GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-12-2010, 12:21
paraky Ο/Η paraky βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
ΖΕΣΤΑΜΑ ΤΟΝ BOXER?????????????????

Ούτε γι αστείο μην του ξανακάνεις τέτοιο χουνέρι, το γράφει και το βιβλιαράκι σου!!!

Με το που τον βάζεις μπροστά, να φεύγεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ, όσο κρύο και να κάνει...
Η μεγαλύτερη φθορά που μπορείς να του κάνεις είναι να τον αφήσεις στο ρελαντί παγωμένο.




Οι φωτογραφίες που έβαλε ο φίλος ο mrdaellis είναι από την δικιά μου φωτογραφημένη μετά από 3-4 λεπτά στο ρελαντί, η μια και μοναδική φορά που της το έκανα και είναι απόλυτα φυσιολογικό για τους κινητήρες της BMW παρατηρημένο από το 1930...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ για αυτόν τον κινητήρα, όπως ούτε για κανέναν άλλον σύγχρονο.


+ 1200 mr. gemara
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-12-2010, 19:00
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Για να ξέρω και εγώ που την παραλαμβάνω μέσα στην εβδομάδα... Στο ρελαντί κρύα δεν κάνει οκ, όταν είναι ζεστή, πέσουμε σε μποτιλιάρισμα, και είμαστε φορτωμένοι και μπλοκαρισμένοι τι κάνουμε ρα παιδιά?? Εχουμε πρόβλημα???
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-12-2010, 19:25
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξέρω και εγώ που την παραλαμβάνω μέσα στην εβδομάδα... Στο ρελαντί κρύα δεν κάνει οκ, όταν είναι ζεστή, πέσουμε σε μποτιλιάρισμα, και είμαστε φορτωμένοι και μπλοκαρισμένοι τι κάνουμε ρα παιδιά?? Εχουμε πρόβλημα???
Κανένα!

Στο ρελαντί κρύα δεν κάνει γιατί δεν είναι σωστή η κυκλοφορία του λαδιού με χαμηλές στροφές, ούτε το παγωμένο λάδι έχει αποκτήσει όλες τις λιπαντικές ικανότητές του ακόμη.

Μπορούν πολύ να σε διαβεβαιώσουν οι περισσότεροι ότι η μηχανή κυκλοφορεί καλοκαίρι μεσημεριάτικο με 40C στο κέντρο και δεν παθαίνει τίποτε. Σπάνια να φτάσει τις 5 μπάρες η θερμοκρασία, εγώ προσωπικά σε κίνηση δεν τις έχω δει ποτέ.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-12-2010, 19:32
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα!

Στο ρελαντί κρύα δεν κάνει γιατί δεν είναι σωστή η κυκλοφορία του λαδιού με χαμηλές στροφές, ούτε το παγωμένο λάδι έχει αποκτήσει όλες τις λιπαντικές ικανότητές του ακόμη.

Μπορούν πολύ να σε διαβεβαιώσουν οι περισσότεροι ότι η μηχανή κυκλοφορεί καλοκαίρι μεσημεριάτικο με 40C στο κέντρο και δεν παθαίνει τίποτε. Σπάνια να φτάσει τις 5 μπάρες η θερμοκρασία, εγώ προσωπικά σε κίνηση δεν τις έχω δει ποτέ.
Ευχαριστώ!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-12-2010, 22:30
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

κοκκινισμένοι λαιμοί προκύπτουν και από αρρύθμιστες βαλβίδες οι οποίες προκαλούν ανάφλεξη σε λάθος χρόνο ....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-12-2010, 23:02
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
κοκκινισμένοι λαιμοί προκύπτουν και από αρρύθμιστες βαλβίδες οι οποίες προκαλούν ανάφλεξη σε λάθος χρόνο ....
Βασίλη θα αναφέρεσαι προφανώς στα παλιά - κλασσικά πλέον - μοντέλα της BMW, που όταν έχουν αρρύθμιστες βαλβίδες και δεν είναι σωστά χρονισμένος ο κινητήρας (αβάνς, πλατίνες, κλπ), όντως "φουντώνουν" από τη ζέστη τους και κατά συνέπεια "μαυρίζουν" οι εξατμίσεις, φτιαγμένες από τα μέταλλα της εποχής. Έχω πειραματιστεί και το έχω διαπιστώσει στο μονοκύλινδρο R26, να είναι αρρύθμιστο, να μην πηγαίνει μία και με έχει κάψει ολόκληρο από τη ζέστη που βγάζει. Μόλις του έφερα τις πλατίνες "στα ίσα", άλλαξε αμέσως το μηχανάκι και από εκεί που έβγαζε 50χλμ/ω τελική, την διπλασίασε. Αυτά μόλις το είχα πάρει και ήταν αρρύθμιστο για καμμιά 20αριά χρόνια.

Τώρα μιλάμε για σύγχρονους κινητήρες που είναι όλα στο αυτόματο και τέλεια ρυθμισμένα. Παρ' όλα αυτά είναι προβλεπόμενη και σωστή η λειτουργία με τους σωλήνες πυρακτωμένους, δεν οφείλεται σε καμμία λάθος ρύθμιση. Απλώς οι περισσότεροι δεν το βλέπουμε πλέον, γιατί όταν δουλεύει η μηχανή, είναι και τα φώτα αναμμένα και επισκιάζεται το φαινόμενο. Τις παραπάνω φωτογραφίες τις τράβηξα σε απόλυτο σκοτάδι και για να σβήσουν τα φώτα της GS με τον κινητήρα σε λειτουργία για να μην μου φωτίζουν το περιβάλλον, όλοι ξέρουμε (?) ότι κρατάμε για 10'' πατημένο το δεξί φλας, στη συνέχεια χωρίς να το αφήσουμε, συνεχίζουμε να πατάμε για άλλα 10'' την ακύρωση των φλας και - ω του θαύματος - τα φώτα σβήνουν!

Έχω διαβάσει παλαιότερα, δεν το βρίσκω τώρα, ότι αυτό παρατηρήθηκε από έναν μηχανικό στην πρώτη κιόλας BMW, την R32, η οποία σε ένα κλειστό υπόστεγο έδειχνε τις πυρακτωμένες εξατμίσεις του boxer κινητήρα της.

ΥΓ. Η στιγμή της ανάφλεξης δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τη ρύθμιση των βαλβίδων, παρά μόνο αν μιλάμε για προανάφλεξη, αλλά και πάλι δεν μπαίνει ηλεκτρικό ρεύμα στην υπόθεση.

Το παραπάνω κείμενό σου είναι απόλυτα σωστό αν στη λέξη "βαλβίδες" βάλεις τη λέξη "πλατίνες", κάτι που δεν ισχύει όμως για την GSA!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-12-2010, 23:13
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω κείμενό σου είναι απόλυτα σωστό αν στη λέξη "βαλβίδες" βάλεις τη λέξη "πλατίνες", κάτι που δεν ισχύει όμως για την GSA!
έχεις απόλυτο δίκιο, στις παλαιές μοτό οι πλατίνες είναι η ακριβής αιτία για το κοκκίνισμα στους λαιμούς, ως παλαιός κάτοχος κλασσικών BMW θα έπρεπε να το θυμάμαι...
Αυτό όμως που θυμάμαι είναι η λειτουργία του μονοκύλινδρου R25/3 χωρίς την εξάτμισή του, όπου η εξαγωγή εκτόξευε μπλε κόκκινες φλόγες σαν φλογοβόλο...φανταστείτε τί τραβάνε τα μέταλλα της εξάτμισης εν στάση...αυτή θα ήταν μια φωτό που θα άξιζε εξίσου....
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-12-2010, 23:21
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αυτό όμως που θυμάμαι είναι η λειτουργία του μονοκύλινδρου R25/3 χωρίς την εξάτμισή του, όπου η εξαγωγή εκτόξευε μπλε κόκκινες φλόγες σαν φλογοβόλο...φανταστείτε τί τραβάνε τα μέταλλα της εξάτμισης εν στάση...αυτή θα ήταν μια φωτό που θα άξιζε εξίσου....
Όλα το κάνουν αυτό, τελευταία φορά το έκανα στο XLR μου, αλλά... πονάνε τα αυτιά πολύ!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εξάτμιση μαμα gs1200 griv_gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 03-03-2011 16:32
Εξάτμιση "μαμά" από R 1200 GSA του '08 ... Fuji Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 16-02-2010 20:57
Εξάτμιση για R1200GS almenexi Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 14-12-2009 17:17


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!