GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-08-2012, 16:54
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Την τυχη μου μεσα....

Θεωρησα οτι επειδη η BMW δεν ειναι Japan (καθε γωνια και ενας μαστορας) οτι θα ειναι πιο ασφαλης επιλογη απο αποψη πρωτον πωλητη (πιο ειλικρινης με την πραγματικη προιστορια της μηχανης) και κατα δευτερον και ισως κυριοτερον για εμενα μιας και εξουσιοδοτημενα η Αθηνα ισως εχει μετρημενα στα δαχτυλα ενως χεριου, οτι ο μαστορας οταν τον ρωτας αν το μηχανημα που πουλαει ο πωλητης και το εχει αφησει στο δικο του μαγαζι/επιχειρηση για να περνανε οι μνηστηρες να το βλεπουνε... αν ειναι λοιπον ΟΚ, αν ειναι χτυπημενο, αν ειναι τρακαρισμενο, αν θα χρειαστει κατι 'χοντρο' αμεσα, αν ειναι ασφαλες για ταξιδι, αν θελει χρηματα για να μου κανει αυτην την εκτιμηση, αν μπορει να μου υπογραψει ενα χαρτι που να λεει οτι το μηχανημα ειναι σενιο αυτην την στιγμη (φυσικα παλι με το αζημιωτο) και αν αν αν αν ειναι σε δυσκολη θεση διοτι ο πωλητης ειναι πελατης/φιλος/μπαντζανακης αν υπαρχει λογος να το παω στον Παναγιωτοπουλο για ελεγχο.

Αν αφησουμε κατα μερος τον πωλητη που το μονο που ηθελε να πουλησει παση θυσια (αν και αυτος θα δεχθει τηλεφωνο μου και αν δεν φερθει εξυπνα τοτε θα υποστει τις νομικες συνεπειες μιας και εμπλεξε με δικηγορο-οικογενεια...), το χειροτερο ειναι ο μαστορας ο οποιος ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ δεν ειδε τα βαμμεννα κ στοκαρισμενα στην γωνια (κατω απο τα προστατευτικα καγκελα) καπακια βαλβιδων...

Φανταστειτε οτι κατι ειχε μπει (στοκος, αλουμινιο, μαγνησιο...) και βαφτει κατω ακριβως απο το προστατευτικο καγκελο που σημαινει οτι ειχαν γνωση οι 'φυλακες'... Παλι καλα που ρωτησα τον υπερ-μαστορα που το ειχε αφησει ο τεως αν το εχει ελεγξει... Δηλαδη τι ελεγχο ειχε κανει? Ακουστικο???

Γιατι ρε ουστη μου δεν στο λεει ο αλλος οταν στην πουλαει;;; 'μαγκα επεσα ή επεσε το μοτοσακο, δεν ειχα καγκελα γιατι τα εβαλα αφου εγινε η ζημια, και εσπασε το αριστερο καπακι λιγακι σε μια γωνια κ σταζει λιιιιιγο λαδακι!! Το φτιαξα/κολλησα ομως με 'τσιχλα' κ προσεχε...'

Τρεχατε ποδαρακια μου τωρα να ξεχεζω τον τεως που δεν μου το ειπε, τον μαστορα που νομιζω οτι επρεπε να το ειχε δει... μεχρι να αγοραζω απο την τσεπη μου καινουργιο ή μεταχειρισμενο ή ξανα μανα μπαλωμα στην τρουπα με μαγνησιο απ οτι μου πανε...

Οπως ειπα σκοπευω να 'ενοχλησω' τον πωλητη, ασχετα αν εχει πληρωθει ολο το ποσο, οπου και περιμενω να φερθει τιμια μιας και τον εκοψα για καλο παιδι, και φυσικα, τον υπερ-ντουπερ-μαστορα που ειναι και εξουσιοδοτημενος αλλα και φαινεται καλος μιας και ενδιαφερθηκε να μου λυσει καθε απορια πριν παρω το μηχανημα αλλα πιστευω οτι ΟΦΕΙΛΕ και ΕΠΡΕΠΕ να το ειχε δει και να μου το ειχε πει ετσι ωστε εγω να μιλαγα με τον πωλητη αν σκοπευε να το φτιαξει ή να κοψει απο την τιμη....

θα ηθελα να λυθει αυτο το προβλημα γιατι δεν θελω να βαλει ο νους μου τι αλλλο θα μπορουσαν να μου εχουν αποκρυψει προκειμενου να πουλησουν την μηχανη με αμοιβαιο κερδος πωλητης και μαστορας... Ουτε καν να το σκεφτω δεν θελω αλλα ουτε να μπουμε στην διαδικασια αγωγων, μυνησεων, κουτσομπολιου, διασυρμου διοτι μονο εκεινον δεν συμφερει!!!

Επισυναπτω φωτογραφιες απο τα καπακια, αριστερο οπου και φαινεται το σπασιμο στην γωνια εκει που καφετιζει κιολας λιγο και δακρυζει λιιιιιγο λαδακι οταν ειναι στο πλαινο σταντ αλλα και το δεξι οπου φαινεται το σπασιμο μπροστα. Το γελοιν του πραγματος ειναι η ασημι μπογια που εχει βαλει μου μοιαζει σαν μαρκαδορος που φτιαχνω χριστουγεννιατικα στολιδια με τον γυιο μου....







Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-08-2012, 17:04
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Αν είναι μόνο αυτο φίλε μου, πάλι καλα να λες!
Αν υπάρχουν και άλλες "λεπτομέρειες" που "ξέχασαν" να σου αναφέρουν, τότε...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-08-2012, 17:08
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

με συνχωρεις κιολας αλλα εσυ ενα οπτικο ελενχο δεν εκανες ??

περιμενεις ο καθε "μαστορας" να σου πει τι ?

ο πωλητης απο μερια του λεει αυτα που θελει...

το μεταχειρισμενο δυστυχως ειναι κατι σαν λαχειο ...

το προβλημα τωρα εοναι οτι χανει λαδι απο καπακι ??

εχει φαει κανα τρακο η μοτο,την εχεις ψαξει γενικα σου εχει κανει αλλα προβληματα για να τραβηξεις την κατασταση οσο δεν παει ..??
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-08-2012, 17:20
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cover Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τυχη μου μεσα....

Θεωρησα οτι επειδη η BMW δεν ειναι Japan (καθε γωνια και ενας μαστορας) οτι θα ειναι πιο ασφαλης επιλογη απο αποψη πρωτον πωλητη (πιο ειλικρινης με την πραγματικη προιστορια της μηχανης) και κατα δευτερον και ισως κυριοτερον για εμενα μιας και εξουσιοδοτημενα η Αθηνα ισως εχει μετρημενα στα δαχτυλα ενως χεριου, οτι ο μαστορας οταν τον ρωτας αν το μηχανημα που πουλαει ο πωλητης και το εχει αφησει στο δικο του μαγαζι/επιχειρηση για να περνανε οι μνηστηρες να το βλεπουνε... αν ειναι λοιπον ΟΚ, αν ειναι χτυπημενο, αν ειναι τρακαρισμενο, αν θα χρειαστει κατι 'χοντρο' αμεσα, αν ειναι ασφαλες για ταξιδι, αν θελει χρηματα για να μου κανει αυτην την εκτιμηση, αν μπορει να μου υπογραψει ενα χαρτι που να λεει οτι το μηχανημα ειναι σενιο αυτην την στιγμη (φυσικα παλι με το αζημιωτο) και αν αν αν αν ειναι σε δυσκολη θεση διοτι ο πωλητης ειναι πελατης/φιλος/μπαντζανακης αν υπαρχει λογος να το παω στον Παναγιωτοπουλο για ελεγχο.

Αν αφησουμε κατα μερος τον πωλητη που το μονο που ηθελε να πουλησει παση θυσια (αν και αυτος θα δεχθει τηλεφωνο μου και αν δεν φερθει εξυπνα τοτε θα υποστει τις νομικες συνεπειες μιας και εμπλεξε με δικηγορο-οικογενεια...), το χειροτερο ειναι ο μαστορας ο οποιος ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ δεν ειδε τα βαμμεννα κ στοκαρισμενα στην γωνια (κατω απο τα προστατευτικα καγκελα) καπακια βαλβιδων...

Φανταστειτε οτι κατι ειχε μπει (στοκος, αλουμινιο, μαγνησιο...) και βαφτει κατω ακριβως απο το προστατευτικο καγκελο που σημαινει οτι ειχαν γνωση οι 'φυλακες'... Παλι καλα που ρωτησα τον υπερ-μαστορα που το ειχε αφησει ο τεως αν το εχει ελεγξει... Δηλαδη τι ελεγχο ειχε κανει? Ακουστικο???

Γιατι ρε ουστη μου δεν στο λεει ο αλλος οταν στην πουλαει;;; 'μαγκα επεσα ή επεσε το μοτοσακο, δεν ειχα καγκελα γιατι τα εβαλα αφου εγινε η ζημια, και εσπασε το αριστερο καπακι λιγακι σε μια γωνια κ σταζει λιιιιιγο λαδακι!! Το φτιαξα/κολλησα ομως με 'τσιχλα' κ προσεχε...'

Τρεχατε ποδαρακια μου τωρα να ξεχεζω τον τεως που δεν μου το ειπε, τον μαστορα που νομιζω οτι επρεπε να το ειχε δει... μεχρι να αγοραζω απο την τσεπη μου καινουργιο ή μεταχειρισμενο ή ξανα μανα μπαλωμα στην τρουπα με μαγνησιο απ οτι μου πανε...

Οπως ειπα σκοπευω να 'ενοχλησω' τον πωλητη, ασχετα αν εχει πληρωθει ολο το ποσο, οπου και περιμενω να φερθει τιμια μιας και τον εκοψα για καλο παιδι, και φυσικα, τον υπερ-ντουπερ-μαστορα που ειναι και εξουσιοδοτημενος αλλα και φαινεται καλος μιας και ενδιαφερθηκε να μου λυσει καθε απορια πριν παρω το μηχανημα αλλα πιστευω οτι ΟΦΕΙΛΕ και ΕΠΡΕΠΕ να το ειχε δει και να μου το ειχε πει ετσι ωστε εγω να μιλαγα με τον πωλητη αν σκοπευε να το φτιαξει ή να κοψει απο την τιμη....

θα ηθελα να λυθει αυτο το προβλημα γιατι δεν θελω να βαλει ο νους μου τι αλλλο θα μπορουσαν να μου εχουν αποκρυψει προκειμενου να πουλησουν την μηχανη με αμοιβαιο κερδος πωλητης και μαστορας... Ουτε καν να το σκεφτω δεν θελω αλλα ουτε να μπουμε στην διαδικασια αγωγων, μυνησεων, κουτσομπολιου, διασυρμου διοτι μονο εκεινον δεν συμφερει!!!

Επισυναπτω φωτογραφιες απο τα καπακια, αριστερο οπου και φαινεται το σπασιμο στην γωνια εκει που καφετιζει κιολας λιγο και δακρυζει λιιιιιγο λαδακι οταν ειναι στο πλαινο σταντ αλλα και το δεξι οπου φαινεται το σπασιμο μπροστα. Το γελοιν του πραγματος ειναι η ασημι μπογια που εχει βαλει μου μοιαζει σαν μαρκαδορος που φτιαχνω χριστουγεννιατικα στολιδια με τον γυιο μου....







Φιλε καλησπερα , την μηχανη αυτη τηναγορασες απο site - car.gr ? ηταν καταχωρημενη πανω απο 6 μηνες και η αρχικη τιμη της ηταν 8000 και στο τελος την ειχα δει στα 6300 , η την αγορασες απο αντιπροσωπο ?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-08-2012, 17:28
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Παιδια καλησπερα...
Εκανα οσους περισσοτερους μπορω ελεγχους. Κοιταξα, ακουσα και φυσικα ρωτησα. Τα χρωματα και οι στοκοι εμφανιστηκαν μετα απο δικο μου πλυσιμο της μηχανης.... Απο την αλλη οταν την αφηνουν σε αντιπροσωπο εξουσιοδοτημενο σερβις τοτε τι καταλαβαινεις???

Ναι φιλε μου απο car.gr... Εγω την πετυχα στα 6000€ και τελικα την πηρα 5600€... Ξερεις κατι που δεν ξερω???

Ελπιζω να μην επεσα τοοοοοοοοοσο εξω στην επιλογη!!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-08-2012, 17:49
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Τίποτε απολύτως δεν είναι αυτό. Να μην σε απασχολεί. Μεταχειρισμένη την πήρες, όχι καινούργια και σε τιμή τζάμπα. GS1200 που κάνει 5600 σίγουρα θα θέλει τα ψιλά της για να συνέρθει. Κάτω από 2 κατοστάρικα κάνει να βάλεις ένα καινούργιο καπάκι.
Και να πας στους μάστορες και τους πεις γι αυτό, θα σε κοιτάνε με απορία.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-08-2012, 17:37
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

ρε Πανο κατα ρχας καλοσορησες στη παρεα του gs forum !
χαλας την καλησου για 80 ευρω αφου τοσα στοιχηζη το βαψημο τον δυο καβερ κε το θυμηθηκες μετα απο ενα μηνα..... δοσε τοπο στο θυμο σου αφου το μηχανακη ειναι αστερη !! εξαλου αυτα που λες οτι εχει το gs ειναι πολυ συνηθησμενα θεματα αντε κε καλοριζηκη !!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-08-2012, 17:45
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε Πανο κατα ρχας καλοσορησες στη παρεα του gs forum !
χαλας την καλησου για 80 ευρω αφου τοσα στοιχηζη το βαψημο τον δυο καβερ κε το θυμηθηκες μετα απο ενα μηνα..... δοσε τοπο στο θυμο σου αφου το μηχανακη ειναι αστερη !! εξαλου αυτα που λες οτι εχει το gs ειναι πολυ συνηθησμενα θεματα αντε κε καλοριζηκη !!!
Δεν θελει και ρωτημα οτι δεν χαλαω ουτε ενα δευτερολεπτο την καλη μου (αντε ενα δευτερολεπτο την χαλαω αλλα σταλια παραπανω... )
Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι να με πιανουν κοτσο διοτι χαλανε μια αγορα και μια κοινωνια που μολις μπηκα και περιμενα πολλααααα χρονια για να μπω!!
Γι αυτο θελω να παρω την βεργα και να τους κανω ενα καλο ντα στο κολαρακι για να το εχουν και να το θυμουνται την επομενη φορα που θα σκεφτουν να κανουν #######!!!
Απο την αλλη θα σου ημουν υποχρεος αν μπορουσες να μου πεις οχι μονο που να βαψω αλλα και που πρεπει να παω για να κλεισουν τις τρυπες διοτι δεν ξερω καπου που μπορει να γινει σωστα με μειγμα μαγνησιου αν μου τα ειπαν καλα... Οχι εναν μηνα αλλα 20 μερες αφου αποφασισα να την πλυνω και εμφανιστηκαν ως δια μαγειας (ξαναλεω οτι επρεπε να τα δω αλλα δυστυχως δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανικα...)

Αν επιτρεπεται που γνωριζεις την μηχανη και λες οτι ειναι 'αστερι'???
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-08-2012, 17:49
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

ίσως 100Ε ένα καπάκι αν είναι μόνο αυτό.
5600Ε μιά μοτο των 16500Ε ε όλο και κάτι θα τσοντάρεις.Αυτά γίνονται όταν κοιτάμε μόνο το κόστος αγοράς και δεν ψάχνουμε σε δικό μας συνεργείο...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-08-2012, 17:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

8000€ αρχική και την παίρνεις στα 5600€......
Δε βρωμάει
Μάλλον αισθάνθηκες τυχερός....
Αυτό που βλέπουμε στις φώτο δεν τίποτα! Αρκεί να είναι μόνο αυτό.
Ασχετα με το χρώμα που υπήρχε κι έφυγε με το πλύσιμο, φαίνεται ο "τσαμπουκάς" στο καπάκι. Ιδιαίτερα στο αριστερό. Αλλά βλέπω χτυπημένο και το δεξί. Αναρωτιέμαι πώς δεν τα είδες.
Αφού δεν τα είδες όμως και την εξόφλησες, τι άκρη πας να βγάλεις;
Μόνο αν σου βγάλει "κρυφή " ζημιά στον κινητήρα ή στο σαζμάν (που δεν μπορείς να τα λύσεις για έλεγχο) και μπορέσεις να αποδείξεις ότι η ζημιά προϋπήρχε της αγοράς και εμφανίστηκε σε εσένα εντός 6μήνου από την αγοραπωλησία, τότε θα μπορείς να διεκδικήσεις κάτι, ή τα πάντα.
Σε διαφορετική περίπτωση και για κάτι το οποίο δεν είδες, ενώ θα μπορούσες, δε νομίζω να βγάλεις άκρη.
Δεν είσαι ο μόνος με προβλήματα τέτοιου τύπου πάντως.
Εύχομαι να είναι μόνο αυτά τα ψιλολόγια πάντως και να μην υπάρχει μεγαλύτερη ζημιά από τρακάρισμα και δεν το πήρες χαμπάρι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!