GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-04-2010, 09:19
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

θα διαφωνησω γιωργη!με το σπανο και καποιους λασστιχαδες που εχω μιλησει μου εχουν πει οτι αλλαγη στα 10-12χιλ ειναι ο κανονας!
τωρα αν καποιος οδηγει και παρκαρει τη μηχανη του στις ιδανικες συνθηκες,δεν ξερω ποσα km μπορει να παραταθει το οριο.
παντως κρινοντας και απο τον εαυτο μου και αναλογιζομενος τη νευρικη μου οδηγηση οπου τα λαστιχα παιρνουν συχνα ...μερος,εκει γυρω στα 10χιλ αισθανομαι οτι δεν ειναι οπως πριν...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-04-2010, 09:51
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Αλλαζω ελαστικα περιπου στα 15000 χιλιομετρα, αλλα απο τα 10000 και μετα καταλαβαινω οτι δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα.

Σημειωνω οτι στο δικο μου Βαραντερο τα ελαστικα μετα απο 10000 φθειρονται με τετοιο τροπο που αλλαζει το σχημα της τομης τους (γινονται "τετραγωνα"). Το αποτελεσμα ειναι να αλλαζει κλιση η μοτοσυκλετα με μικροτερη ευκολια σε σχεση με νεα ελαστικα!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 28-04-2010, 10:32
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Παιζουν πολλά πραγματα ρόλο. Ολα όσα γραφτηκαν απο πανω, και άλλα τόσα!

Έφυγα ταξίδι με καινουρια tourance στο Varadeρακι, και μετα από 4000 χιλιόμετρα (τα 3000 στην Κορσική) σχεδόν γυρισα με τα λινά τους στα μάγουλα...

Θελει να εξεταζουμε συνεχώς την κατάσταση τους, και που και που (χωρις να ρισκάρουμε) να τα ζορίζουμε και λίγο παραπάνω για να βλέπουμε τις αντιδράσεις τους σε δύσκολες καταστασεις (πανικό κλπ).
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 28-04-2010, 14:06
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Εγώ μέχρι και πέρυσι τα άλλαζα μια φορά το χρόνο (με καθημερινή χρήση πόλης) προληπτικά...
Πλέον κι επειδή είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τα αλλάζω κάθε 2 χρόνια (μέσο όρο 15κ χλμ)
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 28-04-2010, 16:12
ThomixopGS1150 Ο/Η ThomixopGS1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Καλησπέρα εδώ και 12.000km εχω τα mentzeler tourance και έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά εκεί που λες οτι κρατάνε σε πουλάνε και εκει που λες οτι θα γλυστρήσουν κρατάνε.Η ημερομηνία και οι πιέσεις οι οκ.Σκέφτομαι για αλλαγή και έχω ακούσει καλά λόγια για continental ισχύουν??? ή είναι αεροκούβεντες.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 28-04-2010, 16:57
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Αλλαξα λαστιχα στο 1200 adve στα 25000 χλμ,,,,

οσο και αν σας φαινεται παραξενο,,.,.,,

η μοτο βεβαια οταν δεν χρησιμοποιειτε,ειναι κατω απο κουκουλα.....

μετα τα 20000 χλμ...ειδα διαφορα----τουλαχιστον με τα δικα μου τα <<χερια>> γενικοτερα ειμαι εγκρατης και συντηρητικος οδηγος---

να αναφερω βεβαια και μια πολυ χρησιμη λεπτομερεια...τα 25 χιλιαρικα εγιναν σε κατι λιγοτερο απο 15 μηνες.....---ισως γιαυτο κρατησαν και τόσο πολυ...

γενικοτερα λοιπον----κοιταμε πανω απο ολα αν ειναι φρεσκα τα λαστιχα--αν εχουν πελμα....και μετα υπολογιζουμε και τα χιλιομετρα----ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 28-04-2010, 18:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα διαφωνησω γιωργη!με το σπανο και καποιους λασστιχαδες που εχω μιλησει μου εχουν πει οτι αλλαγη στα 10-12χιλ ειναι ο κανονας!
τωρα αν καποιος οδηγει και παρκαρει τη μηχανη του στις ιδανικες συνθηκες,δεν ξερω ποσα km μπορει να παραταθει το οριο.
παντως κρινοντας και απο τον εαυτο μου και αναλογιζομενος τη νευρικη μου οδηγηση οπου τα λαστιχα παιρνουν συχνα ...μερος,εκει γυρω στα 10χιλ αισθανομαι οτι δεν ειναι οπως πριν...
οι λαστιχαδες κοιτουν την τσέπη τους και μην τους ακους!! Καθε 10,000κμ θελουν,ναι, τα στρηταδικα τουρινκγ και οχι τα ον/οφφ!! Το λαστιχο των ον/οφφ αντεχει 2 φορες παραπανω γιατι ειναι κατασκευασμενα για διττή χρηση!!!!!
Τον Σπανο παλι μην τον ακους γιατι ετσι όπως οδηγεί και παλι πολλα κμ κανει!!!!!!!

Τα ,λαστιχα μου εχουν 14000κμ και τοσο σε βροχη οσο και σε στεγνο κρατανε περιφημα!! Ρωτα τους......Μανιατες!!!!! Ουτε γλυστρανε ουτε τιποτε!! Το καλοκαιρι κλεινουν 2 χρόνια απο την ημερομηνια κατασκευης των!!

Αυτες τις υπερβολες των λαστιχαδων δεν τις μπορω μα τον Θεό!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλαγή ελαστικών σε gs 1150.. kotskofi Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 17-04-2010 07:33
Αλλαγή ελαστικών fidemporas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 10 02-09-2009 20:22
πόσα???? essel Κοινωνική ευαισθησία 5 23-08-2009 12:19
Ήρθε η ώρα για Ευρωπαϊκά χιλιόμετρα.... vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 17 29-06-2009 14:34
από χιλιόμετρα πως πάμε; kostas-patra Γενικά - Αναβάτης 17 03-06-2009 20:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!