GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-08-2012, 13:19
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Οι άνθρωποι του Θεού.....

Αύριο το πρωί θα τελέσουμε το μνημόσυνο των σαράντα ημερών του πατέρα μου....

Πήγε νωρίτερα η μητέρα μου στο ναό που θα τελεστεί για να πάει το πρόσφορο, λάδι, κρασί, θυμίαμα κι ότι χρειάζεται.
Ο εφημέριος τη ρώτησε αν θα πληρώσει εκείνη τη στιγμή για την εκκλησία. Εκείνη τον ρώτησε πόσα πρέπει να δώσει κι η απάντηση που πήρε ήταν ότι αυτός δε μπορεί να πει κι ας δώσει όσα θέλει.

Η μητέρα μου του είπε ότι θα δώσει 50 ευρώ κι εκείνος της είπε καλύτερα να δώσει 100!

Είμαι έξαλλος! Τα έχουν κάνει όλα ίσωμα! Νηστεύω εδώ και δύο εβδομάδες για να κοινωνήσω και να κοινωνήσει και το μωρό μου. Πως να δεχτώ να με κοινωνήσει ο αργυρώνητος;!

Φυσικά και δε θα το αφήσω έτσι! Προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο την αρχιεπισκοπή Αθηνών για να ρωτήσω αν έχουν τιμοκατάλογο μυστήριων, αλλά το έχουν κλειστό το μαγαζί.

Είχαμε σκοπό να προσφέρουμε ένα γεύμα στη στέγη φτωχών της ενορίας, τώρα θα πάρουν..... να μην πω τι!

Κάτι τέτοια κάνουν και διώχνουν τον κόσμο!

Τα θέλουν λέει τόσα για να πληρώσουν τους ψάλτες!

Σέβομαι τη μνήμη του πατέρα μου και δεν το ανοίγω παραπάνω, αλλά δε θα μείνει έτσι αυτό..... θα τους ξεφτιλίσω!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-08-2012, 13:22
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

XAXAXA...δεν μπορει να πει αλλα καλυτερα να δωσει 100Φιλος κατι τετοια εβλεπα και ευτυχως πολυ νωρις και το κεφαλαιο Εκκλησια το εχω αφησει πισω μου εδω και πολλα χρονια.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-08-2012, 13:28
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Κατ'αρχήν συλλυπητήρια για τον πατέρα σου, να είσαστε καλά να τον θυμάστε!

Πριν 2 μηνες βάφτισα τον γιο καλού μου φίλου, ο διαλογος με τον πάτερ ήταν ακριβώς ο ίδιος ,όταν τον ρώτησα μου είπε ότι έχω καλλοσύνη και ότι μπορώ, έτσι και εγώ του λέω :

- '' 50 είναι καλά πάτερ?''

απάντηση:

- ''100 είναι καλά, γιατί υπάρχουν πολλά έξοδα για την εκκλησια'' (το ύφος του βέβαια δεν μπορω να το περιγράψω)

έκοψε βέβαια απόδειξη......η επιχείρηση τουλαχιστον δεν φοροδιαφεύγει ! (άραγε πληρώνουν φπα γι'αυτά τα έσοδα)

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-08-2012, 13:29
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο το πρωί θα τελέσουμε το μνημόσυνο των σαράντα ημερών του πατέρα μου....

Πήγε νωρίτερα η μητέρα μου στο ναό που θα τελεστεί για να πάει το πρόσφορο, λάδι, κρασί, θυμίαμα κι ότι χρειάζεται.
Ο εφημέριος τη ρώτησε αν θα πληρώσει εκείνη τη στιγμή για την εκκλησία. Εκείνη τον ρώτησε πόσα πρέπει να δώσει κι η απάντηση που πήρε ήταν ότι αυτός δε μπορεί να πει κι ας δώσει όσα θέλει.

Η μητέρα μου του είπε ότι θα δώσει 50 ευρώ κι εκείνος της είπε καλύτερα να δώσει 100!

Είμαι έξαλλος! Τα έχουν κάνει όλα ίσωμα! Νηστεύω εδώ και δύο εβδομάδες για να κοινωνήσω και να κοινωνήσει και το μωρό μου. Πως να δεχτώ να με κοινωνήσει ο αργυρώνητος;!

Φυσικά και δε θα το αφήσω έτσι! Προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο την αρχιεπισκοπή Αθηνών για να ρωτήσω αν έχουν τιμοκατάλογο μυστήριων, αλλά το έχουν κλειστό το μαγαζί.

Είχαμε σκοπό να προσφέρουμε ένα γεύμα στη στέγη φτωχών της ενορίας, τώρα θα πάρουν..... να μην πω τι!

Κάτι τέτοια κάνουν και διώχνουν τον κόσμο!

Τα θέλουν λέει τόσα για να πληρώσουν τους ψάλτες!

Σέβομαι τη μνήμη του πατέρα μου και δεν το ανοίγω παραπάνω, αλλά δε θα μείνει έτσι αυτό..... θα τους ξεφτιλίσω!
Φίλε Γιάννη μην αφήνεις το δικαιολογημένο θυμό σου να επηρεάζει την orth(η) σκέψη. Οι φτωχοί δεν έχουν καμία σχέση με τα λυκοτόμαρα.
Θα μπορούσες να αναλάβεις εσύ την πληρωμή, που είσαι καλύτερος διαχειριστής από έναν ηλικιωμένο, και να τους έδινες στο τέλος από τίποτα μέχρι ότι επιθυμούσες.
Βρίσκουν και τα κάνουν. Η Θρησκεία δεν έχει τιμοκατάλογο

Υ.Σ.Τα θερμά μου συλλυπητήρια για τον πατέρα σου
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-08-2012, 13:32
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από elrodeo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
έκοψε βέβαια απόδειξη......η επιχείρηση τουλαχιστον δεν φοροδιαφεύγει ! (άραγε πληρώνουν φπα γι'αυτά τα έσοδα)
Το μαγαζί δεν πληρώνει εφορεία,
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-08-2012, 13:35
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από elrodeo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν συλλυπητήρια για τον πατέρα σου, να είσαστε καλά να τον θυμάστε!

Πριν 2 μηνες βάφτισα τον γιο καλού μου φίλου, ο διαλογος με τον πάτερ ήταν ακριβώς ο ίδιος ,όταν τον ρώτησα μου είπε ότι έχω καλλοσύνη και ότι μπορώ, έτσι και εγώ του λέω :

- '' 50 είναι καλά πάτερ?''

απάντηση:

- ''100 είναι καλά, γιατί υπάρχουν πολλά έξοδα για την εκκλησια'' (το ύφος του βέβαια δεν μπορω να το περιγράψω)

έκοψε βέβαια απόδειξη......η επιχείρηση τουλαχιστον δεν φοροδιαφεύγει ! (άραγε πληρώνουν φπα γι'αυτά τα έσοδα)

Μα για ποια εξοδα μιλαμε? Το κερακι που το χρεωνουν 1 ευρω και 2 και κοστιζει αντε το πολυ 10 λεπτα? Και που ουτε στην μεση δεν φτανει και το σβηνουν για να το στειλουν στην ανακυκλωση για να φτιαξουν καινουργια? Για να μας πουν οι Πατρινοι για το περιβοητο χαρατσι της ΔΕΗ που χρονολογειται απο το '50 για την βαφη του Πολιουχου τους και το πληρωναν μεχρι προσφατως(δεν γνωριζω αν το πληρωνουν ακομα) Μα τι βαφαν τελος παντων και τελιωμο δεν ειχε? Που σε καιρους χαλεπους τους ζητηθηκε να ανεβει το ποσοστο της φορολογιας τους κατα 0,25 % και κοντεψε να κυρηχθει ιερος πολεμος κατα του κρατους!!!Εδω στην Σαλονικη να ακουσετε τιμες να φριξετε...Πολυελαιος φουλ αναμενος 250 ευρω , κλιματισμος αλλα τοσα και παι λεγοντας....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-08-2012, 13:43
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Για να παρω πιστοποιητικο αγαμιας προκειμενου να νυμφευτω, πληρωσα 53 ευρω στην ενορια που ανηκω εγω, ακομη 53 στην ενορια που ανηκει η γυναικα μου και τελος εδωσα στη μητροπολη 15 ευρω (σε παραβολα) που μαζι με τα χαρτια των 53 ευρω μου εδωσε το πιστοποιητικο που τελικα χρειαζεται ο παπας που θα κανει τον γ@μο....

...εν τω μεταξυ εχουμε ηδη κανει πολιτικο γ@μο και φυσικα ....δεν ειμαστε αγ@μοι ......


...για καποιο λογο ο γ@μος θεωρειται απο το φορουμ ....ακατανομαστος.

Last edited by Gemat; 18-08-2012 at 13:46.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-08-2012, 14:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Φίλοι μου δεν είμαι ο πλέον ευσεβής, αλλά κάποια πράγματα ΔΕΝ χωνεύονται.
Εχουν κάνει την εκκλησία μαγαζί που κόβει χρήμα, κι όσον αφορά τα φιλόπτωχα, πάλι από δωρεές του κόσμου είναι.

Αναρωτήθηκα αυτό που λέει ο Σωκράτης ποιό πάνω..... το μνημόσυνο θα τελεστεί αμέσως μετά τη λειτουργία, θα ανάψουν πολυέλαιοι; θα ανάψει κλιματισμός; για να πει κανείς εντάξει ( λέμε τώρα ) λειτουργικά έξοδα που πρέπει να καλυφθούν. Οχι, απλά έτσι έχουν μάθει κι ο κόσμος από ντροπή δεν αντιδρά. Τα έχουν κάνει όλα τρελλή μπίζνα! Στα νεκροταφεία τριγυρνούν οι παπάδες ανάμεσα στους τάφους κι ανά πεντάλεπτο παντελονιάζουν κι ένα εικοσάευρο από τρισάγια.

Φυσικά κι έκοψε απόδειξη ο παπάς.... ήθελα όμως να ξέρω δεν ντράπηκε να ζητήσει το κατοστάρικο;!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-08-2012, 14:35
kostas_s Ο/Η kostas_s βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΑΡΓΟΣ
Μoto: BMW 1150 GS
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Κακώς πλήρωσες τους παπάδες Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε ημίν, λένε οι γραφές
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-08-2012, 14:40
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Οι άνθρωποι του Θεού.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kost Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακώς πλήρωσες τους παπάδες Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε ημίν, λένε οι γραφές

Το γνωρίζω φίλε μου, αλλά άντε πείσε τους ηλικιωμένους.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!