GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ομαδικές Αγορές (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=13808)

vpentza 08-11-2010 16:01

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
λύστε το και ψάχτε για σημάδια στο εσωτερικό του φτερού ;);)

gsmaniac 08-11-2010 16:06

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;:cool:
λεω εγω τωρα....:rolleyes:

vpentza 08-11-2010 16:14

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 245485)
μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;:cool:


λεω εγω τωρα....:rolleyes:


υπήρχαν προδιαγραφές ροπής στρέψης για το βίδωμα ???? ;););)

aeriko 08-11-2010 17:06

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".

vaska 08-11-2010 17:54

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 245518)
Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".


Δεν μπορεί για κανέναν λόγο να συμβαίνει αυτό που λες, δηλαδή να βρίσκει το φτερό πάνω στον τροχό είτε είμαστε ευτραφείς είτε όχι είτε πέφτουμε σε γούβα είτε όχι , για τον απλούστατο λόγο ότι το φτεράκι έχει πάντα την ίδια απόσταση από τον τροχό και ανεβοκατεβαίνει μαζί του σε όλη την διαδρομή της ανάρτησης. Ο λόγος είναι απλούστατος. Και το φτερό και ο τροχός εδράζονται στο ίδιο σταθερό σημείο. Σκέψου το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Μόλις τώρα που μιλάμε ξαναβγήκε το φτερό και θ' αντικατασταθούν όλα τα παξιμάδια (μικρά και μεγάλα ) με αυτασφαλιζόμενα. Το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι στην εσωτερική του πλευρά που να προδίδει ότι έρχεται σ' επαφή με τον τροχό.

Επίσης θα μπει και στην μεγάλη βίδα (που ενώνει τον άξονα με το μοχλικό) παξιμάδι ασφαλείας και καλό θα ήταν να το είχε προβλέψει ο κατασκευαστής του φτερού. Αν λύσει αυτή η βίδα πάμε περίπατο κι εμείς και όσοι είναι κοντά μας και η μηχανή, οπότε σας το συνιστώ κι εσάς να το αλλάξετε. Δεν θέλω στην προσπάθειά μου να καλλωπίσω την χοντρούλα μου, να την κάνω επισφαλή.

aeriko 08-11-2010 18:04

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.

CPretenteriS 08-11-2010 18:15

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Σε 20' θα είμαι στον κατασκευαστή γιατί μου έγινε ένα σημάδι στον ένα βραχίονα, οπότε και θα αντικατασταθεί!

Δοθείσης της ευκαιρίας και με αφορμή το πρόσφατο συμβάν... έχω να διευκρινήσω πολλά.

vaska 08-11-2010 18:27

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 245557)
Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.



Αυτό ναι είναι σωστό αλλά δεν έχει να κάνει καθόλου με το βάρος του αναβάτη , μονοκάβαλος δικάβαλος κλπ.

Για την κίνηση του μπροστινού μέρους θα συμφωνήσουμε, αλλά με το δικό μου "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει.

vaska 08-11-2010 18:39

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο ψιλοξενέρωσα με ήδη δύο ραγισμένα, με τα βιδάκια που δεν είναι ασφαλείας (να δείξεις ρε παιδί μου ότι είσαι ποιοτικός).Όταν διάβαζα το θρέντ είπα "Ωραία θα βάλω κι εγώ" και μόλις μου το έφερε ο Λάμπρος είδα και τις οδηγίες και σκέφτηκα "μπράβο στο παλικάρι πολύ καλή δουλειά", τώρα μάλλον κλίνω στο να το αφαιρέσω γιατί καλύτερα λίγο λερωμένη η μηχανή από κάτω αλλά χωρίς προβλήματα παρά να έχω το μυαλό μου μήπως σπάσουν οι βάσεις σε καμία βολτούλα και διαλύσω στην καλύτερη το πίσω λάστιχο και μείνω μ@λ@κα@ς στην μέση του πουθενά.

chrhld 08-11-2010 18:39

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Καλησπέρα.
Να λύσω κάποιες απορίες.
Κατ΄ αρχήν το παξιμάδι που μπαίνει είναι με ενσωματωμένο γκρόβερ οπότε δεν χρειάζεται παξιμάδι ασφαλείας. Πάνω στην μοτοσικλέτα δεν υπάρχουν ποιά γκρόβερ αλλά μόνο ειδική κόλλα που δεν αφήνει την βίδα να λασκάρει.
Το φτερό αυτό είναι (δυστιχώς) από παντού οριακό. Οσο κι αν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος δεν υπάρχει.
Παραδόξως παρατηρώ οτι από μηχανή σε μηχανή υπάρχουν διαφορές που δεν φαντάζεστε.
Στο βασικό φτερό του κάναμε ένα μεγάλωμα στο μπροστινό μέρος γιατί σε κάποια μηχανάκια παρατηρήσαμε ότι σε μεγάλες συμπιέσης του τροχού γλύφη στο εμπρός μέρος, ενώ σε άλλα δεν κάνει τίποτα και αυτό γιατί η μοναδική στήριξη που έχουμε είναι στο κέντρο του φτερού. Αυτό οφείλετε στο ότι μικρές ταλαντώσεις δεν μπορούν να αποφευχθούν. Δυστιχώς δεν έχουμε χώρο να πάμε ποιό μπροστά γιατί είναι το προστατευτικό του αμορτισέρ. Όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα ας μου φέρει το φτερό και θα το διορθώσω.
Τώρα για το σπασμένο βραχίωνα είναι παράδοξο και δεν μπορώ να καταλάβω από που έγινε. Το σπασμένο κομμάτι θα πάει σε ειδικό εργαστήριο για να μου πούνε αν είναι από καταπόνηση ή τυχαίο γεγονός. Αν φταίει η παρτίδα ή αν πρέπει να αλλαχθεί κάτι στον σχεδιασμό του. Θα σας ενημερώσω όταν θα έχω αποτελέσματα.
Τώρα για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις στροφές (όταν γέρνει), δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση το φτερό, δεν μπορεί να είναι τόσο συμπιεσμένη η ανάρτηση σε στροφή.

Αυτά.....Ελπίζω να μην είπα πολλά, αλλά εδώ είμαστε, για ότι άλλο.
Όποιο πρόβλημα ή απορία έχετε μην δυστάζετε να με πάρετε τηλέφωνο, γιατί εσείς ζείτε την μηχανή σας και εσείς θα μου δώσετε πληροφορίες.

Χρήστος

vaska 08-11-2010 19:03

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Φίλε Χρήστο, σε όλα αυτά που θα σου γράψω δεν υπάρχει ίχνος μομφής ή ειρωνείας (διευκρινίζω γιατί όταν δεν έχεις τον άλλο απέναντί σου και μιλάτε, μπορεί εύκολα να παρεξηγηθείς).

Το λοιπόν ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι πολύ όμορφη και ποιοτική η δουλειά σου. Κάνω κι εγώ μικρο-κατασκευές και καταλαβαίνω την ικανοποίησή σου όταν το εφάρμοσες στη μηχανή δοκιμών και τελικά πέτυχες αυτό που ήθελες. Επίσης καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου όταν το υλικό σε πουλάει και δημιουργεί αστοχίες. Αλλά αφού κατασκευαστικά ήσουν τόσο πολύ οριακός όπως λες θα έπρεπε να κάνεις με το τελικό φτεράκι δοκιμές και σε άλλες μοτο έτσι ώστε να εξασφαλίσεις ότι θα κάθετε παντού οκ χωρίς προβλήματα.
Επίσης αφού το τοποθέτησες και είχες τον τροχό "κρεμασμένο" θα μπορούσες να δεις που βρίσκει το φτεράκι στα τέρματα της ανάρτησης και να το κόψεις λίγο, γιατί τελικά το ζητούμενο είναι η ασφάλειά μας και όχι αν το φτεράκι κοπεί ή σπάσει. Γιατί αν σπάσει από τις βάσεις του και το πιάσει ο τροχός την ώρα που πηγαίνεις με πολλά, στην καλύτερη μένεις από λάστιχο όπου είσαι.
Όσο για τα παξιμαδάκια ασφαλείας που ανέφερα, παρ' όλο που εσύ έχεις βάλει στη συσκευασία παξιμάδια με ενσωματωμένο γκρόβερ, σε καμία περίπτωση δεν έχουν την αξιοπιστία του αυτασφαλιζόμενου. Επίσης για την ροή της κουβέντας να πω ότι εγώ για το μεγάλο το Μ10 προτίμησα γαλβανιζέ κι όχι ανοξείδωτο που έχει μικρή ελαστικότητα και σπάζει εύκολα, όταν συνειδητοποίησα η συγκεκριμένη βίδα "παίρνει" τεράστια καταπόνηση.

Φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνείας


Βασίλης

MARK 08-11-2010 19:12

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Να ´σαι καλά Χρήστο.......

chrhld 08-11-2010 20:15

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Φίλε vaska
Δεν θα ήθελα, ειλικρινά να μπω σε κάποια αντιπαράθεση με κανέναν.
Αυτά που γράφω (σου δίνω το λόγο μου για αυτό) δεν είναι γιατί προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ή σαν κατασκευαστής να καλύψω κάποιο λάθος μου. Δεν λέω ότι έχω το τέλειο προϊόν εγώ και δεν σηκώνω κουβέντα.
Προσπαθώ να κατασκευάζω πράγματα, με τα λιγοστά μέσα που έχω και να είναι όσο το δυνατόν πιό σωστά. Σίγουρα αν είχα ένα μπάτζετ πολλών χιλιάδων ευρώ ίσως θα μπορούσα να κάνω αυτό που λέμε το ΤΕΛΕΙΟ ΠΡΟΪΟΝ. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το αγόραζε κανένας, αλλά δεν έχει σημασία.
Αλλά κάνω ότι είναι δυνατόν για να έχουν αξία τα λεφτά που δείνει ο κάθε πελάτης μου. Με αυτό το σκεπτικό σου γράφω τις πιο κάτω γραμμές και ελπίζω να γίνω κατανοητός.

Το φτερό πρίν το δώσουμε στην αγορά είχε κάνει σε δύο μηχανές από 1000 περίπου χιλιόμετρα, είναι αρκετά καλό δείγμα, για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα και αυτό γιατί είναι παράξενη κατασκευή. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το φτερό έχει τοποθετηθεί σε 60 και πλέον μοτοσικλέτες και το μόνο περιστατικό είναι αυτός ο ραγισμένος βραχίωνας. Θα μάθω όμως τι φταίει.....

Για να έχει την επιθυμητή προστασία το φτερό, πρέπει να καλύψει συγκεκριμένα σημεία, που εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο. Θα μπορούσα να κόψω το φτερό πιο κοντό από παντού, αλλά δεν θα είχε την αποτελεσματικότητα που έχει τώρα. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει και πως λειτουργεί το φτερό αυτό θα πρέπει να στο δείξω από κοντά, πάνω στην μοτοσικλέτα.

Τις διαφορές από μηχανή σε μηχανή δεν είναι δυνατόν να τις προβλέψεις γιατί πρέπει να πάρεις δείγμα από διαφορετικές χρονιές, σε διαφορετικές παρτίδες που είναι αδύνατον να γίνει αυτό από κανέναν κατασκευαστή.

Είμαι πολλά χρόνια μοτοσικλετιστής και δεν θα κατασκεύαζα ποτέ κάτι που μπορεί να βάλει σε κίνδυνο κάποιον, γιατί θα είμουν πολύ βλάκας να πάω φυλακή για να κερδίσω 100 ή 1000 ή 10000 €. Για 100000€ και πάνω το συζητάμε:sm7:
Οσόν αναφορά τις βίδες, επέλεξα την ανοδείδωτη γιατί θέλω να είμαι σίγουρος ότι και μετά από δύο χρόνια αν χρειαστεί να βγει το φτερό, να βγει εύκολα. Το γαλβάνισμα που κάνουν στην ελλάδα είναι αμφιβόλου ποιότητας (ανάλογα τον κατασκευαστεί) που το ανακαλίπτει κανείς πολύ αργότερα. Αν η βίδα αυτή έπερνε τεράστια καταπόνηση τότε είναι σίγουρο ότι ο κατασκευαστής θα είχε κάνει πολύ πιό ενυσχημένη την βάση αυτή. Το μόνο που χρείαζεται εκεί είναι να σφίξει καλά ώστε να μην έχει καθόλου κενά για να δουλεύει από μέσα αξονικά η κόντρα. Το αλουμίνιο (κάλυμμα) της κόντρας είναι ππολύ λεπτό που αν έπερνε καταπονήσεις τρελές, θα το πέρνατε στο χέρι, όλοι.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός για να καταλάβεις και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά πως λειτουργώ και πως σκέφτομαι.
Οποιο πρόβλημα και αν υπάρχει έγώ θα το λύσω γιατί έχω μιά τρέλα.
Αν θέλεις πάρε την μηχανή σου και έλα από το μαγαζί να σου δείξω και άλλα πράγματα από κοντά, και όποιός άλλος έχει απορίες.

Ορε κείμενο που έγραψα........
Πάω να λυώσω..............Αυριο πάλι.............

vaska 08-11-2010 20:55

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Από μένα έγινες απολύτως κατανοητός και δεν είχα καμία αμφιβολία για τον τρόπο που λειτούργησες. Αν είχα την παραμικρή ένδεια θα πέταγα το φτεράκι χαρακτηρίζοντάς το μια ακόμη αποτυχημένη αγορά χωρίς καν να μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω.


Και σε μένα αρέσουν οι ανοξείδωτες αλλά στην προκειμένη περίπτωση επέτρεψέ μου να βάλω γαλβανιζέ (νιώθω πιό σίγουρος).

Πηγαίνοντας την κουβέντα σε προηγούμενο ποστ, να πω ότι με πολύ μικρές ταχύτητες ακούω αυτό το γρατζούνισμα όταν δίνω κλίση στη μηχανή. Στην αρχή είπα "Αμάν πάει ο άξονας" αλλά βγάζοντας το φτεράκι ο θόρυβος σταμάτησε. Και το περίεργο είναι οτι το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι τριβής με τον τροχό πουθενά. Κατέληξα ότι πιθανότατα λόγω του σχήματός του λειτουργεί σαν ηχείο και ενισχύει την όποια φασαρία παράγει το λάστιχο, ή ίσως να υπάρχουν και παράξενοι στροβιλισμοί αέρα. Τι να πω. Αυτός ήταν και ο λόγος που ποστάρισα το θέμα.


Καλή σου νύχτα (εγώ έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου).
;)

CPretenteriS 08-11-2010 21:11

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Πέρασα κι εγώ απ' το Χρήστο σήμερα γιατί το φτεράκι μου είχε ένα σημάδι... Πιο σιγκεκριμένα ο πιο μεγάλος -εκ' των δύο- βραχίωνας είχε έρθει σε επαφή με συγκεκριμένο πλαϊνο κάγκελο της μηχανής, πιθανότατα σε κάποια βύθιση της ανάρτησης.

Ο Χρήστος μου το άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα και που είπε να το παρακολουθήσω και σε περίπτωση που ξαναβρεί, θα το πλανάρει λίγο ώστε να μην επαναληφθεί!!


Μου εξήγησε κάποια πράγματα σχετικά με τις βίδες, ανοχές, φτεράκι, καταπόνηση, κλπ... γιατί κι εγώ τρόμαξα με τα πρωινά ποσταρίσματα και θεωρώ πως δεν τίθεται κάποιο θέμα ασφάλειας... (εκτίμηση από αυτά που άκουσα)...

griv_gs 09-11-2010 02:00

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 09-11-2010 02:08

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από grivgs ( 245864)
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

Παραλαβή την Τετάρτη στον καφέ ....

Τοποθέτηση κάνεις μόνος σου,

ή στο κατάστημα του εμπόρου, κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού ...

gandreas 09-11-2010 02:11

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από grivgs ( 245864)
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

Αν είναι σαν τα λάστιχα θα κανονίσει ο Νίκος, για στείλε του πμ:rolleyes:

griv_gs 09-11-2010 02:31

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Θα τα πούμε στον καφέ:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 10-11-2010 09:36

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Όσοι έχουν να παραλάβουν φτεράκια,

να έρθουν σήμερα στον καφέ .... ;)

chrhld 11-11-2010 14:48

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Σε συνέχεια προηγούμενου πόστ.

Δυστιχώς υπάρχει και άλλο κρούσμα από σπασμένο βραχίωνα, αυτή την φορά είναι ο εμπρός βραχίωνας.
Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα που έχω λάβει από το εργαστήριο είναι ότι οι αντοχές που έχει το αλουμίνιο είναι τρελά νούμερα, θα σας ενημερώσω όταν τα έχω συγκεντρωμένα.
Αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε μερικές μηχανές (όχι σε όλες), όταν η ανάρτηση βυθιστεί πλήρως βρίσκει ο βραχίωνας πάνω στην βάση του μασπιέ, με αποτέλεσμα να πιέζει τον εμπρός βραχίωνα στα πλάγια. Παράδοξο, γιατί η διαδρομή είναι πολύ μεγάλη, αλλά συμβαίνει.
Αφού πάρω τα αποτελέσματα, για να είμαι σίγουρος, θα διορθώσω τον βραχίωνα και θα αλλακτούν όλοι οι εμπρός βραχίωνες από εμένα.
Γι΄αυτούς που για ψυχολογικούς λόγους δεν θέλουν το φτερό, γιατί φοβούνται ή δεν το εμπιστεύονται, από δευτέρα θα έρχονται σε εμένα και θα τους επιστρέφω τα χρήματα τους, έστω και αν το έχουν τοποθετήση.
Λυπάμαι για την αναστάτωσει, εγώ από την πλευρά μου θα κάνω ότι είναι δυνατόν να λύσω το πρόβλημα για να μην ασχοληθούμε ξανά με αυτό.

Θα επανέλθω σύντομα με τα τελικά αποτελέσματα.

Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία.
Χρήστος

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 11-11-2010 14:53

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Ένα μεγάλο μπράβο στον Χρήστο,

που αναλαμβάνει τις ευθύνες του

και εκπληρώνει στο μέγιστο,

αυτά που υπόσχεται στην εγγύηση του προϊόντος που μας προμήθευσε.

Και αυτό το λέω γιατί, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, άλλοι "κολοσσοί",

να προσπαθούν με υπεκφυγές, να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη,

κ να μην αναγνωρίζουν λάθη ή αστοχίες υλικών, μη αναλαμβάνοντας στην τελική τις ευθύνες τους.

Χρήστο, περιμένουμε τ' αποτελέσματα των δοκιμών ....

MARK 11-11-2010 17:38

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Μπράβο Χρήστο,είσαι επαγγελματίας μέ όλη την έννοια της λέξεως....

vasorfa 11-11-2010 17:53

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο που ειχα βαλει στην μπου μπου....εκτος οτιο ειχα και εγω την γρατζουνια...κατα τα αλλα ΟΥΤΕ ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΤΙ ουτε ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ (KAROO T) βρήκε κάπου....:confused::confused:

Και μην σας πώ οτι τώρα που το έβγαλα μου λειπει κιολλας...:o:rolleyes::rolleyes:


Είδα στο μαγαζι του Χριστου ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ μπρατσο....ρε παιδια τι να πω...με τα λίγα που λατεχω μου φανηκε ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ,,,,,,αν δεν ήξερα προσωπικα αυτον που καταφερε να το φερει σπασμενο....θα έλεγα οτι ειναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περιεργο αν μη τοι αλλο ο τροπος που έχει σπασει......:confused::hmmm:

όσον αφορα τον Χρίστο....ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΓΟ που τον ξερω.....θελει μεγάλα αρchιδια να βγεις και να πεις οποιος δεν ειναι ευχαριστημενος ή για ψυχολογικους λόγους να ΄'ερθει και να πάρει πίσω τα χρηματα του.......και να θυμόμαστε παιδες και λιιιιιιγο το παρελθον.......το παλικάρι εχει κάνει τόσο κοπο για να το φέρει μέχρι εδω...ΟΚ θέλει και αλλη βελτίωση....μην του πάρουμε όμως και το κεφαλι.....;););)


και τα λέω αυτα ΧΩΡΙΣ κανενα ΟΦΕΛΩΣ...απλα εδειδη θελω οι επαγγελματιες που προσπαθουν και βελτιωμουν τα προιοντα τους να πηγαινουν μπροστα....!!!!!


Δια χάρη αστειότητας θα πω..........

Τώρα που έβγαλα το φτεράκι νομίζω........σφυρίζει:hmmm::sm7::sm7::sm7::sm7::p

sintarta 11-11-2010 18:02

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Γεια σας αδερφια.
Εγω ειμαι το αλλο κρουσμα που αναφερει ο Χρηστος.
:rolleyes:
Το κακο ειναι οτι ξεκινησα την Δευτερα απο Γιαννενα που ειχα κατεβει για εκλογες και το ανακαλυψα μετα το Ριο οπου και εκανα σταση για καφε.:(
Το σπασιμο ηταν στον εμπρος βραχιωνα ακριβως πανω απο το πιασιμο της βιδας.
Το καλο ειναι οτι η συμπεριφορα του Χρηστου ηταν αψογη απεναντι μου και δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα.
;)
Εγω δεν θα προχωρησω σε αντικατασταση του φτερου γιατι οπως ολα τα καινουρια πραγματα ετσι μαλλον και αυτο εχει τις παιδικες του ασθενειες.:)
Θα περιμενω να εξελιχτει το θεμα και θα δω.

Αυτα απο μενα.

CPretenteriS 11-11-2010 18:09

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Από την επικοινωνία που είχα προχτές με το Χρήστο, όπου και μου αντικατέστησε το σημαδεμένο βραχίωνα, με διαβεβαίωσε ότι ΔΕΝ τίθεται ΚΑΝΕΝΑ θέμα εγγύησης!!!

Αυτό μου αρκεί για να μην προβώ σε αφαίρεσή του. Θα αναμένω τη νέα βερσιόν... :)

gandreas 11-11-2010 18:18

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 247702)
Ένα μεγάλο μπράβο στον Χρήστο,

που αναλαμβάνει τις ευθύνες του

και εκπληρώνει στο μέγιστο,

αυτά που υπόσχεται στην εγγύηση του προϊόντος που μας προμήθευσε.

Και αυτό το λέω γιατί, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, άλλοι "κολοσσοί",

να προσπαθούν με υπεκφυγές, να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη,

κ να μην αναγνωρίζουν λάθη ή αστοχίες υλικών, μη αναλαμβάνοντας στην τελική τις ευθύνες τους.

Χρήστο, περιμένουμε τ' αποτελέσματα των δοκιμών ....


:sm5::sm8::sm5:

aeriko 11-11-2010 20:16

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 247817)
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο που ειχα βαλει στην μπου μπου....εκτος οτιο ειχα και εγω την γρατζουνια...κατα τα αλλα ΟΥΤΕ ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΤΙ ουτε ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ (KAROO T) βρήκε κάπου....:confused::confused:

Και μην σας πώ οτι τώρα που το έβγαλα μου λειπει κιολλας...:o:rolleyes::rolleyes:


Είδα στο μαγαζι του Χριστου ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ μπρατσο....ρε παιδια τι να πω...με τα λίγα που λατεχω μου φανηκε ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ,,,,,,αν δεν ήξερα προσωπικα αυτον που καταφερε να το φερει σπασμενο....θα έλεγα οτι ειναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περιεργο αν μη τοι αλλο ο τροπος που έχει σπασει......:confused::hmmm:

Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;

gandreas 11-11-2010 20:26

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 247817)
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 247940)
Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;

Το φόραγε δωρεάν DEMO ήταν για να δοκιμάσει αν έχει πρόβλημα με τα τρακτεροτά λάστιχα. Κάποια στιγμή έπρεπε να το επιστρέψει για να το τσεκάρουν και είδαν ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα .
Για το κουλό δεν ξέρω τι εννοεί, αλλά φαντάζομαι ότι είναι κάτι περίεργο όπως το ποστ με το σπασμένο διαφορικό:rolleyes:.

vasorfa 11-11-2010 20:58

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
:)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 247940)
Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;


Aν και με καλυψε ο gandreas...

Eπειδη φοραω τα καροο(ελαστικα) είχα βαλει για ενα χ χρονικο διαστημα ενα φτερο DEMO (ΕΠΕΙΔΗΞΗΣ) μερος των ΠΟΛΛΩΝ τεστ που έχουν γίνει....:) για να δουμε αν σπαει βρισκει κ.τλ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.:):) (υπαρχει και σχετικη μου αναφορα σε ποστ πιο πάνω...;)) οταν με το καλο το επιτρεψουν τα οικονομικα μου,θα το αγορασω...:) συνεπως το εβγαλα και το επεστρεψα γιατι <<το βερεσε κρασι....2 φορές μεθει!!!>> κατα πως ΄λέμε και στο χωριο!!


Μεγαλη κουλαμαρα στο λεξικό του θειου vasorfa σημαινει....πολυ παραξενο--περίεργο!!!:D:D:D(σορρυ αλλα είμαι γνωστος.....γλωσσοπλάστης!!!:sm7:)

peterv 12-11-2010 13:04

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Το έχω πάρει το φτεράκι, ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω πάνω στην μηχανή.
Το σίγουρο όμως είναι ότι το φτεράκι θα το βάλω οπωσδήποτε.
Πρώτον γιατί το χρειάζομαι για τα νερά δεύτερον γιατί η τιμή του , η ποιότητά του και η υποστηριξή του με αυτά που γράφει , με ικανοποιούν πλήρως ακόμα και αν το φτεράκι πάσχει από τις αρχικές παιδικές ασθένειες .

Μπράβο στην προσπάθειά του κατασκευαστή, ειδικά αυτή την εποχή έχουμε ανάγκη από τέτοιες ελληνικές πρωτοβουλίες αντί να τα παίρνουν εταιρίες του εξωτερικού. Ελπίζω να συνεχίσει η προσπάθεια και σε άλλα αξεσουάρ.....

Να σαι καλά Χρήστο (αν και δεν σε ξέρω) συνέχισε να βγάζεις πράγματα χρήσιμα για εμάς !!!!!!

chrhld 12-11-2010 17:41

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Κατ΄ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη, την υπομονή και την ανοχή σας……

Λοιπόν …..Ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα.
Τα παραθέτω συνοπτικά. Όπου Ν= Νιούτον το μετατρέπω κατευθείαν σε Kg.
Εφελκυσμός (Τράβα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12700 Ν = 1270 Kg.
Εμπρός Βραχίονας: 14800 Ν = 1480 Kg.
Και τα δύο κομμάτια με εμφανή σημάδια κόπωσης στο σημείο που μπαίνει η βίδα δηλαδή οριακή ρήξη
Κρούση (Βάρα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 6500 Ν = 650 Kg. 3 κρούσης σταδιακές.
Εμπρός Βραχίονας: 8500 Ν = 850 Kg. 4 κρούσης σταδιακές.
Με ολική ρήξη (σπάσιμο) και των δύο κομματιών. Η κρούση έγινε με την μέθοδο της γκιλοτίνας, με σταθερά τα κομμάτια σε βάση, με κάθετη ρήψη και κενό ανάμεσα στην βάση100mm. Διαδοχικά βάρη, σε ελεύθερη πτώση από τους 70cm, με επιφάνεια κρούσης 3Χ100mm.
Παλινδρόμηση (κούνα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12mm κίνηση σε 13΄
Εμπρός Βραχίονας: 15mm κίνηση σε 17΄
Έγινε με σταθερή την κάτω βάση βιδωμένη (όπως μπαίνει πάνω στην μοτοσικλέτα) και κίνηση μόνο στο πάνω μέρος. Και στα δύο κομμάτια άρχισε να αλλοιώνεται η βάση της βίδας και μόνο το πίσω παρουσίασε μια μικρή ρωγμή από την δεξιά πλευρά.

Οι δοκιμές αυτές έγιναν για να ελεγθεί αν το υλικό πληρεί τις προδιαγραφές που λέει.
Τα δεδομένα θεωρούνται εξαιρετικά για τις προδιαγραφές του υλικού, αλλά επειδή εμένα μου φαίνονται υπερβολικά, ζήτησα να βάλουμε στην γκιλοτίνα την σταθερή βάση ώστε να κάνουμε κρούση, όχι κάθετη αλλά διαγώνια έτσι όπως γίνεται στην μοτοσικλέτα. Το αποτέλεσμα ήτανε για γέλια μιας και το αλουμίνιο κλότσαγε το βάρος προς τα έξω, χωρίς να του κάνει τίποτα (το βάρος και η βάση κρούσης κρέμεται με συρματόσχοινο). Συμφωνήσαμε λοιπόν ότι θα φτιάξω εγώ μια βάση (με οδηγούς για να μην μπορεί να κουνηθεί και να κατέβει κάθετα) σαν τον σκελετό της μηχανής, από σωλήνες και θα κάνουμε ρήψης με αυτό τον τρόπο. Είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να προσομοιώσουμε την λειτουργία του βραχίονα και να δούμε τον πιθανό λόγο που έσπασε.
Θα έχουμε συνέχεια……………

Χθες ήρθε ο Ανδρέας από εδώ (τι έχει τραβήξει αυτό το παιδί) και αφαίρεσα το φτερό για να κάνω ένα νέο πρωτότυπο που ως καλό και πειθήνιο πειραματόζωο (η καημένη η μηχανούλα) θα το τοποθετήσουμε και θα συμπιέσουμε τις αναρτήσεις μέχρι τέλους για να δούμε που βρισκόμαστε. Το είχαμε ξανακάνει αλλά δεν μπορέσαμε να το πάμε, σίγουρα, μέχρι τέλος. Η βροχή όμως μας τα χάλασε και το ραντεβού θα γίνει την Δευτέρα.

Ελπίζω από Δευτέρα και μετά να μπορώ να έχω σίγουρα και τελικά αποτελέσματα, ώστε να αρχίσουμε να αλλάζουμε και τους βραχίωνες………

Καλό Σαββατοκύριακο……… Και να είστε καλά.............................

aeriko 12-11-2010 18:05

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Καλα το νέο πρωτότυπο, εφ όσον το παλαιό παρουσίασε προβλήματα, δεν πρέπει και αυτό να δοκιμαστεί σε επίσημο και διαπιστευμένο εργαστήριο;
Με το να συμπιέζουμε την ανάρτηση της μηχανής τι θα αποκομίσουμε για τις αντοχές του υλικού (αλουμινίου ή κράματος);
Σήμερα είναι Παρασκευή και την Δευτέρα θα αλλάξουμε βραχίονες;

chrhld 12-11-2010 18:50

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........

gandreas 12-11-2010 21:20

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από chrhld ( 248691)
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........

Τέτοια αντιμετώπιση όπως προαναφέρουν και άλλοι, δεν την βρίσκεις ούτε σε πολυεθνικές εταιρίες, ελπίζω κάποια στιγμή να ανταμειφτείς για την συμπεριφορά σου και σου εύχομαι να αναπτυχτείς ακόμα περισσότερο.
Σήμερα με την βροχή έπαθα πλάκα που δεν φόραγα το φτεράκι μια και έγινα χάλια (στην γάμπα) με ανώτατη ταχύτητα 30 χιλιομέτρων και για μόλις 1,5 χιλιόμετρο απόσταση που διένυσα στον βρεγμένο δρόμο. Τα νερά που μου πέταγε όταν είχα το φτερό ήταν αμελητέα και σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Σίγουρα είναι αναγκαίο στην μηχανή μας.
Την Δευτέρα θα έρθω να βάλουμε το αναβαθμισμένο για δοκιμή στο μπεμπέ μου;).

gsmaniac 12-11-2010 22:14

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
αν και δεν σκεφτομαι να το τοποθετησω(μου αρεσει να βρεχομαι και να βρωμιζομαι)....λογω κουμπαριας:D,ο κατασκευαστης νομιζω οτι αξιζει 1200 μπραβο,για την αντιμετωπιση της ολης καταστασης....;)

CPretenteriS 12-11-2010 22:23

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Χρήστο... κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την όλη αντιμετώπιση του θέματος!! :cool:

Μία παρατηρησούλα... για τις δοκιμές σας... φροντίστε η ανάρτηση να είναι στην πιο χαμηλή και πιο μαλακή θέση... ;)

vaska 12-11-2010 22:38

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από chrhld ( 248691)
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........


Χρήστο καλησπέρα κι από εμένα. Τελικά είσαι σίγουρος ότι ο βραχίωνας βρίσκει στο πλαίσιο της μοτο σε όλα τα μοντέλα?? Ρωτάω γιατί στο δικό μου (06) απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω (δεν μπόρεσα να συμπιέσω τέρμα την ανάρτηση) δεν πρέπει να βρίσκει. Ρωτάω γιατί εσύ έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά διαφορετικά μηχανάκια αλλά εμείς ξέρουμε για το δικό μας άντε και κανα δυο άλλα. Αν στα μοντέλα ας πούμε του 06 δεν βρίσκει λόγω μικροδιαφορών στο σκελετό, τότε δεν έχουμε λόγο να τ' αλλάξουμε, οπότε κι εσύ απαλλάσσεσαι από αρκετή δουλειά κι εμείς είμαστε ΟΚ.

Βασίλης

griv_gs 12-11-2010 22:52

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Παίδες εγώ σήμερα πήγα από τον Χρήστο και έβαλα το αναβαθμισμένο φτεράκι.

Και αυτό επειδή μιλήσαμε και αισθάνθηκα σιγουριά πως δεν θέλει να μου αρπάξει τα λεφτά μέσα από το πορτοφόλι όπως έχουμε όλοι συνιθίσει, αλλά θα είναι εκεί χωρίς δεύτερη κουβέντα να μου δώσει λύσει σε ότι πρόβλημα μου συμβεί που πιστεύω ότι δεν θα μου συμβεί.

Δεν νομίζω να μας τυχαίνει συχνά αυτό.

Τον ρώτησα και μου είπε τι μετατροπούλες έκανε.

Συγχαρητήτρια Χρήστο για την δουλειά σου και χαίρομαι που είσαι και εσύ στην παρέα του gsforum
Ευχαριστώ το φορουμ για την προσπάθειά του και την συνεχή ενασχόληση με το θέμα μόνο και μόνο για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας

chrhld 13-11-2010 10:04

Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200
 
Είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν την΄προσπάθεια και την καταλαβαίνουν.......
Να είστε καλά................

Ενοείτε ότι θα το βάλουμε στο πιο μαλακό και στο πιό χαμηλό, αλλιώς δεν το κατεβάζουμε ούτε 30 νοματέοι να ανεβούμε πάνω.

Οσοι δεν βλέπουν σημάδι ότι βρήσκει ο βραχίονας δεν είναι αναγκαίο να τον αλλάξουν, αν κάποιός θέλει να το αλλάξει 'ετσι κι αλλιώς φυσικά και μπορεί....

Αυτά και τα λέμε..............


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:40.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!