GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 10-08-2011, 15:00
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Triple-black adventure δεν είπες;

Ε τι λάθος λέω.
αααααααααα....sorry,ναι...τα μπερδεψα με το απλο.
καλα και το ανθρακι adv δεν με χαλαει καθολου,μα καθολου
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 10-08-2011, 15:19
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Τι θα επιθυμούσα στην επόμενη…
Απλά πράγματα από έναν κατασκευαστή με σοβαρό όνομα.
1, Αντικατάσταση στις αναρτήσεις. Να μην σπάνε κλπ
2, Βελτίωση σέλλας και σωστής θέσης οδήγησης
3,Λιγότερα και πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά
4,Βελτίωση άξονα οδήγησης
4,Σωστός και πιο αξιόπιστος φωτισμός . Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα. Έλεος
5, Να μην καίει λάδια
6,Πιο αξιόπιστο μοτέρ. Να μην τρυπάει τους κυλίνδρους
7,Τοποθέτηση σκελετού. Για μια αντικατάσταση να μην λύνουμε όλη τη μηχανή
8, Να εκσυγχρονιστεί στο μοτέρ. Υδρόψυκτη η βελτίωση . Να μην ζεσταίνεται
9,Το σύστημα τροφοδοσίας. Να σταματήσει τους ταχυσυνδέσμους.
10.Να μην φεύγουν οι βίδες από τους κραδασμούς.
11.Αντοχή στις καταπονήσεις
12, Να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα
Θα μπορούσα να γράψω άλλους 88 λόγους αλά ας βελτιωθεί πρώτα σε αυτούς…………………

Reply With Quote
  #103  
Παλιό 10-08-2011, 15:47
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Ευχαριστώ για τη συνεισφορά στο θέμα σοβαρά αλλά αυτά που ζητάς τα λες με ποια εμπειρία στο μοντέλο;

ΠΧ.

1. Θα κάνουμε ντα την Showa.
2. ???
4. Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα??????
5. Συνήθως δεν καίει.
6. Έχεις δίκιο είναι συνηθισμένο πράγμα.
7. Υπάρχει λόγος που είναι έτσι (προσωπικά δεν θέλω και να αλλάξει αυτό).
8. Ζεσταίνεται όσο όλα τα μοτέρ. Ούτε παραπάνω, ούτε λιγότερο.
10. Κατά κανόνα ότι βίδα έχει λυθεί σε άνθρωπο, είναι επειδή κάποιος την είχε ξαναλύσει πριν (και δεν την είχε σφίξει όπως πρέπει).
11. ΠΟΛΥ παραπάνω από πολλές που ξέρω.
12. Περί όρεξης... Δηλ. όταν ένας έχει μέσα στα πράγματα που θέλει να βελτιωθούν "να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα"... ε κανονικά δεν έπρεπε να γράψει τίποτα άλλο, τα έχει πει όλα για το τι θέλει και τι πιστεύει μόνο από αυτό.

Δεν θα ρωτήσω τι θεωρείς σουλούπωμα (πχ. το NT700!) γιατί συζήτηση επ' αυτού εκτός του αντικρούει το "περί ορέξεως" που λέω, θα χαλάσει και το θέμα.



Πάντως μη το κουράζουμε: Δεν θες GS ούτε όπως ήταν, ούτε όπως είναι, ούτε όπως θα είναι στα επόμενα 200 χρόνια.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 10-08-2011, 17:29
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα επιθυμούσα στην επόμενη…
Απλά πράγματα από έναν κατασκευαστή με σοβαρό όνομα.
1, Αντικατάσταση στις αναρτήσεις. Να μην σπάνε κλπ
2, Βελτίωση σέλλας και σωστής θέσης οδήγησης
3,Λιγότερα και πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά
4,Βελτίωση άξονα οδήγησης
4,Σωστός και πιο αξιόπιστος φωτισμός . Αλλαγή λαμπτήρων κάθε μήνα. Έλεος
5, Να μην καίει λάδια
6,Πιο αξιόπιστο μοτέρ. Να μην τρυπάει τους κυλίνδρους
7,Τοποθέτηση σκελετού. Για μια αντικατάσταση να μην λύνουμε όλη τη μηχανή
8, Να εκσυγχρονιστεί στο μοτέρ. Υδρόψυκτη η βελτίωση . Να μην ζεσταίνεται
9,Το σύστημα τροφοδοσίας. Να σταματήσει τους ταχυσυνδέσμους.
10.Να μην φεύγουν οι βίδες από τους κραδασμούς.
11.Αντοχή στις καταπονήσεις
12, Να σουλουπωθεί και να μοιάζει με μοτοσυκλέτα
Θα μπορούσα να γράψω άλλους 88 λόγους αλά ας βελτιωθεί πρώτα σε αυτούς…………………

1.σωστο αν και νομιζω οτι απο το 2010 κι επειτα περα του οτι αλλαξαν οι αναρτησεις,βελτιωθηκε και η αξιοπιστια τους.

2.η σελα και η θεση οδηγησης ειναι σε κορυφαιο επιπεδο.

3.σε αυτο θα συμφωνησω αν και φαινεται οτι στο επομενο θα προσθεσουν κι αλλα.προσωπικα ενα abs,αντε κι ενα antispin θα ηθελα και τιποτα παραπανω.

4.τα φωτα ειναι σε καλα επιπεδα στο θεμα φωτισμου,δε θα την χαλουσε ομως και λιγο περισσοτερο φως.

5.οι περισσοτεροι κινητηρες πλεον καινε.

6.δεν ειναι συνηθες φαινομενο αυτο.

7.εδω σηκωνει συζητηση,προσωπικα μου αρεσει οπως ειναι,κινητηρας,υποπλαισιο...ομως συμφωνω οτι για να βαλει ο μηχανικος χερι θα πρεπει να μεινει μονο ο κινητηρας κατι που εκτοξευει το κοστος συντηρησης.αλλα και τι αλλο να γινοταν,πλαισιο?μπα.πιο λογικες τιμες ομως σε τετοιες συντηρησεις,ναι.

8.ερχεται η υδροψυξη.αν και ο κινητηρας δεν ειχε και θεμα με την ζεστη,σε κανονικα επιπεδα οπως και οι περισσοτερες μηχανες ειναι και οι θερμοκρασιες του gs.

9.συστημα τροφοδοσιας???χμ,απλα να μην καιει ευκολα την αντλια θα ελεγα εγω.

10.ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με βιδες,στο ρελαντι μονο εχει λιγο παραπανω κραδασμους και στα 170χλμ στα μοντελα 08+ που ο κινητηρας δειχνει μια δυσανασχετηση σε αυτα τα χιλιομετρα λογω κιβωτιου με αποτελεσμα να κανει εναν κραδασμο.

11.συμφωνω σε αυτο.σχεδον 20.000 κοστιζει.

12.η εμφανιση της ειναι κατι αντικειμενικο,εμενα με τρελαινει,μιλαω για το adv,το μικρο δεν μου αρεσει πλεον καθολου,το adv ομως με κατι μικρες προσθηκες ειναι τερας.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 15-08-2011, 22:18
efthimis petroupoli Ο/Η efthimis petroupoli βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: petroupoli
Μoto: bmw f800gs
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το ζήτημα των επόμενων bmw μοντέλων αρχίζει να απασχολεί και μένα !
Επίσης αν αυτά τα παράπονα έφταναν στην "μαμα" ίσως και να τα έφτιαχνε !
Από την άλλη αν συνεχίσουμε να "βλογάμε τα γένια μας" τα επόμενα χειρότερα θα είναι και καλά θα μας κάνουν !!!

Εγώ ήλπιζα σε "πολεμικά" μηχανάκια από την bmw !!! Σε τέρατα αντοχής και ποιότητας!!

Επίσης κάτι που θέλω να πω είναι ότι υπήρχε η τάση να αξιολογείται θετικά μηχανάκι "παλιό" της bmw λόγω αξιοπιστίας και ποιότητας δηλαδή το αγοραστικό κοινό τότε αγόραζε bmw γι αυτούς τους λόγους, τώρα αγοράζουν για να έχουν το καινούριο μοντελο αυτό δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με συμπεριφορα μηχανόβιου, απεναντίας, έχει να κάνει με θύμα του καταναλωτισμού !

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν το ένα μοντελο πίσω από το άλλο τότε και η bmw θα φθίνει σε ποιότητα για το κέρδος ..απλό !!
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 16-08-2011, 01:23
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από efthimis petroupoli Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

Φίλε, είτε το θέλουμε είτε όχι έχει γίνει ζήτημα η αξιοπιστία των καινούριων gs , αυτό "πονάει" βεβαια αλλά τι να κάνεις..


τώρα σαν μοτοσυκλέτες τις θεωρώ καλύτερες από πολλές μάρκες αν όχι όλες

Reply With Quote
  #107  
Παλιό 30-09-2011, 16:25
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Παιδιά όποιος θέλει παίρνει TDM πράγματι. Βάζετε και φωναχτή εξάτμιση σαν σύγχρονοι παπάκιδες και όλα καλά. Σας παίρνω δώρο και ένα "μπαμπά μη τρέχεις" με φουντίτσα.

Πάμε πάλι στο θέμα;

Ένα σχόλιο περί υδρόψυξης γιατί έχει γίνει θέμα κατά πόσο επιρρεάζει ή όχι το "adventure" aspect του οχήματος.

Πρώτα από όλα η υδρόψυξη έχει εξελιχτεί εδώ και πολλά χρόνια. Ευελπιστώ δηλαδή ότι δεν θα μας χαλάσει το θέμα βάρος (εξάλλου κερδίζεις σε μέταλλο, λιγότερες ψύκτρες, τρύπες για την υδρόψυξη κλπ.). Δεύτερον, σίγουρα υπάρχουν σε ΚΑΘΕ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΤΟ πολλά πράγματα να χαλάσουν πριν την ψύξη. Δεν άκουσα κανέναν KTMα να γκρινιάζει επειδή το 950/990 του είναι υδρόψυκτο, ενώ υπάρχουν σούπερ καθαρόαιμα, μια χαρά υγρόψυκτα. Εξάλλου θεωρητικά ένας υδρόψυκτος μπορεί να δουλέψει σε μεγαλύτερο εύρος περιβάλλοντος μια και κρατάει όσο μπορεί σταθερή την θερμοκρασία του (όχι ότι προβληματίστηκε με τα διαφορετικά περιβάλλοντα η GS αλλά λέμε τώρα). Το θέμα υδρόψυξη είναι όπως το θέμα ψεκασμός vs. καρμπιλατέρ ("στη μέση της ερήμου" και μπλα μπλα μπλα).

Προσωπικά από αδιάφορα (αρνητικός δεν ήμουν ποτέ) αρχίζω και το βλέπω και θετικά αν γίνει με τον σωστό τρόπο.

Η GS για μένα είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ο boxer και το στήσιμο της. Όλα τα άλλα μετά.
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 30-09-2011, 18:15
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από efthimis petroupoli Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο μα ποσο σωστα το εθεσες...νεος και απειρος ειμαι στο χωρο για να εχω εμπεριστατομενη αποψη αλλα σε συζητησεις με κοσμο που εχει Bob Marley and the Wailers πολλες φορεσ στο τελος της κοιυβεντας σχηματιζω μια αποψη του τυπου... ΡΕ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ tdm ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
οχι αγαπητε μου,δε θα παρω προσωπικα tdm....θελω ασφαλεια...θελω φρενα,θελω καλο στησιμο...ποιοτηκοτερα υλικα...αλλα πανω απο ολα ερχεται η ασφαλεια.
οσες φορες εχω προτιμησει bmw εχω βγει κερδισμενος στο θεμα ασφαλειας...με χει σωσει.και το εννοω.με αλλες μηχανες το λιγοτερο σε καποιες περιπτωσεις θα ειχα γινει χαλκομανια...
σε μια φαση που μου ειχε συμβει με το adv,ενας τυπος πηρε γκομενα απο ενα <<μπαρ>>.την βαζει στο αμαξι και χωρις καν να ελεγξει απο τα αριστερα του αν ερχεται κανεις πεταγεται μες στην μεση του δρομου,εγω εκεινη την στιγμη ανεβαινα την λεοφορο με καμια 140αρα χλμ,μου πεταχτηκε την τελευταια στιγμη,γραπωσα τα φρενα κι επεσα πανω του...επεσα ομως σχεδον σταματημενος πανω του,φρεναρε απιστευτα μεσα σε ενα μικρο χρονκο οριο που ειχα...το αμαξι του,φτερο,πορτα εγινε καινουριο,η δικια μου,καγκελα...
με οποιαδηποτε αλλη μηχανη πιστευω οτι θα χα περασει πανω απο το αμαξι.
ναι,συμφωνω οτι πλεον η αξιοπιστια της bmw εχει πεσει πολυ,ισως κι αδιακαιολογητα...ομως στο θεμα ασφαλειας οχι...εκει δεν υπηρξε συμβιβασμος.
σκεπτομενος λοιπον πολλες απο τις φασεις που μου εχουν τυχει κατα καιρο,το αποτελεσμα ειναι ενα.bmw και παλi bmw.
το tdm καλο,ασπαστο,συμπαθητικο...αλλα μπροστα σε πολλες μηχανες της bmw,πολυ μετριο.
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 01-10-2011, 08:50
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Αν η μηχανη δε εχει τα κουσουρια της δεν ειναι μηχανη ειναι μεταφορικο μεσο.Ολοι εχουμε συχτιρισει με μικροπροβληματα η με πιο σοβαρα αλλα το παθος για τους boxer δε καταλαβαινει απο τετοια.αν μια γκομενα ειναι ολο ναι και ναι θα ηταν παπαδια θελει και την αρνηση και τα κολπακια
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
...μέχρι να βρέξει. kosta12gs Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 9 13-06-2011 14:07
Θα πετάξει χαρταετός GS Forum στο Βόλο;;; GregoryGS Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 8 02-03-2011 20:20
Πνίγονταν τα δυο της παιδιά και η μάνα έπρεπε να διαλέξει ποιο θα σώσει gsmaniac Κόσμος 14 09-09-2010 13:26
Ποια εταιρία κινητής έχετε επιλέξει; Arkas Διάφορα 29 17-07-2010 21:32
Ποιός θα σφάξει το αρνί το Πάσχα ;;;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 12 19-03-2009 00:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!