GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιό 28-11-2013, 12:37
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Παρελαβα σημερα ενα φακελο απο τον Γιαννη ' ortho ' που μεσα ειχε τα πλαστικα φις , τους μεταλλικους ακρωδεκτες , αντισταση, κομματι καλωδιο και θερμοσυστελομενο μακαρονι πληρες πακετο δηλ ωστε να γινει η προσθηκη της αντιστασης ..
Γιαννη σε ευχαριστω πολυ οχι μονο γιατι χρεωθηκες το κοστος των υλικων και της ταχυδρομικης αποστολης , αλλα και για την ευγενικη σου κινηση ...
Πραγματικα με συγκινησες και ελπιζω καποια στιγμη να εχω την ευκαιρια να σου ανταποδωσω
Reply With Quote
  #142  
Παλιό 28-11-2013, 14:05
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Δεν υπάρχει λόγος Σωτήρη, η αξία τους είναι πραγματικά πολύ μικρή.
Καλή επιτυχία κι ελπίζω να σου δώσει αυτό που υπόσχεται!
Reply With Quote
  #143  
Παλιό 28-11-2013, 14:48
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Παιδιά αυτό που κάνετε για τα 1200gs λύνει απόλυτα το πρόβλημα στα φτωχά μιγματα που έχουν τα μοντέλα από το 2004-2009. Ειδικα για τα μοντέλα 2004-2006 τα μίγματα είναι στο λανθασμένο 1,16-1,30 και επιβάλεται διόρθωση ασχέτως κατανάλωσης- δεν είναι θερμοδυναμικά σωστό, είναι λάθος το λ=1,16-1,30.

Από το 2007 και μετά διορθώνουν τα μίγματα στο λ=1, αλλά υπάρχει πάλι το λάθος από τις 4.700-κόφτη ώπου διατηρούν τα φτωχά μίγματα.

Να σημειωθεί ότι το λ=1 είναι θεωρητικά σωστό για ιδανική και ανόθευτη βενζίνη.

Στις στροφές από 4.800 κ ψηλότερα θα πρέπει τα μίγματα να μεταβάλονται προς το πλούσιο κ να πηγαίνουν σε λ=0.91 μέχρι 0,87 για όσους έχουν ελευθερη εξάτμιση και φιλτρο κ όχι να διατηρούνται στο λ=1 που το έχει μαμά. Η ρύθνιση λ<0,91 για rpn> 5.500 δεν ωφελεί μόνο την θερμοδυναμική απόδοση και κατά συνέπεια τις επιδόσεις, αλλά κ τις σωστές θερμοκρασίες και προστασία του κινητήρα.
(Να πω ότι στα S1000RR το διατηρεί λ=1 μέχρι τις 14.000 στροφές και στις ΗΠΑ μόλις εισαχθεί το μοντέλο, αλλάζονται εξατμίσεις και πρόγραμμα με οδηγία) και έτοιμο setup για πίστα).

Στα 1200 gs θα έπρεπε το μίγμα να μεταβάλεται προς το "πούσιο" και το αβανς να είναι αρκετά ψηλότερα (σχεδόν 30 %) που το "κόβουν" για να καίει υποτίθεται βενζίνες κάτω από 91 enron). Τόσο που ουσαστικά κινητήρας 1200 κυβικών δεν αποδίδει την ανάλογη για τα κυβικά ροπή του στις μεσαίες. Υπόψη ότι τα κυβικά αυτά με το setup του boxer των 1200 με λίγο βαρύτερο βολάν κινούν αμάξωμα 1 τόνου στα αυτοκίνητα.

Υπ' όψη τα συνθετικά λάδια-επιβάλλονται για όσους "στροφάρουν" πέραν τις 7.000 στροφές για γούστο τους, ασχέτως κατανάλωσης. Το λιπαντικό καίγεται όχι μόνο λόγω "ποιότητας" αλλά και από ανοχές ή χιλιόμετρα ή χρήση του κινητήρα. Για τους αερόψυκτους boxer, λόγω μεγάλου εύρους λειτουργίας θερμοκρασιών (δεν έχουν ψυγείο νερού και θερμοστάτη να δουλεύουν στους 75-95 C, αλλά στους 40-105 C), προτείνονται λιπαντικά μεγάλου εύρους ιξώδες, τα οποία ονομάζονται "racing" και είναι 10w-50, 10w60, φουλ συνθετικά..

"10-"
για τις ψυχρές εκκινήσεις και μέχρι να ζεσταθεί ο αερόψυκτος boxer και (-50-60) για να αντέχει το λάδι όταν πιάνει πάνω από 100 C εντός πόλης ή σε καύσωνα.
Υπάρχουν στην αγορά και σε πολύ καλύτερη τιμή απ' ότι τα ορυκτέλαια, αλλάζονται δε, στα 10.000 χιλ. ή 1 φορά το χρόνο και όχι 2 που επιβάλεται για τα απλά ορυκτέλαια ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμπέρασμα για το topic, είναι.. στα μοντέλα 2004-2006 αντίσταση 2 κλικ επάνω από μαμά και από τα 2006 κ μετά 1 κλικ και είναι οκ στα μίγματα..
Ισχύει μόνο για τα όλα τα 1200 (πλην των τσοπερ 1200c), για τα 1100-1150 κ 1200c υπάρχει ανάλογη ρύθμιση στο co-put που ρυθμίζεται με τη βοήθεια καυσαναλυτή και με πειραματισμό στο plug "ρελέ" μιγματος (ασφαλειοθήκη) που έχει κοντά 7 θέσεις για κάθε χώρα που εξήχθει το μοντέλο, καταλυτικά και μη.
Αυτά προς γνώση των φίλών του forum

Last edited by JohnGS1100; 28-11-2013 at 15:29.
Reply With Quote
  #144  
Παλιό 28-11-2013, 17:18
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
To R1100RT έχει ήδη δικό του registor από την BMW, είναι το co-pot και ρυθμίζεται με ίσιο κατσαβίδι. Εκτός αυτού έχει ρελέ που υποστηρίζει διάφορες θέσεις για πλούσια-φτωχά μίγματα.. Γιατί δε το κανες από εκεί ?
Κατ' αρχάς κάνεις λάθος, δεν έχει co-pot. Co-pot είχαν τα πρώτα μοντέλα, στα επόμενα αντικαταστάθηκε από τον αισθητήρα λ. Το δικό μου είναι το τελευταίο RT που βγήκε (το 2001) και δεν έχει.

Αλλά ναι, το δοκίμασα και αυτό μετά από πρόταση τού μηχανικού μου συν ακόμη ενός (γνωστού) μηχανικού.
Αγόρασα ένα co-pot, έχει έτοιμη την φίσα για co-pot, το συνδέεις και παρακάμπτεις τον αισθητήρα λ αλλάζοντας τις συνδέσεις τού βραχυκυκλωτή (δεν είναι ακριβώς ρελέ όπως το ονομάζουμε) αλλά στο δικό μου δεν μού δούλεψε. Δεν ξέρω γιατί.
Ο αμερικανός όμως στον οποίο πούλησα μετά το co-pot μέσω e-bay μού έγραψε γεμάτος ενθουσιασμό και ευχαριστίες ότι μεταμορφώθηκε το μηχανάκι του! Σε 'μένα δεν δούλεψε. Τι να πω? Μήπως παίζει κάτι με τα αμερικάνικα μοντέλα?

Δοκίμασα επίσης διάφορες συνδέσεις στον βραχυκυκλωτή με πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο αλλά και πάλι τίποτα.

Τέλος πάντων, αφού φαίνεται να έχω βρει την λύση τώρα με το μαραφέτι δεν με πολυαπασχολεί πια. Θα δείξει!

Last edited by Al Bandy; 28-11-2013 at 17:27.
Reply With Quote
  #145  
Παλιό 28-11-2013, 17:19
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από point zero Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρελαβα σημερα ενα φακελο απο τον Γιαννη ' ortho ' που μεσα ειχε τα πλαστικα φις , τους μεταλλικους ακρωδεκτες , αντισταση, κομματι καλωδιο και θερμοσυστελομενο μακαρονι πληρες πακετο δηλ ωστε να γινει η προσθηκη της αντιστασης ..
Γιαννη σε ευχαριστω πολυ οχι μονο γιατι χρεωθηκες το κοστος των υλικων και της ταχυδρομικης αποστολης , αλλα και για την ευγενικη σου κινηση ...
Πραγματικα με συγκινησες και ελπιζω καποια στιγμη να εχω την ευκαιρια να σου ανταποδωσω
Ααααα, γι' αυτό δεν έχει ο Τζαβάρας να μού στείλει? Τα έχετε μαζέψει όλα, ε?
Reply With Quote
  #146  
Παλιό 28-11-2013, 20:04
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς κάνεις λάθος, δεν έχει co-pot. Co-pot είχαν τα πρώτα μοντέλα, στα επόμενα αντικαταστάθηκε από τον αισθητήρα λ. Το δικό μου είναι το τελευταίο RT που βγήκε (το 2001) και δεν έχει.

Αλλά ναι, το δοκίμασα και αυτό μετά από πρόταση τού μηχανικού μου συν ακόμη ενός (γνωστού) μηχανικού.
Αγόρασα ένα co-pot, έχει έτοιμη την φίσα για co-pot, το συνδέεις και παρακάμπτεις τον αισθητήρα λ αλλάζοντας τις συνδέσεις τού βραχυκυκλωτή (δεν είναι ακριβώς ρελέ όπως το ονομάζουμε) αλλά στο δικό μου δεν μού δούλεψε. Δεν ξέρω γιατί.
Ο αμερικανός όμως στον οποίο πούλησα μετά το co-pot μέσω e-bay μού έγραψε γεμάτος ενθουσιασμό και ευχαριστίες ότι μεταμορφώθηκε το μηχανάκι του! Σε 'μένα δεν δούλεψε. Τι να πω? Μήπως παίζει κάτι με τα αμερικάνικα μοντέλα?

Δοκίμασα επίσης διάφορες συνδέσεις στον βραχυκυκλωτή με πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο αλλά και πάλι τίποτα.

Τέλος πάντων, αφού φαίνεται να έχω βρει την λύση τώρα με το μαραφέτι δεν με πολυαπασχολεί πια. Θα δείξει!
Ή χαλασμένο λ έχεις, ή διαφορετικό πρόγραμμα στην ECU ή κάποιο πρόβλημα ακόμα στην ECU.
λ έχει και το δικό μου 1100 και πολλά άλλα, που έχουν και Co-pot και ρελέ ρύθμισης και δουλεύουν με μεγάλη ευαισθησία.. μέχρι και ο θόρυβος του κινητήρα, η λειτουργία και οι επιδόσεις φαίνονται άμεσα στις ρυθμίσεις τους.

Το έβαλες σε διαγνωστικό GS-911 να δεις βλάβες ?

Έχεις pm για συγκεκριμένες οδηγίες ρύθμισης

Last edited by JohnGS1100; 28-11-2013 at 20:16.
Reply With Quote
  #147  
Παλιό 28-11-2013, 20:33
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή χαλασμένο λ έχεις, ή διαφορετικό πρόγραμμα στην ECU ή κάποιο πρόβλημα ακόμα στην ECU.
λ έχει και το δικό μου 1100 και πολλά άλλα, που έχουν και Co-pot και ρελέ ρύθμισης και δουλεύουν με μεγάλη ευαισθησία.. μέχρι και ο θόρυβος του κινητήρα, η λειτουργία και οι επιδόσεις φαίνονται άμεσα στις ρυθμίσεις τους.

Το έβαλες σε διαγνωστικό GS-911 να δεις βλάβες ?
Δεν παίζει αυτό. Τα έχω αλλάξει και τα δυο, και λ και ECU Και το διαγνωστικό, όχι δεν μού βγάζει προβλήματα.
Reply With Quote
  #148  
Παλιό 11-12-2013, 16:15
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Ευχαριστώ και δημοσίως τον Γιάννη (ortho) που μπήκε στον κόπο και μού ταχυδρόμησε πέντε ζευγάρια φισάκια.
Reply With Quote
  #149  
Παλιό 11-12-2013, 16:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Δεν υπάρχει λόγος Μιχαήλ, εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Special Parts for ...tuning! XCHALLENGE Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-08-2010 15:36
Tuning αλα Γερμανικα για R1200GS edmark Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 06-01-2010 14:26
Tuning: Land Rover Discovery arisxios Αυτοκίνητο 5 25-06-2009 10:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!