GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 17-05-2010, 16:37
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Καλησπέρα σε όλους σας,

Εκ μέρους του φίλου καλεσμένου μας Θάνου με το θηρίο του (F1100 gs), σας μεταφέρω τις ευχαριστίες του και τις ευχές του για τα καλύτερα.

Περάσαμε καταπληκτικά!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Στέλιος με τον Θάνο όταν είδαν τη σφαγή των αμνοεριφίων λάκησαν κατά τα βουνά κι ακόμα τρέχουν.. κάτι για στυμφαλία είπαν.. κάτι για Φενεό.. μάλλον για σόδα ψάχναν.
Όσο για την επιστροφή εγώ και ο Θάνος, επιλέξαμε μία εναλλακτική διαδρομή την οποία συστήνουμε ανεπιφύλακτα.
Από Ζαρούχλα βγήκαμε Φενεό μέσω μιας χωμάτινης (και ολίγον λασπωμένης) διαδρομής 15 χλμ μέσα σε ένα καταπληκτικό δάσος. Από εκεί και μέσω των χωριών: Στενό, Γκούμα, Κοσσιά, Καστανιά. Καστρί, Λ.Στυμφαλία, Καλιανοί, Ασπρόκαμπο, Γαλατά, Αηδόνια, Πετρί, Νεμέα, Κουστομόδι και Αρχ. Νεμέα, βγήκαμε στην Ε.Ο. Αθ.Τριπόλεως στο κόμβο Νεμέας, όπου πήραμε και τον δρόμο της επιστροφής.

Υ.Γ. Εσύ FRITS μην τα πιστεύεις ότι λέμε. Χάλια ήταν!!! Δεν βρήκαμε σόδα πουθενά
Reply With Quote
  #142  
Παλιό 17-05-2010, 19:17
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από XCHALLENGE Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι Α Π Ε Χ Τ Ο Σ φιλε!!!
To λοιπό, πάρτε τον ΑΠΕΧΤΟ και μια "μετά-που-θα-φάς" φωτογραφία, διότι ανφάς δεν καθόταν.

WANTED:
Κostas-Patra ή Tsatra-Patra ή όποιο άλλο όνομα χρησιμοποιεί τελευταία ο κεφτεδολάγνος αντάρτης σίχ του βουνού.
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 17-05-2010, 19:20
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Στέλιο, μη πεις στον Θάνο ότι αποκάλεσες τη μηχανή του F1100GS γιατί...κινδυνεύεις ....
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 17-05-2010, 20:32
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο, μη πεις στον Θάνο ότι αποκάλεσες τη μηχανή του F1100GS γιατί...κινδυνεύεις ....
Ουπς !! Θα πηδηχτώ από το παράθυρο!!!!

Επανορθώνω: R1100GS
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 17-05-2010, 22:45
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Η ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ, μερος β


Δυό οι σκηνές μας, αντικρυστά η μια στην άλλη, για να μπορούμε να κατοπτεύουμε την περιουσία μας, τις μηχανές και την παρέα μας, αλλά κατόπιν δικής μου προτροπής μπήκαμε στα κουκούλια
sleepingbagsμας και κοιμηθήκαμε όλοι στην ίδια σκηνή, αφήνοντας στην άλλη, όλο τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό μας, αποτελούμε από κράνη, μπότες, παντελόνια και μπουφάν με προστασίες, ενδοσυννενόηση, gps, ασυρμάτους, πιστόλια, χειροπέδες, κουκούλες και μαύρες σακούλες. Τις ωτοασπίδες τις χρειάστηκαν επειδή κάποιος από την παρέα ροχάλιζα και δεν μπόρεσαν να αντιληφθούν όλα όσα εγώ έλαβα γνώση

Την 4 πρωινή ξύπνησα προς νερού μου και από μια αναδυόμενη δυσωδία από τον διπλανό θάμνο. Όποιος την νύχτα πορπατεί, ##### πατεί κι εγώ τα πάτησα. Αυτό που μπορεί να φαντάζει βρωμερό, βλεδυρό και ατυχές, ίσως μερικές φορές να είναι το εισιτήριο της σωτηρίας

Ήταν τότε που το πρόσεξα, στο φως του φεγγαριού έτσι όπως έπεφταν στο γυαλιστερό ρεζερβουάρ του, το ερπετόροδο σύναπτε σχέσεις με την άβουλη 1100 του λόρενς. Είχε πλησιάσει και έτριβε με το τιμόνι του τη σέλα και το ρεζερβουάρ της μεγαλύτερης μηχανής, θωπεύοντάς την και με υπόκωφους εγκατικούς ήχους διατυμπάνιζε πως διέθετε αρσενικά καρμπυρατέρ που λόγω στύσης έρρεαν συνεχώς και εγώ από λάθος μου το παρερμήνευα σε αυξημένη κατανάλωση.
Το μοτο γκούζι γούσταρε τρελά την εκδρόμα, αλλά δεν χάρηκε καθόλου σαν με είδε από τους καθρέφτες του να αποτελειώνω την προς νερού ανάγκη μου.

Δίχως να χάσει χρόνο, κατεβάζει σε νεκρά και ξεχύνεται βουβό προς το μέρος μου, κυνηγώντας με προς τον παρακείμενο γκρεμνό. Η αλήθεια είναι πως δεν υπηρέτησα στα λόκ, δεν ήμουν προετοιμασμένος για ένα τέτοιο αφύσικο παρανόρμαλ φαινόμενο και τράπηκα σε φυγή. Η φωνή δεν έβγαινε του λάρυγγός μου και ένιωθα τα ποδάρια μου να ακουμπούν στην πλάτη.

Μόνη διέξοδος ήταν το μονοπάτι προς την λίμνη, ανάμεσα σε ανθισμένα σπάρτα και νυσταλέα έλατα, που υπό το φώς της ημιπανσελήνου φάνταζαν τρομακτικότερα από την επερχόμενη κατάρρευση του ασφαλιστικού, που διόλου δεν με ένοιαζε εκείνη τη στιγμή, γιατί απ ότι φαινόταν δεν θα χα αύριο.

Πέριξ της λίμνης φύονταν νεροκαλαμιές που φιλοξενούσαν παπιά, ένα ολάκερο οικοσύστημα από σκώληκες, καραβίδες, τρίτωνες και βρύα και λοιπά ασήμαντα τα οποία όλα ξεσηκώθηκαν σαν άρχισα να τσαλαβουτώ στα γαλήνια νερά της για να σωθώ από το μοτο τέρας.

Σταμάτησε στην όχθη και με φώτιζε με την μικρή σκάλα. Το άρχισα στα παρακάλια, στις φοβέρες καις το τέλος πήγα να το ρίξω στο φιλότιμο.

Όλα δεν σου τα έδωσα; Ντίζες μου ζήτησες; Ντίζες εγώ
Καινούρια μπουζί μου ζήτησες; Άρχοντας εγώ, πάρε σου είπα
Δεν σου έφτιαξα καινούρια σέλα ρε αχάριστο;
Δεν σε γράσαρα και δεν σου κάλυψα τις σκουριές;
Δεν σου άλλαξα τα φώτα, εννοώντας τα λαμπάκια του καντράν;
Θες να σε ξαποστείλω στον αχρηστομάστορα στην καλλιθέα να σε κάνει ανταλλακτικά;

Με το που άκουσε η λίμνη πως πήγα να φοβερίσω το έρμο μηχανάκι, που το πιασαν λυγμοί εξάτμισης, πήρε να φουσκώνει, να μπαμπαλίζει κάπου στο κέντρο και νερένια χέρια έκαμαν την εμφάνισή τους.
Τα παπιά άρχισαν να κρώζουν και να ξεσηκώνονται σε φυγή, ενώ στις εκκλήσεις μου για βοήθεια κανένας δεν απαντούσε, μαις και οι ωτοασπίδες έκαναν τη δουλειά για την οποία προορίζονταν

Το ποσειδώνιο χέρι με τράβηξε στα έγκατα της λίμνης και λίγο πριν παραδώσω πνεύματι μια φωνή ήχησε μές στο μυαλό μου, βρήκα την ανάσα μου, το νερό της λίμνης δεν με πείραζε πλέον, ούτε μάτια μου τσουζε, τα άνοιξα και είδα ΑΥΤΟΥΣ, τους βρεξωγήινους καθισμένους ανακούρκουδα.

Μιλούσαν δίχως να ανοιγοκλείνουν στόμα και τους καταλάβαινα κατευθείαν στο μυαλό κα όχι διαισθητικά

Γιατί την κακομεταχειρίζεσαι άθλιε άνθρωπε την θεά του ήχου;

Παρακαλώ, κάποιο λάθος κάνετε

Μην αντιμιλάς γιατί θα σου κόψουμε την φύση και δεν θα χει αργότερα αύγουστο για σένα

Μα πως…. Τι ξέρετε.. τι είναι αυτά που λέτε;

Του βάζεις νοθευμένη σούπερ, του καρφώνεις Δευτέρα στο κιβώτιο και το κακολογείς στο φόρουμ;

Μα… ξέρετε και το φόρουμ;

Φυσικά, όλα τα ξέρουμε, είμαστε βρεξωγήινοι, όχι αδαείς και ανενημέρωτοι
Υποσχέσου πως θα το φροντίζεις σαν τα μάτια σου

Αυτό δεν γίνεται, δεν φτάνει που ###### την τσέπη μου, το πιασα να χαμουρεύεται με μια άλλη μηχανή
Για να σου πώ, αν ξαναμιλήσεις υποτιμητικά για την πρέσβειρα του βρεξωγήινου πολιτισμού στη γή σας, θα βρεθούμε στην ευχάριστη θέση να σε καταστρέψουμε, αντίθετα από τις δεσμεύσεις μας

Συγνώμη, θα με φάτε, επειδή λέω καμιά κουβέντα παραπάνω για το μοτο μπουρδέλ………..

ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, δεν παίρνεις πρέφα τι σου λένε; τα πήρε ο μεγαλόσωμος της παρέας του και όρμησε να με φάει. Πισοπάτησα, δεν πρόλαβα να τρέξω, έπεσα με την πλάτη και σήκωσα τα πόδια ψηλά. Αυτό ήταν, του μύρισαν τα ##### στο παπούτσι και με άφησε ζωντανό.

Είπαμε, εμείς και καρχαρίες είμαστε καθαρά είδη, δεν τρώμε junkfood.

Ωραία, υπόσχομαι κι εγώ να μην ξαναναφέρω κακό λόγο για το μπουρ, εεεεε, για το τέρας του λοχ νες.

Ούτε αυτό μας αρέσει.

Μα αυτό δεν το πα εγώ, το πε ο φίλος μου ο νόντι, ο ντόκτορ

Τότε συμφωνία, φέρε μας να φάμε τον φίλο σου και όσους κατά καιρούς έχουν γελάσει με τη πρέσβειρα της μηχανικής τελειότητας και θα σε αφήσουμε λέφτερο

Αυτό δεν γίνεται, εγώ τους φίλους μου δεν τους τρώω και πόσω μάλλον, ο γιατρός δεν τρώγεται

Όλα τρώγονται, ακούστηκε με μια φωνή σαν διαβολική συμφωνία πίσω μου, στο κέντρο της λίμνης

Last edited by kostas-patra; 17-05-2010 at 22:47. Λόγος: ετσι
Reply With Quote
  #146  
Παλιό 17-05-2010, 23:06
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πισοπάτησα, δεν πρόλαβα να τρέξω, έπεσα με την πλάτη και σήκωσα τα πόδια ψηλά. Αυτό ήταν, του μύρισαν τα ##### στο παπούτσι και με άφησε ζωντανό.



To στομάχι μου ρε Κώστα, έλεος δεν μπορώ άλλο...
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 17-05-2010, 23:15
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

μπρρρρρρ.... πάω να κουκουλωθώ, ευτυχώς που θα μείνει αναμένο το φωτάκι νυκτός (για τις κόρες μου βεβαίως, βεβαίως και ουχί για εμέ )...

η συνέχεια αναμένεται ...συναρπαστική όσο και τρομακτική...

φανταστείτε τη συνέχεια ...
και ακόμη δεν είχε ξημερώσει η Κυριακή, τριμελής & friends ακόμα πάλευαν με τα μαξιλάρια τους και σιχτίριζαν τα ξυπνητήρια τους για τη πρωινή έγερση....
Reply With Quote
  #148  
Παλιό 18-05-2010, 01:21
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος


Fωskolos-Patra !!
Reply With Quote
  #149  
Παλιό 18-05-2010, 08:02
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

Κωστή μου εφτιαξες μια πολύ καλή μέρα. Να είστε καλά, εσύ η kerasomallousa σου και το τέρας (moto guzzi)
Reply With Quote
  #150  
Παλιό 18-05-2010, 09:43
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος

..εν αναμονή της 3ης συνέχειας...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ξεκίνησε η γιορτή της Αθήνας για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά !!!!!!!! riko46 Ελλάδα 2 12-12-2009 10:55
Η αυτοκτονία των μύθων της ποπ και της ροκ μουσικής Alext Πολιτισμός 1 30-09-2009 08:03
Καφεδάκι στην λίμνη ΗΡΑΙΟΥ-ΛΟΥΤΡΑΚΙ * Κυριακή 24 Μαίου 09 essel Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 45 29-05-2009 20:14
Καφεδάκι τη Κυριακή 17 Μα'ί'ου στη λίμνη Μαραθώνα!!! PortoLeone Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 29 18-05-2009 09:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!