GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-11-2010, 17:14
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Των Αρχαγγέλων αύριο και γιορτάζει η Πολεμική μας αεροπορία.

Αφιερωμένο σε όσους είναι ταγμένοι να φυλάνε Θερμοπύλες.

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-11-2010, 17:19
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Να τους έχει ο Θεός γερούς..............
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-11-2010, 19:06
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Χρόνια τους πολλά!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-11-2010, 21:14
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Σημερα Σταυρο ηταν μια μερα που μπορω να την θεωρησω καλλυτερη και απο τις ημερες που ειμαι πανω στην μοτοσυκλετα και ταξιδευω στην Ελλαδα μας! Και μονον σε αυτην, διοτι οι αλλες χωρες - εμενα προσωπικα που εχω γραψει χιλιαδες μιλια ανα την υδρογειο (λογω εργασιας) - δεν μου λενε απολυτως τιποτα οταν τις συγκρινω με την Ελλαδα!

Σημερα λοιπόν εγω, ο Σταυρος, η Ξανθη, και τα παιδια μας επισκευτηκαμε την Ταναγρα και μεταξυ άλλων παρακολουθησαμε και την επιδειξη ενος F16 Block 52 το οποιο ηρθε γιαυτον τον σκοπο απο την σουδα της Κρητης σε......7 λεπτά!!
Εμφανιστηκε απο το πουθενα, δεν ειχαμε ακουσει τιποτε πριν το δουμε, περασε πανω απο τα κεφαλια μας στα 100-150μ με μιση μετακαυση και καμια 700αρια κμ! Ο χειριστης του αμεσως μετα την διελευση εκανε καθετο ανεβασμα στους ουρανους-προς την στρατοσφαιρα - και η φωνη του, σε συνδεση με τον πυργο ελεγχου και διασυνδεση με τα μεγαφωνα του αεροδρομιου ακουγοταν να λεει με την πιο ηρεμη φωνη που εχω ακουσει στην ζωη μου...''ειμαι ο επισμηναγος Καραχαλιος Νικολαος κι αισθανομαι υπερηφανος που ειμαι εγω που επιλεχτηκα να σας παρουσιασω μερος των δυαντοτητων του αεροπλανου F16Block52.......'' μετα σιγη απο τον πιλοτο και τον λογο πηραν οι ανθρωποι του αεροδρομιου που περιεγραφαν τις κινησεις αυτου και του αεροπλανου του! Η μουσικη υποκρουση σοφα επιλεγμενη με τον Σκουλα και το ''ηλιος θεος'', Παπαθανασιου, Ξυλουρης αν ξεχωρισα καλα κ.α. να δενουν τελεια με αυτο το οποιο εκναε ο πιλοτος επι 30 λεπτα της ωρας!!
Και τι δεν εκανε ο επισμηναγος Καραχαλιος, χαμηλα περασματα πανω απο το αεροδρομιο, κλειστες στροφες με διαμετρο 450μ με ταχυτητα 600μιλιων και φορτιση 9g (1g=το βαρος του χειριστη επι 1, 9g το βαρος του χειριστη επι 9!!!!!!!!!), επιγειες προσβολες, 2πλα roll on, roll off, ταξιδι στην στρατοσφαιρα και καθετη εφορμηση με ευθυγραμμιση και ανυψωση στα τελευταια μετρα και πολλα άλλα!!!
Μετα...εξαφανιστηκε οπως ηρθε, με χαμηλη διελευση χαιρετωντας μας και πετωντας προς τον Νοτο για άλλα ....7 λεπτα!

Η συγκινηση κτυπησε κοκκινο!!!!! κτυπησε κοκκινο γιατι αυτοι οι ανθρωποι φυλανε θερμοπυλες, γιατι αυτοι οι ανθρωποι διακυνδυνευουν καθε μερα να γινουν αλοιφη αν το χιλιοστο του δευτερολεπτου που εχουν στην διαθεση τους να σκεφτουν κανουν καποιο λαθος, γιατι αν κατι παει στραβα θα ριξουν το αεροπλανο σε ασφαλες μερος για ολους εμας γραφοντας στα παλαιοτερα των υποδηματων τους την δικη τους σωματικη ακεραιοτητα!!! ποσοι δεν εχουν σκοτωθει ετσι? Ας θυμηθουμε τα 2 παληκαρια στην Βοιωτια με το F4, πριν 3-4 χρονια, που αντι να εκτιναχθουν και να σωθουν προτιμησαν να πεθανουν ΜΑΖΙ με το αεροπλανο τους απομακρυνοντας το απο την κατοικημενη περιοχη (Διστομο) οπου υπεριπταντο διοτι εκτιμησαν οτι αν το αφηναν να πεσει μονο του θα σκοτωνοταν αθωος κοσμος! καλυτερα οι δυο αυτοι, σκεφτηκαν, παρα καμια οικογενεια με παιδια!!!

Γιατι τελος, αυτοι και τοσοι άλλοι στρατιωτικοι, αλλα ειδικα αυτοι, τους κοπηκαν μισθοι, τους κοπηκαν επιδοματα, τους πατανε στον λαιμο τα g που καθε μερα αντιμετωπιζουν αναχαιτωντας στο Αιγαιο και κανενας τους δεν βγηκε στον δρομο, κανενας τους δεν γκρινιαξε, κανενας τους δεν ειπε κιχ...γιατι? διοτι ''''ειμαι ο επισμηναγος Καραχαλιος Νικολαος κι αισθανομαι υπερηφανος που ειμαι εγω που επιλεχτηκα να σας παρουσιασω...............................'' ετσι απλα!!!!!!!!!!!!


ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΩΝ ΓΑΛΑΖΙΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΜΑΣ!!!!!




Σταυρο, οταν σου ελεγα χαμηλη πτηση με το A7 corsair, σε υψος κουπαστης στο οχηματαγωγο Θεοφιλος...αυτο εννουσα. Ισως τωρα μπορεις να καταλαβεις πως αισθανομουνα στο πισω κοκπιτ


οι πεσοντες



Υ.Γ. Σταυρο, Ξανθη σας ευχαριστω για την σημερινη σας ιδεα!

Last edited by GeorgeP; 07-11-2010 at 21:20.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-11-2010, 21:25
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Πραγματικά όλα αυτά που είδα σήμερα με το F16 και από άποψη μηχανήματος αλλά και πιλότου πιστεύω ότι δεν θα τα ξεχάσω ποτέ.
Ειδικά αυτό το "βίδωμα" στον ουρανό μέχρι που εξαφανίστηκε ήταν το κάτι άλλο...
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η Ελλάδα.......
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-11-2010, 21:26
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Ο Θεος να τους εχει γερους!!! Και να σταματησουν να παιζουν παιχνιδια καποιοι ανανδροι στις πλατες τους.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-11-2010, 08:37
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....



Να είναι καλά τα παλικάρια μας .


Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-11-2010, 09:02
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

Πολυ ωραια ολα μπραβο Γιωργο που μας ταξιδεψες!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-11-2010, 10:24
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ.....

... την Παρασκευή , σταμάτησα λιγάκι στην Ανδραβίδα όπου υπήρχε στατική έκθεση για την γιορτή της Πολεμικής μας Αεροπορίας.

F16 , F4 , Mirage2000, A7 ... και το F4 με ανοιχτή καλύπτρα ... ρωτάω μήπως μπορώ να ανέβω για να δω το κοκπιτ και παίρνω θετική απάντηση. Ανεβαίνωντας , ακούω μια φωνή πίσω μου να μου λέει : " μπορείς να μπείς κ μέσα αν θέλεις " ...

Δέν είχα ξαναμπεί . Αφού έλαβα οδηγίες από τον ιπτάμενο για τον τρόπο που πρέπει να μπώ ... μπήκα. Εκτός από το σοκ για το εργαλείο , το μεγαλύτερο σοκ ήταν ότι το παλικάρι καθόταν κ μου εξηγούσε (σε μένα τον άσχετο)για κανένα δεκάλεπτο τι είναι το κάθε κουμπακι κ τι κάνει... πραγματικά ένιωθα ότι σπαταλούσα τον πολύτιμο χρόνο του .Όχι όμως κ αυτός . Ήταν έκδηλο πως μιλούσε κ εξέφραζε την αγάπη του . Αγάπη για τον σκοπό που υπηρετεί. Άξιος . Όπως κ όλοι τους. Άξιοι.

Βγαίνοντας , τον ευχαρίστησα γι αυτό που κάνει μαζί με τους υπόλοιπους συναδέλφους του και του ευχήθηκα να τους έχει ο θεός καλά.

Γι αυτούς τους σύγχρονους "τριακόσιους" , ήμουν είμαι και θα είμαι υπερήφανος .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!