GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 26-11-2011, 01:15
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Δευτέρα πιστεύω να έχει έρθει η απάντηση από το Ριο για το αν μπορώ να δωσω αιμοπετάλια....

Που παίρνω τηλ για ραντεβού? ξαναβάλτο βρε Βάνα
ΤΗΛΈΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΕΛΠΙΣ 210-7703789
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 26-11-2011, 13:28
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skippybi Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΗΛΈΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΕΛΠΙΣ 210-7703789


ευχαριστώ Βασίλη!!
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 26-11-2011, 13:31
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

"Κάθε πότε μπορούν να δίνουν αιμοπετάλια οι εθελοντές.

Οι εθελοντές μπορούν να δίνουν χωρίς κανένα φόβο αιμοπετάλια όποτε και όσες φορές θέλουν, επειδή ο οργανισμός αναπληρώνει αμέσως τα αιμοπετάλια που αφαιρούνται.
Ωστόσο, η λήψη αιμοπεταλίων δεν επαναλαμβάνεται σε διάστημα μικρότερο από δύο εβδομάδες."



Γιώργο, ισχυει ακριβώς έτσι.

Η ανάγκη συνεχίζεται
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 26-11-2011, 13:34
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

gemara
Ο γιατρός όμως στο Παίδων μου είπε ότι μέχρι και 2 φορές τη βδομάδα μπορεί κάποιος να επαναλάβει την αιμοδοσία. Άρα μπορεί κάποιος να ξαναδώσει πολύ σύντομα. Αν υφίσταται τέτοια ανάγκη επανάληψης, μας ενημερώνεις και γι αυτό.

Άρα, αυτό που θα βοήθαγε να ξέρουμε είναι:
1. Υφίσταται ή όχι ανάγκη επιπλέον αιμοπεταλίων;
2. Υφίσταται ταυτόχρονα ανάγκη αίματος; (Αυτό καθιστά τον αιμοδότη "ανενεργό" για τρεις μήνες)
3. Μήπως χρειάζεται ένας "προγραμματισμός" των αιμοπεταλιοδοτών επειδή τα αιμοπετάλια ζούνε λίγες ώρες, άρα όσοι προσφέρονται καλό είναι να μην πηγαίνουν όλοι μαζί και να υπάρχουν "κενά";


Γιώργο, σχετικά

1. ναι υπάρχει ακόμα ανάγκη για αιμοπετάλια.
2. υπάρχει και η ανάγκη για αίμα ταυτόχρονο. Προτιμάται να δίνει κάποιος αιμοπετάλια αρχικά. Αν δεν μπορεί (μακριά το νοσοκ. ή ασθένειες ή αιματοκρίτης ή Πολυτόκες γυναίκες τότε να δούμε αν μπορούν να δώσουν μόνο αίμα.
3. προγραματισμός από εμάς δεν χρειάζεται. Στο Ελπίς γιαυτο κλείνεις ραντεβού για αιμοπετάλια διότι κανονίζουν αυτοί τις αναγκες τους και την συμβατότητα των δοτών και την 5'ημερη ζωή των αιμοπεταλίων και κανονίζουν ανάλογα τα ραντεβού. Οσο για αίμα ισχύει το ίδιο, κανονίζουν στο Παίδων τη ροή.


Αν κάποιος έδωσε αιμοπετάλια τώρα, οκ ας μην δώσει πάλι άμεσα. Αν μπορεί και θέλει σε 25 μέρες είναι καλά.


Η οικογενεια του Κωνσταντίνου δεν βρίσκει λόγια να σας ευχαριστήσει. Ο πατέρας του που είναι και αυτός μηχανόβιος, του έδωσα τους κωδικούς μου και διάβασε το ποστ και δάκρυσαν και οι πέτρες. Οταν βρει χρόνο θα τον κάνουμε και επίσημα μέλος του gsforum.

Last edited by Syvaris; 26-11-2011 at 13:41.
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 26-11-2011, 14:00
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Syvaris Εμφάνιση μηνυμάτων
"Κάθε πότε μπορούν να δίνουν αιμοπετάλια οι εθελοντές.

Οι εθελοντές μπορούν να δίνουν χωρίς κανένα φόβο αιμοπετάλια όποτε και όσες φορές θέλουν, επειδή ο οργανισμός αναπληρώνει αμέσως τα αιμοπετάλια που αφαιρούνται.
Ωστόσο, η λήψη αιμοπεταλίων δεν επαναλαμβάνεται σε διάστημα μικρότερο από δύο εβδομάδες."



Γιώργο, ισχυει ακριβώς έτσι.

Η ανάγκη συνεχίζεται
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Syvaris Εμφάνιση μηνυμάτων
gemara
Ο γιατρός όμως στο Παίδων μου είπε ότι μέχρι και 2 φορές τη βδομάδα μπορεί κάποιος να επαναλάβει την αιμοδοσία. Άρα μπορεί κάποιος να ξαναδώσει πολύ σύντομα. Αν υφίσταται τέτοια ανάγκη επανάληψης, μας ενημερώνεις και γι αυτό.

Άρα, αυτό που θα βοήθαγε να ξέρουμε είναι:
1. Υφίσταται ή όχι ανάγκη επιπλέον αιμοπεταλίων;
2. Υφίσταται ταυτόχρονα ανάγκη αίματος; (Αυτό καθιστά τον αιμοδότη "ανενεργό" για τρεις μήνες)
3. Μήπως χρειάζεται ένας "προγραμματισμός" των αιμοπεταλιοδοτών επειδή τα αιμοπετάλια ζούνε λίγες ώρες, άρα όσοι προσφέρονται καλό είναι να μην πηγαίνουν όλοι μαζί και να υπάρχουν "κενά";


Γιώργο, σχετικά

1. ναι υπάρχει ακόμα ανάγκη για αιμοπετάλια.
2. υπάρχει και η ανάγκη για αίμα ταυτόχρονο. Προτιμάται να δίνει κάποιος αιμοπετάλια αρχικά. Αν δεν μπορεί (μακριά το νοσοκ. ή ασθένειες ή αιματοκρίτης ή Πολυτόκες γυναίκες τότε να δούμε αν μπορούν να δώσουν μόνο αίμα.
3. προγραματισμός από εμάς δεν χρειάζεται. Στο Ελπίς γιαυτο κλείνεις ραντεβού για αιμοπετάλια διότι κανονίζουν αυτοί τις αναγκες τους και την συμβατότητα των δοτών και την 5'ημερη ζωή των αιμοπεταλίων και κανονίζουν ανάλογα τα ραντεβού. Οσο για αίμα ισχύει το ίδιο, κανονίζουν στο Παίδων τη ροή.


Αν κάποιος έδωσε αιμοπετάλια τώρα, οκ ας μην δώσει πάλι άμεσα. Αν μπορεί και θέλει σε 25 μέρες είναι καλά.


Η οικογενεια του Κωνσταντίνου δεν βρίσκει λόγια να σας ευχαριστήσει. Ο πατέρας του που είναι και αυτός μηχανόβιος, του έδωσα τους κωδικούς μου και διάβασε το ποστ και δάκρυσαν και οι πέτρες. Οταν βρει χρόνο θα τον κάνουμε και επίσημα μέλος του gsforum.
Οκ Βάνα, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
12 Δεκ θα ξαναπεράσω.
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 26-11-2011, 15:19
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ Βάνα, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
12 Δεκ θα ξαναπεράσω.


οκ!

μην ξεχάσεις να κλείσεις ραντεβού πρώτα!!
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 26-11-2011, 22:39
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από XCHALLENGE Εμφάνιση μηνυμάτων
...Γνωρισα τον Γιαννη και τον γιγαντα τον Κων/νο!!! Ειναι πολυ δυνατοι και οι δυο τους και ειμαι σιγουρος -το ευχομαι- να πανε ολα καλα!...

Τα λεμε...

Αποστόλη,
ευχαριστούμε για αυτό που έκανες, η παρέα σου έκανε μπαμπά και γιο να μην νιώσουν μόνοι για όση ώρα κράτησε η θεραπεία.

Ευχαριστούμε.
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 27-11-2011, 08:40
clear Ο/Η clear βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Κάντζα
Μoto: F 650 dakar rr
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Αύριο μπορώ να πάω στο Αγ. Σοφία για να κάνω το τεστ αιμοπεταλίων και αν μου επιτρέψουν θα δώσω και αίμα (έχουν περάσει 45-50 ημέρες από την τελευταία αιμοδοσία)
Θα σας πω αύριο τι θα γίνει.
Δεν ξέρω βέβαια αν πειράζει που είμαι Ολυμπιακός και έχω Α+ (πως θα πηγαίνει ο μικρός στο γήπεδο με ''αλλόθρησκο'' αίμα;;
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 27-11-2011, 08:47
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο μπορώ να πάω στο Αγ. Σοφία για να κάνω το τεστ αιμοπεταλίων και αν μου επιτρέψουν θα δώσω και αίμα (έχουν περάσει 45-50 ημέρες από την τελευταία αιμοδοσία)
Θα σας πω αύριο τι θα γίνει.
Δεν ξέρω βέβαια αν πειράζει που είμαι Ολυμπιακός και έχω Α+ (πως θα πηγαίνει ο μικρός στο γήπεδο με ''αλλόθρησκο'' αίμα;;

Μια χαρά θα πηγαίνει στο γήπεδο, αν βοηθήσουμε όλοι!! όπως βοηθάς εσύ

Εκείνο που έχω καταλάβει, είναι, ότι δεν είναι μιά απλή περίπτωση που ζητά κάποιος αίμα για εγχείρηση κλπ

Εδώ πρόκειται για την ζωή του Κωνσταντίνου..... Ας κινηθούμε δυνατά ....
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 27-11-2011, 21:28
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Χρειαζόμαστε αιμοπεταλια στο Παίδων Αγία Σοφία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από clear Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο μπορώ να πάω στο Αγ. Σοφία για να κάνω το τεστ αιμοπεταλίων και αν μου επιτρέψουν θα δώσω και αίμα (έχουν περάσει 45-50 ημέρες από την τελευταία αιμοδοσία)
Θα σας πω αύριο τι θα γίνει.
Δεν ξέρω βέβαια αν πειράζει που είμαι Ολυμπιακός και έχω Α+ (πως θα πηγαίνει ο μικρός στο γήπεδο με ''αλλόθρησκο'' αίμα;;
δεν τον πειράζει, θα το αλλάξει ο οργανισμός του...!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά θα πηγαίνει στο γήπεδο, αν βοηθήσουμε όλοι!! όπως βοηθάς εσύ

Εκείνο που έχω καταλάβει, είναι, ότι δεν είναι μιά απλή περίπτωση που ζητά κάποιος αίμα για εγχείρηση κλπ

Εδώ πρόκειται για την ζωή του Κωνσταντίνου..... Ας κινηθούμε δυνατά ....

Ευχαριστώ πολύ Χάρη. έτσι είναι. Ο μικρός παίζει με τη φωτιά. Περιστοιχίζεται από την αγάπη όλων αλλά μόνο αυτό δεν φτάνει. Χρειάζεται έμπρακτα να του δείξουμε πως τον σκεφτόμαστε.

Πριν λίγο γυρίσαμε από Αθήνα που πήγαμε να τον δούμε. Είναι πράγματι αγωνιστής. Είδα και τη ζωγραφιά που του χάρισε η κόρη του Αποστόλη, ένα ωραίο πράσινο αεροπλάνο.

Η ανάγκη για αίμα συνεχίζεται. Αλλη μια βδομάδα αναζήτησης.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Για να ετοιμαζόμαστε για τα ΝΕΑ τεκμήρια vaggel Ελλάδα 3 03-11-2011 18:48
Ηράκλειο, Νοτιοδυτικός δρόμος, για τα Βόρειοανατολικά Eftixis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 94 18-05-2011 13:01
Ηράκλειο: Έβγαλε γυμνό στο δρόμο τον εραστή της γυναίκας του! S.T Επικαιρότητα 28 30-09-2010 21:01
Bοήθεια από άγνωστο στον δρόμο και το Παιδί που Δουλεύει στο Θέατρο Μάκης Κοινωνική ευαισθησία 46 21-08-2010 00:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!