την ιδα μοτοσυκλετα (την δικια μου) στην ιδια χρηση την ιδια εποχη!!!! Αν θελεις σου παραθετω μελετες επι του θεματος απο τις ιδιες τις εταιρειες πετρελαιοειδων!!!

Ενα αλλο γεγονος απο το οποιο εξαρταται η καταναλωση λαδιου, περαν απο την αεροψυξη το οποιο εχω αναλυσει σε άλλο νημα, ειναι το χερι του αναβατη. Απο οσο ξερω δεν οδηγεις γρηγορα στην Εθνικη οδο, καπου στα 120κμ την ωρα κυμαινεσαι (διορθωσε με αν κανω λαθος), στην πολη μεσα δεν κυκλοφορεις (ξαναδιορθωσε με), δεν το ταλαιπωρεις σε σταματα ξεκινα........ οποταν τι λαδι να σου καψει!!!
Aν ομως κανεις το Αθηνα-Θεσσαλονικη-Αθηνα με 160κμ τοτε θα δεις αν θα καψει ¨η οχι!!!



Ακριβώς έτσι είναι..

Xarleas 24-12-2010 03:24

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Εγώ πάντως έβαζα και θα συνεχίσω να βάζω απλά λάδια (όχι συνθετικά ή ημισυνθετικά) και να τα αλλάζω σύντομα (κάθε 2.500 χιλ αντί 5.000) που λέει ο κατασκευαστής.... Η εμπειρία μου λέει ότι δεν προλαβαίνουν να καταστραφούν τόσο γρήγορα και προστατεύουν ΑΠΟΛΥΤΑ τον κινητήρα... Και αυτό το διαπίστωσα όταν <άνοιξα> τον δικό μου.... Καμμία φθορά...
Κάποιο άλλο κολπάκι που κάνουν πολλοί Χαρλεάδες είναι ότι το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι extreme βάζουν παχύτερα λάδια 25-60 αντί για τα νορμάλ 20-50... Δεν το έχω κάνει αλλά μου λένε ότι προστατεύει πολύ, ιδίως τους αερόψυκτους κινητήρες όπως οι δικοί μας.... Αυτά απο τους..... (μπαμπάδες...)
:sm5::sm5::sm5:

theofiloskatsipanos 28-12-2010 21:35

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Τελικά δεν κατάλαβα ποια λάδια είναι αυτά ? ????
:confused:

gandreas 28-12-2010 21:40

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από theofiloskatsipanos ( 281659)
Τελικά δεν κατάλαβα ποια λάδια είναι αυτά ? ????
:confused:

:sm7::sm7::sm7:

Ρώτα καλύτερα ποιος κατάλαβε:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac 29-12-2010 19:01

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από theofiloskatsipanos ( 281659)
Τελικά δεν κατάλαβα ποια λάδια είναι αυτά ? ????
:confused:

http://img209.imageshack.us/img209/6...hone002.th.jpg

20-50....ορυκτελαιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:cool::cool::cool:
[/QUOTE]

KRASOPATERAS 29-12-2010 22:45

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Aral elasticκαι τα μυαλά στα κάγκελα !:sm7:

Δοκιμασμένη λύση….;)

ntinopoulos 30-12-2010 11:19

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
μπορω να μαθω ποια λαδια ειναι?:rolleyes::p

Arkas 30-12-2010 11:27

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 282211)
http://img209.imageshack.us/img209/6...hone002.th.jpg

20-50....ορυκτελαιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:cool::cool::cool:

Χθες το μεσημέρι,
τα έβαλα στην χοντρούλα
και με τις ευλογίες του Θανάση του μηχανικού.

Οψόμεθα...:cool:

.

ntinopoulos 30-12-2010 11:36

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 282482)
Χθες το μεσημέρι,
τα έβαλα στην χοντρούλα
και με τις ευλογίες του Θανάση του μηχανικού.

Οψόμεθα...:cool:

.

ποια εβαλες!:Απορία:

kostas_366 30-12-2010 21:56

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 282487)
ποια εβαλες!:Απορία:

Καλά δεν βλέπεις και τίποτα από τα πριν θέματα??:sm7:

ntinopoulos 31-12-2010 09:55

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 282810)
Καλά δεν βλέπεις και τίποτα από τα πριν θέματα??:sm7:

ποια θεματα?:Απορία:

Arkas 31-12-2010 10:35

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 282810)
Καλά δεν βλέπεις και τίποτα από τα πριν θέματα??:sm7:

Άσε Κώστα, το συνεχές ωράριο,
τού την έχει βαρέσει κατακέφαλα... :rolleyes:

Άσε που δεν θα πάει πουθενά
τώρα τις γιορτές.... :D

CPretenteriS 31-12-2010 10:40

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 283088)
Άσε Κώστα, το συνεχές ωράριο,
τού την έχει βαρέσει κατακέφαλα... :rolleyes:

Άσε που δεν θα πάει πουθενά
τώρα τις γιορτές.... :D

:D:D:D

nivam 29-02-2012 00:05

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Κώστα παίζουν ακόμα τα BARDHAL?
Δεν βρήκα τα TORCO T4 που έβαζα και πήγα σε ARAL Multielastic 20W50.
Αλλά η πρώτη εντύπωση δεν ήταν και η καλύτερη!
:wha05:

paschalis 29-02-2012 05:49

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615123)
Κώστα παίζουν ακόμα τα BARDHAL?
Δεν βρήκα τα TORCO T4 που έβαζα και πήγα σε
ARAL Multielastic 20W50.

Αλλά η πρώτη εντύπωση δεν ήταν και η καλύτερη!
:wha05:

Κι εγω περιμενω να τα αλλαξω με το σερβις που ερχεται γιατι ειναι επειικως ανησυχητικοι οι θορυβοι που κανει το μοτερ ζεστο οσο καιρο τα εχω.
Και ειναι και χειμωνας...
Εχουν σιγουρα αλλαξει συσταση τον τελευταιο καιρο.
Το λεω γιατι πολλα χρονια δεν ειχα προβλημα με αυτα (τα εβαζα και στο 1150 και στο 1200).

syan 29-02-2012 06:46

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615123)
Αλλά η πρώτη εντύπωση δεν ήταν και η καλύτερη!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 615172)
Κι εγω περιμενω να τα αλλαξω με το σερβις που ερχεται γιατι ειναι επειικως ανησυχητικοι οι θορυβοι που κανει το μοτερ ζεστο οσο καιρο τα εχω.

Για πέστε μας Νίκο και Πασχάλη ποιές είναι οι ανησυχητικές εντυπώσεις των ARAL 20-50 Multielastic ; :hmmm:

gsmaniac 29-02-2012 08:16

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Τα ορυκτελαια έχουν καταργηθεί...
Εγω έβαλα απο την αρχή τα ημι-συνθετικά και είμαι πολυ ευχαριστημένος
Δεν μου έχει κάψει γραμμαριο(αλλαγή κάθε 5000)
Ότι άλλο θέλεις πες μου....;)

nivam 29-02-2012 09:38

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από syan ( 615182)
Για πέστε μας Νίκο και Πασχάλη ποιές είναι οι ανησυχητικές εντυπώσεις των ARAL 20-50 Multielastic ; :hmmm:


Eγώ δεν εκφράζω καμια ανησυχία αφού το λάδι πληρεί τις προδιαγραφές.
Απλά είναι ή πρώτη εντύπωση που ακούς το μοτέρ να δουλεύει όμορφα στα πρώτα χιλιόμετρα.Εδώ δεν το ένιωσα και επιπλέον χθες που ανέβασα το φίλο μου το Βαγγελάκη, ο οποίος είναι 130 κιλά και μετακινηθήκαμε στην πόλη για 3km περίπου χωρίς μποτιλιάρισμα και με θερμοκρασία περιβάλλοντος 5C πήρε μια γραμμή επιπλέον.
Αυτά που με ανησύχησαν και δεν προτείνω σε κανένα είναι τα ΜΟΤUL 5100 15W50. Τουλάχιστον για τα μοντέλα χωρίς DOHC.


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 615207)
Τα ορυκτελαια έχουν καταργηθεί...
Εγω έβαλα απο την αρχή τα ημι-συνθετικά και είμαι πολυ ευχαριστημένος
Δεν μου έχει κάψει γραμμαριο(αλλαγή κάθε 5000)
Ότι άλλο θέλεις πες μου....;)

Θα μου τα πεις την Κυριακή από κοντά!!:D :)

CPretenteriS 29-02-2012 09:44

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615267)

Eγώ δεν εκφράζω καμια ανησυχία αφού το λάδι πληρεί τις προδιαγραφές.
Απλά είναι ή πρώτη εντύπωση που ακούς το μοτέρ να δουλεύει όμορφα στα πρώτα χιλιόμετρα.Εδώ δεν το ένιωσα και επιπλέον χθες που ανέβασα το φίλο μου το Βαγγελάκη, ο οποίος είναι 130 κιλά και μετακινηθήκαμε στην πόλη για 3km περίπου χωρίς μποτιλιάρισμα και με θερμοκρασία περιβάλλοντος 5C πήρε μια γραμμή επιπλέον.
Αυτά που με ανησύχησαν και δεν προτείνω σε κανένα είναι τα ΜΟΤUL 5100 15W50. Τουλάχιστον για τα μοντέλα χωρίς DOHC.




Θα μου τα πεις την Κυριακή από κοντά!!:D :)

Για γίνε πιο συγκεκριμένος γιατί τα φοράω για 25.000km και είμαι κατευχαριστημένος (με DOHC βέβαια)... και από πλευράς μπαρών θερμοκρασίας και ΒΕΒΑΙΑ από πλευράς θορύβων... Από κάψιμο... περίπου 150-300ml/5.000km...

nivam 29-02-2012 10:45

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 615271)
Για γίνε πιο συγκεκριμένος γιατί τα φοράω για 25.000km και είμαι κατευχαριστημένος (με DOHC βέβαια)... και από πλευράς μπαρών θερμοκρασίας και ΒΕΒΑΙΑ από πλευράς θορύβων... Από κάψιμο... περίπου 150-300ml/5.000km...


Tα έβαλα στην προηγούμενη αλλάγη, συμπλήρωσα γύρω στα 600ml.
Από τα 5000km, δυστυχώς, πάνω από τα μισά έγιναν στην πόλη με θερμοκρασίες 0-10C, πολλά σταματήματα ξεκινήματα και χωρίς ο κινητήρας να προλαβαίνει να πιάσει τη σωστή θερμοκρασία.
Περισσότερες μπάρες θερμοκρασίας δεν μου άναψαν όταν ζεσταινόταν κανονικά, αλλά σε μποτιλιαρίσματα, εκτός από το κλασσικό κροτάλισμα κουδουνιζαν τα εντόσθια του μοτέρ.
Βγάζοντας τα καπάκια στην τελευταία αλλάγη είδα πως ήταν γεμάτα με τη γνωστή λευκή κρέμα και σε κάποια σημεία είχε δημιουργήσει και φιλμ.Φωτογραφία δεν έβγαλα:hmmm:

gsmaniac 29-02-2012 10:55

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615339)
Tα έβαλα στην προηγούμενη αλλάγη, συμπλήρωσα γύρω στα 600ml.
Από τα 5000km, δυστυχώς, πάνω από τα μισά έγιναν στην πόλη με θερμοκρασίες 0-10C, πολλά σταματήματα ξεκινήματα και χωρίς ο κινητήρας να προλαβαίνει να πιάσει τη σωστή θερμοκρασία.
Περισσότερες μπάρες θερμοκρασίας δεν μου άναψαν όταν ζεσταινόταν κανονικά, αλλά σε μποτιλιαρίσματα, εκτός από το κλασσικό κροτάλισμα κουδουνιζαν τα εντόσθια του μοτέρ.
Βγάζοντας τα καπάκια στην τελευταία αλλάγη είδα πως ήταν γεμάτα με τη γνωστή λευκή κρέμα και σε κάποια σημεία είχε δημιουργήσει και φιλμ.Φωτογραφία δεν έβγαλα:hmmm:


600 ml.........καθε 5000???????:wo20:
αν ταξιδευες ποσα ml.....θα συμπληρωνες????????

nivam 29-02-2012 11:01

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 615353)
600 ml.........καθε 5000???????:wo20:
αν ταξιδευες ποσα ml.....θα συμπληρωνες????????

Ποιός ξέρει?? έχω ελαφρύ χέρι πάντως.
Μέτρησα συμπίεση και στους κυλίνδρους και είναι μια χαρά!!
:ye33:

CPretenteriS 29-02-2012 11:24

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615339)

Tα έβαλα στην προηγούμενη αλλάγη, συμπλήρωσα γύρω στα 600ml.
Από τα 5000km, δυστυχώς, πάνω από τα μισά έγιναν στην πόλη με θερμοκρασίες 0-10C, πολλά σταματήματα ξεκινήματα και χωρίς ο κινητήρας να προλαβαίνει να πιάσει τη σωστή θερμοκρασία.
Περισσότερες μπάρες θερμοκρασίας δεν μου άναψαν όταν ζεσταινόταν κανονικά, αλλά σε μποτιλιαρίσματα, εκτός από το κλασσικό κροτάλισμα κουδουνιζαν τα εντόσθια του μοτέρ.
Βγάζοντας τα καπάκια στην τελευταία αλλάγη είδα πως ήταν γεμάτα με τη γνωστή λευκή κρέμα και σε κάποια σημεία είχε δημιουργήσει και φιλμ.Φωτογραφία δεν έβγαλα:hmmm:

Δεν καταλαβαίνω για ποια "κρέμα" μιλας... :hmmm:

gsmaniac 29-02-2012 11:28

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 615358)
Ποιός ξέρει?? έχω ελαφρύ χέρι πάντως.
Μέτρησα συμπίεση και στους κυλίνδρους και είναι μια χαρά!!
:ye33:

Με προηγούμενα λάδια,τι συμπεριφορά είχες;;;;

nivam 29-02-2012 11:30

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 615380)
Δεν καταλαβαίνω για ποια "κρέμα" μιλας... :hmmm:

Θα τη δεις στην τάπα λαδιού, εμφανίζεται το χειμώνα όταν τα λάδια δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν σωστά, κυρίως σε μικρές μετακινήσεις.:)

egefalikos 29-02-2012 11:33

Απάντηση: και γ@μω τα λαδια....
 
Και εγώ τα Motul 15-50 φοράω και τον Νοέμβριο που τα άλλαξα είχε στην τάπα κρέμα ''φραπέ''! Είναι κακό αυτό?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:36.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!