GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 05-12-2012, 22:34
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
''Δυστυχώς'' και εγώ υπάλληλος είμαι. Φροντίζω όμως, να κάνω την δουλειά μου τόσο καλά, όσο δεν μπορεί κανείς άλλος.
Έχω αναγκάσει το ''αφεντικό'' μου να μην μπορεί να έχει τα ίδια κέρδη χωρίς εμένα. Τον έχω αναγκάσει να με κρατήσει και να με προστατέψει από την κρίση και να μου μου δίνει λόγο για την πορεία της εταιρείας. Όλα αυτά τα έκανα με εργασία, σπουδές και 14ώρα καθημερινής δουλειάς. Δεν χρειάστηκε ποτέ να χτυπήσω το χέρι στο τραπέζι, να συσπειρωθώ με κανένα κομματόσκυλο και να ενωθώ με κανέναν ''αδύναμο και φτωχό'' για να πάρω αυτό που μου αξίζει.


Τώρα κάποιοι ονειρευτείτε αγώνες,οδοφράγματα και αναθέματα,ίσως αυτό να είναι το ταλέντο σας. Ο καθένας εκεί που μπορεί.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το βρείτε ίσως κλισέ ή εύκολη απάντηση, αλλά είναι η πραγματικότητα: θα βρεθεί ένας άλλος επιχειρηματίας να μου προσφέρει δουλειά, γιατί θα υπάρχει ένα καλό γρανάζι για την μηχανή τους, που θα μπορούσε να το έχει σε συμφέρουσα αναλογία value for money. Οι καλοί επαγγελματίες δεν χάνονται από την πιάτσα μαζί με τα αφεντικά τους, είτε είναι μάγειρες, είτε γιατροί είτε δακτυλογράφοι, είτε εκπαιδευτικοί όπως εγώ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως ήμουν τυχερός, αλλά επειδή το έχω σκεφτεί πολλές φορές όταν βλέπω το φάντασμα της μη ανανέωσης της σύμβασής μου να έρχεται, ο δρόμος που σκέφτομαι είναι να αλλάξω ζωή και να ξεκινήσω από την αρχή, ζώντας στην περιφέρεια- επαρχία (και δεν είμαι κανένας μικρούλης).
Ο δρόμος που δεν ακολουθώ είναι από επιλογή και όχι από απαξίωση, αλίμονο δεν χλευάζω αυτόυς που αγωνίζονται για τα ''θέλω'' τους, απλώς δεν πιστεύω ότι οδηγούν σε μόνιμο αποτέλεσμα.
Δεν αυτοαναιρείσαι απόλυτα, ωστόσο είναι αντικρουόμενα, ιδίως τα 2 και 3. Αυτό που γράφεις μπορεί να μεταφραστεί κι ως απογοήτευση. Ποιό είναι για σένα το μόνιμο αποτέλεσμα;




Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει, ακόμη, είναι ότι όλα αλλάζουν γύρω μας. Οι Ελληνες είμαστε κολλημένοι σε κάποιες σταθερές μοναδικές στον κόσμο. Δεν είναι τυχαίο που θέλουμε όλοι ή οι περισσότεροι το σπίτι "μας", εννοώ την ιδιοκτησία. Αν και λαός εμπόρων και ναυτικών " μέγα το της θαλάσσης κράτος", δεν είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε, να αναθεωρήσουμε, να ρισκάρουμε. Είναι κάπου παράλογο. Δεν εννοούμε να καταλάβουμε ότι ο εμποράκος θα πεθάνει. Δεν είμαστε έτοιμοι να βάλουμε το εγώ στην υπηρεσία της ομάδας, να αναπτύξουμε ένα κοινό όραμα, όνειρο, σχέδιο, ας το πούμε όπως θέλει καθένας και να το κυνηγήσουμε. Εδώ και πολλά χρόνια, από όταν ήμουν στη Γερμανία, διάβαζα ότι το μεγαλύτερο προσόν είναι η ευελιξία, η ετοιμότητα για αλλαγές κι άλματα. Κι εμείς τι κάναμε; Αγοράσαμε σπίτια, παίρνοντας δάνεια θηλειά πλέον στο λαιμό μας, και δέσαμε ακόμη μιά σιδερένια μπάλλα στα πόδια μας. Απορώ με τον εαυτό μου ώρες ώρες.....
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 05-12-2012, 22:47
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Καλός υπάλληλος ειναι ο καταρτισμένος,ο αποδοτικός κι εργατικός υπάλληλος που νοιάζεται για το καλο της επιχείρησης!
Καλός εργοδότης ειναι ο εργοδότης ο οποίος σέβεται τον υπάλληλο του με οτι αυτο συνεπάγεται...,σωστη συμπεριφορά,ανθρώπινες συνθήκες εργασίας,πληρωμή με βάση τις συμβάσεις και το νομό η και με βάση τις οποίες συμφωνίες!

Διαφωνώ οτι προτιμουνται οι μη καταρτισμένοι υπάλληλοι!
Ο καταρτισμένος υπάλληλος ειναι αυτός που θα ανεβάσει μια επιχείρηση και τα κέρδη θα ειναι πολυ περισσότερα απο οτι τα 100 200 300 πχ ευρώ παραπάνω που θα στοίχιζε!
Αυτο που λες συμβαίνει μόνο στις περιπτώσεις όπου η δουλεια γίνεται ακομη κι απο ανειδίκευτους υπαλλήλους,πχ αν κάποιος χρειάζεται πχ αποθηκαριο η κάποιον μεταφορεα κτλ...
Σ αυτη την περίπτωση ειναι λογικό να κοιτάξει την πιο φτηνή λύση,στην προκειμένη περίπτωση τη λύση ενός μη καταρτισμένου υπαλλήλου!

Και μην ξεχνάς οτι ολα έχουν να κάνουν και με τη ζήτηση και προσφορά!
Οταν τη δουλεια μπορει να την κάνει οποιοσδήποτε,οι προσφερόμενοι ειναι παρά πολλοί,οπότε δυσκολότερο για κάποιον απ αυτούς να βρει δουλεια,και πολυ πιο εύκολο να αντικατασταθεί χωρίς τριγμούς στην λειτουργία και την παραγωγικότητα της εταιρείας!
Σε καίριες και σημαντικές θέσεις προτιμώνται οι όσο πιο καταρτισμένοι γίνεται!
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 09-12-2012, 19:25
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Όσο πάει και γίνετε ενδιαφέρον το νήμα...
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 10-12-2012, 01:34
Billy-Bo Ο/Η Billy-Bo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Καρδίτσα
Μoto: R1200 GS 07' - F650 ..95'
Μηνύματα: 475
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Reply With Quote
  #105  
Παλιό 10-12-2012, 01:41
Billy-Bo Ο/Η Billy-Bo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Καρδίτσα
Μoto: R1200 GS 07' - F650 ..95'
Μηνύματα: 475
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
''Δυστυχώς'' και εγώ υπάλληλος είμαι. Φροντίζω όμως, να κάνω την δουλειά μου τόσο καλά, όσο δεν μπορεί κανείς άλλος.
Έχω αναγκάσει το ''αφεντικό'' μου να μην μπορεί να έχει τα ίδια κέρδη χωρίς εμένα. Τον έχω αναγκάσει να με κρατήσει και να με προστατέψει από την κρίση και να μου μου δίνει λόγο για την πορεία της εταιρείας. Όλα αυτά τα έκανα με εργασία, σπουδές και 14ώρα καθημερινής δουλειάς. Δεν χρειάστηκε ποτέ να χτυπήσω το χέρι στο τραπέζι, να συσπειρωθώ με κανένα κομματόσκυλο και να ενωθώ με κανέναν ''αδύναμο και φτωχό'' για να πάρω αυτό που μου αξίζει.





Τώρα κάποιοι ονειρευτείτε αγώνες,οδοφράγματα και αναθέματα,ίσως αυτό να είναι το ταλέντο σας. Ο καθένας εκεί που μπορεί.


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!