GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιό 29-11-2011, 14:15
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω το ποιο άδικο σε αυτήν την περίπτωση είναι να μιλάμε για άτομα που δεν τα ξέρουμε.
Είναι δύσκολο να καταλάβεις τα πράγματα από τα διάφορα post και συμφωνώ ότι η χειρότερη λύση είναι τα δικαστήρια.
Τον Γιάννη των ξέρω αρκετά καλά, έχουμε κάνει αρκετές βόλτες με τις μηχανές και με τις σκηνούλες μας, έχουμε ποιοι και τα τσίπουρα μας. Το άτομο είναι τζάμι και σε αυτό δεν παίρνω αντίρρηση. Για την μηχανή είμαι ο ποιο ακατάλληλος να μιλήσω γιατί είμαι άσχετος. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σε καμία βόλτα δεν μας είχε βγάλει πρόβλημα, και ότι ο λόγος που σκεφτότανε να το αλλάξει ήταν άλλος (μάλλον ζήλευε το δικό μου). Τον Akyla δεν το ξέρω και θα έχει και αυτός τα δίκια του, το καλύτερο θα είναι να βρούνε μια λύση μεταξύ τους όταν με το καλό γυρίσει ο Γιάννης.
Σπύρο ούτε εγώ έχω να πω ότι ο Γιάννης είναι κακός σαν άνθρωπος, το ποιόν του ανθρώπου όμως δεν έχει να κάνει με την συντήρηση της μηχανής, αν δείς το post της πώλησης εγώ είμαι αυτός που είπα τα καλύτερα για τον Γιάννη και την σύζυγό του... και εκεί είναι που μένω έκπληκτος από την αντίδραση και την έκβαση των γεγονότων.... είδομεν
Reply With Quote
  #182  
Παλιό 29-11-2011, 14:20
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN-X Εμφάνιση μηνυμάτων
Από οτι φάνηκε λοιπόν, το παλικάρι δεν τα ήξερε τα χάλια που είχε το μηχανάκι. Του τα φόρτωσαν στο συνεργείο όπως όπως.;
επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη . το συνεργείο κάνει ότι του πεις..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
....... αλώστε δεν ημουν σε οικονομικη κατασταση να ανοιγω μοτερ και ετσι τους εμπιστευτικα.

Κοματια εμειναν μεσα αλλα οπως αποδιχτηκε στα 2 χρονια χρησης της μηχανης δεν παρουσιασαν πρόβλημα.
......
Δεν φορτώθηκε τίποτα, απλώς έγινε έτσι ελλείψει χρημάτων.... και εδώ έρχεται η πρωτύτερη άρνηση μου να αναφέρω το συνεργείο και να το κακολογήσω...
Reply With Quote
  #183  
Παλιό 30-11-2011, 23:28
kein Ο/Η kein βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Αφου οι περισοτεροι θελεται απολογεια λες και ειμαστε σε λαικο δηκαστηριο η στην ιερα εξεταση οπως ειπαν μερικα παιδια,οριστε οι απολογεια μου και με και με τεχνικους ορους για να ειμαστε πιο ακριβης αλλα και για να μαθενουν αυτη που τα ξερουν ολα.

Oταν λοιπων εκανα ενα γενικο Service στο μηχανακη οταν το πειρα αλαχτηκανε οτι ηταν μεσα στα προβλεπωμενα και ας με διαβεβαιωσε ο πωλητης τοτε οτι εχουν αλαχτη ολα και δεν χρειαζεται να κανω τιποτα,αλλα λογο επαγγελαμτος ηθελα το κατι παραπανω και για να ειμαι σιγουρος,ετσι αλαχτηκανε λαδια 2 φορες με δικα μου και λεω 2φορες γιατι απαγορευεται να βαζεις λαδια και μετα να βαζεις διαφορετικα (αλλης εταιρειας),πρεπει τα λαδια που θα μεινουν μονιμα να αλαχτουν με καινουργια σε 500 χιλιομετρα ωστε να τραβηξουν τα παλια λαδια και να μπουνε τα καινουργια,αλαχτηκαν λαδια στο κιβωτιο,σε φρενα,σε συμπλεκτη ακομα και στο διαφορικο και με την ιδια διαδικασια με τα παραπανω και ολα αυτα με προσοπικη εργασια.

Παρθηκαν μετρησεις πιεσεως απο εμενα στο δικτυο του λαδιου,στην αντλια βενζινης,αλλα και το σημαντικοτερο στους κυλινδρους για να δουμε αν τα ελατηρια του εμβολου ειναι σε αριστη κατασταση εχουν συμπιεση δηλαδη και δεν ειναι φαγωμενα ωστε να χανουν καυσαερια στο καρτερ με αποτελεσμα την σταδιακη υπερθερμανση του μοτερ,την καταστροφη του λαδιου απο τα καυσαερια αλλα και την υψηλη καταναλωση λαδιου αφου θα περναγαν τα λαδια στο θαλαμο καυσεις της μηχανης με αποτελεσμα να καιγονται και να διμιουργουνται σοβαρες επικαθησεις στο εμβολο και οχι αυτη η ποσοτητα που δειχνουν η φωτο του γιωργου και που ειναι στα προβλεπομενα να υπαρχει,η μετρησεις γινοντουσαν με ειδικα συμπιεσομετρα,αυτη η διαδικασια γινοταν καθε 2500 χιλιομετρα οταν δηλαδη αλαζα λαδια και φιλτρο και οχι στα 5000 που οριζει ο κατασκευαστης.

Σε μαστορα αλαχτηκαν τα πισω ρουλεμαν του διαφορικου για προληπτικους λογους,αλαχτηκε ο δισκος του συμπλεκτη ο οποιος ηταν σε χειροτερο χαλι απο αυτον που βλεπω στης φωτο ο οποιος εχει τουλαχιστον 2 χιλιοστα ψωμι ακομα να φαγωθι,ο προιγουμενος ειχε φτασει να εχει αρπαξει και της βιδες που συγρατουν των ευανγκελιτη πανω στο μεταλικο δαχτυλιδη αλλα παρολαυτα δουλευε μια χαρα για 1 μηνα πριν κανω το service.
Μεχρι και το ενα καπακι των εβαλα να μου βγαλει για να δω με τα ματια μου οτι εμβολο και ελατηρια ειναι σε καλη κατασταση και οντως ηταν,αρα οι μετρησεις ηταν σωστες.

Παμε παλι στο θεμα με τα βαψιματα οπως ανεφερα λιγες μερες πριν,τα βαψιματα τα εκανα γιατι γουσταρα να εχω μαυρο μοτερ στην μηχανη μου και μονο αυτο,το ιδιο θα κανω φυσικα και με το Dakar,θα βαφτει σε ορισμενα σημεια για αισθητικους λογους,πολα παιδια συζυταγανε αυτο το θεμα και σε αλλα φορουμ για το πως μπορει να γινει και τελικα εγινε απο εμενα με αρκετες ωρες δουλειας για πανω απο 4 μερες,αλωστε δεν βρεθηκε ατομο που ειδε την μηχανη και δεν εδωσε συνχαρητηρια για το αποτελεσμα,ειναι φυσικο βεβαια σε ορισμενα κρυφα σημεια η μπογια να μην περασει,με αποτελεσμα αυτες της ατελειες καποιοι να της θεωρουν καλυματα και μπαλωματα για την κατασταση της μηχανης.(3 πουλακια καθονταν δηλαδη ετσι να εχουμε να λεμε.)παμε παρακατω.

Στο θεμα του τεντωτηρα,οταν ο κυριος ψωμοπουλος πειρε τη μηχανη για να την επισκευαση με διαβεβαιωσε οτι ημουν πολυ τυχερος γιατι δεν μεινανε κοματια της γλιστρας μεσα στο μοτερ,παρολαυτα οπως και αλλα 1150 τα οποια εχουν σπασει γλιστρα και εχουν μεινη κομματια μεσα στο μοτερ δουλευουν μια χαρα.

Λοιπων τα περισοτερα 1150 που κυκλοφορανε στο δρομο αυτη τη στιγμη στην ελλαδα για να μην πω σε ολοκληρο των κοσμο,εχουν υποφερει απο τεντωτηρα καδενας αλλα και απο σπασμενη γλιστρα,αυτο σημενει οτι αν οχι ολοι,οι περισοτεροι οιδιοκτητες εχουν αλαξη τους τεντωτηρες με αυτους απο το 1200gs και αυτο γιατι η παλοιοι τεντωτηρες ηταν με ελατηριο και με ενα πιστονακι το οποιο ηταν κατασκευασμενο απο μαλακο υλικο πιθανον κραμα αλουμινιου με αποτελεσμα μετα απο 30.000 η και στην καλυτερη 60.000 χιλιομετρα να τρογεται αυτο το εμβολακι και σε συνδιασμο με το χασιμο της εντασης του ελατηριου να χανει πιεση λαδιου και να χανει την ενταση του πανω στην γλιστρα με αποτελεσμα να κοπαναει και τελικα αν δεν το προλαβεις να σπασει η γλυστρα και να κοπαναει η καδενα του εκκεντροφορου αφου δεν θα υπαρχει ενταση απο των τεντωτηρα για να την κραταει πρεσαρισμενη κατω και αρα τεντωμενη,γι'αυτο το λογο αλλα και επειδη το μοντελο ηταν αρκετο παλιο δεν μπηκαν στων κοπο να φτιαξουν καινουργιους τεντωτηρες,αλλα δανειστηκαν απευθειας απο το 1200gs η οποιοι ηταν και πιο εξελιγμενη(δεν υπηρχε ελατηριο μεσα,αλλα μονοκοματο πρεσαριστο εμβολο) αλλα και φτιαγμενη με πιο ψαγμενα υλικα,οπως κραματα ανοξειδωτου ατσαλιου,που ειναι πιο σκληρη,(δεν φθειρωνται) για την συγκεκριμεννη χρηση.Και για των απιστο θωμα συστηνο να παει σε οποιονδηποτε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και να δουνε το ανταλακτικο online.

Ακομα και η μηχανη του Ewan McGregor στο long way round μετα απο επισκευη που εγινε στην αλασκα η γλιστρα δεν αλαχτηκε και οποιος εχει δει το ντοκιμαντερ ακουει καθαρα οτι κοπαναει,η μηχανη διενησε τη μιση σιβηρια αλλα και την αμερικη με κοματια της γλυστρας μεσα στο καρτερ χωρις να παθει τιποτα.

Παμε στα ενδωψυχα τωρα:
Η μηχανη εχει στο καρτερ 2 αναροφησεις μια για καθε αντλια,αυτες λοιπων οι αναροφησεις εχουν φιλτρο micro(ετσι λεγονται τα σιδερενια φιλτρα με τις μικρες οπες),το οποιο κραταει οτιδηποτε και να πεσει μεσα στο μοτερ,και να περασει(αυτο να το διαβασει ο κυριος που ειπε οτι δεν σκευτηκα αν περασουν κοματια πλαστικου)οτιδηποτε θα μεινη στο φιλτρο λαδιου το οποιο ειναι χαρτινο στο εσωτερικο για να συγκρατι ολες τις επικαθισεις αλλα και συρματινο για να συγκρατι τιχον μικροσκοπικα κομματια αν αυτα περασουν απο τα φιλτρα του καρτερ.

Η αναρωφησεις του καρτερ ειναι με τετοιο τροπο φιαγμενες ετσι ωστε και να πεσει μεσα κατι και να κατσι πανω σε αυτες η αντλια θα εχει συνεχεια πιεση στο δικτυο,αυτο γινεται με των γνωστο στους μηχανολογους φαινομενο του τσιφαριου η αλιως υποπιεσεις οπως στα καρμπυταρερ,η αναροφηση εχει σχημα ακροφυσιου και συγκεκριμενα αποκλινων συγκλινων ετσει ωστε να μειωνεται η ταχυτητα και να αυξανεται η πιεση,το τσιφαρι που λεγαμαι πιο πριν,με αυτων των τροπο η αντλια ειναι συνεχως πρεσαρισμενη στην αναροφηση και ας εχει φραξει και στα 3/4 της επιφανειας της.

Οποτε με ολα τα παραπανω λαδι περναγε στην μηχανη και με αρκετη πιεση μαλιστα καθος τα συμπιεσομετρα αλλα και η απλη σενσορες της μαμας bmw για την πιεση του λαδιου στο δικτυο δεν ειχαν αναψει ποτε.

Αν οπως λετε δεν περναγε λαδι στο μοτερ και ο στροφαλος,τα εμβολα και η διοστηρες εχουν αρπαξει,(τα κουζινετα δηλαδη γιατι παντα παρεμβαλονται ενδιαμεσα σε σκληρα μεταλα ετσι ωστε να περνουν τις περοσοτερες καταπονησεις χωρις αυτο να σημενει οτι δεν παθενουν ζημια τα σκληρα μεταλα απλα δεν καταστρεφονται οπως τα κουζινετα),τοτε αμεσως αμεσως αυτο σημενη αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας στα σημεια που διμιουργειται τριβη,καψιμο του λαδιου,αργει αλλα σταθερη καταναλωση λαδιου και το σημαντικοτερο επειδη το λαδι καιγεται ανεβαζει θερμοκρασια σε σημαντικα επιπεδα,ξεπιανουν οι αντλιες γιατι το λαδι εχει πλεον χαση την συσταση και γινεται νερο(αναβουν οι αισθητηρες της πιεσεις λογο του λαδιου),η μηχανη χανει την ομαλη της λειτουργεια λογο θερμοκρασιας με αποτελεσμα να κοπαναει,να εχει προπωρεια καυσεως(τα λεγομενα στους πανεπιστημονες ως πειρακια),να ακουγονται τα μεταλα που τριβονται και αλλα πολα ανατριχιαστηκα.(ας μην ταπω για να μην εχεται εφιαλτες το βραδυ.)

Καποιος ειπε και για της αντλιες του λαδιου οτι εχουν αρπαξει,(ποσο μαλον οταν ειναι γραναζωτες σαν του 650,του 1150,αλλα και του 1200 φυσικα),μπορει να φανταστη καποιος τι μπορει να γινει αν κολιση αντλια λαδιου και δεν μουβαρει εστω και λιγο,επειδη την εχουν παθει σε καραβι και πειραν το εμβολο στης σεντινες απο μηδαμινη ελειψη λαδιου,τοτε για το μεγεθος του boxer μιλαμε για ολικη,μεχρι και κολημενο μοτερ.

Ακομα δεν ξερω πως πηγεναι η μηχανη με τοσες ζημιες,πρεπει να ητανε ο θεος των μηχανικων μεσα στο μοτερ και να το φιλαγε,ελατε κυριοι ας ειμαστε λιγακη σοβαροι πως εγω να εχω τι μηχανη 2 χρονια και να δουλευει μια χαρα,να πηγαινω της βολτες μου,της εντουραδες μου,τα διημερα μου με φιλους απροβληματιστα και χωρις το παραμικρο και μολις πειρε τη μηχανη ο γιωργος να εβγαλε τα παντα,σας παρακαλω ας ειματσε λιγο σοβαροι,ο γιωργος ειχε την μηχανη στην κατοχη του για 4 μηνες και διενησε με αυτη 5000 χιλιομετρα χωρις προβλημα και τωρα βγηκανε τα χιλια μυρια κυμματα.

Μερικη με αποκαλεσατε απατεωνα αλλα και με χλεβαζατε με το nickname μου με διαφορους χαρακτηρισμους,χωρις να με ξερεται,χωρις καν να ξερεται το ονομα μου,δεν μιλησα και δεν κακολογησα κανενα παρα καθομουνα και σας διαβαζα να με περιγελατε,Ο απατεωνας οπως με ειπαν μερικοι κυριοι δεν βγενει για να πει την γνωμη του,παρα λουφαζι και εξαφανιζεται χωρις να των παρη κανενας χαμπαρι,ειμαι εδω ομως και προσπαθω να συζητησω μαζι σαςκαι ημουν και στη διαθεση του γιωργου απο την αλλη ακρη του κοσμου,οταν μου ζητησε καποια πραγματα και απο καλη θεληση του τα εδωσα χωρις δυσταγμο και χωρις να σκευτο το δικο μου κερδος(οπως φανηκε αλλος κερδισε με αυτην την κινηση) αφου δεν του ζητησα ουτε φραγκο και ας προοριζοντουσαν να πουληθουν ξεχωριστα,αν ημουν απατεωνας οπως με αποκαλεσατε θα τα πουλαγα για να βγαλω οσα πιο πολλα μπορω απο αυτην την ιστορια,η θα τα ζητουσα απο των ιδιο και με το αζημιωτο φυσικα ο (απατεωνας!!!!!!!) ομως δεν το εκανα.

Αναλογιστητε λοιπων ολα αυτα και μετα ανοιγεται τη σαβουρα σας και ξεστομιζεται οτι θελεται και αποκαλυτε των οπιονδηποτε οπως επιθυμητε,αλλα δυστυχως ετσι μας εχουν καταντηση,να μην σκευτομαστε πιο μακρια απο τα ματια μας και να λεμε πιο πολλα απο οτι το μυαλο μας μπορει να σκευτη.

Αυτα ειχα να πω και δεν προκειται να ξανασχοληθω με αυτο το θεμα αλλο.Αυτη που με ξερουν καλυτερα απο καποιους εδω μεσα και απο αλλα φορουμκαι ξερουν ποιος ειμαι και τι ανθρωπος ειμαι και αυτο μουειναι υπεραρκετο.
Reply With Quote
  #184  
Παλιό 30-11-2011, 23:43
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Ωραία, καλά έκανες και τοποθετήθηκες.
Καλό πάντως θα ήταν να κάτσετε οι δυο σας και να το ξαναδείτε το πράγμα ήρεμα με σκοπό να καταλήξετε σε μια κοινά αποδεκτή εξωδικαστική λύση.
Παρεμπιπτόντως, ποια είναι η θέση σου σχετικά με την εμπλοκή της μηχανής σε 3 ατυχήματα /τρακαρίσματα που ειπώθηκε ?
Reply With Quote
  #185  
Παλιό 01-12-2011, 01:16
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων

Στο θεμα του τεντωτηρα,οταν ο κυριος ψωμοπουλος πειρε τη μηχανη για να την επισκευαση με διαβεβαιωσε οτι ημουν πολυ τυχερος γιατι δεν μεινανε κοματια της γλιστρας μεσα στο μοτερ
λάθος διαβεβαίωση καθώς κομμάτια υπάρχουν...και όχι μόνο γλίστρες αλλά και μέταλλα από το κάρτερ, άλλωστε το είπες και μόνος σου ποιό πριν....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοματια εμειναν μεσα αλλα οπως αποδιχτηκε στα 2 χρονια χρησης της μηχανης δεν παρουσιασαν προβλημα.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολαυτα οπως και αλλα 1150 τα οποια εχουν σπασει γλιστρα και εχουν μεινη κομματια μεσα στο μοτερ δουλευουν μια χαρα.
Δεν μιλάμε για άλλα, μιλάμε για το συγκεκριμένο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπων τα περισοτερα 1150 που κυκλοφορανε στο δρομο αυτη τη στιγμη στην ελλαδα για να μην πω σε ολοκληρο των κοσμο,εχουν υποφερει απο τεντωτηρα καδενας αλλα και απο σπασμενη γλιστρα,αυτο σημενει οτι αν οχι ολοι,οι περισοτεροι οιδιοκτητες εχουν αλαξη τους τεντωτηρες με αυτους απο το 1200gs και αυτο γιατι η παλοιοι τεντωτηρες ηταν με ελατηριο και με ενα πιστονακι το οποιο ηταν κατασκευασμενο απο μαλακο υλικο πιθανον κραμα αλουμινιου με αποτελεσμα μετα απο 30.000 η και στην καλυτερη 60.000 χιλιομετρα να τρογεται αυτο το εμβολακι και σε συνδιασμο με το χασιμο της εντασης του ελατηριου να χανει πιεση λαδιου και να χανει την ενταση του πανω στην γλιστρα με αποτελεσμα να κοπαναει και τελικα αν δεν το προλαβεις να σπασει η γλυστρα και να κοπαναει η καδενα του εκκεντροφορου αφου δεν θα υπαρχει ενταση απο των τεντωτηρα για να την κραταει πρεσαρισμενη κατω και αρα τεντωμενη,γι'αυτο το λογο αλλα και επειδη το μοντελο ηταν αρκετο παλιο δεν μπηκαν στων κοπο να φτιαξουν καινουργιους τεντωτηρες,αλλα δανειστηκαν απευθειας απο το 1200gs η οποιοι ηταν και πιο εξελιγμενη(δεν υπηρχε ελατηριο μεσα,αλλα μονοκοματο πρεσαριστο εμβολο) αλλα και φτιαγμενη με πιο ψαγμενα υλικα,οπως κραματα ανοξειδωτου ατσαλιου,που ειναι πιο σκληρη,(δεν φθειρωνται) για την συγκεκριμεννη χρηση.Και για των απιστο θωμα συστηνο να παει σε οποιονδηποτε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και να δουνε το ανταλακτικο online.
RealOEM.com � BMW R21 R 1150 GS 00 (0415,0495) TIMING-VALVE TRAIN-TIMING CHAIN/CAMSHAFT

online το ανταλλακτικό για 1150

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα και η μηχανη του Ewan McGregor στο long way round μετα απο επισκευη που εγινε στην αλασκα η γλιστρα δεν αλαχτηκε και οποιος εχει δει το ντοκιμαντερ ακουει καθαρα οτι κοπαναει,η μηχανη διενησε τη μιση σιβηρια αλλα και την αμερικη με κοματια της γλυστρας μεσα στο καρτερ χωρις να παθει τιποτα.
Υποθέτω ότι έχει κρύο στην Αλάσκα και δεν ανέβαζε θερμοκρασίες Αθηνών - Αύγουστο μήνα???


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
η αντλια ειναι συνεχως πρεσαρισμενη στην αναροφηση και ας εχει φραξει και στα 3/4 της επιφανειας της.
Στα 4/4 που ήταν εν τέλη φραγμένη τι κάνει???



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οπως λετε δεν περναγε λαδι στο μοτερ και ο στροφαλος,τα εμβολα και η διοστηρες εχουν αρπαξει,(τα κουζινετα δηλαδη γιατι παντα παρεμβαλονται ενδιαμεσα σε σκληρα μεταλα ετσι ωστε να περνουν τις περοσοτερες καταπονησεις χωρις αυτο να σημενει οτι δεν παθενουν ζημια τα σκληρα μεταλα απλα δεν καταστρεφονται οπως τα κουζινετα),τοτε αμεσως αμεσως αυτο σημενη αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας στα σημεια που διμιουργειται τριβη,καψιμο του λαδιου,αργει αλλα σταθερη καταναλωση λαδιου και το σημαντικοτερο επειδη το λαδι καιγεται ανεβαζει θερμοκρασια σε σημαντικα επιπεδα,ξεπιανουν οι αντλιες γιατι το λαδι εχει πλεον χαση την συσταση και γινεται νερο(αναβουν οι αισθητηρες της πιεσεις λογο του λαδιου),η μηχανη χανει την ομαλη της λειτουργεια λογο θερμοκρασιας με αποτελεσμα να κοπαναει,να εχει προπωρεια καυσεως(τα λεγομενα στους πανεπιστημονες ως πειρακια),να ακουγονται τα μεταλα που τριβονται και αλλα πολα ανατριχιαστηκα.
Ακριβώς τα συμπτώματα που είχε η μηχανή


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ειπε και για της αντλιες του λαδιου οτι εχουν αρπαξει,(ποσο μαλον οταν ειναι γραναζωτες σαν του 650,του 1150,αλλα και του 1200 φυσικα),μπορει να φανταστη καποιος τι μπορει να γινει αν κολιση αντλια λαδιου και δεν μουβαρει εστω και λιγο,επειδη την εχουν παθει σε καραβι και πειραν το εμβολο στης σεντινες απο μηδαμινη ελειψη λαδιου,τοτε για το μεγεθος του boxer μιλαμε για ολικη,μεχρι και κολημενο μοτερ.
Όταν μιλάμε για αντλία λαδιού εννοούμε αυτο εδώ να φανταστώ???

RealOEM.com � BMW R21 R 1150 GS 00 (0415,0495) SINGLE PARTS F OIL PUMP

Γιατί αν εννοουμε αυτό ...τότε ναι έχει αρπάξει





Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
ο γιωργος ειχε την μηχανη στην κατοχη του για 4 μηνες και διενησε με αυτη 5000 χιλιομετρα χωρις προβλημα και τωρα βγηκανε τα χιλια μυρια κυμματα.
ούτε 4 ουσιαστικά και 3000χλμ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικη με αποκαλεσατε απατεωνα αλλα και με χλεβαζατε με το nickname μου με διαφορους χαρακτηρισμους,χωρις να με ξερεται,χωρις καν να ξερεται το ονομα μου,δεν μιλησα και δεν κακολογησα κανενα παρα καθομουνα και σας διαβαζα να με περιγελατε
Εδώ έχεις δίκιο και είμαι 100% μαζί σου ...

Κλείνοντας όμως και μιας και τέθηκε ζήτημα σοβαρότητας, ειλικρινά πιστεύεις ότι αντί να σου δώσω 1500 και να μείνει εκεί το ζήτημα και να κυκλοφορώ άνετος με ένα αξιόπιστο μοτέρ.. προτιμώ να δώσω κάνα τάλιρο και το dakar και 200 που έχω ήδη δώσει να μου πάει δηλαδή κάνα 8άρι χιλιάρικα?
Για ποίο λόγο?
Τι είναι ποιο λογικό .... 1500 ή 8000????


Και ξέρεις ότι με τα λεφτά προσπάθησα να είμαι σωστός ... όταν την ημέρα της πρώτης δόσης πληρώθηκα αργά το απόγευμα και δεν προλάβαινα να κάνω κατάθεση (Παρασκευή ήταν) πήρα τηλέφωνο την σύζυγό σου να βρεθούμε να τα δώσω μέσα στο Σ/Κ ... εν πάσι περιπτώσει νομίζω ότι το ποιο σωστό που ειπώθηκε είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται λαϊκό δικαστήριο, ως εκ τούτου εγώ δεν ξαναγράφω τουλάχιστον σε αυτό το thread....

Καλές θάλασσες να έχεις
Reply With Quote
  #186  
Παλιό 01-12-2011, 01:19
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, καλά έκανες και τοποθετήθηκες.
Καλό πάντως θα ήταν να κάτσετε οι δυο σας και να το ξαναδείτε το πράγμα ήρεμα με σκοπό να καταλήξετε σε μια κοινά αποδεκτή εξωδικαστική λύση.
Παρεμπιπτόντως, ποια είναι η θέση σου σχετικά με την εμπλοκή της μηχανής σε 3 ατυχήματα /τρακαρίσματα που ειπώθηκε ?
Πάντως απο την τοποθέτηση μπορώ να πω οτι έμαθα αρκετά πράγματα που δεν ήξερα , αν και κάποιες γραμμές απλά δεν τις καταλάβαινα ...
Για τα ατυχήματα νομίζω οτι έχει ήδη απαντηθεί οτι δεν είχε γνώση , και σύμφωνα με τις ημερομηνίες που έβγαλε άλλο μέλος , αυτά είναι 2-3 χρόνια πριν την πάρει ο Καιν . Το τι ατυχήματα ήταν αυτά ακόμα δεν το μάθαμε .

Και μερικές ερωτήσεις γενικού (για μένα ειδικού ) ενδιαφέροντος :

Το με ποιόν τρόπο έχει γίνει η αλλαγή της του τεντωτήρα , καθώς και αν εχει γίνει φαίνετε εξωτερικά ? Δηλαδή σε ένα μεταχειρισμένο μπορώ να το ελέγξώ ?

Για τι κόστος μιλάμε για να γίνει σωστά η άλλαγη ?

Τέλος αν εξαιρέσουμε τα κομματάκια που τουλάχιστον εγώ δεν θα ήθελα να κυκλοφορούν οπουδήποτε (αν και η επεξήγηση για τις δικλίδες ασφαλείας λογικές μου φαίνονται) , αντε και τις βαλβίδες , όλα τα υπόλοιπα του εσωτερικού είναι αναγκαίο να αλλαχτούν ? ή είναι καλύτερο να γίνουν οι αλλαγές μιας και ανοίχτηκε η μηχανή ?
Reply With Quote
  #187  
Παλιό 01-12-2011, 19:42
kein Ο/Η kein βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Επειδη απο οτι φαινεται μαζι μιλαμε αλλα χωρια καταλαβενωμαστε,
το αναταλικτο για το 1150gs

RealOEM.com BMW R21 R 1150 GS 00 (0415,0495) TIMING-VALVE TRAIN-TIMING CHAIN/CAMSHAFT

και το ανταλικτο για το 1200gs

RealOEM.com BMW K25 R 1200 GS 08 (0303,0313) TIMING-VALVE TRAIN-TIMING CHAIN/CAMSHAFT

Κοιταξτε λιγο τους κωδικους..........
βλεπεται κατι διαφορετικο NOOOOOOOOO!!!!!!!!!

Ακριβως ειναι οι ιδιοι κωδικοι και τα δυο μηχανακια.
Reply With Quote
  #188  
Παλιό 01-12-2011, 20:04
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων

Και μερικές ερωτήσεις γενικού (για μένα ειδικού ) ενδιαφέροντος :

Το με ποιόν τρόπο έχει γίνει η αλλαγή της του τεντωτήρα , καθώς και αν εχει γίνει φαίνετε εξωτερικά ? Δηλαδή σε ένα μεταχειρισμένο μπορώ να το ελέγξώ ?

Για τι κόστος μιλάμε για να γίνει σωστά η άλλαγη ?
Θα απαντήσω στην ερώτηση σου, μιας και τους άλλαξα πριν παραδώσω την μοτο μου ήθελαν βέβαια και αλλαγή, και φυσικά απαντώ μόνο σε αυτό. Οι 1150 και 1100 είχαν τον πρώτο τεντωτήρα με το ελατήριο. Αυτός μένει από λάδι μιας και είναι στο επάνω μέρος του κύλινδρου. Στην ουσία χαλάρωνε το ελατήριο και δεν πίεζε με δύναμη την γλύστρα. κάποιοι άλλαζαν μόνο ελατήριο. Τα πρώτα σημάδια κόπωσης ήταν ένας θόρυβος όταν έβαζες την μοτο μπροστά. Δεν σημαίνει ότι χαλάει και αμέσως, αλλά βάζεις πρόγραμμα να τον αλλάξεις, απ ότι ξέρω και από τα λεγόμενα του μάστορά μου. Τις πρώτες εποχές η bmw έδεινε λίγο σκληρότερο ελατήριο (αυτό θα το επιβεβαιώσει και ο Μητσάρας μιας και είχε βάλει αυτόν). Βέβαια κάποιες φορές κρατούσε πολά, κάποιες άλλες λίγα κλμ. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως υλικό ίσως το λάδι μίκρνε ή αργούσε την ζωή του. Στις κουβάντες μας, Όλοι σχεδόν, Θεολόγος, Μητσάρας, εγώ μετά τα 50,000 κλμ άκουγαν τον θόρυβο. Εγώ τον άκουσα στα 60,000κλμ.
Στον δεξιό και κάτω κύλινδρο ακόμα δίνεται αυτός με το ελατήριο. Ίσως μα σκληρότερο δεν ξέρω αλλά δίνεται έτσι από την Bmw και όταν τους είπα να βάλουμε τον καινούργιον είπαν όχι, αυτόν. Αυτό είπε και ο μάστορας.
Είναι ένα αναλώσιμο ανταλλακτικό, όχι πολύ ακριβό, Από 70ε έως 95ε ο αριστερός και από 40ε έως 60ε ο δεξιός. Μπορεί να κρατήσει λίγα ή περισσότερα κλμ. Τον ακούς και τον αλλάζεις, αρκετά εύκολα.
*Τον ελέγχεις πρώτα με τον θόρυβο.
*Αν είναι καινούργιο το καπάκι, (όχι και ο καλύτερος τρόπος μπορεί να λερωθεί ειδικά το αριστερό καπάκι).
*Ο αριστερός αλλάζει βγάζοντας το σώμα κ ο δεξιός λύνοντας λίγο την εξάτμιση, την χτυπάς να ξεκολήσει, προσοχή στα χέρια και στις ντίζες, και τον περνάς.
Αυτά από εμένα.
Reply With Quote
  #189  
Παλιό 01-12-2011, 20:26
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση ... Μπορείς να πείς όμως και το κόστος εργασίας ? στο περίπου ? Γιατί απο όσο καταλαβαίνω το ανταλακτικό θα πληρωθεί έτσι κι αλλιώς , και μετά οι επιλογές είναι 2 , μιά ακριβή και μιά φθηνή όσον αφορά τα εργατικά ... Είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την επιλογή της φθηνής ?
Reply With Quote
  #190  
Παλιό 01-12-2011, 20:35
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση ... Μπορείς να πείς όμως και το κόστος εργασίας ? στο περίπου ? Γιατί απο όσο καταλαβαίνω το ανταλακτικό θα πληρωθεί έτσι κι αλλιώς , και μετά οι επιλογές είναι 2 , μιά ακριβή και μιά φθηνή όσον αφορά τα εργατικά ... Είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την επιλογή της φθηνής ?
Στο ανταλακτικό έβαλα 2 τιμές. Η μια της Bmw εδώ και η άλλη internet. Όχι από θέμα ποιότητας. Το ίδιο υλικό είναι. Δεν είναι πάντως και τρελή η διαφορά.
Οι τιμές στην εργασία ποικίλουν, ανάλογα τον μάστορα. Αλλά και πάλι δεν είναι κάτι ακριβό. Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες φθηνή και ακριβή λύση. Ο μητσάρας π.χ. τον άλλαξε μόνος.
Μιλάμε μόνο για τον τεντωτήρα.
Και φυσικά δεν έχεις καμία ζημιά αν αλλαχθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα, όπως όλα τα αναλώσιμα.

Last edited by kostas_366; 01-12-2011 at 20:37.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Παναθηναική ονειρεμένη νύχτα...!!! CPretenteriS Αθλητισμός 12 01-04-2011 08:51
Στο εξωτερικό καταλαβαίνεις τι σημαίνει Έλληνας! Υπερηφάνεια, αλλά και θλίψη για ... ckalfas Ελλάδα 3 11-02-2011 23:15
Τα Άγια Θεοφάνεια - Xρόνια Πολλά !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 19 08-01-2010 18:38
Ένα ονειρεμένο πλωτό σπίτι skippybi Κόσμος 8 02-10-2009 20:23
Ποτέ μην κρίνεις κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση! Arkas Κοινωνική ευαισθησία 31 03-06-2009 00:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!