GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 12-04-2013, 20:11
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Μάλλιστα.. πιστεύεις ότι η δουλειά είναι 2 ώρες σε δυναμόμετρο δηλαδη ?
Το power commander πόσο σου στοίχισε αν επιτρέπεται ?
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 12-04-2013, 21:43
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Οχι δε λέω αυτο. Το απλοποίησα για την περίσταση.
Δεν έχω power commander. ;-)
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 12-04-2013, 22:03
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίποτα το ιδιαίτερο. Εννοώ ότι ο καθένας κοστολογει την δουλεια του.
Η τεχνογνωσία κοστολογητε υποκειμενικα κ εχει διαφορετική αξία για τον κάθε έναν.
Κάτι που έχεις-ξέρεις να κανεις εσυ για εμένα μπορει να εχει πολυ μεγάλη αξία ενω παράλληλα για κάποιον άλλο να μην εχει. Εγω είμαι διατεθημενος να πληρώσω εσένα για αυτο, (την τεχνογνωσία που λέγαμε) ενω ο άλλος δεν ειναι διατεθημενος να δώσει ούτε 5 Ευρω.
Αυτο εκμεταλλεύονται οι "καλοί" προγραμματιστες κ αυτο πληρώνουν όσοι θέλουν τις υπηρεσίες τους.
Έτσι δικαιολογητε το 1000αρικο για 2 ώρες δουλειάς στο δυναμομετρο.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλιστα.. πιστεύεις ότι η δουλειά είναι 2 ώρες σε δυναμόμετρο δηλαδη ?
Το power commander πόσο σου στοίχισε αν επιτρέπεται ?





Δεν είπε αυτό ο Αλκίνοος




Ίσα - ίσα.....



Χιλιάρικο και βάλε, είναι το κόστος όλης της έρευνας, των δοκιμών, ακόμα και των σπασμένων μοτέρ -αν θέλεις- που κάνει ο 'Χ" κατασκευαστής "έτοιμων" προγραμμάτων, τσιπακίων, παράλληλων εγκεφάλων κλπ, κλπ.
Ο αγοραστής μπορεί να δει μόνο -και όχι πάντα- το δίωρο στο δυναμόμετρο που απαιτείται για την εγκατάσταση και το fine tuning στο δικό του εργαλείο.....
Άλλος το εκτιμά όλο αυτό το πακέτο, το θέλει, μπορεί και το πληρώνει κι άλλος το θεωρεί τσάμπα λ7 και δεν το πληρώνει.....



Αλκίνοε αν κάνω λάθος στη σκέψη σου, διόρθωσε....
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 12-04-2013, 22:19
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Κάποια στιγμή είχα ρωτήσει για προγραμματισμό της ECU στο Dakar και μου είχαν πει αν θυμάμαι καλά 700 ευρώ. Δεν τα είχα, δεν τα έδωσα. Επρεπε να δώσω τον εγκέφαλο και δεν ξέρω αν θα τσιπαριζόταν ή θα ήταν επαναπρογραμματισμός του υφιστάμενου.
Και θα συμφωνήσω ότι καθένας αποφασίζει τι κόστος είναι "σωστό" για κάθε δεδομένη αύξηση ιπποδύναμης....
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 12-04-2013, 22:38
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
..... είναι το κόστος όλης της έρευνας, των δοκιμών, ακόμα και των σπασμένων μοτέρ -αν θέλεις- που κάνει ο 'Χ" κατασκευαστής "έτοιμων" προγραμμάτων, τσιπακίων, παράλληλων εγκεφάλων κλπ, κλπ.
Ο αγοραστής μπορεί να δει μόνο -και όχι πάντα- το δίωρο στο δυναμόμετρο που απαιτείται για την εγκατάσταση και το fine tuning στο δικό του ....

Σπασμένα μοτέρ που να οφείλονται στο "πρόγραμμα" πάντως δεν υπάρχουν.
Υπάρχει ο knock sensor που διορθώνει τυχόν γεναιόδωρη ρύθμιση στο αβανς προς τα κάτω, οπότε σε περίπτωση που "ακούσει" υπερβολικά πειράκια, το κατεβάζει, ότι τιμές και να βάλεις στους χάρτες.
Επίσης σε πλούσιο ή φτωχό, αναλαμβάνει ο λ και το διορθώνει κοντά στις τιμές του 14,7:1.

Σε περίπτωση αστοχίας προγράμματος, δηλ. αν δεν μπορούν οι παραπάνω αισθητήρες να διορθώσουν το πρόγραμμα, ανάβει το check engine που στο διαγνωστικό αναφέρεται ως βλάβη "μη δυνατότητα προγραμματισμού καύσης" ή άλλα σχετικά μηνύνατα.

Μάλλιστα ο κινητήρας μπαίνει σε safe mode και "κλειδώνει" ο εγκέφαλος.

Τώρα για τα δυναμόμετρα και τα fine tuning, αυτά έχουν νόημα όταν το μοτέρ ανακατασκευαστεί μηχανολογικά σε 2 στάδιο.

Το 1ο στάδιο είναι το λεγόμενο ΦΠΕ, φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση και ο επαναπρογραμματισμός είναι σχετικά εύκολος και απλός.

Το 2ο κλπ στάδια είναι αν τροποποιηθούν οι εκκεντροφόροι, τα συστήματα εισαγωγής-εξαγωγής, ο κυβισμός, ελαφρώσεις, οι διαδρομές στροφάλου, το βήμα κλπ. εκεί απαιτείται ολοκληρωτικός επαναπρογραμματισμός με χρήση δυναμόμετρου και πολλλες διορθώσεις (fine tuning), χρήση wideband, εξωτερικού knock sensor, καυσαναλητή κ δοκιμές σε ανοιχτό δρόμο.

Last edited by JohnGS1100; 12-04-2013 at 22:40.
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 12-04-2013, 22:39
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αγοραστής μπορεί να δει μόνο -και όχι πάντα- το δίωρο στο δυναμόμετρο....
Άλλος το εκτιμά όλο αυτό το πακέτο, το θέλει, μπορεί και το πληρώνει κι άλλος το θεωρεί τσάμπα λ7 και δεν το πληρώνει.....



Αλκίνοε αν κάνω λάθος στη σκέψη σου, διόρθωσε....
Χοντρά-χοντρά έτσι ειναι.

Γιάννη αυτο που κανεις τώρα εσυ ειναι πολυ καλη σκέψη κ λυνει χερια σε όσους ψάχνουν τέτοια είδους λύση
αλλα δεν ειναι καινούργια σαν ιδέα. Γίνεται εδω κ καιρο.
Εγω πρωσωπικα ξερω τουλάχιστον τρεις εδω στην αθηνα που το κάνουν αυτο κ τουλάχιστον δυο στο εξωτερικό.
Εγω επέλεξα την λύση του παράλληλου γιατι δεν εμπιστεύομαι κανεναν (είμαι παράξενος, πως να το κάνουμε.
Πολυ πιθανόν τη Δευτέρα θα επισκεφθώ έναν απο αυτούς για καποια δουλεια. Θα προσπαθήσω να μάθω λεπτομεριες σχετικα με το θέμα κ αν μάθω κάτι νεο η διαφορετικό απο όσα γράφεις θα ενημερώσω.
Επίσης ειναι κ ενας τύπος, δε θυμάμαι καθόλου το όνομα του, ο οποίος εχει κ GS adv (πιθανον κ να μπαινει κ στο φορουμ) κ κάνει προγραμματισμους με πολυ καλα αποτελέσματα. Έβγαλε απο 8αρη 120φευγα άλογα μονο με προγραμμα φιλτρο εξατμιση.
Απ´οσο γνωρίζω πριν 5-6 χρονια ήταν αντιπρωσωπος της dreamscience στην Ελλάδα. Πλέον δεν ξερω με τη ακριβώς ασχολείται αλλα το είχε πολυ σοβαρα το άθλημα.
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 13-04-2013, 01:31
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Ποιον παράλληλο έχεις τελικά πόσο σου κόστισε ?

Επίσης ποιες παραμέτρους ρυθμίζεις, πόσους "χάρτες" μπορείς να πειράξεις ?
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 13-04-2013, 08:17
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Rapid bike 3 έχω με o2 eliminators της Dimsport κ data logger της dynojet.
Μπορω να πειραξω ψεκασμο, ανάφλεξη κ κοφτη στροφών. Μπορω να κάνω ξεχωριστό προγραμμα για κάθε κυλινδρο ξεχωριστά τοσο σε ψεκασμο όσο κ σε αβανς, να ανεβασω τον κοφτη ενω παράλληλα βλέπω σε real time τις τιμές του λαμδα στο καντραν μου. Στο τσακιρ κέφι μου κάνει extract το αρχείο στο σημειοματαριο του υπολογιστη κ μου βγάζει σε ποιες στροφές κ σε πιο ποσοστό ανοίγματος του γκαζιου το μείγμα που έχω.
Επίσης με ενα κουμπάκι στο καντραν αλλάζω την χαρτογραφιση τελείως. Μπορω να έχω άνα πάσα ωρα την επιλογή να κυκλοφορω με έναν απλό χάρτη οικονομίας καυσίμου κ οπότε θέλω να τον αλλάζω με εναν άλλο π.χ για κατοσταρα βενζίνη, πιο άγριο αβανς κ 300-400 στροφές παραπάνω τον κοφτη. Αυτο σημαίνει πως μπορει κ διαχειρίζεται εώς 8 χάρτες σε δυκυλινδρο.

Το ποσο μου κόστισε ειναι άλλο θέμα κ εντάσσεται στα περί υποκειμενικότητας που λέγαμε. Για εμένα η αξία του ειναι μικρη. Για τον χ-Ψ-ω που δεν ειναι σχετικός με το θέμα, ειναι πεταμένα λεφτα.
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 13-04-2013, 08:45
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Και επίσης, γνωρίζω πως σχεδόν ολα απο αυτα μπορείς να τα κανεις χωρις να δώσεις τα χρήματα για το hardware που έδωσα εγω.
Το θέμα ειναι πως εγω ΔΕΝ ξερω πως να το κάνω κ αν δεν είχα την λύση που έχω τώρα, θα πλήρωνα κ με το παραπάνω για την δουλεια σου.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 13-04-2013, 12:42
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επίσης, γνωρίζω πως σχεδόν ολα απο αυτα μπορείς να τα κανεις χωρις να δώσεις τα χρήματα για το hardware που έδωσα εγω. ...
Αλκίνοε υποθέσεις κάνεις, δε γνωρίζεις το τι κάνω.

Κάπου ανέφερες ότι αυτό που προσπαθώ να κάνω το κάνουν και άλλοι, ότι δεν είναι κάτι νέο κλπ κλπ. Να πληροφορήσω ότι με τον προγραμματισμο ECU ασχολούμαι από το 2007 με άπειρο χρόνο και μελέτες και από το 2009 έχω κάνει δεκάδες προγράμματα σε αυτοκίνητα και μηχανάκια με εξοπλισμό που στο σύνολο τους στοιχίζει πολύ περισσότερο από έναν παράλληλο.
Οι σπουδές μου είναι ΤΕΙ πληροφορικής 1987-1992, Στατιωτική πληροφορική 1994-95, και η εμειρία μου είναι μηχανογράφηση επιστρατεύσεως 1995-2002, δίκτυα στρατού 2003-2005, μηχανογράφηση προμηθειών 2005-2007.
Και άλλα πολλά που δεν μπορώ να τα πω σε δημόσιο forum..

Μετά απολύθηκα και από το 2009 έχω κατάστημα για να περνάω την ώρα μου. Τώρα ίσως με γνωρίζεις καλύτερα

Να ξανατονίσω ότι στο παρόν τοπικ, το ζητούμενο ειναι για το πως θα μαζέψουμε πληροφορίες, για να κάνουμε το πρόγραμμα στην ECU ME7-ME9 που φοράνε τα R1200GS,R,RT με την καλύτερη ασφάλεια και το μικρότερο δυνατό κόστος. Σίγουρα κάποιο έχουν ασχοληθεί, κάπιοι έκαναν και θαύματα ίσως, αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον με το παρόν τόπικ, είναι η πρώτη φορά που ανεβαίνει σε forum, μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό tuning forum συζητήσεων και γενικά υπάρχει μία μυστικοπάθεια και μυθολατρεία στο χώρο..



Με τον παράλληλο αυτό που κάνεις δεν έχει καμία σχέση και όσον αφορά το κόστος και την αποτελεσματικότητα. Για αυτό σε ρώτησα τι ακριβώς κάνει και πόσο κάνει για να ενημερωθούν οι φίλοι που διαβάζουν.

Να πω ότι ένας παράλληλος ξεκινάει από 400 και μπορεί να φτάσει μέχρι και 2 χιλιάρικα, αναλόγως τους αισθητήρες, το software και τη δουλειά που κάνει. Οι περισσότεροι βασίζονται στο γεγονός ότι παρεμβάλονται με τους αισθητήρες της ECU και τροποποιούν όπως είπα πριν, το μίγμα και το αβανς σύμφωνα με τους υπάρχοντες χάρτες. Για αυτό άλλωστε τον λένε και "παράλληλο".
Αν δοκιμάσεις απευθείας ένα καλό πρόγραμμα θα καταλάβεις τα πλεονεκτήματα, την απλότητα και τις θεαματικές διαφορές σε σχέση με το υπάρχον setup που έχεις στο μηχανάκι σου.

Last edited by JohnGS1100; 13-04-2013 at 12:55.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!