GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-04-2013, 21:47
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Αυτες τις μερες εχω υπο δοκιμη(για αγορα...)ενα Garmin Streetpilot 2720.Εχει το φουλ πακετο στη συσκευασια απο βασεις και φορτιστες ενω ειναι σε εξαιρετικη κατασταση και απο αποψη καλης λειτουργιας και καταστασης.
Ομως εχω μερικες αποριες και θελω τη βοηθεια οσων γνωριζετε προκειμενου να δω αν αξιζει ως συσκευη για να το κρατησω ή να το επιστρεψω!;;;

Κατ'αρχας να θυμισω οτι ΔΕΝ εχει δυνατοτητα SD καρτας ως αποθηκευτικο χωρο αλλά μονο εσωτερικη μνημη(η οποια μαλιστα και δεν γνωριζω πόση ειναι σε GB).

Η συσκευη αυτη εχει ερθει στα χερια μου με Serial Number αλλά και ID,δηλωμενα δηλαδη τα στοιχεια στην επισημη Garmin και την βλεπει(αναγνωριζει)ως συσκευη.Εχει επισης συνοδευτικο ενα CD (με κωδικους και επισημη αδεια)για Χαρτη North America 2008 και επισημα στη σελιδα τής Garmin αυτη την επιλογη για update Χαρτη μού δινει....
Στη συσκευη ομως φαινονται εγκατεστημενοι δυο Χαρτες άλλοι...ο Auto Drive Hellas και ο CN(City Navigator) Europe NT 2011.32.

Στην προσπαθεια μου-με οσες γνωσεις εχω-να κανω απεγκατασταση αυτων των Χαρτων και να μπορεσω να εγκαταστησω αλλους,νεωτερους απλα απετυχα και μαλιστα αδυνατω να βρω τον τροπο που αυτο γινεται(αν και επεσε ανω του 12ωρου διαβασμα στο διαδικτυο!!!)

Τα προγραμματα που εχω εγκαταστησει για να επικοινωνει(συνδεθει)η συσκευη με το PC ειναι(μεσω της σελιδας της Garmin)τα: USBDrivers_231,MapSource_6163,WebUpdater_Windows και CommunicatorPlugin_404
Εχω επιτυχει να αναγνωριζεται η συσκευη οταν συνδεω με USB αλλά δεν μπορω να εχω καμμια προσβαση ωστε να αλλαξω ή διαμορφωσω τούς Χαρτες.

Αν και μιλησα ηδη τηλεφωνικα και με τον ιδιοκτητη στής συσκευης ο οποιος δεν ξερει να με βοηθησει παρα με διαβεβαιωσε οτι αν δεν βρω ακρη θα ξαναπαρει τη συσκευη,αλλά και με φιλο απο το GSforum που με βοηθησε στο θεμα,αλλά δυστυχως δεν εχω μπορεσει να κανω κατι...

Θελω επιπροσθετα να ρωτησω και το εξης.Αν υποθεσουμε οτι τελικα καταφερουμε να εγκαταστησουμε τούς νεους Χαρτες,αυτη η συσκευη εχει τις δυνατοτητες που θελω εγω απο μια συσκευη GPS:Δηλαδη να βαλω ενα Χωματινο Χαρτη Αναβασης για Ελλαδα,εναν ασφαλτινο επισης Ελληνικο και να μπορω να δωσω ενα προγραμματισμενο δρομολογιο απο το PC ωστε να με παει εκει μετα συμφωνα με αυτο;.........

Γνωριζει καποιος να με βοηθησει σχετικα;Αξιζει να προσπαθησω ή καλυτερα να επιστρεψω τη συσκευη;Ως συσκευη αξιζει;καποιοι που την εχετε ή ειχατε τι αποψη εχετε;Απο θεμα αντοχης σε κοπανηματα(θα τη βαζω στην GS και για χωμα εννοειται)αλλά και αναγνωσιμοτητα σε συνθηκες φωτισμου μερας κλπ...

Ευχαριστω εκ των προτερων και για οποιαδηποτε λεπτομερεια σχετικα με το θεμα που ανεβαζω και ψαχνομαι,μπορω να βοηθησω επιπροσθετα με οσες πληροφοριες πιθανον απαιτουνται για να βρεθει(; ) λυση ή να επιστραφει η 2720 ...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-04-2013, 22:55
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

απεγκαθιστα τους παλιους μονο οταν εγκατασταθουν οι καινουργοι......Εχω αγορασει τους ΝΤ 2013 και δεν μπορουσα να τους περασω.......μολις σημερα εμαθα οτι δεν δεχεται να τους περασεις αγοραζοντας και εγκαθιστων τας τους απο το διαδίκτυο, παρα μονο να αγορασεις σε μορφη CD..Εγω εχω το motorrad navigation iii αλλα ειναι το ιδιο και σαν garmin εμενα ειναι το 2820...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-04-2013, 23:00
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

για ολα τα αλλα που ρωτας τα κανει κανονικα και σαν μηχανημα ειναι πολυ καλο ...το μονο κακο δεν περνει καρτα...Για τον χωρο που εχει δεν γνωριζω αλλα πρεπει να ειναι καλος .....και εμένα να φανταστεις εχει Αμερικη και τον ΝΤ του 11....οποτε πρεπει να ειναι καλος.....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-04-2013, 00:21
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Διαβαζω να γραφουν στο διαδικτυο για Εσωτερικη Μηνμη στα 2GB...Τωρα αυτο που ψαχνω και θελω ειναι να απεγκαταστησω τούς παλιους προεγκατεστημενους(και αχρηστους για μενα-North America)και να χρησιμοποιησω τον χωρο αποθηκευσης για Ελληνικους Χαρτες,ασφαλτο και χωμα...Εκει εχω φαει τα μάτια μου σημερα να ψαχνω και ακομα βλεπω πολυυυυ δρομο...Η ελπιδα ποτέ δεν πεθαινει...καθε βοηθεια και αποψη δεκτη.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-04-2013, 00:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
για ολα τα αλλα που ρωτας τα κανει κανονικα και σαν μηχανημα ειναι πολυ καλο ...
Μεσω ποιου τροπου-προγραμματος φτιανεις ενα δρομολογιο και το εκτελεις μετα στο δρομο οπως το εγκατεστησες;
Το αδιαβροχο οντως ισχυει που λεει;Το εχεις δοκιμασει υπο βροχη;Απο ορατοτητα στο δρομο πώς ειναι;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-04-2013, 00:30
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσω ποιου τροπου-προγραμματος φτιανεις ενα δρομολογιο και το εκτελεις μετα στο δρομο οπως το εγκατεστησες;

η με το map sourse η με το base camp και τα δυο ειναι τις garmin
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αδιαβροχο οντως ισχυει που λεει;Το εχεις δοκιμασει υπο βροχη;Απο ορατοτητα στο δρομο πώς ειναι;
Ειναι αδιαβροχo το gps και απο ορατοτητα ειναι υποκειμενικό και το 660 που ειχα στο σημείο που το εχω τοποθετηση εαν ειχα τον ηλιο πισω δεν το εβλεπα καλα......
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-04-2013, 01:04
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζω να γραφουν στο διαδικτυο για Εσωτερικη Μηνμη στα 2GB...Τωρα αυτο που ψαχνω και θελω ειναι να απεγκαταστησω τούς παλιους προεγκατεστημενους(και αχρηστους για μενα-North America)και να χρησιμοποιησω τον χωρο αποθηκευσης για Ελληνικους Χαρτες,ασφαλτο και χωμα...Εκει εχω φαει τα μάτια μου σημερα να ψαχνω και ακομα βλεπω πολυυυυ δρομο...Η ελπιδα ποτέ δεν πεθαινει...καθε βοηθεια και αποψη δεκτη.
Δεν κάνεις εγκατασταση η απεγκατασταση μαν...

delete τον παλιό και paste τον νεο χαρτη
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-04-2013, 01:08
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

delete με την ευρύτερη εννοια, τον κοβεις και τον κρατας αρχειο τον παλιό

κοιτα μην μετονομασεις... τσιζ

δεν τον βλεπει μετά...

gmupsup και gmupprom μονο αυτα βλεπει...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-04-2013, 05:10
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
..
delete τον παλιό και paste τον νεο χαρτη
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
delete με την ευρύτερη εννοια, τον κοβεις και τον κρατας αρχειο τον παλιό
κοιτα μην μετονομασεις... τσιζ
δεν τον βλεπει μετά...
gmupsup και gmupprom μονο αυτα βλεπει...
Πώς γινεται Χαρη αυτη η διαδικασια;Με το Mapsource εννοεις?Βγαζεις τον παλιο που εχει και βαζεις τον νεο;
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-04-2013, 09:16
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Όταν συνδέεις το μηχάνημα garmin στο p/c, μέσω USB βλεπεις τι υπάρχει από αρχεία...

Εννοώ βλέπεις τα αρχεία που υπάρχουν μέσα στο garmin,

Όσα garmin είχα στα χέρια μου έτσι συμπεριφέρονταν

Όλα τα παρακατω γραφομενα ισχύουν αν κατάφερες να δεις τα αρχεια του garmin στην οθόνη του p/c σου

Στο συγκεκριμένο, όπως γράφεις:

Στη συσκευη ομως φαινονται εγκατεστημενοι δυο Χαρτες άλλοι...ο Auto Drive Hellas και ο CN(City Navigator) Europe NT 2011.32

Θα δεις λοιπόν εκτός των άλλων αρχείων και 2 μεγάλα σχετικά αρχεία που

είναι αυτοί οι 2 χάρτες

Οι ονομασίες αρχείων που αναγνωρίζονται από τα garmin είναι gmupsupp και gmupprom

Αφού εντοπίσεις τα δύο αρχεία τα κάνει cut και τα βάζεις στο σκληρό του p/c σου
Πρόσεξε γιατι αν μετονομασεις τα έχασες.

Για τουτο φτιάξε φάκελο με το τι είναι τι και ρίχτα ξεχωριστα και τακτοποιημένα μέσα στον ανάλογο φάκελο

Μπακαλίστικα σου λέω ότι το μεγαλύτερο αρχείο είναι ο NT Europe

Στη συνέχεια πέρνεις το gmupsupp αρχείο που θέλεις από τον σκληρό σου, πχ anavasi topo η έναν νεώτερο ΝΤ Ευρώπης

και τον κάνεις paste μέσα στο garmin

Η όλη διαδικασία και αφαίρεσης χάρτη αλλά και πρόσθεσης χάρτη στο garmin διαρκεί αρκετά

Ίσως παραπάνω απο μισή ώρα κάθε φορά, οπότε χρειάζετε υπομονή

Όλα αυτά ισχύουν με την προυπόθεση ότι βλέπεις τα εσωτερικά αρχεία του garmin
επίσης βασικό να υπολογίσεις την χωριτικότητα του μηχανηματος σου σε σχεση με τον χαρτη που θα βάλεις
Η διαδικασία είναι αναστρεψιμη με την εννοια οτι τους παλιους χαρτες δεν του έκανες delete
και μπορεις να τους ξαναβάλεις μεσα



Το έχω κάνει σε 3 διαφορετικά μηχανηματα και δούλεψε.
2 διαφορετικα zumo και ενα nuvi των 70 ευρω

Αν γίνει "πατατα" η Garmin δεν το αναλαμβανει να ξερεις(Ελλάδα)

Όλα τα παραπάνω δεν συνιστωνται αν δεν είσαι απολυτα σιγουρος

Για περισσότερα μπορείς και με προσωπικο μηνυμα τηλ κλπ

Καλη επιτυχία και αν την έχεις ενημερωσε να μαθαίνουμε απο την εμπειρια σου
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!