GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #11  
Παλιό 09-07-2013, 17:12
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι εξηγησα λεπτομερως τι σκοπο εχουν τα στατιστικα, ελπιζω να το καταλαβαινεις αγαπητε ''Πλοηγε''.
Ξαναλεω, 90000 νεες θεσεις εργασιας δεν θα μεταβαλλουν το 27,4% της ανεργιας, αν ομως υπαρξουν αλλες τοσες μεχρι τελος του χρονου τοτε θα κατεβει μια ποσοστιαια μοναδα. Αρα εδω μνημονευουμε την ταση, οτι κατι γινεται.
Αν θεωρεις την δουλειά ''δουλία'' τοτε παω πασσο.
Αν ακους τον καθενα που μιλαει για 400ε μισθο τοτε ξαναπαω πασσο.
Εγω εχω μαθει να μην συνδεω τις ωρες που εργαζομαι με το ποσα παιρνω.......αν θελεις το αποδεχεσαι αυτο, ακομα και σαν βλακεια, αλλα αποδεξου το.
Εγω εχω μαθει να δουλευω, τοσο απλα.......
Στο ταξι αγαπητε μου 'πλοηγε'', επαγγελμα που αμφιβαλλω αν το εκανες εσυ, εβγαζα κατα μεσο ορο 800ε μηνιαιως καθαρα....με 14 ωρες εργασια στο τιμονι......να το παρατουσα ενω δεν υπηρχε τιποτε αλλο να κανω? να θεωρουσα ''δουλία'' το συγκεκριμενο επαγγελμα? κι αν εγω το θεωρουσα ετσι πως επρεπε και πρεπει να θεωρουν τα επαγγελματα τους οι ελ. επαγγελματιες? οι μαγαζατορες που δουλευουν τοσες ωρες για 500ε (κι αν) τον μηνα? ειναι δουλοι? δλδ μονον οι ιδ.υπαλληλοι των εστω 400ε μηνιαιαως ειναι οι δουλοι?
Πραγματικα δεν καταλαβαινω, εγω και η οικογενεια μου (3 ατομα) επι 2,5 χρονια ζουσαμε με 800ε τον μηνα, εσυ γιατι δεν μπορεις?
Πληρωνεις νοικι? ΟΚ, πες του οτι δεν εχεις κι αν επιμενει φυγε και πηγαινε αλλου σε αλλη συνοικια, στο Περαμα καπου που μπορεις να πληρωνεις το νοικι......
Αν δεν μπορεις να αλλαξεις συνηθειες λυπαμαι αλλα ζεις σε αλλη χωρα.

Και παμε στις εταιρειες, που βρισκεις το παραλογο στο παραδειγμα που αναφερεις? Ετσι κανουν ισολογισμους και βγαζουν τα estimates για τον επομενο χρονο ΟΛΕΣ οι εταιρειες του κοσμου.....βασιζονται ΠΑΝΤΑ στο μεσο κοστος, κι ετσι βγαινει και το κοστος ανα μοναδα παραγωμενου προιοντος, δεν θα το αλλαξουμε εμεις αυτο τωρα.
Κι ετσι υπολογιζονται και ο αριθμος των απολυσεων ο οποιος δεν διακρινει τον ενα μισθο απο τον αλλον ¨η το υψος αυτου. ΟΙ απολυσεις παντα υπολογιζονται και αποφασιζονται με κριτηριο το μεσο κοστος στην μισθοδοσια των απολυμενων.

Καλο θα ηταν να μην προσωποποιεις πραγματα κ καταστασεις αγαπητε Γιωργο..Η δουλεια που κανω τα τελευταια 15 χρονια ειναι πολυ πιο σκληρη απο το επαγγελμα του ταξιτζη που εκανες για 2.5 χρονια οπως λες...

Εκεινο που προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις ειναι οτι τουλαχιστον στον ιδιωτικο τομεα δεν δοθηκε κ δεν χαριστηκε ΠΟΤΕ Κ ΤΙΠΟΤΕ τα τελευταιατουλαχιστον 20 χρονια!Οποτε το να επαναλαμβανεις αγαπητε Γιωργο,οτι μπορει να ζησει μια οικογενεια με 400 ευρω κ ΟΦΕΙΛΕΙ μαλιστα να ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ σε αυτο το νουμερο,επειδη καποιοι ετρωγαν κ ληστευαν τοσο χρονια,πως θα γινει ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ μαζι σου!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ με ΤΙΠΟΤΑ ομως να με πεισεις οτι φταιω κ εγω (δηλαδη φταιμε ολοι μας) γιαυτην την κατασταση!Αν δεν δουλευα τοσα χρονια δεν θα ειχα ουτε ψωμι να φαω,κ δεν μου χαριστηκε τιποτα!!

Επειδη ομως ξεφυγα απο το αρχικο σου ποστ,σημερα ανακοινωθηκε στους εργαζομενους μια αρκετα μεγαλης εταιρειας στην Πατρα,οτι πανε για κλεισιμο κ να κοιταξουν να βρουν δουλεια αλλου...Η αναπτυξη συνεχιζεται....

Η εγχειρηση πετυχε κ ασθενης απεβιωσε...Εδω ελπιζω να ειμαστε σε κανα χρονο για να δουμε ποιος ειχε τελικα δικιο φιλε Γιωργο...Ευχομαι να εχεις εσυ,αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις...
Reply With Quote
 


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!