GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-02-2012, 21:12
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα σου ειναι η φλαντζα κεφαλης η οποια, αν δεν εχεις πανω απο 100,000κμ, καηκε λογω ελλειψης αντιψυκτικου (καθολου αντιψυκτικο στο δοχειο διαστολης και χαμηλη σταθμη στο ψυγειο).
Αυτο συμβαινει διοτι το νερο εξατμιζεται στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου. Οταν δεν εχει αλλαχτει στα δυο χρονια που λεει ο κατασκευαστης και παραμενει μεσα και 3 και 4 χρονια τοτε η αιθυλενογλυκολη του αντιψυκτικου μιγματος χανει τις ιδιοτητες της και το νερο εξατμιζεται ΠΟΛΥ ευκολοτερα απο οταν πρωτοτοποθετηθηκε φρεσκο.

ΟΧΙΙΙΙΙΙ! Δεν χρειαζεται πλανισμα κεφαλης!! Το πλανισμα κεφαλης θα σου αυξηση την συμπιεση χωρις λογο κι αιτια.

Οταν αλλαζουμε την φλαντζα καυσης βγαζουμε τα υπολειματα της παλιας με ενα κοπιδι κι οταν τελειωσουμε τριβουμε το σημειο εδρασης με ενα λεπτο ντουκοχαρτο ωστε να φυγουν τα οποια υπολειματα δεν ειναι ορατα με το ματι μας. Μετα πλενουμε την κεφαλη στο πλυντηριο με τα χημικα που εχουν ολα τα συνεργεια ωστε να φυγουν τα οποια στοιχεια απο το ντουκοχαρτο και την παλια φλαντζα, την αφηνουμε να στεγνωσει καλα και προχωραμε στην τοποθετησ της κενουριας φλαντας και το δεσιμο του κινητηρα.

Μεχρι να το φτιαξεις κοιτα το νερο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ και προσθετε μονον απεσταγμενο για σιδερα/ηλιακους. Αν δεν το κανεις αυτο τοτε δεν θα αποφυγεις το ρεκτιφιε και πολυ πιθανον ενα crack στο μπλοκ του κινητρα το οποιο και δεν επισκευαζεται.
Οταν το φτιαξεις μην βαλεις παραφλου του εμποριου αλλα αιθυλενογλυκολη (G12) αναμεμειγμενη με απεσταγμενο νερο σε αναλογια 50/50.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου! Πήγα ρώτησα τον μηχανικό μου, μου είπε 200 ευρώ και ρώτησα και ενα άλλο συνεργείο και μου είπε 400Ε. Η μηχανή εχει 65000 απο τα οποία εγω της έχω κάνει 18000. Το πρόβλημα πάντως είναι σταθερό δεν επιδεινώνεται, δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία και όλα λειτουργούν κανονικά. Το παραφλού δεν μειώνεται, τα λάδια μειώνονται, γιατί τρέχουν έξω απο τον κινητήρα (πολύ μικρή ποσότητα, δλδ δεν βλέπεις σταγόνα κάτω απο τη μηχανή, αν βγεις ταξίδι στην εθνική και την βάλεις στο πλαϊνό θα δεις μια σταγονίτσα) και επίσης βλέπω και σταγονίδια στο παραφλού. Συμπληρώνω λάδια κάθε 1000-2000 χιλιόμετρα, δηλ αν τα πάω στο max και τσεκάρω σε 2000 θα τα βρω στο Min. Ο μηχανικός μου μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να γίνει στην παρούσα φάση, αρκεί να φροντίσω να μην μείνω απο λάδι ποτέ και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.. Εσείς τι λέτε, να προχωρήσω ή ανοίγω δουλειές χωρίς λόγο;

Last edited by tassos85; 10-02-2012 at 21:13.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-02-2012, 23:00
boxerakias57 Ο/Η boxerakias57 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: πατησια
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 717
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

αρχικα κοιταζουμε την τρομπα νερου και μετα προχωραμε στα πλεον βαθεια
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-02-2012, 01:20
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια στο παραφλού σε f650 funduro

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από boxerakias57 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικα κοιταζουμε την τρομπα νερου και μετα προχωραμε στα πλεον βαθεια

Αυτό σκέφτηκα και γω , αλλά λέει ότι παρατηρεί τα λάδια πάνω από την αντλία νερού..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
F650 FUNDURO 95 alekni Πωλήσεις μοτοσυκλετών 11 16-11-2012 13:56
Λαστιχα on-off σε f650 gs ziumann Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 26-10-2011 19:45
F650 Funduro προς πώληση tkata101 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 6 14-03-2011 19:29
Αναβάθμιση σε F650 GS szygo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 22 09-02-2011 18:57
Βαλίτσες BMW F650 Funduro gkol Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 30-04-2010 14:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!