GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-02-2010, 18:11
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Όμως και τα 400κάτι που κάνει το 1 της Schuberth (για την ώρα μόνο στο C3) είναι ένα θέμα!!
Μπαίνει και σε άλλα Γιάννη λένε οι πληροφορίες μου...αλλά σίγουρα ακριβό!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-02-2010, 11:44
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

αγορασα το xr1100 ... ειχα xr1000... δοκιμασα αρκετα κρανη για να καταληξω ... τα arai και κατα την δικη μου ταπεινη αποψη ειναι θορυβωδη ... το schul δεν εκανε στο κεφαλι μου οπως το shoei , το μικρο με ποναγε , το επομενο νουμερο επλεε ... κατεληξα σε shoei γιατι μου εκανε ... δοκιμασε τα στο κεφαλι σου αν εχεις τη δυνατοτητα για 15' τουλαχιστον ... ειναι ο μονος τροπος για να διαπιστωσεις τι σου κανει ...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-02-2010, 14:57
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ARAI που αναφέρεις δεν είναι για τη μηχανή σου, είναι για άλλη στάση σώματος και άλλου τύπου μηχανή. Το ARAI Chaser που φοράω εγώ με ικανοποιεί σε όλους τους τομείς, ησυχία, βάρος, δροσιά το καλοκαίρι. Για ανοιγόμενο, καλό θα ήταν να το ξέχναγες.
Το βασικότερο είναι όμως να δοκιμάσεις στο κεφάλι σου οποιοδήποτε κράνος πάρεις, γιατί μπορεί από μάρκα σε μάρκα και στο ίδιο μέγεθος, αλλιώς να κάθονται στο δικό σου κεφάλι, αλλιώς σε κάποιου άλλου.
Μου είπαν από το μαγαζί το οποίο έχει Arai ότι το Viper Gt είναι καθαρά για την μηχανή που έχω ενώ για σκυφτή οδήγηση κάποια άλλα...Απλά ενώ καθότανε τέλεια στο κεφάλι μου μου φάνηκε λιγάκι βαρύ γι' αυτό και δεν το πήρα...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 19-02-2010, 17:07
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Οτι και να παρεις μεταξυ shoei, arai και schuberth θα μεινεις ευχαριστημενος αφου ειναι οι κορυφαιες εταιριες στον κοσμο,το θεμα ειναι να τα δοκιμασεις και να κατσει καλα στο δικο σου κεφαλι γιατι καθε κρανος εχει διαφορετικη φορμα. Προσωπικα εχω arai και shoei και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και γνωμη μου ειναι να μην ειμαστε κωλυμενοι μονο με τις εταιριες της BMW, επειδη εχουμε μηχανη BMW.
Για καθημερινη κυκλοφορια στην πολη, θα σου προτεινα ανοιγομενο ειναι πολυ βολικο (εχω το shoei multitech και ειναι κορυφαιο) χανεις λιγο σε αεροδυναμικη σε σχεση με τα full face, για ασφαλεια δεν νομιζω να υστερει ειδικα για τα ανοιγομενα των παραπανω εταιριων. Πλεονεκτημα του ειναι οτι τον χειμωνα εχει πολυ καλη μονωση, δεν μπενει απο πουθενα κρυο γιατι εχει ενα ειδικο κιτ για χειμωνα. Και επισης οτι βολευει πολυ αν φορας μπαλακλαβα η σκουφι γιατι φοριεται ανοιχτο και δεν μετακινει την μπαλακλαβα οταν το φοραμε. Τελος τα arai κορυφαια σαν κρανη, αλλα πρωσοπικα δεν θα στο προτεινα για ενα και μονο λογο, επειδη εχουν ενα θεμα με το βαλε βγαλε τις ζελατινας, και ξερω απο φιλο σε μαγαζι με arai, οτι τους πανε παρα πολλα με σπασμενα πλαινα καπακια απο βαλε βγαλε την ζελατινας
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-02-2010, 22:21
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Μάγκες το σκέφτηκα πάρα πολύ καλά...Το Arai όσο καλό και αν είναι το θέμα είναι ότι είναι λιγάκι βαρύ και όπως είπε ένας φίλος στην κίνηση της πόλης σίγουρα θα με κουράσει...Στα ταξίδια βέβαια είναι καλά ζυγισμένο με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις το βάρος αλλά στην πόλη τι κάνουμε? Όσο για το Shoei το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι ότι δεν κάθεται τόσο καλά στο κεφάλι μου όσο το Arai...Στο small μου είναι λιγάκι στενό ενώ στο medium λίγο χαλαρό...Μου μένει τώρα να δοκιμάσω και το Shulberth Pro 1 ώστε να δώ πως μου κάθεται...Ας ελπίσω ότι θα είναι το ιδανικό για μένα αλλιώς μάλλον θα καταλήξω στο Arai...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 23-02-2010, 22:28
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Λοιπόν... δεν ξέρω γιατί, όμως η φόρμα του 1100 είναι διαφορετική από του 1000 (shoei).
Στο 1000 το νούμερό μου είναι Large, ενώ στο 1100 Medium!!!!!!
Τελικά πήρα το S1 pro, που καθόταν λίγο καλύτερα στο κεφάλι μου. Παρ' όλα αυτά η εφαρμογή του 1000 θα μου λείψει!!!!
Επίσης τα αφαιρούμενα του S1 δεν είναι και ότι λειτουργικότερο. Η ενδοεπικοινωνία, τοποθετήθηκε ευκολότερα, λίγο διαφορετικά όμως. Για παράδειγμα, προτίμησα να "ξηλώσω" ελαφρά την επένδυση (1 cm περίπου) και πέρασα από μέσα τα ακουστικά. Έτσι δεν ενοχλούν και μάλλον αποδίδουν καλύτερα.
Λόγω μικρής διαδρομής, δεν έχω βγάλει τελικό συμπέρασμα για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, εκτός βέβαια τα standard accessories, που στο SHOEI χρεώνοντε extra.
Αύριο πιστεύω ότι θα έχω τον χρόνο να το δοκιμάσω καλύτερα...
Α, τιμή αγοράς το Furious red 469 ευρώ.

Last edited by yannis; 23-02-2010 at 22:30.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 27-02-2010, 17:11
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro?

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις που "ακούστηκαν" μέσω του φόρουμ...Τελικά κατέληξα στο Arai Viper Gt και θέλω να πιστεύω πως η επιλογή μου ήταν καλή...Η τελική του τιμή είναι στα 450 ευρώ και αυτό γιατί το έχει βγάλει προσφορά η εταιρία...Το μόνο πρόβλημα που διέγνωσα όσο καιρό το έχω είναι ότι ενώ είναι αρκετα αεροδυναμικό,σχετικά ελαφρύ και "μαζεμένο", δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο το περίμενα...Λίγο δύσκολο να τα βρεις όλα σε ένα κράνος....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική Αγορά ;;; Schuberth C3. Arkas Κράνη 23 12-04-2010 00:25
Schuberth Rider Communication System - C3 emix Κράνη 13 18-03-2010 10:44
Πωλείται κράνος Schuberth καινούργιο kotskofi Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 12-01-2010 11:42
Schuberth C2 Small 54/55 Καινούριο Ionlab Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 30-05-2009 12:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!