GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 19-05-2011, 11:55
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιδόσεις-Κρατήματα: ....
Ευτυχώς η Εθνική ήταν άδεια, και ειδικά μετά την Λαμία ήμουν βαρετά μόνος στον δρόμο, οπότε είχα την ευκαιρία να την τελικιάσω παντού την μηχανή, ακόμα και σε μερικές στροφές, ωστε να δω κατα πόσο είναι εφικτά όλα αυτά που λένε για τα κρατήματα του GS!
Προσωπικά σιγουριά αισθάνομαι μέχρι τα 180-190χλμ/ωρα, απο εκεί και πάνω το μπροστινό γίνεται ελαφρύ, δεν υπάρχει αυτή η αίσθηση του τρένου, ειδικά στις στροφές.. οπότε δεν υπάρχει καν λόγος, εκτός αν ....
Δε νομίζω πως η έννοια "κρατήματα" αφορά την Εθνική και ταχύτητες άνω των 180χλμ.
Αν στρίψεις σε ορεινό ή απλά σε επαρχιακό οδικό δίκτυο με στροφές, θα καταλάβεις τι εννοούν οι περισσότεροι

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-05-2011, 12:12
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

και εις αλλα με υγεια Θεμη!
Αλλα θα συμφωνησω με τον Mobby.....θελει επαρχιακο δρομο και απανωτο στροφιλικι για να τρεξει λιγο η αδρεναλινη στο αιμα....η εθνικη ειναι τυπικη διαδικασια για τετοια μηχανακια!
ασε που μετα το training....το χωμα ειναι ευκαιρεια να μας γινει η επομενη νουμερο 1 απολαυση!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-05-2011, 12:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

πάντως εντυπωσιακό... τόσα χιλιόμετρα και δεν...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 19-05-2011, 13:33
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω πως η έννοια "κρατήματα" αφορά την Εθνική και ταχύτητες άνω των 180χλμ.
Αν στρίψεις σε ορεινό ή απλά σε επαρχιακό οδικό δίκτυο με στροφές, θα καταλάβεις τι εννοούν οι περισσότεροι
Το θέμα κρατήματα είναι μεγάλη συζήτηση.. Απλά εγώ στην Εθνική τέσταρα την συμπεριφορά της μηχανής σε μεγαλες ταχύτητες, με ανοιχτές στροφές και ΠΟΛΥ αέρα, ενώ στην Κυριακάτικη βόλτα μου στο Πήλιο, είχα την ευκαιρία να δω πόσο εύκολα στρίβει και πόσο καλά ζυγιζμένη είναι η μηχανή σε πολύ κλειστές στροφές, με ψιλο-χάλια δρόμο και αρκετή κίνηση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giamil Εμφάνιση μηνυμάτων
και εις αλλα με υγεια Θεμη!
Αλλα θα συμφωνησω με τον Mobby.....θελει επαρχιακο δρομο και απανωτο στροφιλικι για να τρεξει λιγο η αδρεναλινη στο αιμα....η εθνικη ειναι τυπικη διαδικασια για τετοια μηχανακια!
ασε που μετα το training....το χωμα ειναι ευκαιρεια να μας γινει η επομενη νουμερο 1 απολαυση!
Ναι ηταν πολύ ωραία στην εκπαίδευση, ανυπομονώ για το λεβελ 2!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-05-2011, 07:30
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!



Καλοτάξιδη να τη χαίρεσαι πάντα όπως αυτή σου τη βόλτα .


Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-05-2011, 09:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!



Μπα μπα μπα

καναμε την Παρθενική μας


Ωραίος!!!



(οσον αφορα τον πίνακα οργανων....ειναι κουμπωτός)

Όσον αφορά τα σχόλια σου.......+1200(εξαιρούντε βέβαια αυτα που δειαβασα για 180και 200)



τώρα που έσπασες την παρθενίά μπορώ να σε κάνω παρέα



Καλοτάξιδος Φίλε!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 23-05-2011, 07:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

Μετά το 1ο μου ταξίδι με τη δική μου gs 1200, θα συμφωνήσω στους κραδασμούς με το Θεμιστοκλή. Ενοχλητικοί, αλλά πρέπει να τους συνηθίσουμε..... Με ενόχλησε και κάτι άλλο όμως! Η ανάγκη για συμπλήρωση λαδιού κάθε 1000 χλμ Κι αυτό πρέπει να συνηθίσουμε
Η κατανάλωση που γράφεις με τι μέση ωριαία ταχύτητα έγινε; Γιατί εγώ είχα γενικά 6,1 λίτρα στα 100 χλμ, αλλά με ταχύτητες 110-130 χλμ, δικάβαλος και με 2 βαλίτσες. Πάνω από τα 140 ανέβαινε πάνω από 7 λίτρα!
Τα στριψίματά της, τέλεια!!!! Αναλογιζόμενος το βάρος και τον όγκο της, απίστευτα!!!!! Εντυπωσιακή μοτοσυκλέτα! Έκανα περίπου 1000 χλμ, από Αθήνα -Πάτρα-Πύργο-Καλαμάτα- Τρίπολη-Λεβίδι - Νεμέα - Αθήνα. Μόνο μέχρι Πάτρα από εθνική. Όλα τα άλλα στροφιλίκι
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-05-2011, 21:07
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΛΟΣ - Το 1ο ταξίδι με την χοντρούλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το 1ο μου ταξίδι με τη δική μου gs 1200, θα συμφωνήσω στους κραδασμούς με το Θεμιστοκλή. Ενοχλητικοί, αλλά πρέπει να τους συνηθίσουμε..... Με ενόχλησε και κάτι άλλο όμως! Η ανάγκη για συμπλήρωση λαδιού κάθε 1000 χλμ Κι αυτό πρέπει να συνηθίσουμε
Η κατανάλωση που γράφεις με τι μέση ωριαία ταχύτητα έγινε; Γιατί εγώ είχα γενικά 6,1 λίτρα στα 100 χλμ, αλλά με ταχύτητες 110-130 χλμ, δικάβαλος και με 2 βαλίτσες. Πάνω από τα 140 ανέβαινε πάνω από 7 λίτρα!
Τα στριψίματά της, τέλεια!!!! Αναλογιζόμενος το βάρος και τον όγκο της, απίστευτα!!!!! Εντυπωσιακή μοτοσυκλέτα! Έκανα περίπου 1000 χλμ, από Αθήνα -Πάτρα-Πύργο-Καλαμάτα- Τρίπολη-Λεβίδι - Νεμέα - Αθήνα. Μόνο μέχρι Πάτρα από εθνική. Όλα τα άλλα στροφιλίκι
Για λάδι να σου πω την αλήθεια δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω.. Εντάξει στην τελική δεν έγινε και τίποτα αν καίει και λίγο λαδάκι, δεν είναι οτι έχει πρόβλημα, μην τρελαίνεσαι!! Η κατανάλωση δεν ανέβηκε πάνω απο 7 απ'οσο θυμάμαι μέχρι και τα 150 περίπου,, αλλά και πάλι αν είσαι σε ανηφορικό δρόμο λογικό είναι να ανέβει για λίγο πάνω απο τα 7.. Ίσως επειδή ήσουν και πιο φορτωμένος, εγώ ημουν μόνος μου και με μια βαλίτσα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το μεγάλο ταξίδι skippybi Βιβλίο 12 11-12-2012 13:41
Το πρώτο μου ταξίδι Slane Εκδρομές εντός Ελλάδος 13 10-03-2012 16:27
Το πρώτο μου ταξίδι με όλα του τα ευτράπελα Slane Εκδρομές εντός Ελλάδος 33 30-05-2011 13:31
Ασφαλές ταξίδι με μοτοσυκλέτα. Arkas Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 11 14-01-2009 01:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!