GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-09-2009, 22:49
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Μπράβο μάστορα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 30-09-2009, 01:18
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από billy_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο παρακάτω βίντεο υποστηρίζει ότι χρειαζόμαστε και το δεύτερο κλειδί.

Όντως αυτό είναι αλήθεια ή απλά έβαλες την νέα χωρίς πρόβλημα?

Δεν αντικατεστησα το antenna ring με το καινουργιο που πηρα. Δεν εχει προβλημα, προληπτικα το πηρα γιατι... "σκιαχτηκα " με την συχνοτητα του φαινομενου! Τωρα θα μου πεις, απο το '04 τωρα το θυμηθηκες; Ε τωρα το εμαθα και ειπα να παρω τις προφυλαξεις μου! Εκανα μονο την εργασια στις βιδες για να ειμαι σε θεση να το αντικαταστησω οπου και αν μου κατσει.
Στο κυριως θεμα τωρα:
Πριν κανω την αγορα του δευτερου antenna ring ρωτησα σε δυο εξουσιοδοτημενα, αν ειναι αρκετη η αντικατασταση του για να παρει μπροστα η μηχανη ή αν χρειαζεται και καποιο προγραμματισμο (οποτε και θα ηταν παλι αχρηστο να το εχουμε μαζι μας). Και οι δυο μου ειπαν οτι ΔΕΝ χρειαζεται καμμια περαιτερω διαδικασια περαν της αντικαταστασεως του για την επανεκκινηση της μηχανης!
Μαλιστα ο ενας μου ειπε και το "κολπο" (αν μπορουμε να το ονομασουμε ετσι...) με το δευτερο κλειδι. Τι εννοουσε;
Αν τα παιξει το antenna ring και δεν εχει γινει η προεργασια στις βιδες για την αμεση αντικατασταση του (με την προυποθεση παντα οτι εχουμε μαζι μας ενα καινουργιο antenna ring + το δευτερο κλειδι σ'αυτην την περιπτωση) τοτε κανουμε τα εξης:
-Αφαιρουμε την φισα απο το χαλασμενο antenna ring και την συνδεουμε στο καλο που εχουμε.
-Βαζουμε το ενα κλειδι στην κλειδαρια και το δευτερο κλειδι το πλησιαζουμε στο καινουργιο πλεον συνδεδεμενο antenna ring κατα τετοιο τροπο σαν να ηταν στη σωστη θεση του (δηλ σαν να υπηρχε η κλειδαρια αναμεσα του και βαζαμε το κλειδι μεσα σ'αυτην).
Αμεσως το antenna ring θα μεταβιβασει το νουμερο/κωδικο του κλειδιου στον εγκεφαλο της μηχανης και αυτος ειναι που θα δωσει το οκ για να εκκινησει η μηχανη,
-με το αλλο κλειδι λοιπον που βρισκεται μεσα στην κλειδαρια εκκινουμε την μηχανη.

Αυτο το "κολπο" που μου ειπε ο ενας εκ των δυο, ενισχυει αυτοματως την αποψη και των δυο εξουσιοδοτημενων στο οτι δεν χρειαζεται προγραμματισμο, γιατι απλα η δουλεια του ειναι να μεταβιβαζει τον κωδικο του κλειδιου στον εγκεφαλο και οχι να κρινει αυτο αν ειναι ο σωστος κωδικος ή οχι, οποτε και σε αυτην την περιπτωση θα επρεπε να γινει ενας καποιος προγραμματισμος σε αυτο για να ξερει τον κωδικο!

Αυτα μου ειπαν παιδια, αυτα σας λεω. Αν μου ελεγαν και οι δυο μαλ....ς τοτε μαλ....ς σας λεω και εγω και τσαμπα και η αγορα του τσαμπα και η εργασια!!!
Ελπιζω ομως να σου απαντησα και να βοηθησα !
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 30-09-2009, 09:24
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω ομως να σου απαντησα και να βοηθησα !
Μια χαρά.Ευχαριστώ.:sm4:
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 30-09-2009, 16:19
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντικατεστησα το antenna ring με το καινουργιο που πηρα. Δεν εχει προβλημα, προληπτικα το πηρα γιατι... "σκιαχτηκα " με την συχνοτητα του φαινομενου! Τωρα θα μου πεις, απο το '04 τωρα το θυμηθηκες; Ε τωρα το εμαθα και ειπα να παρω τις προφυλαξεις μου! Εκανα μονο την εργασια στις βιδες για να ειμαι σε θεση να το αντικαταστησω οπου και αν μου κατσει.
Στο κυριως θεμα τωρα:
Πριν κανω την αγορα του δευτερου antenna ring ρωτησα σε δυο εξουσιοδοτημενα, αν ειναι αρκετη η αντικατασταση του για να παρει μπροστα η μηχανη ή αν χρειαζεται και καποιο προγραμματισμο (οποτε και θα ηταν παλι αχρηστο να το εχουμε μαζι μας). Και οι δυο μου ειπαν οτι ΔΕΝ χρειαζεται καμμια περαιτερω διαδικασια περαν της αντικαταστασεως του για την επανεκκινηση της μηχανης!
Μαλιστα ο ενας μου ειπε και το "κολπο" (αν μπορουμε να το ονομασουμε ετσι...) με το δευτερο κλειδι. Τι εννοουσε;
Αν τα παιξει το antenna ring και δεν εχει γινει η προεργασια στις βιδες για την αμεση αντικατασταση του (με την προυποθεση παντα οτι εχουμε μαζι μας ενα καινουργιο antenna ring + το δευτερο κλειδι σ'αυτην την περιπτωση) τοτε κανουμε τα εξης:
-Αφαιρουμε την φισα απο το χαλασμενο antenna ring και την συνδεουμε στο καλο που εχουμε.
-Βαζουμε το ενα κλειδι στην κλειδαρια και το δευτερο κλειδι το πλησιαζουμε στο καινουργιο πλεον συνδεδεμενο antenna ring κατα τετοιο τροπο σαν να ηταν στη σωστη θεση του (δηλ σαν να υπηρχε η κλειδαρια αναμεσα του και βαζαμε το κλειδι μεσα σ'αυτην).
Αμεσως το antenna ring θα μεταβιβασει το νουμερο/κωδικο του κλειδιου στον εγκεφαλο της μηχανης και αυτος ειναι που θα δωσει το οκ για να εκκινησει η μηχανη,
-με το αλλο κλειδι λοιπον που βρισκεται μεσα στην κλειδαρια εκκινουμε την μηχανη.

Αυτο το "κολπο" που μου ειπε ο ενας εκ των δυο, ενισχυει αυτοματως την αποψη και των δυο εξουσιοδοτημενων στο οτι δεν χρειαζεται προγραμματισμο, γιατι απλα η δουλεια του ειναι να μεταβιβαζει τον κωδικο του κλειδιου στον εγκεφαλο και οχι να κρινει αυτο αν ειναι ο σωστος κωδικος ή οχι, οποτε και σε αυτην την περιπτωση θα επρεπε να γινει ενας καποιος προγραμματισμος σε αυτο για να ξερει τον κωδικο!

Αυτα μου ειπαν παιδια, αυτα σας λεω. Αν μου ελεγαν και οι δυο μαλ....ς τοτε μαλ....ς σας λεω και εγω και τσαμπα και η αγορα του τσαμπα και η εργασια!!!
Ελπιζω ομως να σου απαντησα και να βοηθησα !
Αυτό ακριβός "λέει" και το βιντεάκι του Billy BMW μόνο που βάζει και το διαφημιστικό του GS911 για να διαγνώσεις και καλά τη βλάβη
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-11-2011, 01:07
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

"Ζουμερες" λεπτομερειες, επι του θεματος!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-11-2011, 09:49
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

ωραιος πολυ καλος!αλλα φωτο δεν βλεπω!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-11-2011, 12:36
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος πολυ καλος!αλλα φωτο δεν βλεπω!!
Ούτε εγώ
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-11-2011, 23:40
3ple black Ο/Η 3ple black βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μoto: BMW R1200 GS TRIPLE BLACK (2011)
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

Πολυ καλα τα λες αλλα οι φωτο δεν φαινονται

Δεν ξερω που ακριβος γινονται αυτες οι εργασιες και που βρισκεται το ρινγκ αυτο αλλα υποψιαζομαι πως οι βιδες ασφαλειας που λες ειναι αυτες που συγκρατουν την κλειδαρια και με αυτη την μεταροπη απλα κανουμε πιο ευκολο σε καθε επιδοξο ληστη να ξηλωσει την κλειδαρια μας με ενα απλο 6αρακι αλλεν.
Κατα την προσωπικη μου αποψη δεν αξιζει τετοιο ρισκο!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 08-07-2013, 22:01
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Περι Antenna ring ο λογος....

αν μπορουσε να γινει κατι με τις φωτο, θα ηταν οτι καλυτερο.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Περι... Πουσαρισματος!!! kokomilko Τεχνικά θέματα διάφορα 25 25-09-2009 03:54
Περι ελεγχου... Troublemaker Απαραίτητα έγγραφα 3 03-09-2009 12:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!