GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΦΡΙΚΗ!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=20183)

Apirathos 07-05-2011 22:52

ΦΡΙΚΗ!!
 
Catastrophic Forks Failure - BMW MOA

Είναι δυνατόν να συνέβη κάτι τέτοιο; Πως μπορεί να έγινε τέτοιο σπάσιμο;;:confused:

GsDakar 07-05-2011 23:05

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
πω πω τι μου εδειξες τωρα και εχω και την ιδια :yz παντως ειναι ανεξηγητο......εκτος απο σαμποταζ ?

Albatros 07-05-2011 23:10

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Θέλει πολύ ψάξιμο και θα πρέπει να ασχοληθεί η ίδια η BMW με αυτό...
:hmmm:

giamil 07-05-2011 23:12

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
:eek::(φρικη....

ortho 07-05-2011 23:18

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Αυτά που διάβασα δε μπορώ να πω ότι με χαροποίησαν.:cool:
Αν κι είναι λίγα τα περιστατικά.... Βασικά μη σου τύχει.

Apirathos 07-05-2011 23:39

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Άστα να πάνε. Εγώ ήδη ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά...
Εκτός κι αν φέρουν μερίδιο ευθύνης τα χωμάτινα λάστιχα στην άσφαλτο: Μήπως δηλαδή οι κραδασμοί σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα ήταν στην ιδιοσυχνότητα του πηρουνιού το οποίο στο τέλος, έσπασε! Απίθανο σενάριο μεν αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Jefe 07-05-2011 23:44

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020459.gif






Jefe

DoctorAbo 08-05-2011 01:18

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Είχα διαβάσει την ιστορία πέρυσι στο adventure riders και όντως έγινε αυτό το απίστευτο και απαράδεκτο και ακατανόητο πράγμα . Και πράγματι αν είχα τέτοιο μηχανάκι και αποφάσιζα να το κρατήσω θα κοίταγα για μοντίφα για να αλλάξω μπροστινό :confused:

loulou1100gs 08-05-2011 01:30

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Μηχανικός δεν είμαι, μεταλλουργός δεν είμαι αλλά από τις φωτό που είδα κάτι μου θυμίζει "ψώριασμα" αλουμινίου.Θυμίζω ότι το αλουμίνιο είναι πορρώδες υλικό το οποίο υπό προϋποθέσεις κάνει "κρακ".Επίσης πιθανολογώ και κάτι άλλο: παρασφίξιμο στους κοχλίες που συγκρατούν τον μπροστινό τροχό.
Μην τρελλαίνεστε, τακτική αλλαγή λαδιού στο πηρούνι μετά από καλό καθάρισμα του εσωτερικού, τακτικός οπτικός έλεγχος για κάθε ενδεχόμενο και όχι "καργάρισμα" των κοχλίων που συγκρατούν τον μπροστινό τροχό (όχι λάσκα βέβαια αλλά ούτε και αερόκλειδο ίσα να ακουστεί το πρώτο 'κρικ").

saitman 08-05-2011 01:43

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
παλιο και εχει συζητηθει σε αλλο θεμα!!

point zero 08-05-2011 10:00

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
φρικη στα αληθεια ομως ....

Epsime 08-05-2011 11:03

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απιστευτο :hmmm::hmmm:ΝεύραΝεύρα

Epsime 08-05-2011 11:06

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Τέτοια βλέπεις και μετά άντε να μιλήσεις για αξιοπιστία και εμπιστοσύνη…πάντως είναι τόσο απίστευτο που δημιουργεί και αμφιβολίες…δεν ξέρω!!!

Epsime 08-05-2011 11:41

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Νομίζω τελικά ότι η παρακάτω Φώτο δεν χρειάζεται λόγια, οι αριστερές αντιπροσωπεύουν τα GS & DAKAR που έχουν το στρογγυλεμένο πλαίσιο στα όργανα 2005 και πίσω ενώ τα δεξιά αυτά με τις γωνίες.. όπως και να έχει η κάτω αριστερή εικόνα νομίζω τα λέει όλα και μας παρακινεί για έναν έλεγχο….


http://www.gsforum.gr/picture.php?al...pictureid=3045

Epsime 08-05-2011 21:27

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020459.gif

afias 08-05-2011 21:55

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απιστευτο.ΝεύραΝεύραΝεύρα

gemara 08-05-2011 22:30

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Σε μια φωτογραφία νομίζω ότι είδα σκουριές και μάλιστα έντονες στο αριστερό πηρούνι. Στην αντοχή υλικών, αυτό λέγεται "stress riser point". Άπαξ και κάνει την εμφάνισή του, η αντοχή του υλικού παίρνει την κάτω βόλτα και η θραύση ξεκινάει από το σημείο αυτό σε αναπάντεχο χρόνο.

Ο ιδιοκτήτης της προφανώς δεν την πολυπρόσεχε τη μηχανή του, δεν τη συντηρούσε, ούτε και την έπλενε για να βλέπει τα σημεία που "έπασχαν". Άρα βρώμικη μηχανή που δεν την προσέχεις σου κρύβει παγίδες που ούτε καν πάει το μυαλό σου. Μάρκες, συγκεκριμένο μοντέλο και αστοχία υλικού δεν έχουν καμία σχέση με το σπάσιμο αυτό νομίζω. Ήταν προμελετημένο.

tsompanis 08-05-2011 22:44

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
γιατί το κουράζετε το πράμα δεν μπορώ να καταλάβω..
η μόνη φωτό για μένα που τα λέει όλα είναι αυτή..

http://i55.tinypic.com/2zemmo7.jpg


Το πρόβλημα είναι απο την χύτευση στάνταρ.οι μαυρες τρυπούλες,δείχνουν ότι
τους έβρασε στην χύτευση και απορώ πως δεν το εντόπισαν στον έλεγχο!
απαράδεκτο

ortho 08-05-2011 23:01

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsompanis ( 376012)
γιατί το κουράζετε το πράμα δεν μπορώ να καταλάβω..
η μόνη φωτό για μένα που τα λέει όλα είναι αυτή..

http://i55.tinypic.com/2zemmo7.jpg


Το πρόβλημα είναι απο την χύτευση στάνταρ.οι μαυρες τρυπούλες,δείχνουν ότι
τους έβρασε στην χύτευση και απορώ πως δεν το εντόπισαν στον έλεγχο!
απαράδεκτο


Αν ισχύει αυτό πρέπει να σταματήσουμε να καβαλάμε μηχανές.
Ποιόν έλεγχο ποιότητας, ποιάς εταιρείας να εμπιστευθείς;!

CPretenteriS 08-05-2011 23:01

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
:eek::eek::eek::eek::eek:

TEOSS 09-05-2011 05:13

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Το μότο είναι κατασκευής 2002 και το συμβάν έγινε το 2008 ..μετά 6 χρόνια λειτουργίας ….οπότε πολλά ενδεχόμενα παίζουν.
Η αναβάτης λέει π.χ. ότι είναι 2η ιδιοκτήτρια της μότο, ότι είχε ένα ατύχημα 2 μήνες πριν κ.α….
Μεταλλουργική ανάλυση από φώτο δεν γίνεται. Μια ένδειξη έχουμε (και αν…) αλλά όχι τι προκάλεσε την κατάρρευση της δομής. Οι τρυπούλες είναι …απλά βρωμιές.!
Η αλλαγή μπροστινού σε επόμενα μοντέλα δεν σημαίνει ότι έγινε επειδή το προηγούμενο …έσπαγε.
Το ότι δεν είναι το μοναδικό περιστατικό, αναφέρονται 3 έως 10 περιστατικά στο ADVrider, σαφώς και δεν τεκμηριώνει σχεδιαστικό λάθος

Το πιρούνι το φτιάχνει η BMW, ΄η το προμηθεύεται και από ποιον κατασκευαστή (π.χ.showa) ???

GeorgeP 09-05-2011 10:34

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 376084)
Το μότο είναι κατασκευής 2002 και το συμβάν έγινε το 2008 ..μετά 6 χρόνια λειτουργίας ….οπότε πολλά ενδεχόμενα παίζουν.
Η αναβάτης λέει π.χ. ότι είναι 2η ιδιοκτήτρια της μότο, ότι είχε ένα ατύχημα 2 μήνες πριν κ.α….
Μεταλλουργική ανάλυση από φώτο δεν γίνεται. Μια ένδειξη έχουμε (και αν…) αλλά όχι τι προκάλεσε την κατάρρευση της δομής. Οι τρυπούλες είναι …απλά βρωμιές.!
Η αλλαγή μπροστινού σε επόμενα μοντέλα δεν σημαίνει ότι έγινε επειδή το προηγούμενο …έσπαγε.
Το ότι δεν είναι το μοναδικό περιστατικό, αναφέρονται 3 έως 10 περιστατικά στο ADVrider, σαφώς και δεν τεκμηριώνει σχεδιαστικό λάθος

Το πιρούνι το φτιάχνει η BMW, ΄η το προμηθεύεται και από ποιον κατασκευαστή (π.χ.showa) ???

π.χ marzochi ισως????? η BMW ισως???

1- εχει ξανασυμβει σε άλλον παλι σε μοντελο 2002
2002 BMW F650GS Fork FAILURE!
2- το MCN εχει ασχοληθει εκτενως με το θεμα αυτο και μαλιστα αναφερει οτι:
''Worse still, BMW themselves redesigned the fork castings to beef them up significantly in exactly the areas that failed in this crash, and started fitting the heavier duty fork castings to all F650GS and F650GS Dakar bikes manufactured after June 2003.''

Απο τα συμφραζομενα (αυτο με τα κοκκινα) καταλαβαινει κανεις οτι μαλλον, ξαναλεω ΜΑΛΛΟΝ, τα πιρουνια ειανι σχεδιασης και κατασκευης BMW!!!

Στην απο κατω ακριβως παραγραφο εξηγει και τους πιθανους λογους που συνεβηκε αυτη η βλαβη!!!

Ολα τα παραπανω εδω Anybody who rides an early F650GS needs to see this... - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN

Ακομα η ΝΗΤSΑ με ID PE09026 ανοιξε ερευνα, τον Μαιο του...2009 με τα ακολουθα στοιχεια:
A
Make / Models : Model/Build Years:
BMW / BMW MOTORCYCLE 2000
BMW / F650 GS 2003
BMW / F650GS 2001-2002
BMW / F650GS DAKAR 2001-2002
Manufacturer : BAYERISCHE MOTOREN WERKE
Component :
SUSPENSION:FRONT
Date Investigation Opened : May 18, 2009
Date Investigation Closed : September 18, 2009
Summary:
THIS PE WAS OPENED AFTER NHTSA RECEIVED 3 VOQS CONCERNING ALLEGED FRONT AXLE SEPARATIONS ON CERTAIN BMW F650 GS MODEL MOTORCYCLES SOLD FOR USE IN THE UNITED STATES (THE SUBJECT VEHICLES). COMPLAINTS INVOLVING MOTORCYCLES IN NON-US MARKETS ARE NOT COUNTED IN THIS TOTAL. AFTER GATHERING ADDITIONAL INFORMATION ABOUT THIS SUBJECT, WE ARE NOW AWARE OF FOUR CONFIRMED INCIDENTS INVOLVING MODEL YEAR 2001-2003 SUBJECT VEHICLES. ALL FOUR BIKES WERE BUILT BEFORE SEPTEMBER, 2002. OF THESE, TWO INVOLVE MY 2001 BIKES AND THE OTHER TWO, MY'S 2002 AND 2003, RESPECTIVELY. THE INCIDENTS OCCURRED IN 2002, 2003, AND TWO IN 2008. IN EACH INSTANCE, THE LUG FRACTURES ARE FORCED FRACTURES RATHER THAN FATIGUE-RELATED. BETWEEN OCTOBER 1999 AND SEPTEMBER, 2002, BMW BUILT APPROXIMATELY 4,300 SUBJECT VEHICLES. AFTER SEPTEMBER 12, 2002, ALL F650GS'S WERE BUILT WITH REINFORCED LOWER FORK TUBES TO REDUCE, ACCORDING TO BMW, "THE POSSIBILITY OF ANY SIGNIFICANT FRACTURE THAT COULD OCCUR AT THE FORK LEG AXLE LUG AREA" DURING A CRASH. BMW TOOK THIS ACTION BECAUSE THE SUBJECT VEHICLES ARE DESIGNED FOR OFF-ROAD USE WHERE CRASHES (MANY MINOR) ARE COMMON AND DID NOT WANT RIDERS TO HAVE TO DEAL WITH A BROKEN FORK AS A RESULT. CURRENTLY, THERE IS NO DATA CONCLUSIVELY ESTABLISHING THAT THE SUBJECT FORK LUGS ARE SEPARATING BEFORE AN ALLEGED CRASH OCCURS. ADDITIONALLY, THE INFREQUENT, SPORADIC, AND RANDOM NATURE OF THE FAILURES FAILS TO ESTABLISH A DEFECT TREND CURRENTLY EXISTS. THEREFORE THIS INVESTIGATION IS CLOSED. A SAFETY-RELATED DEFECT HAS NOT BEEN IDENTIFIED AT THIS TIME AND FURTHER USE OF AGENCY RESOURCES DOES NOT APPEAR TO BE WARRANTED. ACCORDINGLY, THIS INVESTIGATION IS CLOSED. THE CLOSING OF THIS INVESTIGATION DOES NOT CONSTITUTE A FINDING BY NHTSA THAT A SAFETY-RELATED DEFECT DOES NOT EXIST. THE AGENCY WILL TAKE FURTHER ACTION IF WARRANTED BY THE CIRCUMSTANCES.


Η απαντηση της BMW στα παραπανω με ημερομηνια 24 Ιουλιου 2009 στο παρακατω:
http://nhthqnwws112.odi.nhtsa.dot.go...026-36504P.pdf

Eδω η NHTSA αναφερει περιστατικο ομοιο του πιο πανω και το 2008
2002 BMW Motorcycle F 650 GS Dakar Front Suspension Defect Investigations

TARKAS 09-05-2011 10:46

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Ειδατε ομως τα Αμερικανακια συμπαρασταση και η συμβουλη να δει εναν δικηγορο πρωτα?

adventure 09-05-2011 11:12

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 


Τι είπες τώρα .


:eek::eek::eek::eek:

NLS 09-05-2011 11:33

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsompanis ( 376012)
γιατί το κουράζετε το πράμα δεν μπορώ να καταλάβω..
η μόνη φωτό για μένα που τα λέει όλα είναι αυτή..

...

Το πρόβλημα είναι απο την χύτευση στάνταρ.οι μαυρες τρυπούλες,δείχνουν ότι
τους έβρασε στην χύτευση και απορώ πως δεν το εντόπισαν στον έλεγχο!
απαράδεκτο

Ποιες τρυπούλες;

napgeo 09-05-2011 14:27

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsompanis ( 376012)
γιατί το κουράζετε το πράμα δεν μπορώ να καταλάβω..
η μόνη φωτό για μένα που τα λέει όλα είναι αυτή..

http://i55.tinypic.com/2zemmo7.jpg


Το πρόβλημα είναι απο την χύτευση στάνταρ.οι μαυρες τρυπούλες,δείχνουν ότι
τους έβρασε στην χύτευση και απορώ πως δεν το εντόπισαν στον έλεγχο!
απαράδεκτο




Θα σου απαντήσω εν συντομία σε λίγα περιστατικά που και οι δύο μας αντιμετωπίσαμε.
Όταν ήμουν στον Ναύσταθμο στα συνεργεία τοποθετημένος ως επόπτης στην επισκευή των Υ/Β και αντικαθιστούσαμε γρανάζι η ρουλεμάν ειδικά για τις κλίσεις των πτερυγίων και του πηδαλίου αντιμετώπισα το εξής δίλημμα.
Εύρισκα πχ ρουλεμάν από τον ίδιο κατασκευαστή και το ίδιο ανταλλακτικό σε τιμές διαφορετικές. Πάντα ζητούσαμε εάν έχει γίνει έλεγχος της δομικής λειτουργίας ως προς την αντοχή του υλικού. Το ανταλλακτικό με πιστοποίηση είχε σχεδόν δεκαπλάσια τιμή. Σε σεμινάριο που μας είχε κάνει η skf εάν την αποδίδω σωστά μας είχε ενημερώσει ότι πιστοποιούσε της παρτίδες ανά δεκάδα εκατοντάδα η και χιλιάδα. Εκεί λοιπόν ήταν το κόστος.
Πιστεύω ότι και η bmw για να ρίξει το κόστος δεν ελέγχει τα προϊόντα που δίνει να κατασκευάσουν διάφοροι προμηθευτές η έστω και η ίδια η εταιρεία….
Αυτά τα λίγα……………………….

TEOSS 09-05-2011 16:49

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Αυτά είναι βρωμιές (κόκκοι) και όχι τρυπούλες.



Μιλάμε για 4 επιβεβαιωμένα στις ΗΠΑ, και αλλά 3-4 στην Ευρώπη, σε 10 χρόνια κυκλοφορίας αρκετών χιλιάδων μότο…

TEOSS 09-05-2011 17:01

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 376169)
π.χ marzochi ισως????? η BMW ισως???
..............................
..............

Βρε Γιώργο ….πως κατάλαβες ότι τα showa ήταν πείραγμα για σένα … δεν παίζεσαι όταν θίγεται κάτι Γιαπωνέζικο … :sm7::sm7::sm7::sm7:

diomiles 09-05-2011 17:31

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Μου βάλατε ιδέες ρε παιδιά....οδηγώ και το μυαλό μου είναι εκεί..:(

GeorgeP 09-05-2011 18:30

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 376518)
Βρε Γιώργο ….πως κατάλαβες ότι τα showa ήταν πείραγμα για σένα … δεν παίζεσαι όταν θίγεται κάτι Γιαπωνέζικο … :sm7::sm7::sm7::sm7:

Μπααααα!!!!!! δεν θιγομαι Θοδωρα!!!! απλα .....βουρλιζομαι!!!!!:sm7:

erasel 09-05-2011 19:10

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από diomiles ( 376530)
Μου βάλατε ιδέες ρε παιδιά....οδηγώ και το μυαλό μου είναι εκεί..:(


Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.

Epsime 09-05-2011 20:24

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από erasel ( 376621)
Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.





Μάκη αρκεί ένα περιστατικό για να σου βάλει ιδέες στο μυαλό…πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου. Επίσης δεν ξέρεις πόσα περιστατικά δεν αναφέρθηκαν πουθενά ή πόσα δεν μπόρεσαν ή δεν ήταν δυνατόν να αναφερθούν…. :hmmm:

tsompanis 09-05-2011 21:35

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
καταρχήν επειδή εχω τρέξιμο σήμερα και δεν μπορώ να γράψω και πολλά,κάποια στιγμή θα εξηγήσω τι εννοώ βράσιμο κατα την χύτευση.
φυσικά και δεν είναι βρωμιά αυτές οι μαύρες κουκίδες.
έχω δει άπειρες στην ζωή μου,μιας και ο πατέρας μου είναι 55 χρόνια χύτης και εγώ την έχω κάνει για 6 χρόνια αυτήν την δουλειά;)
ακόμη έχει ένα μικρό χυτηριο εδώ στο χωριό που βγάζει γούστα...



http://i56.tinypic.com/2mqt8a0.jpg



όπως π.χ σπασμένες μανέτες απο φιλαράκια που δεν μπορούν να βρουν στο εμπόριο,απο κλασικές μοτό;)

http://i52.tinypic.com/2wbuikz.jpg


η ιστορία με τα σπασμένα καλάμια
εννοείτε ότι είναι καραμπινάτη χαζομάρα των γερμανών!

GeorgeP 09-05-2011 22:29

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από erasel ( 376621)
Αν πρόκειται για αντοχή υλικού μκρότερη των αναμενόμενων πιέσεων θα είχαμε πολλά τέτοια συμβάντα. Όμως παρατηρήθηκε σε μερικά , ούτε καν δέκα από χιλιάδες που έχουν κυκλοφορήσει όπως λέει και ο φίλος teoss λίγο πιο πάνω.



Μα τι λογικη ειναι αυτη για ενα τετοιο σοβαρο συμβαν που μπορει πανευκολα να σκοτθθει καποιος??? Επειδη δηλαδη μεσα στα 1,000,000 μοτοσυκλετες συνεβηκε σε τρεις δεν μπορει να συμβει σε εστω μια απο τις υπολοιπες 997,000???? Γιατι να μην μπορει? αλαλξε η μεθοδος χυτευσης για τα υπολοιπα?

Αν διαβασετε προσεκτικα το αρθρο στο MCN (Anybody who rides an early F650GS needs to see this... - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN)...., πρωτον δεν ξεχωριζει 1,2,3,.....συμβαντα μιας κι ενα ειναι αρκετο για ανακληση ολου του πωληθεντος προιοντος για αντικατασταση!!

Γραφει λοιπον, There is no official explanation for this, but the obvious conclusion to draw is that BMW know about a situation where the the fork castings on early F650GS motorcycles were somewhat marginal in their robustness, but chose to fix the fault in new production without recalling the older bikes.’’

Κοινως το ξερανε αλλα προτιμησαν να παρολιγο σκοτωθει καποιος.

Μηπως διαβασε κανεις την απαντητικη επιστολη της BMW προς την NHTSA που της λεει οτι δεν δινει πληροφοριες διοτι ''αυτα ειναι εμπιστευτικα θεματα????''

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.

diomiles 09-05-2011 22:33

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 376893)

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.


Μπράβο ρε Γιώργο μου έκανες τώρα την καρδιά περιβόλι..:(

frits 09-05-2011 23:30

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 376511)
Αυτά είναι βρωμιές (κόκκοι) και όχι τρυπούλες.



Μιλάμε για 4 επιβεβαιωμένα στις ΗΠΑ, και αλλά 3-4 στην Ευρώπη, σε 10 χρόνια κυκλοφορίας αρκετών χιλιάδων μότο…


Πλάκα με κάνεις ;:Απορία::Απορία:
εσύ δηλαδή αυτό θα απαντούσες σε κάποιον που έφαγε τα μούτρα του
Φίλε είσαι άτυχος, πάρε κανένα λαχείο ;;;

erasel 09-05-2011 23:31

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Epsime ( 376688)


Μάκη αρκεί ένα περιστατικό για να σου βάλει ιδέες στο μυαλό…πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου. Επίσης δεν ξέρεις πόσα περιστατικά δεν αναφέρθηκαν πουθενά ή πόσα δεν μπόρεσαν ή δεν ήταν δυνατόν να αναφερθούν…. :hmmm:

Συμφωνώ Κώστα αλλά τι να κάνουμε? Να μείνουμε με την ανησυχία μην μας σπάσει κάνα πηρούνι.."χτύπα ξύλο".:(

Από την άλλη δεν δικαιολογώ τα συμβάντα αυτά.
Είναι επιεικώς απαράδεκτα :(

Apirathos 09-05-2011 23:35

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από saitman ( 375595)
παλιο και εχει συζητηθει σε αλλο θεμα!!

Πού έχει συζητηθεί;

Εγώ το βρήκα διαβάζοντας στο φόρουμ μας για ένα ατύχημα στην Αθήνα, με αυτοκίνητο όπου η μοτοσυκλέτα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ το αυτοκίνητο απλά γρατζουνίστηκε στο πίσω φτερό (δεν μπορώ να βρώ με τίποτα που ήταν το post)!!


Eγώ πάντως το λέω, μου έχει χαλάσει η διάθεση όπως και των ομοίων κατόχων αυτού του μοντέλλου γιατί, δεν είναι ούτε κόμπλερ, ούτε αντλία νερού, είναι δυνητικά θανατηφόρο.

Aν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, καλό θα ήταν να βοηθήσει ή έστω μια γνώμη για το πως να προληφθεί μια τέτοια κατάσταση...:yz

frits 09-05-2011 23:42

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Apirathos ( 376983)
Πού έχει συζητηθεί;

Εγώ το βρήκα διαβάζοντας στο φόρουμ μας για ένα ατύχημα στην Αθήνα, με αυτοκίνητο όπου η μοτοσυκλέτα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ το αυτοκίνητο απλά γρατζουνίστηκε στο πίσω φτερό (δεν μπορώ να βρώ με τίποτα που ήταν το post)!!


Eγώ πάντως το λέω, μου έχει χαλάσει η διάθεση όπως και των ομοίων κατόχων αυτού του μοντέλλου γιατί, δεν είναι ούτε κόμπλερ, ούτε αντλία νερού, είναι δυνητικά θανατηφόρο.

Aν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, καλό θα ήταν να βοηθήσει ή έστω μια γνώμη για το πως να προληφθεί μια τέτοια κατάσταση...:yz


Mε το συμπάθειο αλλά εδώ σηκώνει μαντινάδα....:o

erasel 09-05-2011 23:43

Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 376893)

Μα τι λογικη ειναι αυτη για ενα τετοιο σοβαρο συμβαν που μπορει πανευκολα να σκοτθθει καποιος??? Επειδη δηλαδη μεσα στα 1,000,000 μοτοσυκλετες συνεβηκε σε τρεις δεν μπορει να συμβει σε εστω μια απο τις υπολοιπες 997,000???? Γιατι να μην μπορει? αλαλξε η μεθοδος χυτευσης για τα υπολοιπα?

Αν διαβασετε προσεκτικα το αρθρο στο MCN (Anybody who rides an early F650GS needs to see this... - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN)...., πρωτον δεν ξεχωριζει 1,2,3,.....συμβαντα μιας κι ενα ειναι αρκετο για ανακληση ολου του πωληθεντος προιοντος για αντικατασταση!!

Γραφει λοιπον, There is no official explanation for this, but the obvious conclusion to draw is that BMW know about a situation where the the fork castings on early F650GS motorcycles were somewhat marginal in their robustness, but chose to fix the fault in new production without recalling the older bikes.’’

Κοινως το ξερανε αλλα προτιμησαν να παρολιγο σκοτωθει καποιος.

Μηπως διαβασε κανεις την απαντητικη επιστολη της BMW προς την NHTSA που της λεει οτι δεν δινει πληροφοριες διοτι ''αυτα ειναι εμπιστευτικα θεματα????''

Μπορει αυριο, απο το 2002 μεχει σημερα, να ειναι ενας απο εμας ο επομενος.


Δεν ξέρω αν θα ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγα τα περιστατικά που προέκυψαν σε σχέση με τις συνολικές πωλήσεις αυτό όμως δεν με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι σφάλμα και ευθύνη της εταιρίας.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:22.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!