GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 21-01-2012, 14:52
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Τρελό αγόρι, η περίπτωσή σου είναι αγιάτρευτη

Με το καλό!!!
  #92  
Παλιό 21-01-2012, 19:01
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Magelanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βαγγελη, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες να είσαι καλά και να μας χαρίζεις πάντα πανέμορφα ταξίδια.. τι γνωρίζω εγώ και θελω να κανω: από Αζερμπαϊτζάν παίρνω καράβι για Τουρκμενιστάν. Το Ιράν ούτε καν το πλησιάζω.. έχει τακτικά δρομολόγια. Εκεί που δεν έχει είναι στο δρομολόγιο Αζερμπαϊτζάν για Καζακστάν, εξίσου και το δρομολόγιο στο Τουρκμενιστάν. Αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν Καζακστάν, και έτσι θα έκανα παράκαμψη του Τουρκμενιστάν και Ουζμπεκιστάν. Από Chita-Σιβηρία γνωρίζω ότι είναι χώμα για όσο λες, μην σου πω και για παραπάνω!!! Και καράβι από Βλαδιβοστόκ έχει δυο. Το ένα πάει κατευθείαν Ιαπωνία, και το άλλο μέσω Κορέας και Ιαπωνία. Για τα 1000 ευρώ τώρα αυτό δεν το ξέρω αλλά θα μάθω σίγουρα. Και τα δρομολόγια τους καλοκαιρινούς μήνες είναι δυο με τρία την εβδομάδα.. Ευχαριστώ και πάλι…
Φιλε Πανο εν συνεχεία των πληροφοριων εξ'οσων γνωριζω σου παραθετω την παρακατω ενημερωση:
1. Η διαδρομη Βόλγκογκραντ-Σάρατοφ-Σαμάρα στη Ρωσια 800km -εισοδος απο Ουκρανια-[εναλλακτικη απο αυτη που θελεις να κανεις]ειναι ασφαλτος αλλα οχι και στην καλυτερη κατασταση.
2.Χρειαζεσαι τουριστική βίζα για τη Ρωσια που εκδίδεται μάξιμουμ για 30 ημέρες.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ισως οταν θα επιστρεφεις[βαση του προγραμματος σου]να εχει ληξει.Πρεπει να το ρωτησεις.
Για την έκδοση απλής τουριστικής βίζας χρειάζονται 7 εργάσιμες ημέρες.Η τουριστική βίζα ισχύει μόνο για το διάστημα που έχει δηλωθεί αρχικά και για μία είσοδο μόνο, χωρίς δυνατότητα παράτασής της.
Το διαβατήριο πρέπει να ισχύει τουλάχιστον για 6 μήνες υπογεγραμμένο από τον κάτοχο στο αντίστοιχο πεδίο που το ορίζει, μία φωτογραφία έγχρωμη και τυποποιημένη αίτηση[συμπληρώνεται στο προξενείο] για την έκδοση της βίζας για Ρωσία.
-Πρεπει να ρωτησεις αν η συγκεκριμενη visa περναει και στην Georgia[απο ερωτηση σε φιλη Γεωργιανη μου ειπε οτι ειναι διαφορετικη].
-Εκδοση ασφαλιστικης καλυψης[ισως να βγαινει και απο τα συνορα αυτη-ρωτησε το στο Ρωσικο προξενειο-]
-Στον oδικο αξονα του Υπερσιβηρικου μπορει να σε σταματανε με προφαση τον ελενχο των εγγραφων αλλα στην ουσια να θελουν μπαξισι!
3. Απο Ουλάν Ουντέ[Ρωσια]-στο Ουλάν Μπατόρ[Μογγολια] ειναι 560κμ ασφαλτοδρομου
4.Στο Βλαδιβοστόκ εκτος απο τα εισητηρια χρειαζεται και εκτελωνισμος οπως και στo Ιαπωνικο λιμανι Toyama Fushiki[το κοστος στο ανεφερα χθες]
5.Για την Ιαπωνια τωρα δυο πραγματα:
-Η ακριβοτερη χωρα στον κοσμο
-Oδηγηση απο αριστερα κατα τα Βρετανικα προτυπα
-Στις μικροτερες πολεις οι πινακιδες ειναι στα Ιαπωνικα
-Η χρηση των αυτοκινητοδρομων ειναι...αλμυρη 800κμ=120€

Τελειωνοντας για την επιστροφη σου εχε στην ακρη του μυαλου σου την μεταφορα της μηχανης cargo κοστους περιπου 1200€ διοτι αφενος μεν θα εχεις χρονο να δεις την Ιαπωνια,αφετερου δεν θα υποστεις την ταλαιπωρια της επιστροφης που θα ειναι σε μεγαλο ποσοστο απο τον ιδιο -οχι και τοσο καλο-δρομο.

Καλη προετοιμασια.
  #93  
Παλιό 21-01-2012, 19:42
spade ace Ο/Η spade ace βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αχαρνές (Αθήνα) - Πάτρα - Ληξούρι
Μoto: ΒMW K1200s
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Πάνο μου, πράγματι είσαι αξιοθαύμαστος και εξαιρετικός σαν άνθρωπος από το ελάχιστο που σε ξέρω και δη από την πρώτη κιόλας προσέγγιση που είχαμε μόλις σε πρωτογνώρισα και στεκόμουν να ταξιδεύω μαζί σου έστω και με τις περιγραφές του πρόσφατου ταξιδιού σου στη Ρωσία. Θυμάμαι και τότε είχες κάνει αναφορά για το ονειρικό ταξίδι που σχεδιάζεις προς την Ιαπωνία, και δεν σου κρύβω οτι σάστησα με τα σχέδια σου. Όμως θέλω να πω, πως άνθρωποι γνήσιοι και πιστοί στο σκοπό τους σπανίζουν..Αν και δεν σου προσφέρω κάποια πληροφορία, που μάλλον θα ήταν κάτι πολύ πρακτικότερο για σένα αυτή τη στιγμή της προετοιμασίας σου που θα καθορίσει και την έκβαση του ταξιδιού σου τελικά, επισημαίνω την αυτή σου απόφαση και σεμνότατη στάση και θέλω να στηρίξω τον Παναγιώτη - Μαγγελάνο, να πραγματοποιήσει όπως ξέρει αυτός, ο συνεπής και καθαρός τύπος που πρωτογνώρισα με τις ζωντανότατες εξιστορήσεις του, την κατάκτηση του. Έχε δύναμη, και στήριγμα και αρωγοί σου θα είναι οι εξαιρετικοί φίλοι του gsforum.
Υ.Γ Μακάρι να βρω την τόση απέραντη αρμονία και πίστη μέσα μου από τέτοια φανταστικά εγχειρήματα σαν του Πάνου!

Υ.Γ2 Πάνο αυτό που σίγουρα βρήκα είναι την νέα μου "Κ" ελπίζω να την ασιμώσεις πρώτος με την πρώτη ευκαιρία!
  #94  
Παλιό 21-01-2012, 22:08
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
-Η χρηση των αυτοκινητοδρομων ειναι...αλμυρη 800κμ=120€
  #95  
Παλιό 22-01-2012, 10:00
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι θα ειναι δυσκολο ταξιδι!!!
  #96  
Παλιό 22-01-2012, 11:29
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Τα σεβη μου, διαβάζω με ανοιχτό το στόμα. Ειναι πολύ μεγάλο για μένα, πολύς χρόνος, πολύ χρήμα και πολύ πολύ κουράγιο. Καλή επιτυχία!
  #97  
Παλιό 22-01-2012, 12:12
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Magelanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Κώστα, έλα όμως που αυτό έχω!!! Και σίγουρα δεν έχω και τα φράγκα να πάρω κάτι άλλο για καλύτερα, και ούτε θέλω να δώσω το Κ ανταλλαγή.. Αλλά και από την άλλη ποιος μου εγγυάται ότι με κάτι άλλο θα ήταν μια χαρά; Έχω περάσει κάποιες <<δύσκολες>> χώρες όπως λες, και εντάξει ήταν καλά, και ευτυχώς χωρίς απρόοπτα. Κάποιες ψιλομετατροπες μπορούν να γίνουν στην μηχανή, ώστε να έχω έστω μια ποιο ξεκούραστη θέση οδηγήσεως. Από εκεί και πέρα φίλε έχω και το παπί και στην τελική το κάνω τούμπανο και έφυγα…
υπάρχει και αυτή η εμπειρία. Συνεπώς η Κ θα τα καταφέρει έστω και λίγο καλύτερα.
  #98  
Παλιό 22-01-2012, 13:13
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Πανο εν συνεχεία των πληροφοριων εξ'οσων γνωριζω σου παραθετω την παρακατω ενημερωση:
1. Η διαδρομη Βόλγκογκραντ-Σάρατοφ-Σαμάρα στη Ρωσια 800km -εισοδος απο Ουκρανια-[εναλλακτικη απο αυτη που θελεις να κανεις]ειναι ασφαλτος αλλα οχι και στην καλυτερη κατασταση.
2.Χρειαζεσαι τουριστική βίζα για τη Ρωσια που εκδίδεται μάξιμουμ για 30 ημέρες.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ισως οταν θα επιστρεφεις[βαση του προγραμματος σου]να εχει ληξει.Πρεπει να το ρωτησεις.
Για την έκδοση απλής τουριστικής βίζας χρειάζονται 7 εργάσιμες ημέρες.Η τουριστική βίζα ισχύει μόνο για το διάστημα που έχει δηλωθεί αρχικά και για μία είσοδο μόνο, χωρίς δυνατότητα παράτασής της.
Το διαβατήριο πρέπει να ισχύει τουλάχιστον για 6 μήνες υπογεγραμμένο από τον κάτοχο στο αντίστοιχο πεδίο που το ορίζει, μία φωτογραφία έγχρωμη και τυποποιημένη αίτηση[συμπληρώνεται στο προξενείο] για την έκδοση της βίζας για Ρωσία.
-Πρεπει να ρωτησεις αν η συγκεκριμενη visa περναει και στην Georgia[απο ερωτηση σε φιλη Γεωργιανη μου ειπε οτι ειναι διαφορετικη].
-Εκδοση ασφαλιστικης καλυψης[ισως να βγαινει και απο τα συνορα αυτη-ρωτησε το στο Ρωσικο προξενειο-]
-Στον oδικο αξονα του Υπερσιβηρικου μπορει να σε σταματανε με προφαση τον ελενχο των εγγραφων αλλα στην ουσια να θελουν μπαξισι!
3. Απο Ουλάν Ουντέ[Ρωσια]-στο Ουλάν Μπατόρ[Μογγολια] ειναι 560κμ ασφαλτοδρομου
4.Στο Βλαδιβοστόκ εκτος απο τα εισητηρια χρειαζεται και εκτελωνισμος οπως και στo Ιαπωνικο λιμανι Toyama Fushiki[το κοστος στο ανεφερα χθες]
5.Για την Ιαπωνια τωρα δυο πραγματα:
-Η ακριβοτερη χωρα στον κοσμο
-Oδηγηση απο αριστερα κατα τα Βρετανικα προτυπα
-Στις μικροτερες πολεις οι πινακιδες ειναι στα Ιαπωνικα
-Η χρηση των αυτοκινητοδρομων ειναι...αλμυρη 800κμ=120€

Τελειωνοντας για την επιστροφη σου εχε στην ακρη του μυαλου σου την μεταφορα της μηχανης cargo κοστους περιπου 1200€ διοτι αφενος μεν θα εχεις χρονο να δεις την Ιαπωνια,αφετερου δεν θα υποστεις την ταλαιπωρια της επιστροφης που θα ειναι σε μεγαλο ποσοστο απο τον ιδιο -οχι και τοσο καλο-δρομο.

Καλη προετοιμασια.
Ευχαριστώ πολύ Βαγγελη για τις πολύτιμες πληροφορίες…
  #99  
Παλιό 22-01-2012, 13:24
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει και αυτή η εμπειρία. Συνεπώς η Κ θα τα καταφέρει έστω και λίγο καλύτερα.
R1 Travelling The World - YouTube
Φίλε Δημήτρη η τρέλα δεν έχει όρια.. είναι το τι νιώθεις μέσα σου και πως το δουλεύεις…
  #100  
Παλιό 22-01-2012, 13:39
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΕΛΛΟΝΤΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
... για απαρίθμησέ τα ... να δούμε τα έμαθες καλά ???

Πρόσεξε ... διαβάζει κ ο Βροχίδης ....
Άμα διαβάζει και ο δάσκαλος Βροχιδης, με το τελευταίο σεμινάριο που μου έκανε έχουμε και λέμε: 1) Τουρκμενιστάν 2) Καζακστάν 3) Ουζμπεκιστάν 4) Κυργισταν 5) Πακιστάν 6) Αφγανιστάν 7) Τατζικιστάν. Δάσκαλε με βρίσκεις διαβασμένο;
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!