GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 20-05-2011, 21:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μετραω την γνώμη σου πάντα γιατί είσαι αντικειμενικός.
Το θέμα το σκέφτηκα πολύ και τελικά κατέληξα ότι το γόητρο κατασκευαστή δεν είναι ικανό να με κρατήσει κι ούτε φυσικά και να με τρελανει,περίμενα κάποια στιγμή να μου εμφανίσει κάτι,όχι όμως κάτι τόσο σοβαρό και φυσικά το θεωρώ αδικαιολογητο...
Οπότε όσο κι αν μου αρέσει,όσο κι αν την αγαπάω πρέπει να πάρει πόδι..
Σήμερα έκλεισα μηχανη και σε 2 βδομάδες έρχομαι Αθηνα να παραλάβω.first edition εννοείται.
Η Honda δεν μου είναι απαρατήρητη και σίγουρα θα αξίζει,ασε όμως να κυκλοφορήσει με το καλο και μετά βλέπουμε.
Ίσως κάποιοι να δουν αρνητικά την κίνηση αυτή,κάποιοι άλλοι ίσως και να με καταλαβαίνουν,όπως και να χει εύχομαι σε κανέναν να μην τύχει το πρόβλημα αυτο ποτέ γιατί τότε θα καταλάβουν τι θα πει πίκρα....
Ασε που μετα την λήξη της εγγύησης ότι κι αν ζητήσει κοστίζει ένα σκασμο λεφτά και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τα σπασμένα μιας ημιτελως κατασκευής...απόλαυση στην οδήγηση,κλάμα στην τσέπη.
Περαστικά μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
φιλε μου γιαννη

αν ηξερες ποσο σε καταλαβαινω.........!! Αν και δεν σε ξερω το οτι ειμαστε απο το ιδιο νησι με κανει να νοιωθω το πως νοιωθεις!
Ετσι ειμαστε εμεις οι Κρητικοι δεν θελουμε τετοιες σκοτουρες στο κεφαλι μας για να ειμαστε χαλαροι και να πινουμε καμια ρακι!!!

Της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω, ενθουσιαστηκα κι εγω με την 1150 μου οπου μεταπηδησα μετα απο 3 αφρικα αλλα σε εναν χρονο ετρεχα και δεν εφτανα!!! Ετσι κατεληξα με 3 βαραντερο μεχρι σημερα και το κεφαλι χωρις πονοκεφαλους!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα για την καινουρια μοτοσυκλετα σου!
Reply With Quote
  #142  
Παλιό 20-05-2011, 22:09
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου γιαννη

αν ηξερες ποσο σε καταλαβαινω.........!! Αν και δεν σε ξερω το οτι ειμαστε απο το ιδιο νησι με κανει να νοιωθω το πως νοιωθεις!
Ετσι ειμαστε εμεις οι Κρητικοι δεν θελουμε τετοιες σκοτουρες στο κεφαλι μας για να ειμαστε χαλαροι και να πινουμε καμια ρακι!!!

Της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω, ενθουσιαστηκα κι εγω με την 1150 μου οπου μεταπηδησα μετα απο 3 αφρικα αλλα σε εναν χρονο ετρεχα και δεν εφτανα!!! Ετσι κατεληξα με 3 βαραντερο μεχρι σημερα και το κεφαλι χωρις πονοκεφαλους!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα για την καινουρια μοτοσυκλετα σου!
συμπατριωτη μουμε νιωθεις και το ξερω.
να σαι καλα για τα λογια σου.πιστευω οτι η μηχανη θα με καλυψει κι απο θεμα ανεσης οδηγησης και απο θεμα επιδοσης.διαβαζω καλα λογια κι ελπιζω να ευσταθουν.
τετοιες μηχανες δεν ειναι για χωμα κι ας μας τα παρουσιαζουν ως adventure bikes....επισης δεν ειμαι και υπερ στο να βαζω χωματινα λαστιχα σε μια μοτοσυκλετα που προοριζεται για ασφαλτο και που απο την μανα της εχει ασφαλτινα ελαστικα.που να πας να μουλαρια των 220+ κιλων και πως να τα τιθασευσεις οταν ερθουν τα δυσκολα.
αυτα τα μηχανηματα ειναι ωραια να πας μια μακρινη διαδρομουλα,να πας ενα ταξιδακι,ενα καμπινγκ,να τα φορτωσεις σαν μουλαρια.
δε θα πουν οχι και στο χωμα ομως θελουν ηπιες καταστασεις.
στα mega on/off για μενα το οπλο ειναι ενα ktm 990adv,που ειληκρηνα σκεφτηκα να παρω ξανα ομως η μικρη του αυτονομια δυστυχως ειναι απαγορευτικη.
οσο για το varadero,πριν χρονια,αν θυμαμαι καλα το 07 ειχα παρει ενα σε χρωμα ανθρακι-μαυρο.δεν το κρατησα πολυ γιατι βλεπεις τοτε το μυαλο ηταν πανω απο το κεφαλι και με φοβισε το βαρος του...βλακεια μου,το ξερω.ειχα συνηθισει απλα πιο αδυνατουλες μηχανες μεχρι τοτε και μου ειχε φανει παραξενο αν και στις διαδρομες ηταν απλα πολυθρονα το οχημα,το δουλεμα του κινητηρα απλα βελουδινο,απλα το φοβηθηκα τοτε στις επιτοπιες.
μπορει να χει τα χρονακια του,μπορει να χουν βγει πιο εξελιγμενες καταστασεις ομως στεκεται ακομα απολυτα αξιοπρεπως.
ο ελικας για μενα ηταν σημα κατατεθεν και τον γουσταρα πολυ,ισως επειδη κι ο πατερας μου ειχε μια 550αρα bmw καποτε,ακομα και τωρα οταν την κοιταω την καμαρωνω,ομως.......δεν μου φτανει μονο αυτο.
ειδωμεν για το καινουριο gs καποια στιγμη και φυσικα και για το νεο honda 1200...
ως τοτε,tenere...φανταζομαι οτι το συμπαθεις καπως το μηχανημα αυτο.
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 20-05-2011, 22:37
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
τετοιες μηχανες δεν ειναι για χωμα κι ας μας τα παρουσιαζουν ως adventure bikes....επισης δεν ειμαι και υπερ στο να βαζω χωματινα λαστιχα σε μια μοτοσυκλετα που προοριζεται για ασφαλτο και που απο την μανα της εχει ασφαλτινα ελαστικα.που να πας να μουλαρια των 220+ κιλων και πως να τα τιθασευσεις οταν ερθουν τα δυσκολα.
Spammάρω στο θέμα για να σου πω πρώτ'απ'όλα καλοπούλητη η μπουμπού Γιάννη και 2ον να σε ρωτήσω πώς βγάζεις το συμπέρασμα πως τα "μουλάρια των 220+ κιλών" δεν κάνουν για χώμα από τη στιγμή που στη δικιά σου δεν έχει πάει ποτέ ούτε σκόνη στα λάστιχα (όλοι το ξέρουμε πόσο την πρόσεχες και την περιποιόσουν). Και μιας και λέω λάστιχα, σε άλλες χώρες υπάρχει η επιλογή να αγοράζεις τα GS αμέσως με τρακτερωτά από την αντιπροσωπεία. Τώρα πάω να ετοιμαστώ γιατί το Σ/Κ έχω πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα να κάνω με τη μουλάρα και μια άλλη μουλάρα φίλη της.

ΥΓ. Κρητικός είσαι ρε George; Εκεί οφείλεται η ξεροκεφαλιά, λέω κι εγώ..!!
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 20-05-2011, 23:04
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Spammάρω στο θέμα για να σου πω πρώτ'απ'όλα καλοπούλητη η μπουμπού Γιάννη και 2ον να σε ρωτήσω πώς βγάζεις το συμπέρασμα πως τα "μουλάρια των 220+ κιλών" δεν κάνουν για χώμα από τη στιγμή που στη δικιά σου δεν έχει πάει ποτέ ούτε σκόνη στα λάστιχα (όλοι το ξέρουμε πόσο την πρόσεχες και την περιποιόσουν). Και μιας και λέω λάστιχα, σε άλλες χώρες υπάρχει η επιλογή να αγοράζεις τα GS αμέσως με τρακτερωτά από την αντιπροσωπεία. Τώρα πάω να ετοιμαστώ γιατί το Σ/Κ έχω πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα να κάνω με τη μουλάρα και μια άλλη μουλάρα φίλη της.

ΥΓ. Κρητικός είσαι ρε George; Εκεί οφείλεται η ξεροκεφαλιά, λέω κι εγώ..!!
γιαννη μου οντως την προσεχα και την περιποιομουν,ομως ok.μιλαμε για μια μηχανη που εχει 260+κιλα αναλογα τον εξοπλισμο.
χωμα την εχω παει,κι οταν εννοω χωμα εννοω σε λογικο επιπεδο στο θεμα πατημα...
αλλοι ας πουμε δεν την λυπουντε και σαφως και δεν τους ενδιαφερει το κοστολογιο σε περιπτωση πτωσης η βλαβης,επειδη ομως με ενδιαφερει και για το λογο οτι δεν την πηρα για να την κατασπασω και μετα να την δωσω σε καποιον αμοιρο την σεβομουν...και σαφως κι επειδη δεν ηθελα να βαλω και χερι στην τσεπη σε περιπτωση βλαβης γιατι για μενα καποια απο τα πολλαααααααααα που εχω διαβασει ειναι το λιγοτερο αδικαιολογητα και ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ που μας πουλανε μηχανες 7 εκατομμυριων με τετοιες αστοχιες...
καποιοι τα πανε και μπραβο τους,τους χαιρομαι...εγω δεν την πηγαινα.
αλλο το δικο σου ομως γιαννη μου κι αλλο το μαστοδοντο.
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 20-05-2011, 23:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
..............................................................ως τοτε,tenere...φανταζομαι οτι το συμπαθεις καπως το μηχανημα αυτο.
Θα ηταν η επομενη μοτοσυκλετα μου αν δεν εβγαζε η Χοντα το cross tourer.
Ομως αν δεν μου αρεσει το Χοντα θα απω στο Γιαμαχα διοτι πραγματι μου αρεσει πολυ!!!
Reply With Quote
  #146  
Παλιό 21-05-2011, 08:51
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ φίλε μου από ότι βλέπω κάηκες στο κουρκούτι και φυσάς και το γιαούρτι!

Γνώμη μου να κρατήσεις το εργαλείο σου και όλα θα πάνε καλά….
Μμμμ δε νομίζω να φυσάει το γιαούρτι, κουρκούτι δε θέλει να ξαναφάει πάντως ...

Τον φίλο, τον καταλαβαίνω. Ξενέρωσε απλά. Και του κουτιού να του το ξαναδίνανε, δε θα το 'θελε. Είναι η φάση που γυρνάς τη πλάτη και θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Με το καλό "ταξειδιώτη" η επόμενη μοτό σου, και εύχομαι να τη δώσεις απλά γιατί θα την έχεις βαρεθεί.
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 29-05-2011, 18:32
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Ταξιδιωτη σου ευχομαι τα καλυτερα με την YAMAHA,για εμενα μακραν απο τις ποιο τιμιες κ αξιοπιστες εταιριες μοτ/τας!
Reply With Quote
  #148  
Παλιό 29-05-2011, 19:09
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Αδερφε, σημερα το ειδα στην Παναγια Σουμελα στα χερια ενος Ρωσου,

Μιλαμε για εργαλειο, ο τυπος το ειχε τουμπανο ! ! ! !

καλοταξιδο, υπεροχη επιλογη
Reply With Quote
  #149  
Παλιό 29-05-2011, 20:25
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.
η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα ετσι τυφλα στο νεο tenere.ναι,μεν,μου αρεσε,ομως κρατουσα επιφυλαξεις.κι ακομα εχω καποιες ωσπου και να το παραλαβω και να δω τι λεει.
παντως να ειστε σιγουροι πως θα γραψω πραγματικα την αληθεια και την γνωμη μου αφου πρωτα την ζησω λιγες μερες και γραψω καμποσα χιλιομετρα.κι αν χτυπα ξυλο βγαλει και κατι???εδω θα μαι για να την κραξω
δεν προχωρησα λοιπον ετσι απλα και τυφλα στην αγορα της,το εψαξα καλα το θεμα,στην ελλαδα οι εντυπωσεις σαφως και ηταν ετσι κι ετσι απο τους καλους μας δημοσιογραφους που δινουν τα θετικα στο μονοπωλιο.
οσοι την οδηγησαν εγραψαν τα καλυτερα.και μιλαω για απλους οδηγους οπως εγω κι εσεις.
στο εξωτερικο απο την αλλη εχει αρχισει να κερδιζει εδαφος και σαφως την εμπιστοσυνη του κοσμου για αγορα της.αρκετοι μαλιστα καμμενοι σαν κι εμενα προχωρησαν στην ιδια ανταλλαγη που προχωρησα κι εγω.
μακαρι να μας βγει σε καλο αυτο.
πλεον εχω τις επιφυλαξεις μου.
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.
Reply With Quote
  #150  
Παλιό 29-05-2011, 20:41
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.
η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα ετσι τυφλα στο νεο tenere.ναι,μεν,μου αρεσε,ομως κρατουσα επιφυλαξεις.κι ακομα εχω καποιες ωσπου και να το παραλαβω και να δω τι λεει.
παντως να ειστε σιγουροι πως θα γραψω πραγματικα την αληθεια και την γνωμη μου αφου πρωτα την ζησω λιγες μερες και γραψω καμποσα χιλιομετρα.κι αν χτυπα ξυλο βγαλει και κατι???εδω θα μαι για να την κραξω
δεν προχωρησα λοιπον ετσι απλα και τυφλα στην αγορα της,το εψαξα καλα το θεμα,στην ελλαδα οι εντυπωσεις σαφως και ηταν ετσι κι ετσι απο τους καλους μας δημοσιογραφους που δινουν τα θετικα στο μονοπωλιο.
οσοι την οδηγησαν εγραψαν τα καλυτερα.και μιλαω για απλους οδηγους οπως εγω κι εσεις.
στο εξωτερικο απο την αλλη εχει αρχισει να κερδιζει εδαφος και σαφως την εμπιστοσυνη του κοσμου για αγορα της.αρκετοι μαλιστα καμμενοι σαν κι εμενα προχωρησαν στην ιδια ανταλλαγη που προχωρησα κι εγω.
μακαρι να μας βγει σε καλο αυτο.
πλεον εχω τις επιφυλαξεις μου.
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.
και καθαρή βενζίνη ......... !!!!!
μην το ξεχνάς
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
super tenere 2010 wet & dirty Άλλες εταιρίες 61 22-04-2010 18:43
Η Ρόμα αντίπαλος του Παναθηναϊκού!!!!! riko46 Αθλητισμός 4 19-12-2009 20:40
Tenere 1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 5 22-10-2009 11:41
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!