GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-05-2010, 14:14
nidi Ο/Η nidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Naxos
Μoto: R 1100 GS
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Καταπονημένος, αλλά όχι λυγισμένος (ακόμα)

Καλησπέρα παιδιά. Χρωστάω στο Forum φωτό από ραγισμένο κάρτερ GS1100 πριν και μετά την επέμβαση από τον Μαστρο Κώστα τον τσιμπήδα. Ήθελα να τις ανεβάσω και να έχω την μπουμπου δίπλα μου, αλλά η μοίρα με χτύπησε για δευτερη φορά. Βλέπετε, δεν θέλησε η κυρία να απαρνηθει την Αθηνα και να με ακολουθησει στο νησί. Προτίμησε να είναι παρατημένη έξω από ένα φιλικό μπαράκι και να τσεκάρει τον κόσμο που μπαινοβγαίνει... Ψυχολογία ΜΗΔΕΝ!!! Για να σοβαρευτούμε και λίγο, η μηχανή μάλλον έμεινε από αισθητήρα καυσίμου (μετά από πλύσιμο). Το έχω ξαναπάθει (να μείνω), αλλά όταν μπήκε στο μπούστερ, πήρε μπροστά μια χαρα. Δεν άλλαξα τίποτα. Η μηχανή τώρα είναι στο Γαλάτσι και εγώ στην Νάξο! Αν κάποιος ξέρει κάποιο συνεργείο στην περιοχή θα με βοηθούσε πολύ... την έχω κουβαλήσει πολλές φορές με φορτηγά και τα έχω πάρει στο κρανίο με τα 50αρικα που σκάω... Αν λοιπόν γνωρίζετε κάποιον "ανθρωπο" εκεί κοντά ρίχτε τηλ. Επίσης αν υπάρχει καμιά ιδέα για επιδιώρθοση της ζημιάς επι τόπου καλοδεχούμενη...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-05-2010, 18:11
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Καταπονημένος, αλλά όχι λυγισμένος (ακόμα)

κάποιος από Αθήνα θα σου δώσει πληροφορίες σίγουρα, καλό ξεμπέρδεμα και γρήγορα να την ξανακαβαλήσεις!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-05-2010, 07:33
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Καταπονημένος, αλλά όχι λυγισμένος (ακόμα)

Νικόλα, έχεις pm ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-05-2010, 19:26
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Καταπονημένος, αλλά όχι λυγισμένος (ακόμα)

αισθητήρας ανάφλεξης, αλλιώς hes, hall effect sensors, είναι ένα πιατάκι μεταλλικό, πέριξ του εκκεντροφόρου, ακριβώς από κάτω από το ράουλο του πιάνει ο ιμάντας του δυναμό.

είναι μια εύκολ σχετικά διαδικασία, αρκεί να μπορέσεις να σηκώσεις το ρεζερβουάρ, σα σημαδέψεις την παλιά θέση του αισθητήρα, να έχεις ένα νέο ανα χείρας και να τον περάσεις προσεκτικά
καινουριος πάει πανάκριβα
ο σπύρος από πάτρα μπορεί να σε βολέψει , συν με πλήρεις οδηγίες εγκατάστασης
αν δεν μπεί σωστά θα χεις θέμα με την αβάνς

τα εργαλεία που θα χρειαστείς δεν είναι εξειδικευμένα, εκτός από το tester, το οποίο φτιάχνεται εύκολα ή δανείζεται ή αγοράζεται από τον λόρενς ή τον σπύρο

ότι χρειαστείς πες
με το τηλ ανα χείρας, και με πλούσιο φωτ υλικό, δεν θα χρειαστείς κανένα μάστορα

αν μετά το πλύσιμο μούλιασμα της μηχανής, αφήσεις ανοιχτό το πιάτο-καθρέφτη του δυναμό, μπορεί να μην χρειαστείς τίποτα από τα παραπάνω και το εργαλείο να πάρει από μόνο του μπροστά
αν έριξες αρκετές μιζιές, έχεις βραχυκυκλώσει την καλωδίωση
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-05-2010, 10:45
nidi Ο/Η nidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Naxos
Μoto: R 1100 GS
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Καταπονημένος, αλλά όχι λυγισμένος (ακόμα)

Παιδιά σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Φίλε Κώστα, είσαι κατατοπιστικότατος, αλλά είμαι άσχετος και με ελάχιστο χρόνο στη διαθεσή μου επί του παρόντος. Με παίρνει να ανέβω Αθήνα μόνο για καμιά μέρα το πολύ. Αν μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που θα βρω το πιάτο-καθρέφτη δυναμό μήπως και καταφέρω και την κατεβάσω στο νησί και ασχοληθώ μετά πιο διεξοδικά. Επίσης, αν έχει βραχυκυκλώσει η καλωδίοση πως το αντιμετοπίζω?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ένα ακόμα παράδειγμα ελληνικής χρηστής διαχείρησης frits Ελλάδα 6 30-04-2010 13:15
για αυτούς που η δουλειά, τους επιτρέπει ακόμα να ονειρεύονται... skippybi Διάφορα 4 27-01-2010 22:55
ακόμα ενα νέο μέλος ΔΟΥΚΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Καλώς ήλθατε 24 06-10-2009 10:39
Για όσους πίνουν ακόμα το γνωστό καφέ αναψυκτικό! Arkas Διάφορα 15 18-06-2009 22:10
Δημιουργούνται ακόμα νέα επώνυμα και πώς; leonidas Διάφορα 12 16-01-2009 20:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!