GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 24-04-2010, 23:57
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Κι αυτός εδώ.. όλο το σκαλίζει... του πέταξε τα εντόσθια στον πάγκο...
BMW R1200GS to R1200GS/Adventure Gas Tank Conversion
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 25-04-2010, 01:01
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αυτός εδώ.. όλο το σκαλίζει... του πέταξε τα εντόσθια στον πάγκο...
BMW R1200GS to R1200GS/Adventure Gas Tank Conversion
που τα βρισκεις τα θριλλερ.......βραδυατικα;;;;;;;
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-05-2010, 21:19
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Τελικά Than Dim έβγαλες άκρη με το θέμα του υπολοιπόμενου καυσίμου;
Μ΄έβαλες στο τρυπάκι να κοιτάω πόσο καύσιμο βάζω κάθε φορά και σχεδόν ποτέ δεν ξεπερνάει τα 16 λίτρα, ενώ έχω ένδειξη για καμμιά 20αριά χιλιόμετρα ακόμα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 05-05-2010, 00:28
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Συγγνώμη για την αμέλεια αλλά δεν έφτασα 100% στην λύση και ακόμα το ψάχνω.
Μέχρι στιγμής έχω βγάλει άκρη με τον τρόπο λειτουργίας του "ντεπόζιτου" αλλά δεν έχω βρει τι φταίει στο δικό μου. Επίσης επιβεβαίωσα και για το τι "μηχανικοί" πασπατεύουν τα μηχανάκια μας..............

Η ιστορία μέχρι τώρα έχει ως εξής....

Αφού δεν ήξερα που θα έπρεπε να κοιτάει το εν λόγω σωληνάκι, πήρα αμπάριζα 3 συνεργεία για να με πληροφορήσουν. Πάντα απευθυνόμουν στους "αρχιμηχανικούς" και οι απαντήσεις ποικίλες! Επειδή και εγώ είμαι μηχανικός - διαφορετικός όμως ο τομέας μου - κατάλαβα πως η βλάβη δεν είχε αντιληπτή από κανέναν μέχρι τώρα και δεν υπήρχε έτοιμη απάντηση.
Στο πρώτο άκουσα οτι το πρόβλημα μου είναι στο φλοτέρ, το οποίο διαβάζει λάθος ένδειξη και ο εγκέφαλος κόβει τον κινητήρα μόλις μηδενίσει ο χλμμετρητής!!! Φαντάσου οτι αυτός ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για ένα ολόκληρο συνεργείο και "δίνει λύσεις" στους άλλους μηχανικούς που δουλεύουν εκεί μέσα...... Δεν ξέρει πως λειτουργεί το δημοφιλέστερο μηχανάκι που φτιάχνει εκεί μέσα και το χειρότερο, δε βάζει το μυαλό του να σκεφτεί για να λύσει μια ιδιαίτερη βλάβη αλλά πετάει μια κοτσάνα για να "ικανοποιήσει" τα αυτιά του αυθάδη που του έβαλε νέα διλήμματα!!!
Προς τιμήν του, ο επόμενος παραδέχτηκε πως δεν του είχε ξανατύχει και δε μπορούσε να φανταστεί τι έφταιγε. Το έψαξε στο CD της αντιπροσωπείας αλλά δεν έβγαλε άκρη. Μου πρότεινε μάλιστα να πήγαινα το ντεπόζιτο - αφού το είχα ήδη λυμένο - στο συνεργείο και να καθόμασταν μαζί να το ψάχναμε. Μου άρεσε που ήταν ειλικρινής και έβαλε το μυαλό του να δουλέψει αν και θα περίμενα κάποια παραπάνω τεχνική κατάρτιση.
Τελικά στο 3ο συνεργείο, βρήκα την απάντηση. Ένα παλικάρι που δουλεύει εκεί, είχε λύσει πριν 3 μήνες ένα ντεπόζιτο και θυμόταν ακριβώς τι υπήρχε εκεί. Μάλιστα κάτσαμε κάμποση ώρα και με βάση την κοινή λογική βγάλαμε μια άκρη.
Το βασικότερο συμπέρασμα ήταν πως καλός μηχανικός γεννιέσαι. Τα σεμινάριά και η εμπειρία σε κάνουν έναν απλό μηχανικό....

Στο θέμα μας τώρα... το σωληνάκι αυτό οδηγείται κοντά στην αριστερη οπή που βρίσκεται η αντλία- φλοτέρ-φίλτρο και καταλήγει στο ΚΑΤΩΤΕΡΟ σημείο του αριστερού μάγουλου! Από την άλλη πλευρά το ίδιο σωληνάκι είναι ταπωμένο με μια "βοηθητική αντλία" στο, επίσης, κατώτερο σημείο. Εδώ έχουμε την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων αλλά με υποβοήθηση από τα επιστρεφόμενα του injection. Το καύσιμο που περισσεύει δηλαδή ξαναμπαίνει στο ντεπόζιτο από την δεξιά πλευρά και δίνει μια μικρή σταθερή ροή μέσα στο σωλήνα, από δεξιά προς τα αριστερά. Όσο τραβάει η αντλία και κατεβαίνει η στάθμη στα αριστερά, τόσο τραβάει και από δεξιά. Αν για οποιοδήποτε λόγο πάρει αέρα το σωληνάκι, τα επιστρεφόμενα ξαναδημιουργούν τις ιδανικές συνθήκες και η διαδικασία ξαναρχίζει. Αυτά είναι όσα έμαθα εκεί.

Στην πράξη...

επειδή το σωληνάκι είχε αυτομολήσει για δικούς τους προορισμούς και δεν επανερχόταν, αντικαταστάθηκε από σωλήνα εμπορίου - ειδικό για "βάπτιση" μέσα σε βενζίνη για να μην αλλοιώνεται! Τοποθετήθηκε εκέι που θα έπρεπε να ήταν, ντύθηκε ξανά η μηχανή και έφυγε για δοκιμαστικό ταξίδι!

Φτου ξανα 15 λίτρα φουλάρισμα με 250χλμ ταξίδι και υπόλοιπα 15χλμ!!!!

Θα το ανοίξω πάλι το ΣΚ για να ελέγξω την μεμβράνη που υπάρχει στην βοηθητική αντλία... Αν έχει κοπεί, κλάφτα Χαράλαμπε!!! Δεν δίνει σετ επισκευής και ολόκληρη κοστίζει 170ευρώ. Ελπίζω........................
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-05-2010, 01:15
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Φίλε καλή δύναμη!
Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 05-05-2010, 01:30
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;



Ε ναι και εγώ θα πω καλή δύναμη !!

και ευχαριστώ που το μοιράζεσαι μαζί μας
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-05-2010, 19:46
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Τελικά λύθηκε το μυστήριο

Κατά την τοποθέτηση του νέου σωλήνα είχε κολλήσει σε κάποιο σημείο και είχε τσακίσει. 'Ετσι δε μπορούσε να γίνει η μεταφορά του καυσίμου. Αντικαταστάθηκε και αποκαταστάθηκε η ροή.

Το ΣΚ έκανα αρκετές βόλτες και τελικά κατάφερα να φουλάρω με 19,2 λίτρα!! Βεβαια εκεί που έχει πάει η τιμή της βενζίνης δεν είναι να χαίρεσαι με τέτοιο γέμισμα αλλά, τουλάχιστον, ανέβηκε η αυτονομία..........

Οπότε αν και κάποιος άλλος "μυστήριος" έχει παρατηρήσει πως δέν μπορεί να φουλάρει με πάνω από 16 λίτρα, το πρόβλημα είναι στην βοηθητική αντλία βενζίνης...... Για ότι βοήθεια και πληροφορίες, εδώ είμαι
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-05-2010, 19:57
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

μπράβο για το πείσμα σου που τελικά σε δικαίωσε!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-05-2010, 20:14
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά λύθηκε το μυστήριο

Κατά την τοποθέτηση του νέου σωλήνα είχε κολλήσει σε κάποιο σημείο και είχε τσακίσει. 'Ετσι δε μπορούσε να γίνει η μεταφορά του καυσίμου. Αντικαταστάθηκε και αποκαταστάθηκε η ροή.

Το ΣΚ έκανα αρκετές βόλτες και τελικά κατάφερα να φουλάρω με 19,2 λίτρα!! Βεβαια εκεί που έχει πάει η τιμή της βενζίνης δεν είναι να χαίρεσαι με τέτοιο γέμισμα αλλά, τουλάχιστον, ανέβηκε η αυτονομία..........

Οπότε αν και κάποιος άλλος "μυστήριος" έχει παρατηρήσει πως δέν μπορεί να φουλάρει με πάνω από 16 λίτρα, το πρόβλημα είναι στην βοηθητική αντλία βενζίνης...... Για ότι βοήθεια και πληροφορίες, εδώ είμαι
΄
Εμένα είναι ακόμα στην εγγύηση αλλά δεν με βλέπω να τον πείθω το μάστορα στο εξουσιοδοτημένο
Να φέρνω γύρω γύρω το συνεργείο μέχρι να μείνω από βενζίνη;; πόσο κάνει η ρημάδα η βοηθητική αντλία;
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-05-2010, 20:19
Benjamako Ο/Η Benjamako βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R 1200 GSA & KTM EXC 400 2011
Μηνύματα: 1,282
Προεπιλογή Απάντηση: Κρύβει βενζίνη το ντεπόζιτο;;;

Εγω με την σειρα μου θα πω οτι η απλη βενζινη με την υψηλων οκτανιων εχει και μεγαλη διαφορα στην αποδοση.Αν εβαλες απλη και ο φιλος σου 100αρα τοτε ακουγεται λογικο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Cool Βρείτε την πιο φθηνή βενζίνη στην περιοχή σας xurxes Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 26-03-2010 12:12
Πωλείται ντεπόζιτο ADV 2008 KOSTASB Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 24-02-2010 20:07
Φτηνή βενζίνη ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 5 04-10-2009 22:27
Έκλεβαν βενζίνη από δίκυκλα !!!! arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 10 13-06-2009 23:26
Έγκλημα από «ανία» στην Ιταλία, νεαροί πυρπόλησαν με βενζίνη Ινδό μετανάστη mvlad78 Κόσμος 10 22-02-2009 20:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!