GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τεχνολογία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιό 16-07-2012, 00:13
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα αλλον 1 300



Περιοχή διαμονής Πεντέλη.
Δίκυκλο ο Άρχοντας της ασφάλτου.
Μα σε τράπεζα εργάζεσαι................
Reply With Quote
  #172  
Παλιό 16-07-2012, 00:33
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Επειδη στην Πατρα ηδη παιζει το Ψηφιακο καναλοπαρτυ,εδω και καιρο...Προσωπικα εχω επιλεξει απο μεγαλη αλυσιδα καταστηματων εναν αποκωδικοποιητη για την ΤιΒι μου,τον πιο φθηνο που βρηκακαι αναφερω οτι δεν εχει απολυτως ΚΑΜΜΙΑ διαφορά με καποιον πολυ πιο ακριβο που προτιμησαν στο γραφειο(μιλαμε για τιμες ο φθηνος 29 ευρω και ο αλλος 55 ευρω)....Οπότε μην σας παραμυθιαζει κανεις και παρτε οτι πιο οικονομικο για την τσεπη σας.
ΒΑΣΙΚΟ:Πριν αγορασετε αποκωδικοποιητη,ελεγξτε αν η TV σας εχει ηδη εγκατεστημενο δικο της εσωτερικο.Πολλες καινουριες(συγχρονες)τηλεορασεις εχουν ηδη αυτη τη δυνατοτητα!!!
Η βασικη και μοναδικη διαφορά ειναι στο να μπορει παραλληλα ενας ψηφιακος αποκωδικοποιητης να βγαλκει και ψηφιακο ηχο....οταν και αν ερθει ποτέ στην Ελλαδα,γιατι προς το παρον και για τα επομενα(πολλα)χρονια θα ακουμε stereo αναλογικο-οπότε μην αγχωνεστε...
Reply With Quote
  #173  
Παλιό 16-07-2012, 11:28
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

αναλογικό δεν είναι δυνατό να ακούμε από ψηφιακό σήμα
απλώς πράγματι δεν θα ξεπεράσουμε σύντομα το στέρεο (2 κανάλια) γιατί τρώει λιγότερο bandwidth
λογικά ΟΛΟΙ οι αποκωδικοποιητές μπορούν να περάσουν στέρεο και οι HD να περάσουν και περισσότερα κανάλια
Reply With Quote
  #174  
Παλιό 16-07-2012, 11:34
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
αναλογικό δεν είναι δυνατό να ακούμε από ψηφιακό σήμα
Αν λες για εικονα,στην Πατρα παιζει ως εξης.Με ανοιχτο τον αποκωδικοποιητη δειχνει τα ψηφιακα καναλια,ενω χωρις αποκωδικοποιητη παιζουν ακομα τα αναλογικα καναλια(Τοπικα κυριως καναλια).Δεν ξερω βεβαια για ποσο θα επιτρεπεται η εκπομπη αναλογικου σηματος.
Αν λες για ηχο,κανενα καναλι δεν υπαρχει που να δινει ψηφιακο ηχο>Αυτο σχολιασα και ειπα οτι μαλλον θα αργησουμε πολυ για τετοιο ηχο απο τιβι-καναλο.
Reply With Quote
  #175  
Παλιό 16-07-2012, 11:45
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Για το πρώτο. Ναι ακόμα παίζουν τα αναλογικά κανάλια. Θα παίζουν μέχρι τέλος του έτους. Στην Αθήνα μόνο θα γίνει το "switch" από το ένα από τα δυο βουνά, προφανώς για να δούνε πως θα πάει. Το ένα από τα δυο βουνά θα εκπέμπει μόνο ψηφιακά εκτός των ΕΡΤ λόγω Ολυμπιακών (και λόγω του ότι πρέπει το "δημόσιο" πάντα να είναι φέεεεεετα). Τέλος του έτους ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ να κλείσουν όλα τα αναλογικά. Αυτό σημαίνει και τα μικρά περιφερειακά κανάλια πρέπει να βρουν μια συνεργασία για να τους "streamάρει" ψηφιακά, αλλιώς πρέπει να κλείσουν τους πομπούς τους.

Όσο για τον ήχο κάτι μπερδεύεις ή δεν το εκφράζεις σωστά. Ο ήχος από τα "ψηφιακά" κανάλια ΕΙΝΑΙ ψηφιακός. Δεν γίνεται αλλιώς. Τέλος το αναλογικό σήμα. Απλώς θα είναι χαμηλής ποιότητας στέρεο (λόγω μηχανημάτων τους και εξοικονόμησης bandwidth για να χωράνε πολλά τηλεοπτικά σε μια συχνότητα) και δεν θα είναι πχ. DTS κλπ. (μάλλον αυτό εννοείς) Πάντως το να γυρίσει ένα κανάλι σε ηψηλής ποιότητας ήχο, πέρα από τα μηχανήματα που χρειάζεται (που νομίζω όλα τα μεγάλα κανάλια ήδη έχουν), απλά είναι θέμα "γυρίσματος ενός διακόπτη" (με απλοϊκά λόγια βέβαια) και φυσικά να ΕΧΟΥΝ τέτοιο υλικό.
Reply With Quote
  #176  
Παλιό 16-07-2012, 11:49
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Πάντως μια και συζητιέται ο ήχος κλπ. να πούμε ότι το 98% (αυθαίρετο νούμερο αλλά πιστεύω πραγματικότητα) των TV στην Ελλάδα ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μέχρι stereo μπορούν να παίξουν (κάποιες παλιές ούτε αυτό). Ακόμα και καινούριες, αν έχουν μόνο δυο ηχεία, πάλι μόνο στέρεο και κάποιες ψευδο-πατέντες που αφορούν την ψυχοακουστική (που με δύο ηχεία νομίζεις ότι ακούς και από γύρω γύρω) μπορούν να "απεικονίσουν". Μόνο αν συνδέσετε την πηγή σας με κάτι που πράγματι μπορεί να δώσει ήχο σε 5.1 (και βάλε) ηχεία μπορείτε να λέτε ότι πράγματι σας ενδιαφέρει να παίξει ο πολυκάναλος ψηφιακός ήχος. Πόσοι μπορείτε να το πείτε αυτό; Τα κανάλια ξέρουν ότι πανελλαδικά μπορούν ελάχιστοι να το πουν και έτσι δεν καίγονται...

Και να επιστρέψουμε σε κάτι που έχω πει καμιά 10αριά φορές σε αυτό το thread: ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ! Ο σούπερ ντούπερ αποκωδικοποιητής την παλιά σας TV δεν θα την βελτιώσει (πχ. τι να κάνεις να παίζει HD ο αποκωδικοποιητής αφού η TV δεν είναι), ενώ όταν πάρετε νέα θα τα κάνει όλα η TV σας έτσι κι αλλιώς χωρίς αποκωδικοποιητή. Θα το λέω μέχρι να το καταλάβουν οι υπερκαταναλωτές μας εδώ μέσα. Όχι ότι είμαι στην τσέπη τους βέβαια, πρόβλημα τους, απλά αυτό το thread είναι ενημέρωσης και εγώ απλώς ενημερώνω. Βέβαια αν δεν ξέρουν τι να κάνουν τα 10-20 ευρώ διαφορά, πείτε μου να σας πω ένα λογαριασμό να μου τα βάζετε γιατί εγώ τα χρειάζομαι μια χαρά.

Last edited by NLS; 16-07-2012 at 11:52.
Reply With Quote
  #177  
Παλιό 16-07-2012, 12:21
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως μια και συζητιέται ο ήχος κλπ. να πούμε ότι το 98% (αυθαίρετο νούμερο αλλά πιστεύω πραγματικότητα) των TV στην Ελλάδα ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μέχρι stereo μπορούν να παίξουν (κάποιες παλιές ούτε αυτό). Ακόμα και καινούριες, αν έχουν μόνο δυο ηχεία, πάλι μόνο στέρεο και κάποιες ψευδο-πατέντες που αφορούν την ψυχοακουστική (που με δύο ηχεία νομίζεις ότι ακούς και από γύρω γύρω) μπορούν να "απεικονίσουν". Μόνο αν συνδέσετε την πηγή σας με κάτι που πράγματι μπορεί να δώσει ήχο σε 5.1 (και βάλε) ηχεία μπορείτε να λέτε ότι πράγματι σας ενδιαφέρει να παίξει ο πολυκάναλος ψηφιακός ήχος. Πόσοι μπορείτε να το πείτε αυτό; Τα κανάλια ξέρουν ότι πανελλαδικά μπορούν ελάχιστοι να το πουν και έτσι δεν καίγονται...

Και να επιστρέψουμε σε κάτι που έχω πει καμιά 10αριά φορές σε αυτό το thread: ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ! Ο σούπερ ντούπερ αποκωδικοποιητής την παλιά σας TV δεν θα την βελτιώσει (πχ. τι να κάνεις να παίζει HD ο αποκωδικοποιητής αφού η TV δεν είναι), ενώ όταν πάρετε νέα θα τα κάνει όλα η TV σας έτσι κι αλλιώς χωρίς αποκωδικοποιητή. Θα το λέω μέχρι να το καταλάβουν οι υπερκαταναλωτές μας εδώ μέσα. Όχι ότι είμαι στην τσέπη τους βέβαια, πρόβλημα τους, απλά αυτό το thread είναι ενημέρωσης και εγώ απλώς ενημερώνω. Βέβαια αν δεν ξέρουν τι να κάνουν τα 10-20 ευρώ διαφορά, πείτε μου να σας πω ένα λογαριασμό να μου τα βάζετε γιατί εγώ τα χρειάζομαι μια χαρά.
Κι εγώ....

Εγώ τώρα 'περνάω' τον ήχο μέσα από 5+1, με αποτέλεσμα ένα υπέροχο περιβάλλον. Αυτό θα μπορέσει να συνεχιστεί αν βάλω αποκωδικοποιητή?
Reply With Quote
  #178  
Παλιό 16-07-2012, 12:32
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ....

Εγώ τώρα 'περνάω' τον ήχο μέσα από 5+1, με αποτέλεσμα ένα υπέροχο περιβάλλον. Αυτό θα μπορέσει να συνεχιστεί αν βάλω αποκωδικοποιητή?
5,1, εκτός DD ή DTS, δεν παίρνεις,
αλλά ούτε και προβλέπεται να πάρεις σύντομα από τηλεοπτικό πρόγραμμα.
Μην μπερδεύεσαι από το ψευδοsurround που σου παρέχει ο ενισχυτής σου !


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #179  
Παλιό 16-07-2012, 12:35
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

NLS ναι για τον ηχο αυτο εννοω,δεν το εξεφρασα σωστα.Δηλαδη για να δεις ψηφιακο ηχο θες κατι παραπανω απο μια συνηθισμενη τηλεοραση...home cinema συνδεση ας πουμε...Γι'αυτο και ενας αποκωδικοποιητης με δυνατοτητα ψηφιακου ηχου ειναι "αχρηστος" σε ενα συνηθισμενο νοικοκυριο...
Τωρα αν "λεφτα υπαρχουν"καμμια ενσταση.
Reply With Quote
  #180  
Παλιό 16-07-2012, 12:37
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
5,1, εκτός DD ή DTS, δεν παίρνεις,
αλλά ούτε και προβλέπεται να πάρεις σύντομα από τηλεοπτικό πρόγραμμα.
Μην μπερδεύεσαι από το ψευδοsurround που σου παρέχει ο ενισχυτής σου !


Sent by Arkas via Tapatalk !

DD & DDs δεν ξέρω. GS ξέρω μόνο.


Δημήτρη την τηλεόραση 'όλη' την περνάω μέσα από σύστημα 5+1 της Sony. Ανεξάρτητο, μεγάλο, home cinema, πώς να το πω...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!