GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 16-09-2010, 13:47
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PACO Εμφάνιση μηνυμάτων
v strom "ιδιο" συγκριτικα με tdm και οχι με varadero...το διαβασα και αυτο....
Δηλαδη εσυ βλεποντας το βστρομ διπλα στο Βαραντερο και στο TDM βλεπεις πιο πολλα κοινα με το πρωτο και λιγοτερα με το δευτερο.

ΟΚ τοτε....

Reply With Quote
  #142  
Παλιό 16-09-2010, 14:33
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινησα με καποιο φοβο τη διελευση των Βαλκανιων, αλλα οι φοβοι μου αποδειχτηκαν αβασιμοι...

Δεν εχω σπουδαια αποψη για Φυρομ, μια και τη περασα χωρις να σταματησω, αλλα στη Σερβια ειναι μια χαρα (αν και η φτωχια ειναι εμφανης). Η Κροατια θυμιζει μια "πολιτισμενη" Ελλαδα, και η Σλοβενια εχει ξεφυγει απο τα Βαλκανικα δεδομενα και θυμιζει Αυστρια!

Οι περισσοτεροι δρομοι ειναι καλοι και η κυκλοφορια με ΤΡΕΛΛΗ διαφορα πιο πολιτισμενη απο αυτη της Ελλαδας.

Απο περιγραφες φιλων που προτιμησαν να διασχισουν την Αλβανια, εχω σχηματισει την εντυπωση οτι οι δρομοι τους ειναι σε πολυ κακη κατασταση...

Το ταξιδι με καραβι Πατρα- Βενετια το εκανα το 2008 και μαλλον ειναι το προτεινομενο αν θελεις να ταξιδεψεις προς κεντρικη ευρωπη. Αλλα δεν παυει να ειναι 30ωρες μεσα στο καραβι....Επιπλεον εγω ηθελα να διασχισω τα Βαλκανια. Παντως μαλλον θα αργησω να ξαπαω απο εκει!


Δηλαδη μου συστηνεις διελευση αφοβα.
Στο μελλον να κανονισουμε καμμια βολτα Τουρκια.
Κοντα ειναι και για τους δυο μας.
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 16-09-2010, 14:44
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη μου συστηνεις διελευση αφοβα.
Στο μελλον να κανονισουμε καμμια βολτα Τουρκια.
Κοντα ειναι και για τους δυο μας.
Απολυτως κανενα προβλημα!

Τελευταια φορα που πηγα Τουρκια εμεινα ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ απο την Εφεσο! Μιλαμε για τον πιο καλοδιατηρημενο αρχαιολογικο χωρο που εχω δει! Ξαναπαω ευχαριστως.... επιπλεον θα ηθελα να φτασω και μεχρι την Αλικαρνασσο που δυστυχως στο προηγουμενο ταξιδι δεν προλαβα...
Παντως για να οδηγησεις στη τουρκια χρειαζεται ΠΟΛΥ υπομονη! Το οριο ταχυτητας ειναι 80χλμ (+10 ανοχη) για μοτο και οι τροχονομοι καραδοκουν παντου! Στο VIM11 μαζεψαμε μια κουβαρα κλησεις... Μοναχα κοντα στη Σμυρνη εχει δρομους ταχειας κυκλοφοριας (130χλμ/ω). Επισης απο Ιουνιο ως Σεπτεμβριο ειναι κολαση απο τη ζεστη....
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 16-09-2010, 14:52
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

ωραια πραγματα......
καταντησαμε οι βαραντερηδες,να κανονιζουν εκδρομη στο φορουμ για GS...
που να δεις τετοια χαιλικια στο χονταφορουμ(georgep);;;;;;;;
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 16-09-2010, 15:19
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια πραγματα......
καταντησαμε οι βαραντερηδες,να κανονιζουν εκδρομη στο φορουμ για GS...
που να δεις τετοια χαιλικια στο χονταφορουμ(georgep);;;;;;;;
Eκει τους προγκανε τους αλλοθρησκους........
Reply With Quote
  #146  
Παλιό 16-09-2010, 15:20
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
σσσσσσσ!μη ξυπνησει το παιδι και χαθει το ονειρο!
η πραγματικοτητα ειναι σκληρη...!
Και συμπληρώνω, στα λεγόμενα μου
(Αρχική Δημοσίευση από GregoryA
Διευκρινιζω ότι ουδέποτε εκανα σύγκριση του varadero με gs. Κριτικάρω το gs αποκλειστικά και μόνο για τις βλάβες του, τα προβλήματα ποιότητας του σε σχέση με το κόστος του!!!!! Το varadero είναι <παλαιας κοπής> εργαλείο που καλώς ή κακώς είναι πολύ καλό για αυτά που μπορεί να κάνει και κάνει σίγουρα ευτυχείς τους κατόχους του!!! Αν κάποιοι επιμένουν να κάνουν το gs συγκρίσιμο με το varadero είναι λόγω της αγωνίας των να αποδεικνύουν το τέλειο της επιλογής των. Δεν είναι κακό να παραδέχονται κάποιοι, κάποιες ατέλειες της ακριβοπληρωμένης επιλογής των. Το αστείο είναι το αντίθετο. Αφήστε κατα μέρος το varadero και την Honda. Δεν φταίει αυτή για τα προβλήματα του GS. Αλλο εργοστάσιο κατασκευάζει και συναρμολογεί το GS. Εκει απευθυνθείτε!!!!)
( τα οποία σχολιάζει ο φίλος ntinopoulos) δεν υπάρχει αντίλογος ή επιχειρήματα!!! Μονο αστειάκια με φατσούλες (π.χ.), ψιλοειρωνικά αστειάκια, οπως το παραπάνω και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!!!
Δεν πείθετε ετσι , δεν γίνεται διάλογος ετσι. Οτι απόψεις έχει ο GeorgeP (καλές ή κακές, θετικές ή αρνητικές για τον <ερωτα> σας) ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ!!! Οι φατσούλες, τα αστειακια και ο χλευασμός με διάφορους χαρακτηρισμούς σημαίνει ότι δεν υπάρχει απάντηση! Αυτό βλέπει ενας τρίτος!!
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 16-09-2010, 15:50
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Εγω παντως ειχα transalp αλλα απο καποιο σημειο και μετα σταματησα να ασχολουμαι με μηχανακια τεχνολογιας του '90...με οτι σημαινει αυτο...καλη η αξιοπιστια αλλα ελεος ρε παιδια το ψαλιδι του transalp ειναι ιδιο απο το 1995 μεχρι και σημερα...ας μη μιλησω για κρατηματα φρενα πλαισιο...τι συζηταμε...συγκρινουμε μηχανες τεχνολογιας '90 με μηχανες τεχνολογιας 2010?

Φυσικα τα ιδια πραγματα ισχυουν και για το Βαραντερο...το εχει φιλος και εχουμε ανταλλαξει σε βολτα και μου ειπε οτι η μηχανες δεν συγκρινονται απλα μου λεει οτι για την δουλεια που το θελει ειναι μια χαρα εγω επειδη ειμαι πιο απαιτητικος θελω πιο εξελιγμενο μηχανακι (το οποιο φυσικα και ειναι ακριβοτερο) δεν σημαινει ομως οτι τον χλευαζω...αφου του αρεσει και τον εξυπηρετει παω πασο, ομως μονος του λεει πως δεν συγκρινονται οι 2 μηχανες οδηγικα αλλα φυσικα και χρηματικα!! Εχει δει κανεις πολλα ταξιδιωτικα με χωμα αμμο κακη ασφαλτο να πηγαινουν βαραντερο? Ειναι το τι θελει καθενας αλλα μη συγκρινουμε ομως ενα τεχνολογικο μηχανακι με ενα που εχει μεινει πισω 10 χρονια.

Και κατι αλλο εχω αγγελια την μηχανη μου και με εχουν παρει 10 ατομα με
βαραντερο οι οποιοι θελουν να αναβαθμιστουν με GS και το λενε και μονοι
τους οτι δεν συγκρινονται οι δυο αυτες μηχανες... τυχαιο?? Δε νομιζω...

Μπορειτε αν θελετε να το συγκρινετε με το 1150, ειναι τελειως ασκοπη η
συγκριση με το 1200 σε ολα (εκτος αξιοπιστιας διοτι στην τελικη το Βαραντερο ειναι και 10 χρονια πισω). Και το transalp που ειχα ειχε γινει μια σκουρια με ξεθωριασμενα πλαστικα σε 4 χρονια οσα ειχα και το πρωτο BMW ακομα και αν το BMW ειχε διπλασια χιλιομετρα...

Τωρα, ο GeorgeP μπορει να λεει οτι θελει οπως και ο καθενας...καλο θα ειναι
ομως να ρωταει και μη ''κολημενους'' βαραντεριστες οι οποιοι θα του πουν την
πικρη αληθεια... εγω κολημενος ΒΜWδακιας δεν ειμαι καθως ειχα και χοντα και suzuki πριν και ημουν μεσα στις συζητησεις...
Reply With Quote
  #148  
Παλιό 16-09-2010, 16:09
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Και συμπληρώνω, στα λεγόμενα μου
(Αρχική Δημοσίευση από GregoryA
Διευκρινιζω ότι ουδέποτε εκανα σύγκριση του varadero με gs. Κριτικάρω το gs αποκλειστικά και μόνο για τις βλάβες του, τα προβλήματα ποιότητας του σε σχέση με το κόστος του!!!!! Το varadero είναι <παλαιας κοπής> εργαλείο που καλώς ή κακώς είναι πολύ καλό για αυτά που μπορεί να κάνει και κάνει σίγουρα ευτυχείς τους κατόχους του!!! Αν κάποιοι επιμένουν να κάνουν το gs συγκρίσιμο με το varadero είναι λόγω της αγωνίας των να αποδεικνύουν το τέλειο της επιλογής των. Δεν είναι κακό να παραδέχονται κάποιοι, κάποιες ατέλειες της ακριβοπληρωμένης επιλογής των. Το αστείο είναι το αντίθετο. Αφήστε κατα μέρος το varadero και την Honda. Δεν φταίει αυτή για τα προβλήματα του GS. Αλλο εργοστάσιο κατασκευάζει και συναρμολογεί το GS. Εκει απευθυνθείτε!!!!)
( τα οποία σχολιάζει ο φίλος ntinopoulos) δεν υπάρχει αντίλογος ή επιχειρήματα!!! Μονο αστειάκια με φατσούλες (π.χ.), ψιλοειρωνικά αστειάκια, οπως το παραπάνω και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!!!
Δεν πείθετε ετσι , δεν γίνεται διάλογος ετσι. Οτι απόψεις έχει ο GeorgeP (καλές ή κακές, θετικές ή αρνητικές για τον <ερωτα> σας) ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ!!! Οι φατσούλες, τα αστειακια και ο χλευασμός με διάφορους χαρακτηρισμούς σημαίνει ότι δεν υπάρχει απάντηση! Αυτό βλέπει ενας τρίτος!!
μα ποσο στα σοβαρα μπορω να παρω μια συγκριση μεταξυ gs και varadero...?
μα να συγκρινουμε τις ****** με τις βουρτσες?
να μας ακουσει και κανενας απ εξω και να γινουμε ρεζιλι?α
α πα πα!μακρια απο μας...!


να ...παρε κι αλλες φατσουλες¨

Last edited by Arkas; 17-09-2010 at 00:28.
Reply With Quote
  #149  
Παλιό 16-09-2010, 16:11
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ποσο στα σοβαρα μπορω να παρω μια συγκριση μεταξυ gs και varadero...?
μα να συγκρινουμε τις πoυτσες με τις βουρτσες?
να μας ακουσει και κανενας απ εξω και να γινουμε ρεζιλι?α
α πα πα!μακρια απο μας...!


να ...παρε κι αλλες φατσουλες¨
ποιες;;;;;;
Reply With Quote
  #150  
Παλιό 16-09-2010, 16:16
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

...Οκ μου εβαλες και τις φοτο να τις δω....καθοτι δεν τις ηξερα και ουτε τις εχω οδηγησει...αλλα επιμενω...πιο κοντα στο βαεραντερο το dl....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
διακοπες κατα το ανοιγμα του γκαζιου... ace_gln Τεχνικά θέματα διάφορα 18 30-03-2010 12:05
Πρόβλημα κατά την εκκίνηση. (R 1200 GS) alx_k Τεχνικά θέματα διάφορα 30 19-02-2010 16:37
μαμα εξατμιση απο gs 1200 που θα παρω την δευτερα L3f Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 6 06-10-2009 00:44
εκπτωσεις στα μετρα κατα του καπνισματος Alext Χιούμορ 13 29-06-2009 23:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!