GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 12-03-2013, 21:58
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Το zumo το ζαχάρωνα τελευταία, αλλά το δόυλεψα την περασμένη Κυριακή σε βόλτα χωμάτινη, παρέα με το δικό μου colorado.
Καμία σχέση.....
Υπερέχει φυσικά στην οθόνη κι από εκεί και πέρα το χάος!
Colorado (και τα ομοειδή του) ΜΑΚΡΑΝ!!!!!!!!
Για αναπτυξε το λιγο γιατι δεν σού αρεσε το Zumo για χωμα;Τι δεν κανει που θα θελαμε στο χωμα;Προγραμματα παιρνουν κι αυτα τα ιδια;Χαρτες;Ευκρινεια οθονης και χειρισμο με γαντια;
Να πω την αληθεια εχω παγωσει μια προσφορα που εχω για ενα χωματινο αλλά κοιταζα και για μια φθηνη λυση πχ Zumo40 αν παιρνει χαρτες Αναβαση ...δεν τα ξερω καθολου ομως για χωμα και επιλογες εκει?!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 12-03-2013, 23:04
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Δεν είναι GPS το zumo!
Είναι πλοηγός! Ο καλύτερος πλοηγός, αλλά πλοηγός. Απλώς παίρνει τους ίδιους χάρτες με τα κανονικά GPS, αλλα στερείται δυνατοτήτων, όπως go to σε WP δικό σου, κι όχι διεύθυνση, ή σημείο ενδιαφέροντος(νοσοκομείο, θέατρο κλπ).
Εμένα με τσάντησε, το έκλεισα τελείως μετά από κάποιες ώρες κι έμεινα με το καθαρόαιμο GPS, να κάνω δουλειά μου.
Είναι κι άλλα, έχει να κάνει με καταγραφές, δυνατότητες με το mapsource κλπ.
Επειδή λες από την αρχή χωμάτινο, σου λέω κι εγώ την άποψή μου, πάνω σ' αυτό που ζητάς.
Αν θες ένα πλοηγό που να παίρνει και χάρτες "ανάβασις", σου κάνει και το zumo.
Αλλά τότε δε θες GPS χωμάτινο
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 12-03-2013, 23:15
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Παίδες; Είμαι άσχετος.
Ποιά διαφορά πλοηγού με GPS;
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 12-03-2013, 23:48
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι GPS το zumo!
Είναι πλοηγός! Ο καλύτερος πλοηγός, αλλά πλοηγός. Απλώς παίρνει τους ίδιους χάρτες με τα κανονικά GPS, αλλα στερείται δυνατοτήτων, όπως go to σε WP δικό σου, κι όχι διεύθυνση, ή σημείο ενδιαφέροντος(νοσοκομείο, θέατρο κλπ).
Εμένα με τσάντησε, το έκλεισα τελείως μετά από κάποιες ώρες κι έμεινα με το καθαρόαιμο GPS, να κάνω δουλειά μου.
Είναι κι άλλα, έχει να κάνει με καταγραφές, δυνατότητες με το mapsource κλπ.
Επειδή λες από την αρχή χωμάτινο, σου λέω κι εγώ την άποψή μου, πάνω σ' αυτό που ζητάς.
Αν θες ένα πλοηγό που να παίρνει και χάρτες "ανάβασις", σου κάνει και το zumo.
Αλλά τότε δε θες GPS χωμάτινο
Καταλαβα τι λες και καλα κανεις και λες την αποψη σου.Προσωπικα οτιδηποτε με βοηθαει στην ολοκληρωμενη αποψη
Σε θεμα ποιοτητας σηματος προτιμουνται τα χωματινα Garmin απο τα Zumo? Σε θεμα ευκρινειας εικονας και ειδικα στον ηλιο;Αν καταγραψεις(φτιαξεις ,στην ουσια)μια διαδρομη στο PC δεν μπορεις να την περασεις και στο Zumo και να την κανεις μετα?
Η πλοηγηση ελαχιστα με ενδιαφερει στο χωμα.Αυτο που με νοιαζει ειναι να βγαζω απο πριν μια διαδρομη στο PC και να την περναω στο GPS να πηγαινω απο αυτη.Κι αν στην πορεια δω πχ χιονια και δεν περναει να μπορω να την διορθωσω επι τοπου με καποια παρακαμψη και να συνεχισω μετα ...Αυτο γινεται;
Ειπα...ειμαι και σε αναμονη απο ενα φιλο για καποιο χωματινο,αν κατσει εχει καλως...
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 13-03-2013, 17:52
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Αυτα που ζητας γινονται με ολα αυτα που αναφερω και με το zumo βεβαιως. Απο οθονη ευκρινια κλπ αυτα που κεμε ειναι κορυφαια και εφαμιλα. Δεν μπορω να πω κατι για το dacota το zumo40 κλπ γιατι δεν τα ξερω. Οταν λεω zumo εννοω παντα τα 550 & 660.
Απλα με αυτα πληρωνεις για λειτουργιες πλοηγησης και φωνητικες εντολες κλπ που σου ειναι αχρηστα στο βουνο.
Το καλυτερο για σενα ειναι το colorado, oregon ή το 62.


LELO-phone
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 13-03-2013, 17:54
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Μην ξεχασω......
Απο θεμα ληψης τα garmin απο το 2006 και μετα ειναι απλα αποστευτα και απιαστα
Συμπεριλαμβανονται ολα οσα αναφερω πιο πανω.



LELO-phone
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 13-03-2013, 19:46
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Επιδή αυτές τις μέρες είμαι σε αναζήτηση αλλαγής του zumo660 με montana600 και το έχω ψάξει λίγο!!!

Zumo600 είναι ένας καθαρός πλοηγός με off-road προφίλ που μπορεί άνετα να σου κάνει πλοήγηση αν έχει βάλει μια προκαθορισμένη διαδρομή...

Το καταγραφικό GPS ή χωμάτινο έχει ποιο μεγάλη ακρίβεια και μπορείς να παίζει με πολλά way point track back κτλ!!!



Παραπάνω βλέπετε μια εικόνα πλοήγησης σε compass mode...δηλαδή βάζουμε ένα way point ή της συντεταγμένες που μας έχουν δώσει κάποιοι φίλοι για να πάμε και το βελάκι μας δείχνει προς τα που είναι αυτό!!

Το zumo το κάνει αλλά ποιο αργόστροφα και δεν έχει ακρίβεια, να πας να δεις πόσα μέτρα έχει από ένα δρόμο ή από κάποιο σημείο που θες να πας και να το επιλέξεις βγάζοντας διαδρομή εκείνη την ώρα και όχι προκαθορισμένη!!!

Πχ όταν λέμε χωμάτινο δεν είναι μόνο για χωματόδρομους!!!
Πάμε σε ένα μέρος μια πεδιάδα και πρέπει να βγούμε από μέρος που δεν έχει δρόμο, βλέποντας το βελάκι προς τα που είναι βλέπουμε το μέρος που έχουμε κάνει επιλογή για να πάμε και ακολουθώντας με το βελάκι βρίσκουμε τον ποιο πιθανό δρόμο που μπορούμε να περάσουμε!!!

Sorry αν σας μπέρδεψα περισσότερο!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 13-03-2013, 21:23
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Kαι μιας και το πιασαμε και πιο σφαιρικα το θεμα να κανω ακομα δυο ερωτησεις...

Η σειρα Nuvi τής Garmin εχει δυνατοτητα να φτιαξω μια διαδρομη σπιτι στο PC και να την μεταφερω εκει και μετα να την εκτελεσω;

Επισης τα garmin που εχουν bluetooth,σημαινει οτι μπορω εχοντας ενα ακουστικο bluetooth να το γεφυρωσω με τη συσκευη Garmin και να ακουω την φωνητικη πλοηγηση εκει;

Θενκς γενικως για τις συμβουλες και οδηγιες...(με βλεπω για χωματινο στο τελος )
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!